Πρώτη μέρα στο Πανεπιστήμιο

Li@Ν@

Νεοφερμένος

Η Li@Ν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
οσο ζω ελπιζω και οσο ελπιζω, απελπιζομαι.....:hmm:
αυτο ισχυει σε αυτην την περιπτωση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
οσο ζω ελπιζω και οσο ελπιζω, απελπιζομαι.....:hmm:
αυτο ισχυει σε αυτην την περιπτωση:P
χαχα οντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
τωρα που ξεκινησαν οι εγγραφες σε αυτο το topic επρεπε να γινεται χαμος! :P
αντε,να ακουσουμε εμπειριες απο αυτους που πηγαν για την εγγραφη.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
τωρα που ξεκινησαν οι εγγραφες σε αυτο το topic επρεπε να γινεται χαμος! :P
αντε,να ακουσουμε εμπειριες απο αυτους που πηγαν για την εγγραφη.. :)
Θα σας πουμε την Παρασκευη που θα παμε με το καλο :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

namaste

Νεοφερμένος

Η namaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Χθες ήταν η πρώτη μου μέρα στο πανεπιστήμιο... Κανόνισα με μια συμαθήτρια μου (πλέον και συμφοιτήτρια) και πήγαμε μαζί (περάσαμε στην πόλη μας).
Στη σχολή μας υποδέχτηκαν μερικά ήρεμα κοματόσκυλα και μας συνόδευσαν μέχρι την γραμματεία. Μετά το τέλος της εγγραφής κουβεντιάσαμε λίγο μαζί τους, σε χαλαρό επίπεδο. Στην σχολή επικρατούσε τρομερή ηρεμία, δεν είδαμε κάποιον άλλο εκτός από τα παιδιά των παρατάξεων και υπαλλήλους της γραμματείας (παρ' όλο που είναι περίοδος εξεταστικής και εγγραφών).
Αυτές οι πρώτες εντυπώσεις από την σχολή... :D
Για πείτε και τις δικές σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
αφού αυτήν την περίοδο το Τμήμα είναι υπό κατάληψη...λογικό ήταν να μην δεις κανέναν φοιτητή παρά μόνο τους εργατοπατέρες (ή κομματόσκυλα) και την γραμματεία λόγω εγγραφών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Αν και το δικο μου δεν ειναι υπο καταληψη δεν μπορω να εγγραφω γιατι η πρωην σχολη ειναι υπο καταληψη και δεν μπορω να διαγραφτω :mad:
Η πρωτη μερα στο πανεπιστημιο μαλλον πως θα περιμενει. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Εμας παντως παρα την καταληψη ειναι ανοιχτη η γραμματεια,το ιδιο ξερω και για αλλες σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αντιγράφω από το blog μου, https://goo.gl/QdeZJ :

Πρωτοετής Φοιτητής, μια εγγραφή λίγο διαφορετική από τις άλλες.

Για όσους δεν το γνωρίζουν (εντάξει, δεν το διατυμπάνισα είναι η αλήθεια), φέτος έδωσα και εγώ πανελλήνιες εξετάσεις μαζί με τους 18χρονους υποψηφίους. Τα πράγματα πήγαν λίιιιγο χειρότερα από το επιθυμητό (όσον αφορά κάποιους βαθμούς που έγραψα), αλλά οι βάσεις ήρθαν φέρνοντάς μου μια γλυκιά ανακούφιση. Τελικά πέρασα στην 2η μου επιλογή. Τώρα θα μου πείτε τι δουλειά έχει ένας αρραβωνιασμένος άνθρωπος να πηγαίνει σε πανεπιστήμια ξανά, αλλά τι να κάνω, η Λίνα ήθελε να παντρευτεί πρωτοετή φοιτητή πιπίνι :ΡΡΡΡ

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου :)

Σήμερα λοιπόν, ξεκίνησα για να πάω να γραφτώ στο πανεπιστήμιο. Είχα φυσικά υπόψιν μου όλα όσα γίνονται στην διάρκεια των εγγραφών των πρωτοετών (μπορείτε να διαβάσετε τον σάλο που προέκυψε όταν παρουσίασα τις πρακτικές των φοιτητικών παρατάξεων και με ντοκουμέντα), οπότε σήμερα, είχα απλά περιέργεια να δω πως θα με αντιμετώπιζαν. Γιατί εντάξει, αν είσαι κομματόσκυλο, έχεις πολλά να περιμένεις από τον πρωτοετή που δεν ξέρει που πάνε τα 4 (σόρρυ παιδάκια, αλλά αυτό θα το καταλάβετε σε λίγα χρόνια γιατί ισχύει), έχεις αρκετά εν δυνάμει οφέλη από αυτόν. Αλλά από έναν άνθρωπο που τελείωσε το σχολείο πριν 10 χρόνια, έχει πάρει το πτυχίο του από άλλη σχολή και μένει και σε άλλη πόλη από αυτήν που είναι το πανεπιστήμιο (αυτός είμαι εγώ), τι να περιμένεις;

Έσκασα μύτη στο πάρκινγκ του πανεπιστημίου, πάρκαρα το αυτοκίνητο μου και βγήκα. Φορούσα μαύρα γυαλιά, κρατούσα έναν φραπέ στο ένα χέρι και έναν φάκελο με τα δικαιολογητικά στον άλλον.

Παρατηρώ από μακριά τα κομματόσκυλα. Διαπιστώνω ότι έχουν στήσει τρία μπλόκα. Ένα μπλόκο περίπου στα 50 μέτρα από την είσοδο, ένα στα 30 μέτρα και ένα ακριβώς στην είσοδο. Επιβραδύνω λοιπόν και περιμένω έναν από αυτούς να έρθει και να με ρωτήσει αν είμαι για εγγραφή. Εξάλλου, αυτό γινόταν ΚΑΘΕ χρόνο στην προηγούμενή μου σχολή.

Περνάω από το πρώτο μπλόκο, χωρίς να μου δώσουν καν σημασία. Λέω από μέσα μου ότι μπορεί να έκανα λάθος, ίσως είναι παρέα φοιτητών και όχι κομματόσκυλα. Πλησιάζω στο δεύτερο μπλόκο, επιβραδύνω κι άλλο, κάνω και καλά ότι κοιτάω σαν χαμένος, στα αρχίδια τους!!! Ρε πούστη, τι πρέπει να κάνει κανείς για να του έρθει αυτόκλητη βοήθεια, αναρωτιέμαι. Περνάω και το δεύτερο μπλόκο και πλησιάζω στην είσοδο, μια από τα ίδια. Για τα κομματόσκυλα ήμουν απλά ένας αόρατος άνθρωπος ή έστω, οτιδήποτε άλλο εκτός από πρωτοετής φοιτητής. Απλά δεν υπήρχα για αυτούς.

Μπαίνω μέσα στο φουαγιέ, που εννοείται ότι ήταν τίγκα στο κομματόσκυλο, ακολουθώ τις πινακίδες και κατευθύνομαι προς την γραμματεία. Του πούστη, αν δεν με πιάσει και τώρα κανένας, θα αναγκαστώ να ζητήσω την βοήθειά τους, σκέφτομαι. Ήρθα μέχρι εδώ, να μην το διασκεδάσω λίγο;

Να μην σας τα πολυλογώ, έφτασα στην πόρτα της γραμματείας ανενόχλητος. Μάλιστα, κάποιοι μου έκαναν και χώρο να περάσω...!!! Ε άει σιχτίρ δηλαδή. Πάω στο πρώτο τραπεζάκι που βρίσκω μπροστά μου, και κάνω την μαγική ερώτηση:

-Ρε παιδιά, αίτηση για εγγραφή από που παίρνω; (από την γραμματεία άχρηστε, απάντησα από μέσα μου στον εαυτό μου :ΡΡΡ)

-Για εγγραφή είστε...;!;!;!; (μου απάντησε μια λυγερόκορμη, ξανθιά με ντεκαπάζ κοπελίτσα. Αντιπαρέρχομαι τον πληθυντικό ευγενείας και της απαντάω, ενώ ταυτόχρονα, με την άκρη του ματιού μου, πιάνω το άγριο βλέμμα του αρχιτσομπάνου στις κοπελίτσες που έλεγε "καλά μωρή μαλακισμένες, πως σκατά σας ξέφυγε αυτός;")

-Ναι, για εγγραφή.

-Ναι, ελάτε από εδώ.

Πλησιάζει, με ακουμπάει με την παλάμη της στην ωμοπλάτη και με οδηγεί στην γραμματεία. Φτηνό το κολπάκι κοπελιά.

Παίρνω την αίτηση από την γραμματεία και επιστρέφω στο τραπεζάκι. Με παραλαμβάνει μια άλλη κοπελίτσα, λιγότερο πλαστική από την μπίμπο, καθόμαστε και αραδιάζουμε τα χαρτιά.

-Πως σε λένε;
-Sourotiri (σιγά μην σε ρωτήσω το ίδιο πράγμα, συζήτηση θα κάνουμε; Έλα να κάνουμε την αίτηση)
-Α εμένα με λένε Δάπω.
-Χάρηκα Δάπω.
-Λοιπόν εδώ συμπληρώνεις το όνο...

(Έχω ήδη αρχίσει να συμπληρώνω τα στοιχεία μου, πράγμα που έχω κάνει λίγες εκατοντάδες φορές παραπάνω από αυτήν :Ρ)

-Και για πες, δεύτερη σχολή είναι αυτή; (Όχι η πρώτη είναι, αλλά έχω πρόωρη ανάπτυξη)
-Ναι, δεύτερη.
-Ποια είναι η πρώτη σου σχολή;
-Η Τάδε.
-Και γιατί βρε Sourotiri παράτησες την Τάδε, μια χαρά σχολή!!! Όχι ότι η δική μας δεν είναι καλή βέβαια, είναι πολύ καλή σχολή και αυτή. (Ευτυχώς αυτή μου μιλάει στον ενικό, σκέφτομαι)
-Δεν την παράτησα βρε Δάπω, την τελείωσα.
-Αααα....

Κάπου μέσα στα χαρτιά μου παρατηρεί το πτυχίο μου.

-Αυτό είναι το πτυχίο σου;
-Ναι, πάρε να το δεις αν θέλεις (μιας και δεν έχεις δει πτυχίο ποτέ σου και έτσι πως έμπλεξες, παίζει να αργήσεις λίγο ακόμη)
-Αχ τι καλάααα... Και κάτσε, έκανες μηχανογραφικό με το 10%; (Ανενημέρωτη σε βρίσκω Δάπω, δεν έχω δικαίωμα να κάνω 10%, μιας και έχουν περάσει 2 τουλάχιστον χρόνια από την αποφοίτησή μου)
-Όχι, πανελλήνιες έδωσα (έχω αρχίσει να νιώθω ότι της προκαλώ απανωτά σοκ). Εξάλλου, τα μισά περίπου μαθήματα που έδωσα τα δίδασκα στο φροντιστήριο που δούλευα.

Χαμογελάει, έχει ήδη αρχίσει να καταλαβαίνει ότι δεν είμαι του χεριού της.

Προχωράμε την αίτηση, και φτάνω στο πεδίο "Θρήσκευμα".

-Αυτό γιατί υπάρχει εδώ;
-Ποιο καλέ, το θρήσκευμα; Βάλε χι όμικρον.
-Αυτό είναι προσωπικό δεδομένο, δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα αν δεν το συμπληρώσω.
-Ε όχι δεν νομίζω... Δεν έχεις και άδικο. Και θα μετακομίσεις εδώ για να σπουδάσεις;
-Όχι, μένω στην παραδίπλα πόλη.
-Α, από εκεί είσαι;
-Όχι, Θεσσαλονικιός είμαι, αλλά μετακόμισα στην παραδίπλα πόλη λόγω αρραβώνα.

Βλέπω ότι προσέχει την βέρα. Είμαι σίγουρος ότι αρχίζει και αναρωτιέται τι δουλειά έχει αυτή με μένα. Είμαστε σε εντελώς άλλες φάσεις της ζωής μας και αυτό φαίνεται.

Συνεχίζουμε την αίτηση, ρωτάω κάποια πράγματα για τα οποία δεν ξέρει να μου απαντήσει, με αποτέλεσμα να έρθει και ο αρχιτσομπάνος. Έχω συμπληρώσει όλα τα έντυπα και είμαι έτοιμος να φύγω για την γραμματεία να τα καταθέσω. Όμως, δεν προλαβαίνω.

-Θα σου δώσω τώρα ένα ντοσιέ (βγάζει το ντοσιέ) που περιέχει μέσα πληροφορίες για την σχολή...

Βλέπω το ντοσιέ, αποφασίζω να το πάρω γιατί το site της σχολής δεν με ικανοποίησε, αλλά το βάζω μέσα στο άλλο ντοσιέ που είχα όλα τα χαρτιά μου. Σιγά μην το κουβαλάω φόρα παρτίδα να σας κάνω και διαφήμιση.

-...και αν θέλεις, μπορείς να μου δώσεις το τηλέφωνό σου;

Αυτή είναι η κρίσιμη στιγμή που κάθε πρωτοετής φοιτητής πρέπει να αποφύγει. Σε όσα παιδιά δεν θέλουν να δώσουν το τηλέφωνό τους, τους συμβουλεύω να πουν ότι δεν έχουν κινητό, ότι δεν το θυμούνται από έξω ή ότι δεν έχουν μπαταρία ή μονάδες για να κάνουν αναπάντητη στο κομματόσκυλο. Αντιλαμβάνομαι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει πιστευτή καμία από αυτές τις δικαιολογίες, αν τις ξεστομίσω εγώ. Πρέπει να βρω κάτι γρήγορα, αλλά στο τέλος απλά χαμογελάω με νόημα.

-Ε άστο μωρέ, ας σου δώσω εγώ το δικό μου καλύτερα. (Ευτυχώς)

Πάω στην γραμματεία και διαπιστώνω ότι η γραμματέας έχει μια κοπελίτσα μπροστά της, στην οποία μιλάει κάπως απαξιωτικά. Και εδώ τις ίδιες μαλακίες θα έχουμε, σκέφτομαι. Παίρνω το επίσημο προσωπείο μου, της μιλάω με το σεις και με το σας, και παραδόξως, η γραμματέας μου απαντάει σε ανάλογο ύφος.

Αρχίζει και σχηματίζεται ουρά από πίσω μου, από πρωτοετείς φοιτητές που περιμένουν να κάνουν την εγγραφή τους. Μάλλον ήμουν τυχερός και πέτυχα την γραμματεία κενή. Στον διάλογο που κάνω με την γραμματέα, αναγκαστικά αναφέρω κάποια πράγματα πάλι, όπως ότι έχω πτυχίο από άλλη σχολή, ότι έδωσα πανελλήνιες, κτλ. Συνειδητοποιώ ότι η ουρά αρχίζει στα 5 μέτρα από μένα, και αρχίζει να ακούγεται σούσουρο. Πιάνω μερικές ατάκες που με αφορούν, ενώ ταυτόχρονα, με την άκρη του ματιού μου πιάνω μερικά απορημένα βλέμματα. Τελειώνω και φεύγω.

Δεν μπορώ να πω, το διασκέδασα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Αντιγράφω από το blog μου, https://goo.gl/QdeZJ :

Πρωτοετής Φοιτητής, μια εγγραφή λίγο διαφορετική από τις άλλες.

Για όσους δεν το γνωρίζουν (εντάξει, δεν το διατυμπάνισα είναι η αλήθεια), φέτος έδωσα και εγώ πανελλήνιες εξετάσεις μαζί με τους 18χρονους υποψηφίους. Τα πράγματα πήγαν λίιιιγο χειρότερα από το επιθυμητό (όσον αφορά κάποιους βαθμούς που έγραψα), αλλά οι βάσεις ήρθαν φέρνοντάς μου μια γλυκιά ανακούφιση. Τελικά πέρασα στην 2η μου επιλογή. Τώρα θα μου πείτε τι δουλειά έχει ένας αρραβωνιασμένος άνθρωπος να πηγαίνει σε πανεπιστήμια ξανά, αλλά τι να κάνω, η Λίνα ήθελε να παντρευτεί πρωτοετή φοιτητή πιπίνι :ΡΡΡΡ

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου :)

Σήμερα λοιπόν, ξεκίνησα για να πάω να γραφτώ στο πανεπιστήμιο. Είχα φυσικά υπόψιν μου όλα όσα γίνονται στην διάρκεια των εγγραφών των πρωτοετών (μπορείτε να διαβάσετε τον σάλο που προέκυψε όταν παρουσίασα τις πρακτικές των φοιτητικών παρατάξεων και με ντοκουμέντα), οπότε σήμερα, είχα απλά περιέργεια να δω πως θα με αντιμετώπιζαν. Γιατί εντάξει, αν είσαι κομματόσκυλο, έχεις πολλά να περιμένεις από τον πρωτοετή που δεν ξέρει που πάνε τα 4 (σόρρυ παιδάκια, αλλά αυτό θα το καταλάβετε σε λίγα χρόνια γιατί ισχύει), έχεις αρκετά εν δυνάμει οφέλη από αυτόν. Αλλά από έναν άνθρωπο που τελείωσε το σχολείο πριν 10 χρόνια, έχει πάρει το πτυχίο του από άλλη σχολή και μένει και σε άλλη πόλη από αυτήν που είναι το πανεπιστήμιο (αυτός είμαι εγώ), τι να περιμένεις;

Έσκασα μύτη στο πάρκινγκ του πανεπιστημίου, πάρκαρα το αυτοκίνητο μου και βγήκα. Φορούσα μαύρα γυαλιά, κρατούσα έναν φραπέ στο ένα χέρι και έναν φάκελο με τα δικαιολογητικά στον άλλον.

Παρατηρώ από μακριά τα κομματόσκυλα. Διαπιστώνω ότι έχουν στήσει τρία μπλόκα. Ένα μπλόκο περίπου στα 50 μέτρα από την είσοδο, ένα στα 30 μέτρα και ένα ακριβώς στην είσοδο. Επιβραδύνω λοιπόν και περιμένω έναν από αυτούς να έρθει και να με ρωτήσει αν είμαι για εγγραφή. Εξάλλου, αυτό γινόταν ΚΑΘΕ χρόνο στην προηγούμενή μου σχολή.

Περνάω από το πρώτο μπλόκο, χωρίς να μου δώσουν καν σημασία. Λέω από μέσα μου ότι μπορεί να έκανα λάθος, ίσως είναι παρέα φοιτητών και όχι κομματόσκυλα. Πλησιάζω στο δεύτερο μπλόκο, επιβραδύνω κι άλλο, κάνω και καλά ότι κοιτάω σαν χαμένος, στα αρχίδια τους!!! Ρε πούστη, τι πρέπει να κάνει κανείς για να του έρθει αυτόκλητη βοήθεια, αναρωτιέμαι. Περνάω και το δεύτερο μπλόκο και πλησιάζω στην είσοδο, μια από τα ίδια. Για τα κομματόσκυλα ήμουν απλά ένας αόρατος άνθρωπος ή έστω, οτιδήποτε άλλο εκτός από πρωτοετής φοιτητής. Απλά δεν υπήρχα για αυτούς.

Μπαίνω μέσα στο φουαγιέ, που εννοείται ότι ήταν τίγκα στο κομματόσκυλο, ακολουθώ τις πινακίδες και κατευθύνομαι προς την γραμματεία. Του πούστη, αν δεν με πιάσει και τώρα κανένας, θα αναγκαστώ να ζητήσω την βοήθειά τους, σκέφτομαι. Ήρθα μέχρι εδώ, να μην το διασκεδάσω λίγο;

Να μην σας τα πολυλογώ, έφτασα στην πόρτα της γραμματείας ανενόχλητος. Μάλιστα, κάποιοι μου έκαναν και χώρο να περάσω...!!! Ε άει σιχτίρ δηλαδή. Πάω στο πρώτο τραπεζάκι που βρίσκω μπροστά μου, και κάνω την μαγική ερώτηση:

-Ρε παιδιά, αίτηση για εγγραφή από που παίρνω; (από την γραμματεία άχρηστε, απάντησα από μέσα μου στον εαυτό μου :ΡΡΡ)

-Για εγγραφή είστε...;!;!;!; (μου απάντησε μια λυγερόκορμη, ξανθιά με ντεκαπάζ κοπελίτσα. Αντιπαρέρχομαι τον πληθυντικό ευγενείας και της απαντάω, ενώ ταυτόχρονα, με την άκρη του ματιού μου, πιάνω το άγριο βλέμμα του αρχιτσομπάνου στις κοπελίτσες που έλεγε "καλά μωρή μαλακισμένες, πως σκατά σας ξέφυγε αυτός;")

-Ναι, για εγγραφή.

-Ναι, ελάτε από εδώ.

Πλησιάζει, με ακουμπάει με την παλάμη της στην ωμοπλάτη και με οδηγεί στην γραμματεία. Φτηνό το κολπάκι κοπελιά.

Παίρνω την αίτηση από την γραμματεία και επιστρέφω στο τραπεζάκι. Με παραλαμβάνει μια άλλη κοπελίτσα, λιγότερο πλαστική από την μπίμπο, καθόμαστε και αραδιάζουμε τα χαρτιά.

-Πως σε λένε;
-Sourotiri (σιγά μην σε ρωτήσω το ίδιο πράγμα, συζήτηση θα κάνουμε; Έλα να κάνουμε την αίτηση)
-Α εμένα με λένε Δάπω.
-Χάρηκα Δάπω.
-Λοιπόν εδώ συμπληρώνεις το όνο...

(Έχω ήδη αρχίσει να συμπληρώνω τα στοιχεία μου, πράγμα που έχω κάνει λίγες εκατοντάδες φορές παραπάνω από αυτήν :Ρ)

-Και για πες, δεύτερη σχολή είναι αυτή; (Όχι η πρώτη είναι, αλλά έχω πρόωρη ανάπτυξη)
-Ναι, δεύτερη.
-Ποια είναι η πρώτη σου σχολή;
-Η Τάδε.
-Και γιατί βρε Sourotiri παράτησες την Τάδε, μια χαρά σχολή!!! Όχι ότι η δική μας δεν είναι καλή βέβαια, είναι πολύ καλή σχολή και αυτή. (Ευτυχώς αυτή μου μιλάει στον ενικό, σκέφτομαι)
-Δεν την παράτησα βρε Δάπω, την τελείωσα.
-Αααα....

Κάπου μέσα στα χαρτιά μου παρατηρεί το πτυχίο μου.

-Αυτό είναι το πτυχίο σου;
-Ναι, πάρε να το δεις αν θέλεις (μιας και δεν έχεις δει πτυχίο ποτέ σου και έτσι πως έμπλεξες, παίζει να αργήσεις λίγο ακόμη)
-Αχ τι καλάααα... Και κάτσε, έκανες μηχανογραφικό με το 10%; (Ανενημέρωτη σε βρίσκω Δάπω, δεν έχω δικαίωμα να κάνω 10%, μιας και έχουν περάσει 2 τουλάχιστον χρόνια από την αποφοίτησή μου)
-Όχι, πανελλήνιες έδωσα (έχω αρχίσει να νιώθω ότι της προκαλώ απανωτά σοκ). Εξάλλου, τα μισά περίπου μαθήματα που έδωσα τα δίδασκα στο φροντιστήριο που δούλευα.

Χαμογελάει, έχει ήδη αρχίσει να καταλαβαίνει ότι δεν είμαι του χεριού της.

Προχωράμε την αίτηση, και φτάνω στο πεδίο "Θρήσκευμα".

-Αυτό γιατί υπάρχει εδώ;
-Ποιο καλέ, το θρήσκευμα; Βάλε χι όμικρον.
-Αυτό είναι προσωπικό δεδομένο, δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα αν δεν το συμπληρώσω.
-Ε όχι δεν νομίζω... Δεν έχεις και άδικο. Και θα μετακομίσεις εδώ για να σπουδάσεις;
-Όχι, μένω στην παραδίπλα πόλη.
-Α, από εκεί είσαι;
-Όχι, Θεσσαλονικιός είμαι, αλλά μετακόμισα στην παραδίπλα πόλη λόγω αρραβώνα.

Βλέπω ότι προσέχει την βέρα. Είμαι σίγουρος ότι αρχίζει και αναρωτιέται τι δουλειά έχει αυτή με μένα. Είμαστε σε εντελώς άλλες φάσεις της ζωής μας και αυτό φαίνεται.

Συνεχίζουμε την αίτηση, ρωτάω κάποια πράγματα για τα οποία δεν ξέρει να μου απαντήσει, με αποτέλεσμα να έρθει και ο αρχιτσομπάνος. Έχω συμπληρώσει όλα τα έντυπα και είμαι έτοιμος να φύγω για την γραμματεία να τα καταθέσω. Όμως, δεν προλαβαίνω.

-Θα σου δώσω τώρα ένα ντοσιέ (βγάζει το ντοσιέ) που περιέχει μέσα πληροφορίες για την σχολή...

Βλέπω το ντοσιέ, αποφασίζω να το πάρω γιατί το site της σχολής δεν με ικανοποίησε, αλλά το βάζω μέσα στο άλλο ντοσιέ που είχα όλα τα χαρτιά μου. Σιγά μην το κουβαλάω φόρα παρτίδα να σας κάνω και διαφήμιση.

-...και αν θέλεις, μπορείς να μου δώσεις το τηλέφωνό σου;

Αυτή είναι η κρίσιμη στιγμή που κάθε πρωτοετής φοιτητής πρέπει να αποφύγει. Σε όσα παιδιά δεν θέλουν να δώσουν το τηλέφωνό τους, τους συμβουλεύω να πουν ότι δεν έχουν κινητό, ότι δεν το θυμούνται από έξω ή ότι δεν έχουν μπαταρία ή μονάδες για να κάνουν αναπάντητη στο κομματόσκυλο. Αντιλαμβάνομαι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει πιστευτή καμία από αυτές τις δικαιολογίες, αν τις ξεστομίσω εγώ. Πρέπει να βρω κάτι γρήγορα, αλλά στο τέλος απλά χαμογελάω με νόημα.

-Ε άστο μωρέ, ας σου δώσω εγώ το δικό μου καλύτερα. (Ευτυχώς)

Πάω στην γραμματεία και διαπιστώνω ότι η γραμματέας έχει μια κοπελίτσα μπροστά της, στην οποία μιλάει κάπως απαξιωτικά. Και εδώ τις ίδιες μαλακίες θα έχουμε, σκέφτομαι. Παίρνω το επίσημο προσωπείο μου, της μιλάω με το σεις και με το σας, και παραδόξως, η γραμματέας μου απαντάει σε ανάλογο ύφος.

Αρχίζει και σχηματίζεται ουρά από πίσω μου, από πρωτοετείς φοιτητές που περιμένουν να κάνουν την εγγραφή τους. Μάλλον ήμουν τυχερός και πέτυχα την γραμματεία κενή. Στον διάλογο που κάνω με την γραμματέα, αναγκαστικά αναφέρω κάποια πράγματα πάλι, όπως ότι έχω πτυχίο από άλλη σχολή, ότι έδωσα πανελλήνιες, κτλ. Συνειδητοποιώ ότι η ουρά αρχίζει στα 5 μέτρα από μένα, και αρχίζει να ακούγεται σούσουρο. Πιάνω μερικές ατάκες που με αφορούν, ενώ ταυτόχρονα, με την άκρη του ματιού μου πιάνω μερικά απορημένα βλέμματα. Τελειώνω και φεύγω.

Δεν μπορώ να πω, το διασκέδασα :)

Δεν μου λες; η σχολή σου ήταν υπό κατάληψη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια, η εγγραφή πάντως έγινε κανονικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ωραιος, θα μπορουυσες να βγαλεις και videaki να γελασουμε με τα κομματοσκυλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Αν και η σχολή μου τελεί υπό κατάληψη,πήγα έκανα την εγγραφή μου εκμεταλλεύτηκα τα κομματοκουτάβια που μου έτυχαν[δεν είχα στυλό:D].
Το πιο ωραίο βέβαια ήταν πως ενώ ρωτήσαμε από ποια νεολαία ήταν μου απάντησαν εμένα προσωπικά ότι είναι του συλλόγου και υπεκφυγές...Μέχρι που ήρθαν κάτι Κνίτες και άρχισαν οι εκατέρωθεν μπηχτές!...'Οσο για τα μπλόκα αρχίζουν απ'την Καμάρα...!χαχα.

Τελικώς δεν έδωσα το τηλέφωνο μου και ρε γαμώτο όντως δεν ξέρω απ'έξω τον αριθμό μου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
ε τι περιμενες βρε, να σου πουν ειμαστε Δαπιτες-Κνιτες-Πασπιτες και ηρθαμε να σε εκμεταλευτουμε ;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
οι Κνίτες μωρέ το έλεγαν τιμή τους και καμάρι τους!
οι άλλοι όμως τρελή μυστικοπάθεια...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια, η εγγραφή πάντως έγινε κανονικά

ρωτάω επειδή θεωρώ απαράδεκτο φέτος που έχουμε κίνημα να αφήνουμε να κάνουν τις εγγραφές οι δαπίτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel!n@

Νεοφερμένος

Η μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
κατεβαινω απο το λεωφορειο και στην σταση την ειχαν στημενη τα πρωτα κομματοσκυλα :P σε ολο το δρομο εξω απο το απθ μεχρι να μπω στη σχολη μου με ρωτουσαν αν ειμαι για εγγραφη αλλα ελεγα οχι και με αφηναν στην ησυχια μου. μετα μεσα στο κτιριο δεν με ενοχλησε κανεις.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Εγώ γράφομαι 28! :( Αν ανήκω ήδη σε παράταξη ιδεολογικά να μην το πω στις άλλες παρατάξεις να με αφήσουν ήσυχη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Σήμερα ήταν η καθορισμένη μέρα να γραφτώ στη σχολή, η οποία όμως, ελάχιστες ώρες μετά την ανακοίνωση για τις εγγραφές, άρχισε να τελεί υπό κατάληψη... Τελοσπάντων, έμαθα και θεώρησα πως η γραμματεία θα είναι ανοιχτή για εγγραφές (όπως συμβαίνει σε πολλά τμήματα), και έτσι πήγα μαζί με μια φίλη μου που περάσαμε στο ίδιο τμήμα. 8.20 ήμασταν εκεί (8.30 θα άρχιζαν οι εγγραφές). Ήταν μαζεμένες πολλές κοπελιές και περίμεναν, σαν κι εμάς.(Η σχολή μου έχει σχεδόν μόνο κορίτσια.) Μας είχε φάει λίγο η αγωνία και το άγχος, και ξαφνικά λέει μία ότι έχουν κολλήσει ανακοίνωση στη γραμματεία, ότι λόγω κατάληψης δεν γίνονται εγγραφές. Γονείς φώναζαν (γιατί είχαν έρθει από επαρχεία για μία μέρα), οι περισσότερες περιμέναμε, και μετά από μία ώρα, και αφού δεν έγινε τίποτα, φύγαμε.
Η πρώτη μου μέρα στη σχολή ήταν καταπληκτική! :P

Υ.Γ.: Α, να σημειώσω ότι η παρουσία των κομματικών παρατάξεων ήταν...ανύπαρκτη, λόγω κατάληψης λογικά, αλλά κατά τις 9 που εμφανίστηκε μια κοπελιά, μάλλον του ΠΚΣ, ήταν αρκετά...διακριτική. Αν εξαιρέσεις τους "Ριζοσπάστες" που κρατούσε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Πρώτη μέρα εγγραφής και μπαίνω μέσα...μου φάνηκε λίγο περίεργη η κατάσταση μιας και δεν είχα βρεθεί ποτέ σε πανεπιστημιακό χορό..προχωράω ευθεία στο διάδρομο και ρωτάω κάτι κοπέλες που πάω για εγγραφή...και ήταν kommatoskila μου λένε "μου λενε που να παω και μετα μου λενε να γραφτω σε αυτους :P" (της knε μάλλον)
τους λέω καλά ισος αργότερα και κατευθύνομαι προς την γραμματεια... βλέπω κάτι παιδιά στους πάγκους και λέω θέλω να γραφτώ εκεί με παίρνει μια ξανθιά από το χέρι και με πάει στην παρέα της dap....οπού εκεί άρχισαν τα σάλια..αυτή να μου συμπληρώνει τα στοιχειά ένας να με πρήζει και γενικώς με έπρηζαν..εγω τους δουλευα και καλα οτι ψηνομαι να μπω την παραταξη αλλα δεν ειμαι σιγουρος...μονό που δεν με βιασανεΙ η άλλη με χάιδευε Ο άλλος μου έκλεινε το μάτι και πάει λέγοντας...τους εκμεταλευτικα βασικα αφου δεν συμπλιρωσα τιποτα παραμονο εβαλα υπογραφη,στο τέλος τους λέω θα το σκεφτώ παιδιά και θα σας απαντήσω..και μετά φεύγω.:P
Περριτο να πω ότι υπήρχαν μονό κομματοσκιλα και ελάχιστοι για έγγραφη στο κτήριο οπότε η πρώτη μου έμπειρα είχε να κάνει με κομματόσκιλα....!!!ελπιζω τωρα που θα κατέβω οταν αρχισουν τα μαθηματα να δω κατι διαφορετικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top