Πρώτη μέρα πανεπιστήμιο

George.S

Νεοφερμένος

Ο George.S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σε όλους! Δηλώνω αγχωμένος για την πρώτη μέρα στο πανεπιστήμιο που πλησιάζει απειλητικά(εντάξει έχουμε ακόμα 1.5 μήνα αλλά για εμένα είναι κοντά😂). Χρειάζομαι τις γνώσεις των παλιών για το τι πρέπει να έχω μαζί μου πρώτη μέρα και γενικά όλες τις μέρες της σχολής. Σημειώσεις πως κρατάμε; Τετράδιο ή ντοσιέ σεμιναρίου με φύλλα χαρτιού; Εχω μάθει ότι οι καθηγητές πλέον ανεβάζουν τις σημειώσεις στο eclass. Μήπως δεν χρειάζεται καν να σημειώνω; Έχω τόσες απορίες και χρειάζομαι την βοήθεια των έμπειρων 😂 Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Γεια σε όλους! Δηλώνω αγχωμένος για την πρώτη μέρα στο πανεπιστήμιο που πλησιάζει απειλητικά(εντάξει έχουμε ακόμα 1.5 μήνα αλλά για εμένα είναι κοντά😂). Χρειάζομαι τις γνώσεις των παλιών για το τι πρέπει να έχω μαζί μου πρώτη μέρα και γενικά όλες τις μέρες της σχολής. Σημειώσεις πως κρατάμε; Τετράδιο ή ντοσιέ σεμιναρίου με φύλλα χαρτιού; Εχω μάθει ότι οι καθηγητές πλέον ανεβάζουν τις σημειώσεις στο eclass. Μήπως δεν χρειάζεται καν να σημειώνω; Έχω τόσες απορίες και χρειάζομαι την βοήθεια των έμπειρων 😂 Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Οι περισσότεροι στην σχολή μου έχουν ντοσιέ σεμιναρίου με φύλλα χαρτιού.

Στο eclass ανεβάζουν διαφάνειες, κάποιοι καθηγητές ανεβάζουν και σημειώσεις.

Το εάν χρειάζεται ή όχι να σημειώνεις εξαρτάται από εσένα. Εμένα δεν με βοηθάνε τόσο, προτιμώ να παρακολουθώ και να σημειώνω ελάχιστα. Άλλα παιδιά θέλουν οπωσδήποτε σημειώσεις.
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Για σημειώσεις ο, τι σε βολευει, τετράδιο ή ντοσιέ με φυλλα. Προσωπικά έπαιρνα συνήθως ένα τετράδιο σπιράλ Α4 και τα έγραφα όλα εκεί (και μετά στο σπιτι έκοβα τα φυλλα κ τα έβαζα σε ξεχωριστή διαφάνεια ανάλογα με το μάθημα). Αλλά και παλι, θα δεις τι σε βοηθάει περισσότερο, να παρακολουθείς μόνο και να σημειώσεις πχ λέξεις-κλειδιά ή να κρατάς πιο αναλυτικά σημειώσεις.
Το τι πρεπει να έχεις μαζί σου στην σχολή τώρα, είναι κάτι σχετικό, ενδεικτικά αναφέρω: Τετράδιο ή ντοσιέ, στυλό, ποτηρι θερμός για καφέ (για να μένει ζεστός ή κρυος κατά την διάρκεια του μαθήματος) και τα προσωπικά είδη που κουβαλάς γενικά στην τσάντα σου.
Υπήρχε διάστημα που πηγαινα στην σχολή χωρίς τίποτα μαζί μου και ζητουσα φυλλα και στυλό από τους διπλανους 😝😝😝 (δεν το συνιστώ-εννοειται😛).
Κοίτα να απολαύσεις το πρωτο εξάμηνο (ή και έτος), με τις παρέες που θα γνωρίσεις, τις βόλτες, τα ξενυχτια κλπ και μην αγχώνεσαι!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Γεια σε όλους! Δηλώνω αγχωμένος για την πρώτη μέρα στο πανεπιστήμιο που πλησιάζει απειλητικά(εντάξει έχουμε ακόμα 1.5 μήνα αλλά για εμένα είναι κοντά😂). Χρειάζομαι τις γνώσεις των παλιών για το τι πρέπει να έχω μαζί μου πρώτη μέρα και γενικά όλες τις μέρες της σχολής. Σημειώσεις πως κρατάμε; Τετράδιο ή ντοσιέ σεμιναρίου με φύλλα χαρτιού; Εχω μάθει ότι οι καθηγητές πλέον ανεβάζουν τις σημειώσεις στο eclass. Μήπως δεν χρειάζεται καν να σημειώνω; Έχω τόσες απορίες και χρειάζομαι την βοήθεια των έμπειρων 😂 Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Δεν θα πας στο διάστημα ρε man στο πανεπιστήμιο θα πας :hehe: .
Πάρε μαζί σου ένα στυλό και κάποια φύλλα. Προσωπικά θα σου πρότεινα να πάρεις και ζελατίνες ώστε να βάζεις στην καθεμία σημειώσεος απο το κάθε μάθημα. Λογικά την πλειοψηφία των πληροφοριών θα την βρίσκεις είτε στο eclass είτε σε βιβλία. Οπότε στις σημειώσεις φροντίζεις να περάσεις απλώς τα πιο σημαντικά σημεία της κάθε διάλεξης. Εαν δεν ξέρεις να κρατάς σημειώσεις τότε θα πρέπει να μάθεις ειδάλλως δεν θα προσέχεις τα σημαντικά σημεία των παρακολουθήσεων και φυσικά θα εξαντλείσαι.

Γενικά το πρώτο έτος και ιδίως το πρώτο εξάμηνο είναι απο τις πιο όμορφες περιόδους στην ζωή κάποιου. Θα νιώθεις λίγο περίεργα επειδή θα είναι όλα πολύ διαφορετικά απο το λύκειο αλλά σύντομα θα ανακαλύψεις οτι αυτή είναι και η ομορφιά του πράγματος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Γεια σε όλους! Δηλώνω αγχωμένος για την πρώτη μέρα στο πανεπιστήμιο που πλησιάζει απειλητικά(εντάξει έχουμε ακόμα 1.5 μήνα αλλά για εμένα είναι κοντά😂). Χρειάζομαι τις γνώσεις των παλιών για το τι πρέπει να έχω μαζί μου πρώτη μέρα και γενικά όλες τις μέρες της σχολής. Σημειώσεις πως κρατάμε; Τετράδιο ή ντοσιέ σεμιναρίου με φύλλα χαρτιού; Εχω μάθει ότι οι καθηγητές πλέον ανεβάζουν τις σημειώσεις στο eclass. Μήπως δεν χρειάζεται καν να σημειώνω; Έχω τόσες απορίες και χρειάζομαι την βοήθεια των έμπειρων 😂 Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Κοιτα να δεις το να κρατας σημειωσεις ειναι νοητικο προτερημα και λιγοι το μπορουν.
Συνηθως το μπορουν καποια κοριτσια που ειναι ικανά να κανουν 2 πραματα μαζι.
Τα κοριστια αυτα τα προσεχουμε ιδιατερως.
Ειναι δυσκολο να παρακολουθεις δυσκολες εννοιες στον πινακα και να γραφεις.
Εσυ βεβαια θα δεις τι παιζει
Ενα σπυραλ 7 θεματων ειναι αρκετο να εχεις μαζι σου.
Στα θετικα μαθηματα παντως σε μεγαλο βαθμο υπαρχουν σημειωσεις του καθηγητη που καλυπτουν.
Τις σημειωσεις δεν τις εκανε επειδη σε αγαπα αλλα επειδη το βιβλιο ειναι τεραστιο και αν το ακολουθησει δεν προκειτε ποτε να τελειωση.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Oρισμένες κοπέλες έχουν τέτοιες ικανότητες να κρατάνε σημειώσεις με πολύ ωραία γράμματα, χαρακάκι και 5-6 χρώματα στυλών, να ρίχνουν και μια καρδιά με ροζ μαρκαδοράκι στην άκρη της σελίδας που μπορεί να καλύπτει και γραμμένη θεωρία (ποιος χέστηκε), να γράφουν σχόλια εμφάνισης για τον τάδε μαντραχαλά που έτυχε να σηκώθηκε να πάει τουαλέτα, ερωτόλογα στιχάκια, κτλ και την ίδια στιγμή λέω, λέω στην ίδια στιγμή, να στέλνουν μήνυμα στο whatsapp. :laugh: Όλα μαζί...
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Oρισμένες κοπέλες έχουν τέτοιες ικανότητες να κρατάνε σημειώσεις με πολύ ωραία γράμματα, χαρακάκι και 5-6 χρώματα στυλών, να ρίχνουν και μια καρδιά με ροζ μαρκαδοράκι στην άκρη της σελίδας που μπορεί να καλύπτει και γραμμένη θεωρία (ποιος χέστηκε), να γράφουν σχόλια εμφάνισης για τον τάδε μαντραχαλά που έτυχε να σηκώθηκε να πάει τουαλέτα, ερωτόλογα στιχάκια, κτλ και την ίδια στιγμή λέω, λέω στην ίδια στιγμή, να στέλνουν μήνυμα στο whatsapp. :laugh: Όλα μαζί...
Ναι αλλά κάνουν γαμάτα γράμματα και τα προλαβαίνουν όλα
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.
Γεια σε όλους! Δηλώνω αγχωμένος για την πρώτη μέρα στο πανεπιστήμιο που πλησιάζει απειλητικά(εντάξει έχουμε ακόμα 1.5 μήνα αλλά για εμένα είναι κοντά😂). Χρειάζομαι τις γνώσεις των παλιών για το τι πρέπει να έχω μαζί μου πρώτη μέρα και γενικά όλες τις μέρες της σχολής. Σημειώσεις πως κρατάμε; Τετράδιο ή ντοσιέ σεμιναρίου με φύλλα χαρτιού; Εχω μάθει ότι οι καθηγητές πλέον ανεβάζουν τις σημειώσεις στο eclass. Μήπως δεν χρειάζεται καν να σημειώνω; Έχω τόσες απορίες και χρειάζομαι την βοήθεια των έμπειρων 😂 Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Αγαπημένε συμφοιτητα μου μην ανησυχείς ως γριά κότα θα σε προσέχω εγώ :p

Oρισμένες κοπέλες έχουν τέτοιες ικανότητες να κρατάνε σημειώσεις με πολύ ωραία γράμματα, χαρακάκι και 5-6 χρώματα στυλών, να ρίχνουν και μια καρδιά με ροζ μαρκαδοράκι στην άκρη της σελίδας που μπορεί να καλύπτει και γραμμένη θεωρία (ποιος χέστηκε), να γράφουν σχόλια εμφάνισης για τον τάδε μαντραχαλά που έτυχε να σηκώθηκε να πάει τουαλέτα, ερωτόλογα στιχάκια, κτλ και την ίδια στιγμή λέω, λέω στην ίδια στιγμή, να στέλνουν μήνυμα στο whatsapp. :laugh: Όλα μαζί...
Literally me :laugh:
 

George.S

Νεοφερμένος

Ο George.S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Το Σεπτέμβριο οι παλιότεροι φοιτητές κάθονται ή έχουν μαθήματα?
εννοώ όσοι δεν έχουν να δώσουν επαναληπτική εξεταστική..
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
ρε κατι ανησυχιες που εχετε φοβερες!
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,823 μηνύματα.
Ωτοασπίδες για τις παρατάξεις.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Κανένα άγχος να μην έχεις. Να ενθουσιαζεσαι! Ανυπομονώ να αρχίσουμε και να φύγω επιτέλους από δω και να πίνω/καπνίζω με την ησυχία μου.

Λοιπόν, όσον αφορά τις σημειώσεις… γενικά είναι δύσκολο να κρατάς σωστές και καλές σημειώσεις. Φρόντισε τουλάχιστον να ακούς το μάθημα και να σημειώσεις ότι θεωρείς πως είναι δύσκολο ή μια χρήσιμη πληροφορία που θα είναι εκτός ύλης (πετάμε πολλά τέτοια οι καθηγητές/τριες) αλλά θα σου είναι χρήσιμη στο μέλλον.

Αν έρθουν και σε πλησιάσουν κάτι χαρούμενα παιδάκια με φυλλάδια στα χέρια, τους ρίχνεις ένα ειρωνικό χαμόγελο και ΤΡΕΧΕΙΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ, ΝΑ ΣΩΘΕΙΣ.

Στο eclass ανεβάζουν την υλη αλλά πάντα θα υπάρχουν οι στριμμένοι που δεν θα το κάνουν, οποτε να ρωτήσετε στην αρχή αν θα ανεβάζουν τις διαφάνειες που θα σας δείχνουν.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
ρε κατι ανησυχιες που εχετε φοβερες!

ρώτησα κάτι πολύ απλό και θα ήθελα μια απάντηση όποιος γνωρίζει..

Το Σεπτέμβριο οι παλιότεροι φοιτητές κάθονται ή έχουν μαθήματα?
αναφέρομαι σε όσους δεν έχουν να δώσουν επαναληπτική εξεταστική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
ρώτησα κάτι πολύ απλό και θα ήθελα μια απάντηση όποιος γνωρίζει..

Το Σεπτέμβριο οι παλιότεροι φοιτητές κάθονται ή έχουν μαθήματα?
αναφέρομαι σε όσους δεν έχουν να δώσουν επαναληπτική εξεταστική.
τον σεπτεμβρη οι παλιοτεροι φοιτητες εχουν τα μεγαλυτερα παλουκια δεν ξερουν ποιο μαθημα να πρωτοδωσουν γιατι και ενα μυαλο δεν χωραει και πολλα και αν παιζει και να συμπληρωσουν τα μισα του ετους που ετρεξε να παρουν το χιλιαρικο επιδοματος ποιο δυσκολα ακομα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,823 μηνύματα.
Το Σεπτέμβριο οι παλιότεροι φοιτητές κάθονται ή έχουν μαθήματα?
Όχι. Δεν γίνονται μαθηματα τον Σεπτέμβριον. Εις καμμίαν σχολήν. Μόνον επαναληπτικές εξετάσεις για όσους κόπηκαν ή δεν έδωσαν κάποιο μάθημα εν μέσω του ακαδημαϊκού έτους.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Όχι. Δεν γίνονται μαθηματα τον Σεπτέμβριον. Εις καμμίαν σχολήν. Μόνον επαναληπτικές εξετάσεις για όσους κόπηκαν ή δεν έδωσαν κάποιο μάθημα εν μέσω του ακαδημαϊκού έτους.
Το τμήμα στο οποίο είμαι ξεκινάει στις 26/9. Μάλλον είμαστε εξαίρεση :P
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top