Πρώτη επιλογή και μόρια

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Συμφωνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemesisRose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ@τερίν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Έχω 18300 και δήλωσα 1η επιλογή Παιδαγωγικό Θεσσαλονίκης...Δεν μπαίνω ούτε με σφαίρες, το ξέρω αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Κι εγω ξερω πολυ περισσοτερα ατομα που εκαναν αυτο και τωρα εργαζονται κανονικα..Δεν μπορω να ξερω τι λαθος επιλογες εκανε ο ξαδερφος..Αυτο που ξερω ειναι το λαθος που κανεις εσυ:επειδη ενας ξαδερφος σου,καποτε δεν τα καταφερε γενικευεις...Δεν ειναι σοβαρη λογικη αυτη για να παρεις μια τοσο σημαντικη αποφαση που αφορα το μελλον σου
Δε γενικεύω απλά λέω πως δεν είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα. Εύκολο να παρερμηνεύουμε τα λόγια του καθενός και να βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα ως προς το τι θα κάνω εγώ επειδή είδα το αποτέλεσμα του ξαδέρφου μου. Ανέφερα ένα παράδειγμα του οποίου το αποτέλεσμα ήταν αν μη τι άλλο αποθαρρυντικό.
όπα ρε παιδιά. Γιατί είναι απίθανο ένας με 19900 να θέλει να γίνει καθηγητής? και στο κάτω κάτω, όπου και να πάει ο καθένας αν δουλέψει και μέσα στο πανεπιστήμιο και αγαπάει τη δουλειά του μετά θα πετύχει. Δεν είναι ευτυχισμένοι μόνο τα μέλη της Mensa και οι καθηγητές πανεπιστημίου...
Το post μου ήταν κυρίως ως απάντηση στο φίλτατο μέλος blacksheep που ανέφερε μεταξύ σοβαρού και αστείου για "καθηγητή πανεπιστημίου".
Από 'κει και πέρα, καλό είναι να βλέπουμε και την πραγματικότητα από το να λέμε "ΔΙΑΛΕΧΤΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ"! Είτε το θέλετε είτε όχι όλοι μας λαμβάνουμε υπόψιν άλλος σε μεγαλύτερο βαθμό και άλλος σε μικρότερο την επαγγελματική του αποκατάσταση. Αυτά τα περί κανένας καλός δε χάνεται να τα πείτε στο ποσοστό του ακαδημαϊκού προλεταριάτου που ψάχνει ψωμί για να φάει έχοντας προσόντα ουσιαστικά, σε αντίθεση με το απειροελάχιστο ποσοστό εκείνων που κατόρθωσαν να επιτύχουν τα θέλω τους μέσω της σχολής της οποίας πέρασαν. Θα ήθελα να δω το 90% αυτών που γράφουμε σήμερα εδώ τι θα λέμε σε λίγα χρονάκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν αξίζει να χαραμίσει κάποιος τόσα μόρια για να γίνει καθηγητής φυσικής ή μαθηματικών σε κάποιο φροντιστήριο. Φιλική συμβουλή: κάντε κάποιο μεταπτυχιακό και φύγετε απ' την Ελλάδα. Κρίμα να πάνε χαμένα τέτοια μυαλά.

η βαθμολογια [η τα μορια] δεν αντικατοπτριζουν ουτε στο ελαχιστο το "μυαλο" του μαθητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Το post μου ήταν κυρίως ως απάντηση στο φίλτατο μέλος blacksheep που ανέφερε μεταξύ σοβαρού και αστείου για "καθηγητή πανεπιστημίου".
Από 'κει και πέρα, καλό είναι να βλέπουμε και την πραγματικότητα από το να λέμε "ΔΙΑΛΕΧΤΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ"! Είτε το θέλετε είτε όχι όλοι μας λαμβάνουμε υπόψιν άλλος σε μεγαλύτερο βαθμό και άλλος σε μικρότερο την επαγγελματική του αποκατάσταση. Αυτά τα περί κανένας καλός δε χάνεται να τα πείτε στο ποσοστό του ακαδημαϊκού προλεταριάτου που ψάχνει ψωμί για να φάει έχοντας προσόντα ουσιαστικά, σε αντίθεση με το απειροελάχιστο ποσοστό εκείνων που κατόρθωσαν να επιτύχουν τα θέλω τους μέσω της σχολής της οποίας πέρασαν. Θα ήθελα να δω το 90% αυτών που γράφουμε σήμερα εδώ τι θα λέμε σε λίγα χρονάκια...

Καμία σχολή-με εξαιρεση ισως τις στρατιωτικες-δεν μπορει να εξασφαλισει σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση..Η προταση πως Καλο πτυχιο=καλη επαγγελματικη αποκατασταση εχει αρχισει να αντικαθισταται απο την Αγαπη για τη δουλεια σου=καλη επαγγελματικη αποκατασταση,με τοσο κορεσμο που υπαρχει σε ολους τους κλαδους..Γι'αυτο λοιπον καλυτερα ειναι μην εκφραζομαστε τυχαια και γενικολογα με καταστροφολογιες για κλαδους που κατα τα φαινομενα δεν γνωριζουμε ουτε στο ελαχιστο,βασιζομενοι σε τυχαιες περιπτωσεις..Και οχι το 90 αλλα το 100% δεν γνωριζει τι θα συμβει σε καποια χρονια,τα πραγματα μπορει να αλλαξουν αρδην.Απο κει και περα ο καθενας μπορει να εχει τη γνωμη του και τη σεβομαι,αλλα δεν μπορω να βλεπω να γραφονται ανυποστατα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
η βαθμολογια [η τα μορια] δεν αντικατοπτριζουν ουτε στο ελαχιστο το "μυαλο" του μαθητη

Οφειλω να συμφωνησω εδω ...
Το αποτελεσμα των παννεληνιων εξετασεων ειναι καθαρα θεμα διαβασματος ...
Τα μυαλα θα φανουν μεσα στο πανεπιστημιο και μετα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
θελω να πω και εγω κατι
πρωσωπικη εμπειρια

ενα απο τα ποιο χαμηλησ ποιοτητασ μυαλα στην ταξη μου αριστευσε λογω υπερβολικου συνηδητοποιημενου διαβασματοσ
σε αυτα τα παιδια αξιζει μπραβο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καμία σχολή-με εξαιρεση ισως τις στρατιωτικες-δεν μπορει να εξασφαλισει σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση..Η προταση πως Καλο πτυχιο=καλη επαγγελματικη αποκατασταση εχει αρχισει να αντικαθισταται απο την Αγαπη για τη δουλεια σου=καλη επαγγελματικη αποκατασταση,με τοσο κορεσμο που υπαρχει σε ολους τους κλαδους..Γι'αυτο λοιπον καλυτερα ειναι μην εκφραζομαστε τυχαια και γενικολογα με καταστροφολογιες για κλαδους που κατα τα φαινομενα δεν γνωριζουμε ουτε στο ελαχιστο,βασιζομενοι σε τυχαιες περιπτωσεις..Και οχι το 90 αλλα το 100% δεν γνωριζει τι θα συμβει σε καποια χρονια,τα πραγματα μπορει να αλλαξουν αρδην.Απο κει και περα ο καθενας μπορει να εχει τη γνωμη του και τη σεβομαι,αλλα δεν μπορω να βλεπω να γραφονται ανυποστατα πραγματα
"Καταστραφολογία, μιζέρια, βασιζόμενοι σε τυχαίες περιπτώσεις, γενικόλογα, δε γνωρίζουμε στο ελάχιστο, ανυπόστατα πράγματα". Σα να ακούω ένα φερέφωνο να διατυμπανίζει όλο τα ίδια πράγματα. Η κατάσταση δεν πρόκειται να αλλάξει ούτε άρδην ούτε μάρδην σε αυτή τη χώρα και αν το θέλουμε το δεχόμαστε. Δεν αντιτίθεμαι στην επιθυμία του παιδιού να πορευθεί στον κλάδο τον οποίο επιθυμεί. Ευελπιστώ να κάνω κι εγώ το ίδιο. Αλλά αυτό πάντα έχει τον αντικτυπό του. Και τα περί αγάπης για δουλειά και πως αυτή θα επιφέρει την επαγγελματική αποκατάσταση είναι για ένα απειροελάχιστο ποσοστό του πληθυσμού μας. Οι υπόλοιποι είναι αστυνομικοί, στρατιωτικοί, δάσκαλοι, διορισμένοι καθηγητές και δημόσιοι υπάλληλοι και τα ακούν τζάμπα και βερεσέ. Ο ιδιωτικός τομέας (εκτός των δικηγόρων και ΣΙΑ) είναι ακόμη σε νηπιακή κατάσταση. Τόσο που δεν έχει βγάλει δόντια ακόμη. Και οι υπόλοιποι είναι άνεργοι. Με πτυχία, χωρίς, διδακτορικά, ιστορίες από όλα έχει ο μπαξές. Διαλέχτε και πάρ'τε. Αυτοί σάμπως δεν είχαν τις ίδιες βλέψεις με μας; Αν εθελοτυφλούμε και λέμε "όλα πάνε καλά, όλα θα γίνουν και όλα θα έρθουν" είμαστε απλά μοιρολάτρες. Και σίγουρα το 100% εξ ημών δεν ξέρει τι θα του ξημερώσει αύριο. Αλλά όσοι μπορούν κοιτάζουν τη βολή τους γιατί αυτή προέχει και μετά βλέπουν αν το αγαπάν και το αντικείμενο. Κι αν δεν το αγαπάν, βρε δε βαριέσαι αδερφέ από 'δω παν' κι άλλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Λοιπόν, λοιπόν, νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει λίγο. Γιατί δεν συνεχίζουμε στο "χιλιάδες άχρηστα μόρια"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni91

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
βιολογία θεσσαλονίκης με 18318 αλλά δεν νομίζω να την πιάσω...:'(

Και εγώ βιολογια θεσσαλονικης με 18390. Μακάρι να περάσουμε και οι δυο.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
η βαθμολογια [η τα μορια] δεν αντικατοπτριζουν ουτε στο ελαχιστο το "μυαλο" του μαθητη

Δε διαφωνώ, καθώς υπάρχουν πολλά είδη νοημοσύνης. Όμως δεν νομίζω πως ένας μαθητής του 14 μπορεί να γίνει κάποια στιγμή π.χ. καθηγητής πανεπιστημίου. Μπορεί βέβαια να διαπρέψει σε πάρα πολλούς άλλους τομείς.
Γενικά πάντως πιστεύω πως αυτοί που συγκεντρώνουν πάνω από 18.500 μόρια στη συντριπτική πλειοψηφία τους είναι καλά μυαλά και κυρίως έχουν πρόγραμμα και ισχυρή θέληση, δυο στοιχεία απαραίτητα για να πετύχει κάποιος οπουδήποτε.
Αυτή είναι η γνώμη μου. Μπορεί να είναι και λανθασμένη......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δε διαφωνώ, καθώς υπάρχουν πολλά είδη νοημοσύνης. Όμως δεν νομίζω πως ένας μαθητής του 14 μπορεί να γίνει κάποια στιγμή π.χ. καθηγητής πανεπιστημίου. Μπορεί βέβαια να διαπρέψει σε πάρα πολλούς άλλους τομείς.
Γενικά πάντως πιστεύω πως αυτοί που συγκεντρώνουν πάνω από 18.500 μόρια στη συντριπτική πλειοψηφία τους είναι καλά μυαλά και κυρίως έχουν πρόγραμμα και ισχυρή θέληση, δυο στοιχεία απαραίτητα για να πετύχει κάποιος οπουδήποτε.
Αυτή είναι η γνώμη μου. Μπορεί να είναι και λανθασμένη......
Τα μόρια ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν αποδεικνύουν τίποτα. Τι κι αν έβγαλε κάποιος 19000 και ο άλλος 14000. Τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν άρδην στο πανεπιστήμιο όπου είναι και το κυριότερο. Δε σημαίνει πως κάποιος που έβγαλε 14 απαραίτητα δεν έχει μυαλό. Ίσως απλά δεν το χρησιμοποίησε τότε που του ζητήθηκε και δε θεωρώ πως αποτελούν απαραίτητα τις εξαιρέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Τα μόρια ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν αποδεικνύουν τίποτα. Τι κι αν έβγαλε κάποιος 19000 και ο άλλος 14000. Τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν άρδην στο πανεπιστήμιο όπου είναι και το κυριότερο. Δε σημαίνει πως κάποιος που έβγαλε 14 απαραίτητα δεν έχει μυαλό. Ίσως απλά δεν το χρησιμοποίησε τότε που του ζητήθηκε. Ίσως και να αποτελούν τις εξαιρέσεις αυτοί, αλλά υπάρχουν πάμπολλα τέτοια παραδείγματα.

Εννοείται! Το 14 δε δείχνει αν κάποιος είναι ή όχι έξυπνος, το 19 όμως στις περισσότερες περιπτώσεις το δείχνει (και εννοώ το είδος της εξυπνάδας που χρειάζεται συνήθως στις σπουδές, καθώς υπάρχουν και άλλα είδη νοημοσύνης, όπως προσαρμοστικότητα, κοινωνικότητα κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
"Καταστραφολογία, μιζέρια, βασιζόμενοι σε τυχαίες περιπτώσεις, γενικόλογα, δε γνωρίζουμε στο ελάχιστο, ανυπόστατα πράγματα". Σα να ακούω ένα φερέφωνο να διατυμπανίζει όλο τα ίδια πράγματα. Η κατάσταση δεν πρόκειται να αλλάξει ούτε άρδην ούτε μάρδην σε αυτή τη χώρα και αν το θέλουμε το δεχόμαστε. Δεν αντιτίθεμαι στην επιθυμία του παιδιού να πορευθεί στον κλάδο τον οποίο επιθυμεί. Ευελπιστώ να κάνω κι εγώ το ίδιο. Αλλά αυτό πάντα έχει τον αντικτυπό του. Και τα περί αγάπης για δουλειά και πως αυτή θα επιφέρει την επαγγελματική αποκατάσταση είναι για ένα απειροελάχιστο ποσοστό του πληθυσμού μας. Οι υπόλοιποι είναι αστυνομικοί, στρατιωτικοί, δάσκαλοι, διορισμένοι καθηγητές και δημόσιοι υπάλληλοι και τα ακούν τζάμπα και βερεσέ. Ο ιδιωτικός τομέας (εκτός των δικηγόρων και ΣΙΑ) είναι ακόμη σε νηπιακή κατάσταση. Τόσο που δεν έχει βγάλει δόντια ακόμη. Και οι υπόλοιποι είναι άνεργοι. Με πτυχία, χωρίς, διδακτορικά, ιστορίες από όλα έχει ο μπαξές. Διαλέχτε και πάρ'τε. Αυτοί σάμπως δεν είχαν τις ίδιες βλέψεις με μας; Αν εθελοτυφλούμε και λέμε "όλα πάνε καλά, όλα θα γίνουν και όλα θα έρθουν" είμαστε απλά μοιρολάτρες. Και σίγουρα το 100% εξ ημών δεν ξέρει τι θα του ξημερώσει αύριο. Αλλά όσοι μπορούν κοιτάζουν τη βολή τους γιατί αυτή προέχει και μετά βλέπουν αν το αγαπάν και το αντικείμενο. Κι αν δεν το αγαπάν, βρε δε βαριέσαι αδερφέ από 'δω παν' κι άλλοι...

Λοιπον για να τελειωσουμε διοτι δεν μου αρεσει να οδηγω τη συζητηση off-topic..Η κατασταση παντα μπορει να αλλαξει,εμεις ειμαστε αυτοι που καλουμαστε να το κανουμε.Και φυσικα ειναι δυσκολο,και φυσικα αγκιζει τα ορια του αδυνατου,αλλα αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να τα παραταμε και να συμβιβαζομαστε..Διοτι οσο μια κοινωνια σκοτωνει τα ονειρα της και ακολουθει ορισμενα επαγγελματα με μαθηματικη ακριβεια,οπως περιεγραψες,τοσο θα βυθιζεται πιο πολυ..Και αν τα λογια καποιου που αρνειται να συμβιβαστει με αυτην την κατασταση και παει κοντρα στο ρευμα σου φαινονται λογια ενος φερεφωνου,τι να πω...Και αν πραγματικα θες να κοιταξεις τη βολη σου,αναζητησε συγκεκριμενες πληροφοριες πανω στο αντικειμενο που σε ενδιαφερει,οπως εκανα κι εγω,και μην χαρακτηριζεις καταστασεις που δεν ξερεις με επιχειρηματα του στυλ "ολα ειναι σκατα,αρα και αυτο που εσυ θες ετσι ειναι".Αλλιως,ασε εμας-εμενα τουλαχιστον-που εχουμε δει τα πραγματα απο μεσα,να εκφραζουμε αποψη για το αντικειμενο που μας ενδιαφερει..Ολοι εχουμε αηδιασει με την κατασταση που επικρατει,κι εγω πρωτος πολυ περισσοτερο απο εσενα,αλλα δεν συμβιβαζομαστε..Εσυ αν θες,γινε δημοσιος υπαλληλος,στρατιωτικος ή ο,τι αλλο..(αληθεια εχω περιεργεια τι θες να σπουδασεις),εγω δε θα παρω,οπως δεν πηραν τοσοι αλλοι και ξερω παρα πολλους του αντικειμενου που πετυχαν...Ακομα και στο εξωτερικο.Τελος παντων,συγνωμη που ειμαστε τοση ωρα off-topic,δεν προκειται να ξαναγραψω σε αυτο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εννοείται! Το 14 δε δείχνει αν κάποιος είναι ή όχι έξυπνος, το 19 όμως στις περισσότερες περιπτώσεις το δείχνει (και εννοώ το είδος της εξυπνάδας που χρειάζεται συνήθως στις σπουδές, καθώς υπάρχουν και άλλα είδη νοημοσύνης, όπως προσαρμοστικότητα, κοινωνικότητα κτλ).
Σε γενικές γραμμές δε διαφωνώ, πιθανότατα να είναι έτσι και πιστεύω πως όλοι μας νοιώθουμε κάπως πιο ήσυχοι που τα παιδιά μας θα τα διδάσκουν μαθητές του 19 κτλ. Αλλά γενικότερα δεν αποτελεί κανόνα αυτό το πράγμα. Το 19 και μόνο αυτό πιστεύω πως δεν αποδεικνύει σε κάθε περίπτωση την ικανότητα του ανθρώπου να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της δουλειάς του.
Πάντως διαφωνώ με την κοινωνικότητα την οποία αναφέρεις. Εκτός και αν το χρησιμοποιείς με διαφορετική έννοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top