Πρώτα σπουδές και μετά στρατιωτικό ή το ανάποδο;

Τι είναι καλύτερο; Να σπουδάσεις πρώτα και μετά να πας φαντάρος ή το ανάποδο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 74)
  • Πρώτα σπουδές, μετά το στρατιωτικό.

    Ψήφοι: 47 63.5%
  • Πρώτα στρατιωτικό και μετά σπουδές.

    Ψήφοι: 13 17.6%
  • Δεν ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 14 18.9%

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Ναι δυστυχώς τα έχει αυτά ο στρατός. Αυτοκτονίες και <<αυτοκτονίες>> :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ρε παιδιά βρήκα αυτό...https://ta-nea.dolnet.gr/print.php?e=A&f=18499&m=N15&aa=1 Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς λέει ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ΚΟΥΕ απάντησες για μένα στην bunny. Καμιά συνέχεια bunny στην διαφωνία!
Σχετικά με το θάνατο του παιδιού, πέρα από αυτοκτονία υπάρχει και απίστευτη αμέλεια! Σε ένα κόσμο όπου ο στ@@@@μος και η οποιαδήποτε αποφυγή ευθύνης είναι μάλλον η επιβίωση σου, δυστυχώς κάποιοι θα την πληρώσουν γερά, όπως κρίμα έγινε με το παλικάρι! Και μην πιστεύετε πάντα την αιτία που βγαίνει έξω στα media! Αλλίως θα πιστεύαμε και τις βλακείες που μας λέγανε για τον Κωστάκο όπως επίσης και ότι και με τα Ίμια ο στόλος ήταν ετοιμοπόλεμος και έτοιμος να προστατέψει τα ελληνικά συμφέροντα ενώ οι μόνιμοι του στρατού ήταν με απίστευτο ηθικό και δεν τους ντάντευαν οι θητεία πεζικάριοι!
Εγώ πραγματικά δεν ξέρω να σας πω για το αν θα πας πριν από τις σπουδές ή όχι
Αν πας πριν από τις σπουδές
1)είσαι μικρός και γενικά δεν σε απασχολεί τόσο πολύ γιατί δεν κόβεσαι σε μια φάση που θες να απεξαρτητοποιηθείς οικονομικά
2)Είσαι μικρός και τις ατασθαλίες δεν τις πολυβλέπεις άσε που δεν έχεις μέτρο σύγκρισεις με ιδιωτικο επαγγελματικό χώρο
3)Αληθέυει ότι που μετά μυαλό για διάβασμα άσε που είσαι από τους πιο μεγάλους μέσα
4)Διάβασμα εν θητεία δύσκολο , το ξαναείπα!

Αν πας μετά τις σπουδές
1)Δεν έχει μολυνθεί ο χαρακτήρας σου
2)Ίσως και να έχει μειωθεί η θητεία αλλά παίζει και να αυξηθεί!
3)Δεν τα έχεις κάνει ότι να είναι με την σχολή και με τα Ν+ κάτι της κάθε μιας
4)Δεν είσαι 2 χρόνια μεγαλύτερος
5)Δυστυχώς και το πιο σημαντικό είσαι ψυχολογικά έτοιμος για δουλειά και σου βάζει σε αναμονή την ζωή μια χαζομάρα
6)Επειδή είσαι μεγάλος και έχεις δει και κάποια πράγματα αντιλαμβάνεσαι και γιατί είναι χαζομάρα
7)Ζητάς στα 27 σου λεφτά από τους γονείς σου!!!! Αίσχος

Προσωπική μου γνώμη!Πτυχίο όπου να είναι,μεταπτυχιακό ή διδακτορικό στο εξωτερικό και καπάκι δουλειά εκεί με φράγκα που στην Ελλάδα δεν θα δεις ποτέ και επιστροφή αν επιμένει κανείς στο λάθος μετά τα 35 νομίζω και πληρωμή ενός προστίμου γελοίου ποσού και ποτέ φαντάρος! ότι κάνουν οι πολιτικοί μας όπως ο Υπουργός Αμύνης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnight_talker

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ποιά η γνώμη σας για το στρατό? Θα το κάνετε πριν ή μετά τις σπουδές?

Εγώ προσωπικά θα το κάνω πριν. Θα μπω τώρα το Νοέμβριο. Μου είπαν ότι εμάς του 89 θα μας καλέσουν από Νοέμβρη και μετά οπότε θα κάνω μια αίτηση πρόωρης στράτευσης για να είμαι σίγουρος.
Πιστεύω ότι είναι καλύτερο να γίνετε πριν τις σπουδές για τους εξής λόγους:

Καταρχίν για να μπορείς να βρεις μιά δουλειά της προκοπής όσο θα σπουδάζεις, καθώς μέχρι τώρα περίμενα πως και πως να κλείσω τα 18 και τώρα οι π*******ς μου βρήκαν νέα δικαιολογία...στρατός.

Επίσης πιστεύω ότι όταν μπεις στο λούκι των σπουδών, με την προυπόθεση πάντα να σου αρέσει αυτό που κάνεις, παίρνεις μία "φόρα" και το θεωρώ τουλάχιστον λαλακία να έρθει μετά ένα κωλόχαρτο και να σου κόψει τα πόδια λέγοντάς σου ότι πρέπει να υπηρετήσεις τη μαμά πατρίδα. Οπότε πας πριν και μετά είναι αυτό που λένε...και τώρα ποιός σε πιάνει!

Τέλος, αντίθετα με το μότο του κλασσικού νεοέλληνα, "Μην κάνεις σήμερα, ότι μπορείς να κάνεις αύριο", το δικό μου είναι το αντίθετο.

Θέλω να ακούσω απόψεις στο συγκεκριμένο θέμα, αν και είμαι κάθετος από τα 14 μου.:)

Σημείωση: Για τη στρατιωτική θητεία γενικά, υπάρχει το θέμα Στρατιωτική θητεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πριν, για τους λόγους που λες.
Η λογική "θα χάσεις την επαφή με το διάβασμα" κτλ δεν έχει καμία βάση μιας και το διάβασμα/μάθημα στο πανεπιστήμιο δεν έχει καμία σχέση με το διάβασμα στο σχολείο. Το οτι θα ξεχάσεις αυτά που έμαθες στις σπουδές σου όταν πας στρατό είναι πολύ πιο βάσιμο, δε θα θυμάσαι και πολλά όταν πας να δουλέψεις.
Ο μόνος λόγος να πας μετά τις σπουδές στρατό είναι οτι λογικά θα είσαι βαθμοφόρος μετά τη βασική εκπαίδευση και ίσως να σου δώσουν κάποια δουλειά γραφείου επειδή έχεις πτυχίο πανεπιστημίου.

Για να μην ξεχνιόμαστε βέβαια, το ιδανικό θα ήταν καθόλου στρατός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnastaZia

Νεοφερμένος

Η Ναστάζια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
κ γω πιστευω οτι θα ειναι καλυτερα ετσι..
να ξεμπερδευεις κ με αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι καλύτερα είναι μετά το πανεπιστήμιο γιατί απλά ακόμα είσαι 'παιδί' ( με την έννοια ότι δεν έχεις ζήσει πράγματα και καταστάσεις ώστε να συνηθίσεις να ζεις μόνος και να μάθεις να ανταποκρίνεσαι. Γενικά αυτό που λένε να 'ψηθείς') Π.χ. αν σκεφτείς τον εαυτό σου πως είσαι τώρα σε σχέση με το πως ήσουν πριν 1 χρόνο θα καταλάβεις ότι βλέπεις τα πράγματα διαφορετικά και τα αντιμετωπίζεις και είσαι αυτό που λέμε ποιο ώριμος (αυτό το λέω γιατί ο στρατός δεν είναι εύκολος και έχει αγκαρίες και σπασίματα που μπορεί να μην σου κάνουν καλό αν δεν μπορείς να τα αντιμετωπίσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xasma

Νεοφερμένος

Ο xasma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πριν η Μετα?
ποτε..... θα ηταν μια ιδανικη απαντηση αλλα το @@ κρατικο συστημα μας υποχρεώνει να αποφασισουμε
ετσι στην φαση που ειμαι τωρα θα ελεγα μετα για ενα και μοναδικο λογο γτ πολυ απλα σε 7 χρονια απο τωρα μπορει να μην υπαρχει υποχρεωτικη στρατευση!
Τωρα αν δεν πραγματοποιηθεί αυτο το ονειρο πολυ απλα θα κανω τα αδυνατα δυνατα για να μην παω στρατο!


αυτα απο εμενα.....:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μετά, για να σου συμπεριφέρονται ανθρώπινα, ή τουλάχιστον καλύτερα απ' ότι πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Σαφώς μετά! Μετά από ένα τόσο αγχώδη χρόνο στο σχολείο, με άγχος και πίεση λόγω εξετάσεων καπάκι στρατό? Ούτε να το σκέφτομαι θέλω πώς ένα παιδάκι 17-18 χρονών θα μπορούσε να σταλεί για παράδειγμα σε καμιά παραμεθώριο! Φαντάζομαι τα ποσοστά αυτοκτονιών που θα έφταναν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μετα ασυζητιτι! Ελπιζω οτι εχοντας το πτυχιο θα περασω καπως καλυτερα. Και ειναι θεμα ηλικιας επισης. Ελπιζω να αποκτησω μεγαλυτερες αντοχες με τα χρονια, γιατι αν πηγαινα ετσι οπως ειμαι τωρα δεν νομιζω οτι θα την εβγαζα καθαρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazmoisiades

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλημέρα! Από προσωπική εμπειρία θα πρότεινα την κατάταξη μετά από τις βασικές σπουδές. Εκτός από το θέμα της καλύτερης αντιμετώπισης κατά τη διάρκεια της θητείας (αλλιώς αντιμετωπίζουν τα παιδιά 18-19 κι αλλιώς αυτούς που είναι 22-23, πίστεψέ με...), θεωρώ πως μετά από την προσπάθεια που καταβάλλεται από τους μαθητές στην Γ' Λυκείου τους χρειάζεται λίγη χαλάρωση και χρόνος να προσδιορίσουν αυτά που τους ενδιαφέρουν. Είμαστε σίγουροι πως η σχολή στην οποία επιτύχαμε, είτε την λεχουμε επιλέξει είτε όχι, ανταποκρίνεται σε αυτό που θέλουμε να κάνουμε; Με τι κουράγιο, μετά από 2 χρόνια διαβάσματος και 1 χρόνο στον στρατό, θα μπορέσουμε να προσδιορίσουμε αν είμαστε ικανοποιημένοι; Φυσικά, αυτό αποτελεί προσωπική άποψη. Καθένας γνωρίζει τον εαυτό του, τις δυνάμεις και τις αντοχές του. Όπως και να'χει, καλό είναι να σεβόμαστε τις επιλογές μας και να τις υποστηρίζουμε. ΄Καλή θητεία, λοιπόν, εύχομαι να καταφέρεις να διαβείς αυτήν την περίοδο της ζωής σου ανώδυνα και, γιατί όχι, να περάσεις και καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αν και η σκέψη του να πας στρατό πριν τις σπουδές ακούγεται συνετή θα προτιμούσα να πάω μετά μήπως και μειωθεί καθόλου η θητεία ή και καταργηθεί τελείως.Ούτως ή άλλος ο στρατός στις περισσότερες χώρες γίνεται επαγγελματικός.Μόνο εδώ μείναμε με υποχρεωτική στράτευση τόσο χρονικό διάστημα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μετά τις βασικές σπουδές, όχι όμως και μετά τις μεταπτυχιακές, που στην ουσία είναι αυτές που σε οδηγούν στη δουλειά. Μετά, πρώτον, για να είσαι μεγάλος άνθρωπος και να σε σέβονται περισσότερο και δεύτερον για να είσαι επιστήμονας και να περάσεις καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Τελοσπαντων,για να μπω και στο θεμα,να μην υπαρχει στρατος κ να μαστε ολοι χαρουμενοι δεν παιζει?Η εστω να ειναι προαιρετικος...δεν χρειαζεται νομος για να υπηρετεις την πατριδα σου νομιζω,αν νιωθεις το χρεος να το κανεις θα το κανεις και οχι παιρνοντας ενα οπλο διψασμενος για εκδικηση(απο ποιον αραγε?)βεβαια αν ηταν προαιρετικος κανενας δεν θα πηγαινε αλλα γι αυτο ειμαστε αξιοι της μοιρας μας που μας καλει να γινουμε επιστημονες...συγγνωμη αλλα δεν μπορω να βλεπω παιδια 20 χρονων να φανατιζονται και να νομιζουν οτι κανουν κατι,σαφως δεν ειναι ολοι ετσι,αλλα...keep walking

miv το τυπικο απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα αλλα επειδη κ στο στρατο το τυπικο θα τους απασχολησει ισως να χεις δικιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εχω ακουσει παντως απο καθηγητη μου οτι οι πτυχιουχοι στο στρατο ειναι γενικως πιο σεβαστοι πλεον, οποτε ισως σας συμφερει περισσοτερο απο αυτη την αποψη να πατε μετα τις σπουδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Super_Marios

Νεοφερμένος

Ο Super_Marios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Η στρατευση πριν τις σπουδες εχει το πλεονεκτημα του "στρωσιματος" και του "ψησιματος" για τις μετεπειτα συνθηκες στην κοινωνια. Απο την αλλη η στρατευση μετα τις σπουδες εχει το πλεονεκτημα της ωριμοτητας που εχει αναπτυχθει απο το ατομο. Επιπλεον σημασια εχουν και οι σπουδεσ που επιλεγει ο καθενας ειδικα οσον αφορα στην επαγγελματικη αποκατασταση. Δηλαδη, αμα μετα τις σπουδες μπορει να βρει σιγουρα και αμεσα δουλεια, καλο θα ηταν να επιλεξει να στρατευτει πριν απο τις σπουδες. Σε αντιθετη περιπτωση κερδιζει 1 χρόνο και ελπιζω να μη γινει 9 μηνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Η αναβολη μου ειναι μεχρι 31/12/2017. Ε, μολις ληξει θα παω στρατο. :P Ολοι μου λενε να την "κοψω" οταν παρω το πτυχιο, αλλα αφου εχω το προνομιο να παω στα 27-28 φανταρος (που πιστευω οτι σ' εκεινη την ηλικια θα ειμαι πιο δυνατος σωματικα και ψυχολογικα για να αντεξω) γιατι να μην το κανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_st8

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
προσωπικα,για τον αδερφο μου θα προτιμουσα να παει και πριν και μετα.....9 μηνο και στην αθηνα θα υπηρετησει ουτως η αλλως...ας το κανει διπλο μπας και γινει ανθρωπος..(ρε παιδια γινεται πριν βγαλεις τη σχολη να πας στρατο?πρωτη φορα το ακουω αυτο που λετε..)οχι γιατι αν γινεται να ξερω να μη περιμενω 8 χρονια..(που προβλεπεται οτι θα τη τελειωσει τη σχολη:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
προσωπικα,για τον αδερφο μου θα προτιμουσα να παει και πριν και μετα.....9 μηνο και στην αθηνα θα υπηρετησει ουτως η αλλως...ας το κανει διπλο μπας και γινει ανθρωπος..(ρε παιδια γινεται πριν βγαλεις τη σχολη να πας στρατο?πρωτη φορα το ακουω αυτο που λετε..)οχι γιατι αν γινεται να ξερω να μη περιμενω 8 χρονια..(που προβλεπεται οτι θα τη τελειωσει τη σχολη:P)
Υπαρχει η αναβολη λογω σπουδων, που ειναι για 10 χρονια μετα το περιοδευον. Τουλαχιστον τοσα πηρα εγω που "σπουδαζω" (εστω και στα χαρτια :P) σε ΑΕΙ. Απο 'κει και περα μπορεις να πας φανταρος οποτε θες μεσα σ' αυτα τα 10 χρονια, να "κοψεις" την αναβολη που λενε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top