Πρόσβαση ΑΜΕΑ στα Πανεπιστήμια/ΤΕΙ

Next........

Νεοφερμένος

Ο Next........ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ανοίγω ένα καινούργιο θέμα σχετικά με το αν τα άτομα με αναπηρία έχουν πρόσβαση στα πανεπιστήμια και στα ΤΕΙ της Ελλάδας. Στόχος αυτού του θέματος είναι οι φοιτητές να γράψουμε αν στην σχολή που πάνε ή πηγαίνανε υπάρχει πρόσβαση στα αμφιθέατρα, στα εργαστήρια και γενικά στο κτήριο της σχολής για να άτομα αυτά, έτσι ώστε αν κάποιος θέλει να εισέλθει σε κάποια σχολή να ξέρει οτι μπορεί να μετακινηθεί εύκολα.

Ξεκινάω εγώ , στην Γεωπονία Α.Π.Θ. και οι δυο πόρτες έχουν μπροστά τους σκαλιά και χωρίς να υπάρχει κάποια ράμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,804 μηνύματα.
Το μάτι μου δεν έχει πάρει κάποια ειδική ράμπα ( ή τουλάχιστον δεν έχω δώσει τόση σημασία. :P ) αλλά η κεντρική είσοδος δεν έχει σκαλιά. Πάντως βλέπω μερικούς συμφοιτητές μου με καροτσάκι στη σχολή οπότε φαντάζομαι ότι κάπου θα υπάρχει κάποια ράμπα. Βέβαια είναι δύσκολη η μετακίνηση απ'το ένα αμφιθέατρο να πας σε μια άλλη αίθουσα ας πούμε. Στο έτος μου, μαζί με άλλα 2-3 παιδιά έχουμε αναλάβει να βοηθάμε έναν συμφοιτητή μας με κινητική αναπηρία γιατί δεν μετα βίας κυκλοφορεί με το καροτσάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Το μάτι μου δεν έχει πάρει κάποια ειδική ράμπα

Όταν λες ράμπα τι εννοείς; Εντός κτιρίου;
Είναι λογικό να μην υπάρχουν μιας και απαιτούν πολύ χώρο και προφανώς δεν θέλουμε τα αμαξίδια να τσουλάν, αλλά μια μικρή κλίση για να κατεβαίνουν/ανεβαίνουν ομαλά. Αντ' αυτού υπάρχουν τα ασανσέρ τα οποία βρίσκονται σε κομβικά σημεία και φυσικά υπάρχει άμεση πρόσβαση δίχως σκαλοπάτια για κάθε όροφο διδασκαλίας..

Γενικά νομίζω το campus του Ηρακλείου είναι αρκετά προσεγμένο για όλους, κι ας είναι ένα μάτσο σιδερικά και γυψοσανίδες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,804 μηνύματα.
Όταν λες ράμπα τι εννοείς; Εντός κτιρίου;
Είναι λογικό να μην υπάρχουν μιας και απαιτούν πολύ χώρο και προφανώς δεν θέλουμε τα αμαξίδια να τσουλάν, αλλά μια μικρή κλίση για να κατεβαίνουν/ανεβαίνουν ομαλά. Αντ' αυτού υπάρχουν τα ασανσέρ τα οποία βρίσκονται σε κομβικά σημεία και φυσικά υπάρχει άμεση πρόσβαση δίχως σκαλοπάτια για κάθε όροφο διδασκαλίας..

Γενικά νομίζω το campus του Ηρακλείου είναι αρκετά προσεγμένο για όλους, κι ας είναι ένα μάτσο σιδερικά και γυψοσανίδες :P
Εκτός κτηρίου, αυτό που λες για τη μικρή κλίση.
Ναι μωρέ, ξέχασα να τα αναφέρω αυτά. Στην πένα τα ασανσέρ παρακαλώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top