Πρόθεση ψήφου εκλογών Μαΐου 2012

Πρόθεση ψήφου 2012

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 108)
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 6 5.6%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 3 2.8%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 15 13.9%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 13 12.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 1 0.9%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 6 5.6%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 5 4.6%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 5 4.6%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 8 7.4%
  • ΕΕΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μ-Λ ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ (μ-λ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΑΚΚΕ

    Ψήφοι: 1 0.9%
  • Φιλελεύθερη Συμμαχία

    Ψήφοι: 6 5.6%
  • Δράση

    Ψήφοι: 1 0.9%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 5 4.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 6 5.6%
  • Άκυρο

    Ψήφοι: 15 13.9%
  • Αποχή

    Ψήφοι: 6 5.6%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 6 5.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
:hmm:
Τα παιδιά όταν ήμουν εγώ παιδί έχουν αλλάξει πάρα πολύ σε σύγκριση μετα σημερινά. Τα παιδιά της εποχής μου (όταν ήμουν μικρό παιδί) είμασταν αθώα και πιο δίκαια. τώρα εξαιτίας της παραπληροφόρησης (internet και κυρίως της σημερινής στρατευμένης τηλεόρασης) τα παιδιά δεν έιναι πια αθώα αλλά επαναστάτες και πρόβατα.

Αν κυβερνούσαν τα παιδιά σήμερα ο κόσμος πολύ αμφιβάλλω αν θα αλλάξει, αντιθέωτως αν κυβερνύσαν παιδιά πριν 15-20 χρόνια τότε ναι θα έλεγα για μια αλλαγή.

και επαναστατες και προβατα...
και πο*τσες και βουρτσες δηλαδη...
χαχαχαχαχα

ειμαι ακομα ανηλικος...αρα ειμαι και εγω πλεον κατα φοκο
ενα επαναστατικο προβατο...

λολ anyway...σοβαρα μιλας? αυτο ελειπε να μεναμε και ιδιοι...
εποχές αλλάζουν ...ανθρωποι αλλάζουν...μυαλα μενουν στασιμα
μεγαλωνοντας ετσι το ηδη υπαρχον τεραστιο θεμα "ΧΑΣΜΑ ΤΩΝ ΓΕΝΕΩΝ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Το λέω διότι συνήθως υπάρχει μία τάση "αγιοποίησης" της αριστεράς...

Νομίζω εδώ μέσα είμαι ο τελευταίος που μπορεί να κατηγορηθεί για αγιοποίηση της αριστεράς.Αλλά έχει μεγάλη διαφορά νομίζω το "λέω μαλακίες" (ΑΝΤΑΡΣΥΑ),απ'το "μαχαιρώνω μετανάστες και αλληλέγγυους" (Χρυσή Αυγή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Νομίζω εδώ μέσα είμαι ο τελευταίος που μπορεί να κατηγορηθεί για αγιοποίηση της αριστεράς.Αλλά έχει μεγάλη διαφορά νομίζω το "λέω μαλακίες" (ΑΝΤΑΡΣΥΑ),απ'το "μαχαιρώνω μετανάστες και αλληλέγγυους" (Χρυσή Αυγή).

Προς Θεού δεν θέλησα να στοχοποιήσω κανέναν.
Απλούστατα έκανα κάποιες διαπυστώσεις που καλό θα ήταν να ειπωθούν.
Σε αυτό που λες δεν έχεις άδικο.
Χωρίς να εννοήσω ότι είμαι Χρυσαυγίτης (άλλωστε δεν έχω ψηφίσει στο τόπικ και ούτε πρόκειται:P) η Χ.Α έχει το θάρρος και λέει δημόσια αυτά τα ακραία που υποστηρίζει... Δεν υποκρίνεται όπως κάνει το ΚΚΕ παραδείγματος χάριν.
Βέβαια η ακραίες θέσεις της την κάνουν θαρρώ τόσο αποκρουστική.

Είναι γενικά άσχημο το γεγονός ότι ανεβαίνουν τα
άκρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Προς Θεού δεν θέλησα να στοχοποιήσω κανέναν.
Απλούστατα έκανα κάποιες διαπυστώσεις που καλό θα ήταν να ειπωθούν.
Σε αυτό που λες δεν έχεις άδικο.
Χωρίς να εννοήσω ότι είμαι Χρυσαυγίτης (άλλωστε δεν έχω ψηφίσει στο τόπικ και ούτε πρόκειται:P) η Χ.Α έχει το θάρρος και λέει δημόσια αυτά τα ακραία που υποστηρίζει... Δεν υποκρίνεται όπως κάνει το ΚΚΕ παραδείγματος χάριν.
Βέβαια η ακραίες θέσεις της την κάνουν θαρρώ τόσο αποκρουστική.

Είναι γενικά άσχημο το γεγονός ότι ανεβαίνουν τα
άκρα!

ΦΑΣΙΣΤΕΣ ειναι ειναι λογικο να ειναι αποκρουστικες οι θεσεις τους!!!!!!!!!!! Και το οτι λογαριαζονται σαν κομμα και οχι σαν παρανομη τρομοκρατικη οργανωση ειναι δειγμα υποκρισιας. Δε λεει δημοσια τα ακραια που υποστηριζει το καταστατικο της μιλαει για πατριωτισμο και Ελλας Ελληνων χριστινων δεν αναφερει τις πραξεις τους γιατι απλα θα πηγαιναν μεσα. Ολοι ξερουμε τι κανουν ομως τυπικα ειναι ενα ''κομμα'' τι ειναι υποκρισια τελικα??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
ΦΑΣΙΣΤΕΣ ειναι ειναι λογικο να ειναι αποκρουστικες οι θεσεις τους!!!!!!!!!!! Και το οτι λογαριαζονται σαν κομμα και οχι σαν παρανομη τρομοκρατικη οργανωση ειναι δειγμα υποκρισιας. Δε λεει δημοσια τα ακραια που υποστηριζει το καταστατικο της μιλαει για πατριωτισμο και Ελλας Ελληνων χριστινων δεν αναφερει τις πραξεις τους γιατι απλα θα πηγαιναν μεσα. Ολοι ξερουμε τι κανουν ομως τυπικα ειναι ενα ''κομμα'' τι ειναι υποκρισια τελικα??????

Αμα θες μπες και δες στο σάιτ της Χ.Α και δες τι λέει.
Εγώ δεν έχω τέτοια κολλήματα και έχω επισκεφθεί τα σάιτ πολλών κομμάτων για να διαβάζω το περιεχόμενο τους εγκυκλοπαιδικά.
Σου υπενθυμίζω μονάχα ότι ο Κομμουνισμός δεν είναι και το πιο δημοκρατικό πολίτευμα...
Επίσης το ΚΚΕ είχε απαγορευτεί στην Ελλάδα μέχρι πριν 40 χρόνια...

Προσέξτε. Το ΚΚΕ από τη μία είναι το κόμμα του εργάτη όπου όταν μια επιχείρησει απολύσει κάποιον εργαζόμενο και αυτός απευθυνθεί στο ΠΑΜΕ, πάνε την επόμενη ημέρα με στυλιάρια και μαδέρια και την κλείνουν. Από την άλλη το ίδιο κόμμα(!) πρώτο απέλυσε στις επιχειρήσεις του πέρυσι Χριστουγεννιάτικα κάποιους εργαζομένους του προφασιζόμενο την οικονομική ύφεση....
Και ποιους απέλυσε;
Τους συνδικαλιστές του 902, επειδή και καλά στον 902 δεν χωράει συνδικαλισμός...

Σε ρωτάω λοιπόν, με ποιο δικαίωμα το ΚΚΕ έχει την δυνατότητα να κλείνει επιχειρήσεις για την υπεράσπιση των ιδεών του, από τη στιγμή που το ίδιο το κόμμα δεν τηρεί τις ιδέες αυτές και τα ιδανικά, εντός των κόλπων του;

Είναι αυτό υποκρισία η δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
προθεση ψηφου δεν υπαρχει (δεν ειναι οι πολιτικοι ηγετες που θα κανουν η διαφορα στη φαση που βρισκομαστε) αλλα για να μη παει στον πρωτο μ@@@κα η απροθυμια μου, θα βρω κανα ψιλοαγνστο κομμα να τη ριξω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Το τι διαβάζω σε αυτό το φόρουμ δεν περιγράφεται. Καταρχήν κάποιοι μογγολοι δεν κατάλαβαν ότι στο πρώτο ποστ τρόλλαρα όπως έκανε στην αρχή και το υπόλοιπο τρολλεταριάτο. Τώρα για τα ποσοστά που βλέπω στην δημοσκόπηση, στους δίδυμους αδένες μου! Σίγουρα οι ψήφοι σε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είναι τρολιές. Για το "Κ"ΚΕ :hmm: το περίμενα, όχι μόνο γιατί είμαστε σε μαθητικό forum αλλά έχω την εντύπωση ότι και στις επερχόμενες εκλογές το"Κ"ΚΕ θα καταγράψει άνοδο(στους λόγους δεν αναφέρομαι, αλλά να 'ναι καλά και η "πορεία" στις 20/10 ). Εμμμ, τώρα για τα φασιστοειδή, τι να πω? υπάρχουν και αυτοί αλλά κατά την γνώμη μου ο φασισμός δεν μπορεί να αναπτυχθεί στην Ελλάδα(να πω και του λόγους; βαριέμαι...αλλά θα πω ότι η Ελλάδα είναι μια εξαρτημένη χώρα, συνεπώς και η αστική τάξη της και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε). Τέλος, για την ΑΝΤΡΣΥΑ που ελπίζει σε μια αντιπολίτευση του λαού (ναι το έχω ακούσει και αυτό!!!wtf), ας σοβαρευτούν λιγάκι και να σταματήσουν να βάζουν σε κάθε αφίσα την αποπροσανατολιστική μαλακία "κάτω η κυβέρνηση". Κάτω η κυβέρνηση , ε και??? θα έρθει μια καλύτερη ? τι στο διάολο? Πολύ ρεφορμισμός ρε παίδες. Κλείνοντας, λέμε όχι στις εκλογικές αυταπάτες, οι εκλογές είναι του συστήματος και αυτό που έρχονται να κάνουν είναι να νομιμοποιήσουν τα νέα βάρβαρα και σκληρά μέτρα, που θα ρίξουν στην εξαθλίωση χιλιάδες(?) λαού. Άμα θέλουμε ανατροπή του καπιταλιστικού ιμπεριαλιστικού συστήματος, μονόδρομος είναι η αυτοοργάνωση του λαού από το πεδίο της πολυκατοικίας -όχι της κάλπης- βάζοντας την επαναστατική προοπτική (ας μην αποτελεί λέξη ταμπού η επανάσταση).

Α και καλό θα ήταν να γίνει και ένα ξεσκόνισμα στο thread, διότι αρκετοί βγήκαν εκτός θέματος και γράφτηκαν ψέμματα αντισταλινικής προπαγάνδας που μπορεί να συναντήσει κανείς μόνο σε αστικά- του κερατά μάλιστα- βιβλία (όπως άλλωστε και τα σχολικά) ...ή στο στόμα του Πρετεντέρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
στις δημοσκοπήσεις μπορεί η νδ να έρχεται πρώτη, ομως οι περισσότεροι πολίτες σε αυτές τις εκλογές αμφιβάλω αν θα πάνε να ψηφήσουν πέρα απο τους σκληροπυρηνικούς ψηφοφόρους μικρότερων κομμάτων. επομένως τα ποσοστά νδ πασοκ θα είναι μικρότερα.. το κκε πιστεύω θα ξεπεράσει το πασοκ σε αυτές τις εκλογές και θα γίνει αξιωματική αντιπολίτευση.. :P

θα είχε μεγάλο ενδιαφέρων να δούμε το κκε κυβέρνηση. άραγε τί θα έκανε?
-θα βγαίναμε απο την εε?
-θα κάναμε εμπάργκο σε όλα τα καπιταλιστικά κράτη?(δηλαδή σε όλο τον κόσμο)
-πως το κκε θα καταστείλει τις πορείες αντίπαλων παρατάξεων?
-οι απεργείς θα καταργηθούν, ή το κκε θα απεργεί εναντίων του εαυτού του?

κάποια λογικά ερωτήματα που προκύπτουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Βρε, βρε πόσοι ειδικοί για τον κομμουνισμό, την εφαρμογή του, την ιστορία του...........!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Α και καλό θα ήταν να γίνει και ένα ξεσκόνισμα στο thread, διότι αρκετοί βγήκαν εκτός θέματος και γράφτηκαν ψέμματα αντισταλινικής προπαγάνδας που μπορεί να συναντήσει κανείς μόνο σε αστικά- του κερατά μάλιστα- βιβλία (όπως άλλωστε και τα σχολικά) ...ή στο στόμα του Πρετεντέρη.



Ξέχασες και τα ψέμματα της αντιχιτλερικής προπαγάνδας που γράφτηκαν εδώ μέσα,τα οποία θα συναντούσε κανείς μόνο σε σιωνιστικά βιβλία...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
στο τι κοιταει την παρτη του ναι...
και εγω ομως κοιταω την δικη μου...και του λεω οτι γουσταρω...

Βέβαια. Αλλά δε θα γίνεις και Μαχαραγιάς στον άλλον. Αυτός δεν ψηφίζει για σένα (ίσως μόνο οι γονείς σου να ψηφίζουν για'σένα σ'αυτούς πες ότι θες) ψηφίζει για το σπίτι, την οικογένειά του, τη ζωή του. Οπότε το να "του την λες" είναι άσκοπο, ανώφελο και a little bit χαζό.

Κεντρικό χαρακτηριστικό της δημοκρατίας είναι η λήψη αποφάσεων με ψηφοφορία
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό. Επίσης ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εστί πλειοψηφία/μειοψηφία. Ο άλλος για να στηρίζει μια ιδέα πάει να πει ότι τη γουστάρει, την ασπάζεται και ίσως έχει και κάποιο συμφέρον (άρα και συ). Για να ψηφίζει ένα κόμμα θεωρεί ότι είναι το καλύτερο, οπότε τι πας να αποδείξεις; Και η κόρη του Βενιζέλου τον πατέρα της θα ψηφίσει, μπορείς να της πεις κάτι γι'αυτό; Όχι! Πέρα για πέρα λογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αορ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Δε μπορω με ΤΙΠΟΤΑ να καταλάβω, πώς υπάρχουν άτομα που ακομα στηρίζουν το υπάρχον πολιτικό σύστημα ,και δη, αυτά τα άτομα να είναι νέοι και της ηλικίας μας.Άλλο αν εκφάζετε άποψη του μπαμπά και της μαμάς σας(δεν ξέρετε ουσιαστικά τι σας γίνεται),αλλάζει τοτε το θέμα,άλλα στους μεγαλύτερους και ωριμότερους δεν το χωράει το μυαλό μου πραγματικά..ΕΞ'ΑΙΤΙΑΣ τους και εξ'αιτίας αυτών που τους στήριζαν, έχει υποθηκευτεί το μέλλον το δικό μας,των νέων που βγάζουμε πανεπιστήμιο και είναι σαν να τελειώνουμε το λύκειο.Εχει υποθηκευτεί το μέλλον μιας ολόκληρης χώρας για το λόγο του οτι η ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ,Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ και το ΒΟΛΕΜΑ ηταν(-και ειναι) το κυυυυριο συστατικό του συστήματος και εννοείται οτι δεν μιλάω μόνον για τα 2 κόμματα εξουσίας αλλα και για τα-ο θεός να τα κάνει- αριστερά κόμματα(έχοντας ιδιοκτησία τυποεκδοτική,902 κτλ τη στιγμή που ΔΕΝ(χαχαχα) τους ενδιαφέρει η χρηματοκρατία και ο καπιταλισμος) και τα -υπηρετες των 2 μεγάλων-υπόλοιπα κομματα(ανευ σχολιασμού)..Αυτό το τόσα χρόνια σκηνικό μας εχει καταστρέψει και θα συνεχίσει αν υπάρχουν τέτοια μυαλά..Πραγματικά εκπλήσσομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Κι εγώ με ανοικτό το στόμα έχω μείνει από την έκπληξη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για πες μας μικρέ φωτεινέ παντογνώστη,το πως.Συγκεκριμένα πράγματα,όχι μυστήριες φρασούλες με παιχνιδιάρικο κλείσιμο ματιού.

Η ψήφος είναι ένα μέσο που μπορούν να γίνουν ανατροπές. Οι πολίτες επιλέγουν την τύχη της χώρας τους. Όμως η ψήφος μπορεί να στραφεί εναντίον του συστήματος, μέσω ενός διαφορετικού πολιτικού σχήματος, που δυστυχώς δεν υπάρχει, κι έτσι αναγκαστικά πρέπει να "συμβιβαστούμε" με κάποιο άλλο κόμμα ή να μην ψηφίσουμε καθόλου... Η δεύτερη επιλογή από την άλλη είναι η τελευταία λύση, όπου η αποχή θα είναι μαζική, θα έχει αποφασιστεί συλλογικά και θα ακολουθήσει επανάσταση. :hmm: Επομένως, καταλήγω ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ στη δύναμη της ψήφου. Και έπειτα βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Βέβαια. Αλλά δε θα γίνεις και Μαχαραγιάς στον άλλον. Αυτός δεν ψηφίζει για σένα (ίσως μόνο οι γονείς σου να ψηφίζουν για'σένα σ'αυτούς πες ότι θες) ψηφίζει για το σπίτι, την οικογένειά του, τη ζωή του. Οπότε το να "του την λες" είναι άσκοπο, ανώφελο και a little bit χαζό.


Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό. Επίσης ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εστί πλειοψηφία/μειοψηφία. Ο άλλος για να στηρίζει μια ιδέα πάει να πει ότι τη γουστάρει, την ασπάζεται και ίσως έχει και κάποιο συμφέρον (άρα και συ). Για να ψηφίζει ένα κόμμα θεωρεί ότι είναι το καλύτερο, οπότε τι πας να αποδείξεις; Και η κόρη του Βενιζέλου τον πατέρα της θα ψηφίσει, μπορείς να της πεις κάτι γι'αυτό; Όχι! Πέρα για πέρα λογικό.

εισαι εντελως εκτος...πραγματικα...
επειδη αυτος εχει συμφερον εχω και εγω? ΛΟΛ
το μελλον μου...ναι αυτο που δεν εχω...
το εχω λογω μερικων χιλιαδων,εκατομμυριων ανεγκεφαλων που τοσα χρονια ψηφιζαν πασοκ-νδ...
οκ?
δεν εχω μελλον εξαιτιας τους...αρα μην μου λες να μην τους κατηγορω...
εξηγησε μου εσυ καλυτερα τι ειναι η πλειοψηφια και τι η μειοψηφια...
γιατι στο σχολειό μου..δεν μου τα μαθαν οπως θα πρεπε...
και τεσπα...το οτι υπαρχει πλειοψηφια και ψηφιζει οτι ψηφιζει...
αποδειχτηκε το ΠΟΣΟ λαθος ειναι ο ελληνικος λαος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Η ψήφος είναι ένα μέσο που μπορούν να γίνουν ανατροπές. Οι πολίτες επιλέγουν την τύχη της χώρας τους. Όμως η ψήφος μπορεί να στραφεί εναντίον του συστήματος, μέσω ενός διαφορετικού πολιτικού σχήματος, που δυστυχώς δεν υπάρχει, κι έτσι αναγκαστικά πρέπει να "συμβιβαστούμε" με κάποιο άλλο κόμμα ή να μην ψηφίσουμε καθόλου... Η δεύτερη επιλογή από την άλλη είναι η τελευταία λύση, όπου η αποχή θα είναι μαζική, θα έχει αποφασιστεί συλλογικά και θα ακολουθήσει επανάσταση. :hmm: Επομένως, καταλήγω ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ στη δύναμη της ψήφου. Και έπειτα βλέπουμε.

Με άλλα λόγια δεν μου λες κάτι το συγκεκριμένο.Εγώ δεν θέλω να υπάρχουν καν κόμματα,γιατί να συμβιβαστώ μαζί τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,839 μηνύματα.
εισαι εντελως εκτος...πραγματικα...
επειδη αυτος εχει συμφερον εχω και εγω? ΛΟΛ
το μελλον μου...ναι αυτο που δεν εχω...
το εχω λογω μερικων χιλιαδων,εκατομμυριων ανεγκεφαλων που τοσα χρονια ψηφιζαν πασοκ-νδ...
οκ?
δεν εχω μελλον εξαιτιας τους...αρα μην μου λες να μην τους κατηγορω...
εξηγησε μου εσυ καλυτερα τι ειναι η πλειοψηφια και τι η μειοψηφια...
γιατι στο σχολειό μου..δεν μου τα μαθαν οπως θα πρεπε...
και τεσπα...το οτι υπαρχει πλειοψηφια και ψηφιζει οτι ψηφιζει...
αποδειχτηκε το ΠΟΣΟ λαθος ειναι ο ελληνικος λαος

Σκέφτεσαι χωρίς να λαμβάνεις υπόψιν..τον ξενοδόχο. Γιατί ο συμπολίτης σου να συμφωνήσει μαζί σου και ψηφίσει αυτό που θες εσύ; Ο καθένας θεωρεί κάτι καλό με υποκειμενικά κριτήρια. Είναι αδύνατον όλοι να σκέφτονται όπως εσύ, εγώ, αυτός, εμείς,...κλπ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Αμα θες μπες και δες στο σάιτ της Χ.Α και δες τι λέει.
Εγώ δεν έχω τέτοια κολλήματα και έχω επισκεφθεί τα σάιτ πολλών κομμάτων για να διαβάζω το περιεχόμενο τους εγκυκλοπαιδικά.
Σου υπενθυμίζω μονάχα ότι ο Κομμουνισμός δεν είναι και το πιο δημοκρατικό πολίτευμα...
Επίσης το ΚΚΕ είχε απαγορευτεί στην Ελλάδα μέχρι πριν 40 χρόνια...

Προσέξτε. Το ΚΚΕ από τη μία είναι το κόμμα του εργάτη όπου όταν μια επιχείρησει απολύσει κάποιον εργαζόμενο και αυτός απευθυνθεί στο ΠΑΜΕ, πάνε την επόμενη ημέρα με στυλιάρια και μαδέρια και την κλείνουν. Από την άλλη το ίδιο κόμμα(!) πρώτο απέλυσε στις επιχειρήσεις του πέρυσι Χριστουγεννιάτικα κάποιους εργαζομένους του προφασιζόμενο την οικονομική ύφεση....
Και ποιους απέλυσε;
Τους συνδικαλιστές του 902, επειδή και καλά στον 902 δεν χωράει συνδικαλισμός...

Σε ρωτάω λοιπόν, με ποιο δικαίωμα το ΚΚΕ έχει την δυνατότητα να κλείνει επιχειρήσεις για την υπεράσπιση των ιδεών του, από τη στιγμή που το ίδιο το κόμμα δεν τηρεί τις ιδέες αυτές και τα ιδανικά, εντός των κόλπων του;

Είναι αυτό υποκρισία η δεν είναι;

ενώ αυτό που κάνει η Χρυσή Αυγή εδώ είναι σωστό....
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=92462
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Σκέφτεσαι χωρίς να λαμβάνεις υπόψιν..τον ξενοδόχο. Γιατί ο συμπολίτης σου να συμφωνήσει μαζί σου και ψηφίσει αυτό που θες εσύ; Ο καθένας θεωρεί κάτι καλό με υποκειμενικά κριτήρια. Είναι αδύνατον όλοι να σκέφτονται όπως εσύ, εγώ, αυτός, εμείς,...κλπ. :)
μην σωσει και συμφωνησει...
μην ψηφισει οτι θελω...(ουτε καν εγω δεν ξερω τι θα ψηφισω :P)
ειναι κοινη λογική ρε γαμωτο...
δεν μπορει να βλεπεις πως τα τελευταια 30χρονια τα 2 μεγαλα κομματα μας εχουν φερει σε αυτη την κατασταση και να σαι
τοσο ηλιθιος και να συνεχιζεις να τα ψηφιζεις...
οι δικες σου αποψεις ποιες ειναι? δεν εχω καταλαβει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,839 μηνύματα.
η κοινή λογική είναι υποκειμενική!

αυτή είναι η άποψή μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top