Πρόγραμμα διαβάσματος

den antexw allh apotyxia

Νεοφερμένος

Η den antexw allh apotyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Προς όλους όσους είχαν δώσει πανελλήνιες η θα ξαναδώσουν και λειτουργούσαν με πρόγραμμα μπορείτε να μπυ πείτε τι πρόγραμμα είχατε;
Όχι για να το ακολουθήσω απλά επειδή ξεκινάνε τα σχολεία θέλω να οργανωθώ και θέλω να πάρω ιδέες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Χμμμ, όχι πως με θεωρώ υπόδειγμα σ' αυτά, αλλά θυμάμαι ότι διάβαζα αρκετά μεν αλλά όχι τόσο όσο οι φίλοι μου, κυρίως γιατί δεν άντεχα. Θυμάμαι ότι τις ασκήσεις των φροντιστηριων τις έλυνα στο σχολείο, μετά πήγαινα φροντιστήριο κι όταν γύριζα ξαναδιάβαζα αυτά που είχαμε μόλις μάθει για να μπορώ να λύσω τις ασκήσεις την επόμενη μέρα (ή έλυνα τα μισά και άφηνα τα άλλα μισά). Δεν είχα διαβάσει ποτέ μετά τις 11 με εξαίρεση τις Δευτέρες που έγραφα έκθεση και μου έπαιρνε αιώνες, έτρωγα πολλά παστέλια για να έχω ενέργεια κι έπινα γαλλικούς καφέδες για να με κρατάνε ξύπνια. Έβγαινα μόνο Σάββατο βράδυ και στο δίωρο κενό της Πέμπτης ανάμεσα στα φροντιστήρια για έναν καφέ κι επιτραπέζια με φίλους. Η καταστροφή ήρθε όταν σταματήσαμε να πηγαίνουμε σχολείο για να διαβάζουμε υποτίθεται όλη μέρα, όπου δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ με τίποτα και χάζευα τον τοίχο. Γι' αυτό - μη γελάσεις - αλλά όταν πια απελπίστηκα, ζήτησα για πρώτη φορά απ' τη μάνα μου μετά από 10 χρόνια να με βοηθήσει να διαβάσω και να της τα λέω κομματάκι κομματάκι. Α, και όπου είχα απορίες, τις συγκέντρωνα όλες σ ένα χαρτί και πήγαινα μετά στους καθηγητές για να μου τις εξηγήσουν. Νομίζω αυτά, δεν έκανα κάτι μαγικό αλλά δεν είμαι ικανοποιημένη με αυτά που έγραψα και κυρίως για τον λόγο που δεν έγραψα (υπερβολικό άγχος που με θόλωνε και με οδηγούσε σε απροσεξίες. Τη σχολή μου τη λάτρεψα βέβαια, αλλά ήθελα να έχω γράψει καλύτερα παρόλ' αυτά.)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προς όλους όσους είχαν δώσει πανελλήνιες η θα ξαναδώσουν και λειτουργούσαν με πρόγραμμα μπορείτε να μπυ πείτε τι πρόγραμμα είχατε;
Όχι για να το ακολουθήσω απλά επειδή ξεκινάνε τα σχολεία θέλω να οργανωθώ και θέλω να πάρω ιδέες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Λοιπόν εμένα το πρόγραμμα μου ήταν το εξής. Από τις 8 έως τις 1:30 κοιμουνα σε στυλ power napping γιατι με ξυπνουσε το κουδούνι. Μετά έπαιρνα το λεωφορείο και πήγαινα φροντιστήριο από τις 3 μέχρι τις 9 που γύρναγα σπίτι. Από τις 9 μέχρι τις 5-6 καθόμουνα στον υπολογιστή για να χαλαρώσω λίγο. Το διάβασμα μου το έκανα σε sprints. Επειδή κάθε δύο βδομάδες γράφαμε διαγώνισμα τις Κυριακές στο φροντιστήριο έπρεπε να διαβάζω ένα Σάββατο κάθε μήνα ώστε να μην γράψω σε 3 διαγωνίσματα συνεχόμενα 4,5 και υποστώ επιπλιξη και γκρινιλικι. Έξω συνήθως πήγαινα για καφέ μόνο κάθε δεύτερη Τετάρτη, διότι το να σκιπαρω την έκθεση κάθε Τετάρτη απόγευμα ήταν επίφοβο. Το σταθερό μου αυτό πρόγραμμα απέδωσε και έβγαλα 17 και κάτι ψιλά αν θυμάμαι καλά.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον @hack3r .
Για μαθηματικά, φυσική, χημεία, προγραμματισμό, ένα κάπως έξυπνο/μέτρια έξυπνο/πολύ έξυπνο παιδί, το να φτάσει στο 17-18 είναι κατορθώσιμο με αναλογικό διάβασμα. Πασαλείμματα, στοχευμένη μελέτη, λιωσίματα πριν τις πανελλήνιες, είναι ικανά να καταφέρουν το στόχο.

Από το 18-20 όμως, έχουμε εκθετικότητα στις εργατοώρες/απόδοση. Δηλαδή, μπορεί να διαβάζεις το διπλάσιο σε σχέση με αυτό που χρειαζόταν για να φτάσεις στα 17.900 μόρια, αλλά το κέρδος σου να είναι μόνο 400 μόρια παραπάνω.

Αυτό δεν ισχύει για τα καθαρά μαθήματα παπαγαλίας (βιολογία, θεωρητική) καθώς εκεί απαιτείται συστηματικό διάβασμα και επαναλήψεις όλων των προηγούμενων σε τακτά χρονικά διαστήματα, πολλές φορές.

Επειδή όμως έχουμε να κάνουμε με μέσους όρους, αυτό που συμβουλεύω πλέον τους μαθητές είναι μέχρι τα μισά της Β λυκείου να το γιολάρουν όσο δεν πάει, να χαρούν την ηλικία τους, κρατώντας μια υποτυπώδη επαφή. Και στα μισά της Β μέχρι να δώσουν πανελλήνιες απλά να κλειδωθούν μέσα στο σπίτι, να κλείσουν κινητά και πισί και να βγαίνουν μια φορά τη βδομάδα.
Κακό, αλλά υπάρχει χρόνος (πριν και μετά) για όλα τα υπόλοιπα.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Γειά σου ❤️ Εγώ είχα κάθε μέρα φροντιστήριο εκτός την Παρασκευή.
Τις μέρες που είχα μεσημέρι φροντιστήριο, γύρναγα σπίτι, έτρωγα και μετά πήγαινα στο μάθημα. Όταν γυρνούσα σπίτι διάβαζα από τις 4 το απόγευμα μέχρι το βράδυ, ανάλογα με τις αντοχές μου πάντα. Μπορεί πχ να τελείωνα 8 η ώρα ή κάποια άλλη μέρα 11.
Τις μέρες που είχα απόγευμα φροντιστήριο να σου πω την αλήθεια δεν διάβαζα πολύ. Κοιμόμουν λίγο το μεσημέρι, ξαναδιάβαζα λίγο και πήγαινα στο μάθημα. Το βράδυ όταν γύρναγα διάβαζα μέχρι 2 ώρες και συνήθως έκανα κάτι χαλαρό, πχ να γράψω κάποια έκθεση, ή να λύσω μια άσκηση στα αρχαία.
Τις παρασκευές που ήμουν free διάβαζα από το μεσημέρι μέχρι αργά το απόγευμα, και τα Σ/Κ τα αξιοποιούσα όσο πιο πολύ μπορούσα.
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Γειά σου ❤ Εγώ είχα κάθε μέρα φροντιστήριο εκτός την Παρασκευή.
Τις μέρες που είχα μεσημέρι φροντιστήριο, γύρναγα σπίτι, έτρωγα και μετά πήγαινα στο μάθημα. Όταν γυρνούσα σπίτι διάβαζα από τις 4 το απόγευμα μέχρι το βράδυ, ανάλογα με τις αντοχές μου πάντα. Μπορεί πχ να τελείωνα 8 η ώρα ή κάποια άλλη μέρα 11.
Τις μέρες που είχα απόγευμα φροντιστήριο να σου πω την αλήθεια δεν διάβαζα πολύ. Κοιμόμουν λίγο το μεσημέρι, ξαναδιάβαζα λίγο και πήγαινα στο μάθημα. Το βράδυ όταν γύρναγα διάβαζα μέχρι 2 ώρες και συνήθως έκανα κάτι χαλαρό, πχ να γράψω κάποια έκθεση, ή να λύσω μια άσκηση στα αρχαία.
Τις παρασκευές που ήμουν free διάβαζα από το μεσημέρι μέχρι αργά το απόγευμα, και τα Σ/Κ τα αξιοποιούσα όσο πιο πολύ μπορούσα.
και περασες μολδαβια
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top