Πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Εμεις είχαμε ξεκινήσει ένα προγραμμα με Λιθουανια και πήγαμε εμεις 10 μέρες τον Μαιο του 2009 και ήρθαν αυτοι τον Σεμπτεμβρη. Εγω προσωπικά πέρασα τέλεια, έκανα νέες φιλιες και μιλάω και για κυπριους αλλα και Λιθουανους αλλα πολλά παιδια, ειδικά στην επισκεψη είχαν πρόβλημα λόγω του ότι το μέγεθος των σπιτιων τους ήταν εξαιρετικα μικρο και δεν είχαν την ίδια αισθηση της καθαριοτητας πχ δεν επλεναν τα πιάτα τους και τα μαχαιροπίρουνα με υγρο πιατων, μονο νερο. Τα κακομαθημένα εννοειται πως δεν άντεξαν και πήγαν σε ξενοδοχείο για να σκεφτήτε αλλα όσοι είχαν τη καλη διαθεση να περασουν καλα το έκαναν και τώρα θυμούνται μόνο το ωραια. Οταν δε ήρθαν αυτοι μας βγήκε η πίστη διότι μονο τη διασκέδαση είχαν στο μυαλο του (πρωη κομμουνιστικη χώρα-καταπιεση κτλ) αλλα πάλι περάσαμε υπέροχα, είναι μοναδικες στιγμές που αξιζουν να της ζήσει κανεις αλλα πρεπει να είστε προετοιμασμένοι και έτοιμοι να συμβιβαστείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Τα παιδια στο Λυκειο μου,ειχαν κανει περυσι ένα προγραμμα,με παιδια απο την Λετονια...(αλλα εγω ήμουνα ακομα στο γυμνασιο οποτε.....)και για φέτος δεν έχει τιποτα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
στο δικο μας σχολειο ουτε καν μας εχουν μιλησει για τετοιο θεμα!
και να τους το προτεινεις μονο που δεν θα σε βρισουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Νομίζω πως είναι πολύ ωραίο πράγμα οι ανταλλαγές μεταξύ μαθητών, είτε έρχονται ξένοι μαθητές στη χώρα είτε είστε εσείς οι ξένοι στη χώρα τους. :P
Έχω πάρα πολύ όμορφες αναμνήσεις από ανταλλαγή με Γάλλους μαθητές (σε αντίθεση με τον ilias_o_ που μάλλον κάτι κακό του έτυχε :D) και θέλω πολύ να συμμετάσχω σε ανταλλαγές φοιτητών αργότερα, με το Erasmus.

ναι αλλά ξέρετε κανένα σχολείο που να το εφαρμόζει ?

Μπορείτε να επιδιώξετε να αρχίσει κάποιο πρόγραμμα ανταλλαγής στο σχολείο σας αν το συζητήσετε με τη Διεύθυνση και το Σύλλογο Γονέων. Αν καταφέρετε να οργανωθεί η πρώτη ανταλλαγή είναι σχεδόν απίθανο να μη συνεχίσει στο μέλλον. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Νομίζω πως είναι πολύ ωραίο πράγμα οι ανταλλαγές μεταξύ μαθητών, είτε έρχονται ξένοι μαθητές στη χώρα είτε είστε εσείς οι ξένοι στη χώρα τους. :P
Έχω πάρα πολύ όμορφες αναμνήσεις από ανταλλαγή με Γάλλους μαθητές (σε αντίθεση με τον ilias_o_ που μάλλον κάτι κακό του έτυχε :D) και θέλω πολύ να συμμετάσχω σε ανταλλαγές φοιτητών αργότερα, με το Erasmus.

στο πρόγραμμα Erasmus μπορεί να συμμετάσχει και κάποιος από μεγαλύτερο έτος (των επιτρεπόμενων του τυπικού, π.χ. σε 4ετή σχολή ή 5ετή σχολή...κτλ);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Xμ, βρήκα αυτό εδώ.

Who can apply ?

There are 3 conditions to satisfy:
You are a student and enrolled in a formal programme of study at higher education level leading to a degree or a diploma (including doctoral level) in one of the participating countries

You are a citizen of one the participating countries (or are recognised as having an official status of refugeee or statelesss person or permanent resident)

You have completed at least the first year of your university studies.

Δεν ξέρω αν λέγοντας formal programme εννοεί αυστηρά (και) το τυπικό όριο σπουδών, αλλά νομίζω ότι εφόσον είσαι στο χρονικό πλαίσιο 2ν -όπου ν ο τυπικός χρόνος φοίτησης της σχολής- (+2 χρόνια, αν το δέχεται το πανεπιστήμιο) θα έπρεπε να μην υπάρχει πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση, η γραμματεία της σχολής σου ξέρει καλύτερα από μένα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Xμ, βρήκα αυτό εδώ.



Δεν ξέρω αν λέγοντας formal programme εννοεί αυστηρά (και) το τυπικό όριο σπουδών, αλλά νομίζω ότι εφόσον είσαι στο χρονικό πλαίσιο 2ν -όπου ν ο τυπικός χρόνος φοίτητησης στη σχολή- (+2, αν το δέχεται το πανεπιστήμιο) θα έπρεπε να μην υπάρχει πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση, η γραμματεία της σχολής σου ξέρει καλύτερα από μένα! :D

βασικά ψήνομαι για το επόμενο ή μεθεπόμενο εξάμηνο της σχολής μου...θέλω να έχω περάσει όλα τα μαθήματα και να πάω μόνο για την εκπόνηση της διπλωματικής εργασίας (μάθημα επιλογής) έξω..:D

από την άλλη σκέφτομαι ότι υπάρχει και το πρόγραμμα Leonardo Da Vinci το οποίο έχει καλύτερες προοπτικές...;)..διότι αποκτάς εργασιακή εμπειρία σαν βοηθός ερευνητής ή σαν υπάλληλος για παράδειγμα, σε κάποιο ερευνητικό κέντρο ή εταιρία στο εξωτερικό, αντίστοιχα...με απαραίτητη προϋπόθεση να είσαι πτυχιούχος-χα...


σε ευχαριστώ για τον ελάχιστο κόπο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Atzaki

Νεοφερμένος

Η Atzaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εγω ειμαι πολυ υπερ σε αυτο το θεμα .... Καθως λογω αυτου του προγραμματος θα παω Ρώμη φετος ..... Θα ειναι πολυ γμτ...... Γιατι θα ειναι κατι το πολυ καινουργιο να ζεις με μια οικογενεια με αλλες κουλτουρες και αλλες συνηθειες...!!!! 4 μερες Umbria και 2 Ρωμη...!!! :):no1::lol::up::bravo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Xμ, βρήκα αυτό εδώ.



Δεν ξέρω αν λέγοντας formal programme εννοεί αυστηρά (και) το τυπικό όριο σπουδών, αλλά νομίζω ότι εφόσον είσαι στο χρονικό πλαίσιο 2ν -όπου ν ο τυπικός χρόνος φοίτησης της σχολής- (+2 χρόνια, αν το δέχεται το πανεπιστήμιο) θα έπρεπε να μην υπάρχει πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση, η γραμματεία της σχολής σου ξέρει καλύτερα από μένα! :D


Δε νομιζω να υπαρχει αυτος ο περιορισμός. Αλλά να ρωτησω...οταν λεει να εχεις ολοκληρωσει το πρωτο ετος σπουδών εννοει οτι πρέπει να φοιτείς στο 3+ εξάμηνο απλώς ή και να έχεις περάσει όλα τα υποχρεωτικά μαθήματα του πρωτου έτους;:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Noμίζω ότι πρέπει να έχεις περάσει τα μαθήματα, ή τουλάχιστον αν τα έχεις περάσει θα είσαι σε καλύτερη μοίρα στην κατάταξη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sokpao

Νεοφερμένος

Ο Sokpao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Προσωπικά συμμετείχα φέτος στο πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών του σχολείου μου και δεν το μετάνιωσα. Πήγα μια βδομάδα στην Πολωνία η οποία ήταν πολύ καλύτερη από ότι περίμενα και πραγματικά ήταν ξεχωριστή εμπειρία, πέρασα πολύ όμορφα γνώρισα ένα νέο τρόπο ζωής, έκανα φίλους τους οποίους ελπίζω να κρατήσω στο πέρασμα των χρόνων και ίσως κάποτε τους επισκεφθώ άλλα και είδα και μία ωραία χιονισμένη ευρωπαική πόλη (Βαρσοβία) Συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον το σκέφτεται να συμμετέχει σε τέτοιο πρόγραμμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
10 μερες στην Ιαπωνια δεν με χαλασαν. Περασα τελεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M-A-R-I-A

Νεοφερμένος

Η M-A-R-I-A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Εμάς φέτος στην αρχή της χρονιάς μας ήρθαν παιδιά από Γαλλία και Ιταλία..Στην τάξη μας μπήκανε Γάλλοι και καθήσανε την ώρα που κάναμε έκθεση..Ο ένας μας έβγαζε και βίντεο-φωτογραφίες την ώρα του μαθήματος!LOL!Τους Ιταλούς δεν τους γνωρίσαμε και τόσο..Με τους Γάλλους πάλι,είμασταν ξανά στη γυμναστική μαζί και παίζαμε μπάσκετ..Μας συμπεριφέρθηκαν πολύ καλά σε αντίθεση με τους Ιταλούς...Του χρόνου,μάλλον θα είναι η δική μας σειρά να πάμε κάπου στο εξωτερικό..Ελπίζω να καταφέρω να πάω,γιατί το θέλω πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogolaugh

Νεοφερμένος

Η gogolaugh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια σας!! λοιπον, του χρονου θα παω πρωτη λυκειου και δεν ξερω αν το σχολειο ειναι αρκετα δραστηριο.
ξερω οτι στη δευτερα λυκειου γινονται ανταλλαγες μαθητων απο αλλες χωρες.τι ξερετε για αυτο??
πως μπορει να το διοργανωσει το σχολειο μας??
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

j.b.

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Κυλλήνη (Ηλεία). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γειά σας και απο εμένα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως μπορω να ενημερωθώ για προγράμματα ανταλλαγής μαθητών για να ενημερώσω τους συμμαθητές μου για να ξεσηκώσουμε και τους καθηγητές μας για να πάμε! αν κανεισ ξερει τι διαδικασίες πρεπει να πραγματοποιηθούν για να γινουν οι ανταλλαγεσ παρακαλώ να μου πει ή να μ στειλει που να τις βρω αν ξέρει..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αχιλλέας 93

Νεοφερμένος

Ο Αχιλλέας 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά και εγώ ενδιαφέρομαι πολύ συγκεκριμένα για το θέμα και έχω κάποιες απορίες γίνονται τέτοια προγράμματα και στην Αμερική ? Να ανταλλάξουν μαθητές και από εκεί για εδώ και το αντίθετο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Και εγώ συμμετείχα σε ένα τέτοιο πρόγραμμα. Από όλο το σχολείο διάλεξαν μόνο 18 άτομα από την Β' και Γ' Γυμνασίου.
Τον περασμένο Σεπτέμβριο ήρθαν εδώ 18 γερμανοί μαθητές και κάθε παιδί φιλοξενήθηκε από κάθε έλληνα μαθητή του σχολείου μου αντίστοιχα. Και τον Ιούνιο μετά τις εξετάσεις πήγαμε εμείς στην πόλη τους και φιλοξενηθήκαμε από το ίδιο παιδί που φιλοξενήσαμε.:)
Ήταν πολύ ωραία εμπειρία και ακόμα έχω επαφή με αυτό το κορίτσι και θα έρθει εδώ το καλοκαίρι για διακοπές!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria801

Νεοφερμένος

Η maria801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
ααααααααααα θελω και εγω !!!! γινεται να προτεινω του χρόνου στο λυκειο κάτι τέτοιο γιατι τωρα δεν το βλέπω να προλαβαίνουμε ή είναι μόνο για γυμνάσιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Αν θα κάνει τέτοιες ανταλλαγές το Λύκειο που θα πας, θα μπορέσεις να πάρεις μέρος.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
γεια σας και καλησπέρα.θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω να παρω μερος σε προγραμμα ανταλλαγης μαθητων...ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top