Πρόβλημα με φιλία

Angeloskalaff1

Νεοφερμένος

Ο Angeloskalaff1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά..
Έχω μια φίλη με την οποία γνωριζόμαστε 3 χρόνια... Εκείνη πλέον σπουδάζει στη Θεσσαλονίκη και εγώ σε μια πόλη κοντά στη Θεσσαλονίκη... Το πρόβλημα που με απασχολεί είναι το εξής: Εκείνη έχει μια γεμάτη ζωή. Έχει τα πάντα. Έχει πολλούς φίλους και φίλες, έχει το πανεπιστήμιο της , το ωδείο της , της συναυλίες της , αρκετούς συγγενείς της κοντά της , την όμορφη Θεσσαλονίκη στην οποία ζει... Και παρότι επιμένει ότι είμαι ένας καλός της φίλος, εγώ ανησυχώ ότι δεν έχω θέση στη ζωή της... Σπουδάζει μουσικός, σε λίγο θα ξεκινήσει μια σπουδαία καριέρα υποθέτω, μπορεί να πάει σε άλλες πόλεις κτλπ... Ενώ εγώ ήδη από τώρα στεναχωριέμαι που δεν μιλάμε τόσο πολύ και όταν μιλάμε δεν φαίνεται να δείχνει τη συναισθηματική φόρτιση που δείχνω εγώ ( εμένα μου λείπει πολύ ενώ υποθέτω ότι εκείνη δε με σκέφτεται καν)... Στεναχωριέμαι πολύ λοιπόν και βασανίζομαι με όλα αυτά γιατί είναι μια πολύ καλή μου φίλη και με κάνει πολύ χαρούμενο.... Εγώ τη θέλω στη ζωή μου αλλά εκεινη δε ξέρω για πόσο ακόμα θα με έχει στη ζωή της... Τι να κάνω? Είναι καλό πιστεύετε να έχω τακτική επικοινωνία μαζί της? Μπορώ κάπως να σταματήσω να στεναχωριέμαι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Γιατι δεν της τα λες αυτά ;;
 

Angeloskalaff1

Νεοφερμένος

Ο Angeloskalaff1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γιατι δεν της τα λες αυτά ;;
Το έχω προσπαθήσει ήδη τρεις φορές... Και τις τρεις μου απάντησε πολύ πειστικά λέγοντας ότι για μένα παραμένεις πολύ καλός μου φίλος αλλά δεν έχω χρόνο να μιλάμε πολύ... Αν το προσπαθήσω ξανά μπορεί να θυμώσει, αυτό δε θέλω να συμβεί... Για αυτό ρώτησα εσάς μήπως έχετε κάποια ιδέα
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Το έχω προσπαθήσει ήδη τρεις φορές... Και τις τρεις μου απάντησε πολύ πειστικά λέγοντας ότι για μένα παραμένεις πολύ καλός μου φίλος αλλά δεν έχω χρόνο να μιλάμε πολύ... Αν το προσπαθήσω ξανά μπορεί να θυμώσει, αυτό δε θέλω να συμβεί... Για αυτό ρώτησα εσάς μήπως έχετε κάποια ιδέα
Ε αφού στο ξεκαθάρισε 3 φορές κι όλας γιατί συνεχίσεις να αμφιβάλλεις;
Μήπως την θέλεις και ζητάς κάτι παραπάνω από αυτήν ;;;
 

Angeloskalaff1

Νεοφερμένος

Ο Angeloskalaff1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ε αφού στο ξεκαθάρισε 3 φορές κι όλας γιατί συνεχίσεις να αμφιβάλλεις;
Μήπως την θέλεις και ζητάς κάτι παραπάνω από αυτήν ;;;
Καλά μέσα στη καρδιά όλα τα σενάρια είναι πιθανά... Αλλά για να μη σας κουράσω εσάς, θέλω να μου πείτε το εξής: Γίνεται να υπάρχει καλή φιλία, όταν ο ένας δεν έχει ουσιαστική θέση στη ζωή του άλλου? Γιατί το καταλαβαίνω ότι τώρα θέλει να έχουμε επαφή, αλλά φιλία δεν σημαίνει και αμφίδρομη φιλική αγάπη? Όταν η επικοινωνία είναι απλώς το πώς τα περνάς, τότε υπάρχει φιλία ή μιλάμε για απλούς γνωστούς?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σόρρυ φίλε, αλλά αυτό το είδος "φιλίας" που έχετε δεν είναι φιλία. Πώς ξέρεις ότι αυτή σε θεωρεί φίλο; Σημαίνεις κάτι για τη ζωή της ή απλά είσαι ένας από τη λίστα βαρεμάρας της; :happy: Πολλοί άνθρωποι επειδή έχουν ανασφάλειες και συναισθηματικά κενά (τα χόμπυ και η επιτυχημένη ζωή κάποιων συνήθως είναι δείγμα μεγάλης κατάθληψης που αγνοούν οι ίδιοι) πολλές φορές δεν ξεχωρίζουν την έννοια του φίλου και ενός χαμάλη που θα τον έχουν όταν εκείνοι θέλουν, δηλαδή, τις ώρες που δεν αφοδεύουν στην τουαλέτα. Μεγαλώνοντας θα μάθεις πολλά για το ανθρώπινο είδος και θα δεις ότι πραγματικά λίγοι άνθρωποι αξίζουν στην καθημερινή ζωή σου. Αυτό θα το διαπιστώσεις μέσω πράξεων. Μην πιέζεις, μην παρακαλάς και μην ζητάς να σου δείξουν προσοχή. Αν ήθελαν, θα το έκαναν, έτσι δεν είναι;

Οι περισσότερες κοπέλες λατρέυουν να έχουν αυλή "φίλων" με αποτέλεσμα μια ζωή να ψάχνουν για φίλους που δεν μπορούν να έχουν.

:friends:
 

Angeloskalaff1

Νεοφερμένος

Ο Angeloskalaff1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σόρρυ φίλε, αλλά αυτό το είδος "φιλίας" που έχετε δεν είναι φιλία. Πώς ξέρεις ότι αυτή σε θεωρεί φίλο; Σημαίνεις κάτι για τη ζωή της ή απλά είσαι ένας από τη λίστα βαρεμάρας της; :happy: Πολλοί άνθρωποι επειδή έχουν ανασφάλειες και συναισθηματικά κενά (τα χόμπυ και η επιτυχημένη ζωή κάποιων συνήθως είναι δείγμα μεγάλης κατάθληψης που αγνοούν οι ίδιοι) πολλές φορές δεν ξεχωρίζουν την έννοια του φίλου και ενός χαμάλη που θα τον έχουν όταν εκείνοι θέλουν, δηλαδή, τις ώρες που δεν αφοδεύουν στην τουαλέτα. Μεγαλώνοντας θα μάθεις πολλά για το ανθρώπινο είδος και θα δεις ότι πραγματικά λίγοι άνθρωποι αξίζουν στην καθημερινή ζωή σου. Αυτό θα το διαπιστώσεις μέσω πράξεων. Μην πιέζεις, μην παρακαλάς και μην ζητάς να σου δείξουν προσοχή. Αν ήθελαν, θα το έκαναν, έτσι δεν είναι;

Οι περισσότερες κοπέλες λατρέυουν να έχουν αυλή "φίλων" με αποτέλεσμα μια ζωή να ψάχνουν για φίλους που δεν μπορούν να έχουν.

:friends:
Σε ευχαριστώ φίλε μου
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πολλοί άνθρωποι επειδή για πολλούς λόγους αδυνατούν να κρατήσουν μια φιλική επαφή, το ρίχνουν στα χόμπι και δραστηριότητες (μουσική, αθλητισμό) με σκοπό κάνουν και φίλους. Δυστυχώς επειδή αυτό ως πρόβλημα προϋπήρχε δεν καταφέρνουν κάτι. Η αδυναμία παραμένει. Μάθε να μην θαμπώνεσαι από αυτό που βλέπεις αλλά σε κεντρίζει ο άνθρωπος που θα νιώσει κάτι για σένα: θα σου πει δυο καλές κουβέντες. Η εικόνα τις περισσότερες φορές είναι μια απάτη. Δεν ξέρεις τι μοναξιά τρώει αυτός ο "πετυχημένος" όταν πλένει τα δόντια του το βράδυ στο σπίτι του ενώ στην αυλή του, παρουσιάζεται ως πολυάσχολος και λίγο αρπαγμένος. Ζήσε τη ζωή σου χωρίς τοξικότητα και μακριά από ανθρώπους που απλά ψάχνουν να γεμίζουν κενά από τον χρόνο τους.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Επικεντρώσου στον εαυτό σου και στην ζωή σου,αν είναι να κρατήσει η φιλία θά κρατήσει
Μήν ζητιανευεις την προσοχή, τό χρόνο και την φιλιά κανενός
Αγάπησε τον εαυτό σου και τή δική σου ζωή, κανενός ή ζωή δεν είναι ιδανική, εσύ την βλέπεις έτσι
 

Angeloskalaff1

Νεοφερμένος

Ο Angeloskalaff1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Επικεντρώσου στον εαυτό σου και στην ζωή σου,αν είναι να κρατήσει η φιλία θά κρατήσει
Μήν ζητιανευεις την προσοχή, τό χρόνο και την φιλιά κανενός
Αγάπησε τον εαυτό σου και τή δική σου ζωή, κανενός ή ζωή δεν είναι ιδανική, εσύ την βλέπεις έτσι
Έχεις δίκιο!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχεις δίκιο!!!
Σε ευχαριστώ!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Σορρυ που θα στο πω, αλλά από τα λεγόμενά σου δειχνει ότι θες παραπάνω από φιλική προσοχή από εκείνη.
Σταμάτα να την πιέζεις, και να πιέζεσαι.
Οι φιλίες για να κρατηθούν θέλει θέληση και από τις δύο πλευρές.
Θα γνωρίσεις άλλους ανθρώπους στην ζωή σου, και θα γνωρίσεις και ανθρώπους που θα γίνουν φίλοι αδέρφια σου.
Κοίτα τον εαυτό σου και πάνε μπροστά. Μην παρακαλάς για προσοχή.
Παρόλα αυτά, εγώ πιστεύω ότι δεν την θες ως φίλη, την θες ως σύντροφο, αλλά αυτό είναι δική σου υπόθεση.
Κάτσε σκέψου τι ακριβώς θέλεις από εκείνη και πράξε ανάλογα. Έχει ξεκαθαρίσει την θέση της, οπότε εσυ συνεχίζεις κανονικά την ζωή σου.

Όσο μεγαλώνεις θα παρατηρήσεις ότι οι φίλοι δεν είναι αυτοί που θα κάτσουν να σου μιλάνε κάθε μέρα στο μεσεντζερ, αλλά αυτοί που θα βγειτε μια Κυριακή στο ρεπό σας, θα πείτε πως πάει η ζωή, η δουλειά, η οικογένεια, τις δυσκολίες σας, να σας δώσει την συμβουλή του. Να σας παρηγορήσει, να σταθεί δίπλα στα δύσκολα. Αυτό είναι φιλιά. Έχω ακόμη επαφές με την παιδική μου φίλη που μετακόμισε Αυστραλία στα 12. Μπορεί να μιλάμε κάποιες φορές τον μήνα, αλλά κάθε φορά που μιλάμε λέμε πιο σημαντικά πράγματα από όσα λεει μια παρεα εφήβων σε έναν μήνα😂
 
Τελευταία επεξεργασία:

Angeloskalaff1

Νεοφερμένος

Ο Angeloskalaff1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σορρυ που θα στο πω, αλλά από τα λεγόμενά σου δειχνει ότι θες παραπάνω από φιλική προσοχή από εκείνη.
Σταμάτα να την πιέζεις, και να πιέζεσαι.
Οι φιλίες για να κρατηθούν θέλει θέληση και από τις δύο πλευρές.
Θα γνωρίσεις άλλους ανθρώπους στην ζωή σου, και θα γνωρίσεις και ανθρώπους που θα γίνουν φίλοι αδέρφια σου.
Κοίτα τον εαυτό σου και πάνε μπροστά. Μην παρακαλάς για προσοχή.
Παρόλα αυτά, εγώ πιστεύω ότι δεν την θες ως φίλη, την θες ως σύντροφο, αλλά αυτό είναι δική σου υπόθεση.
Κάτσε σκέψου τι ακριβώς θέλεις από εκείνη και πράξε ανάλογα. Έχει ξεκαθαρίσει την θέση της, οπότε εσυ συνεχίζεις κανονικά την ζωή σου.

Όσο μεγαλώνεις θα παρατηρήσεις ότι οι φίλοι δεν είναι αυτοί που θα κάτσουν να σου μιλάνε κάθε μέρα στο μεσεντζερ, αλλά αυτοί που θα βγειτε μια Κυριακή στο ρεπό σας, θα πείτε πως πάει η ζωή, η δουλειά, η οικογένεια, τις δυσκολίες σας, να σας δώσει την συμβουλή του. Να σας παρηγορήσει, να σταθεί δίπλα στα δύσκολα. Αυτό είναι φιλιά. Έχω ακόμη επαφές με την παιδική μου φίλη που μετακόμισε Αυστραλία στα 12. Μπορεί να μιλάμε κάποιες φορές τον μήνα, αλλά κάθε φορά που μιλάμε λέμε πιο σημαντικά πράγματα από όσα λεει μια παρεα εφήβων σε έναν μήνα😂
Σε ευχαριστώ πολύ.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά..
Έχω μια φίλη με την οποία γνωριζόμαστε 3 χρόνια... Εκείνη πλέον σπουδάζει στη Θεσσαλονίκη και εγώ σε μια πόλη κοντά στη Θεσσαλονίκη... Το πρόβλημα που με απασχολεί είναι το εξής: Εκείνη έχει μια γεμάτη ζωή. Έχει τα πάντα. Έχει πολλούς φίλους και φίλες, έχει το πανεπιστήμιο της , το ωδείο της , της συναυλίες της , αρκετούς συγγενείς της κοντά της , την όμορφη Θεσσαλονίκη στην οποία ζει... Και παρότι επιμένει ότι είμαι ένας καλός της φίλος, εγώ ανησυχώ ότι δεν έχω θέση στη ζωή της... Σπουδάζει μουσικός, σε λίγο θα ξεκινήσει μια σπουδαία καριέρα υποθέτω, μπορεί να πάει σε άλλες πόλεις κτλπ... Ενώ εγώ ήδη από τώρα στεναχωριέμαι που δεν μιλάμε τόσο πολύ και όταν μιλάμε δεν φαίνεται να δείχνει τη συναισθηματική φόρτιση που δείχνω εγώ ( εμένα μου λείπει πολύ ενώ υποθέτω ότι εκείνη δε με σκέφτεται καν)... Στεναχωριέμαι πολύ λοιπόν και βασανίζομαι με όλα αυτά γιατί είναι μια πολύ καλή μου φίλη και με κάνει πολύ χαρούμενο.... Εγώ τη θέλω στη ζωή μου αλλά εκεινη δε ξέρω για πόσο ακόμα θα με έχει στη ζωή της... Τι να κάνω? Είναι καλό πιστεύετε να έχω τακτική επικοινωνία μαζί της? Μπορώ κάπως να σταματήσω να στεναχωριέμαι?

Καλώς ή κακως μια φιλια αλλάζει όταν τα άτομα φεύγουν απο το περιβάλλον που γεννήθηκε αυτή και κυρίως παύουν να βρίσκονται καθε μερα.
Σχολειο, Πανεπιστήμιο κτλ.

Και αυτο δεν ειναι κακο. Η ζωη ειναι γυρω σου και οχι στο μεσεντζερ.
Προσπάθησε να φτιάξεις τη ζωη σου στο μέρος που είσαι.

Τωρα για την φιλη σου αν δεις οτι οταν γυρνάτε πατρικο για διακοπές εχει την ίδια στάση- δεν θα θελήσει να αφιερώσει χρονο να σε δει πχ - προφανώς πλεον δεν έχετε τα ίδια θελω.
Αλλα μην προτρεχεις ακομα.

Εγώ θα έλεγα να χαλαρώσεις λίγο.
Βλέπω μεγαλύτερους ανθρώπους που έχουν φίλους με τους οποίους θα ανταλλάξουν χρόνια πολλά, θα μιλήσουν τηλ, θα ανταλλάξουν επισκέψεις.

Εμείς πλεον είμαστε ή όλα ή τίποτα και τα μεσα κοινωνικής δικτύωσης καμια φορά αντι να μας φερνουν πιο κοντά μας απομακρύνουν.

Κολλητοί δεν είστε.
Αλλα μπορείτε να εχετε μια πολυ καλη σχέση.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις πώς ήσασταν σε ενα περιβάλλουν που ήσασταν μαζι καθε μερα μαζι με το τωρα.
Και αυτο δεν αναιρεί αυτο που ζησατε, δεν το κανει λιγότερο σημαντικό.

Πρέπει να αποδεχτείς την άλλαγη, οι σχέσεις ειναι ζωντανοί οργανισμοί και αλλάζουν.
Αποδεξου την αλλαγή χωρίς πίκρες και στεναχώριες.

Θα σταματήσεις να στεναχωριέσαι οταν πάψεις να υπεραναλυεις και φτιάξεις τη ζωη σου στο μέρος που βρίσκεσαι.
 

Angeloskalaff1

Νεοφερμένος

Ο Angeloskalaff1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλώς ή κακως μια φιλια αλλάζει όταν τα άτομα φεύγουν απο το περιβάλλον που γεννήθηκε αυτή και κυρίως παύουν να βρίσκονται καθε μερα.
Σχολειο, Πανεπιστήμιο κτλ.

Και αυτο δεν ειναι κακο. Η ζωη ειναι γυρω σου και οχι στο μεσεντζερ.
Προσπάθησε να φτιάξεις τη ζωη σου στο μέρος που είσαι.

Τωρα για την φιλη σου αν δεις οτι οταν γυρνάτε πατρικο για διακοπές εχει την ίδια στάση- δεν θα θελήσει να αφιερώσει χρονο να σε δει πχ - προφανώς πλεον δεν έχετε τα ίδια θελω.
Αλλα μην προτρεχεις ακομα.

Εγώ θα έλεγα να χαλαρώσεις λίγο.
Βλέπω μεγαλύτερους ανθρώπους που έχουν φίλους με τους οποίους θα ανταλλάξουν χρόνια πολλά, θα μιλήσουν τηλ, θα ανταλλάξουν επισκέψεις.

Εμείς πλεον είμαστε ή όλα ή τίποτα και τα μεσα κοινωνικής δικτύωσης καμια φορά αντι να μας φερνουν πιο κοντά μας απομακρύνουν.

Κολλητοί δεν είστε.
Αλλα μπορείτε να εχετε μια πολυ καλη σχέση.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις πώς ήσασταν σε ενα περιβάλλουν που ήσασταν μαζι καθε μερα μαζι με το τωρα.
Και αυτο δεν αναιρεί αυτο που ζησατε, δεν το κανει λιγότερο σημαντικό.

Πρέπει να αποδεχτείς την άλλαγη, οι σχέσεις ειναι ζωντανοί οργανισμοί και αλλάζουν.
Αποδεξου την αλλαγή χωρίς πίκρες και στεναχώριες.

Θα σταματήσεις να στεναχωριέσαι οταν πάψεις να υπεραναλυεις και φτιάξεις τη ζωη σου στο μέρος που βρίσκεσαι
Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου! Έχεις δίκιο σε όσα λες!
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Λες ότι είστε 3, χρόνια φίλοι . Αυτό τώρα άρχισε να συμβαίνει ;
 

Angeloskalaff1

Νεοφερμένος

Ο Angeloskalaff1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λες ότι είστε 3, χρόνια φίλοι . Αυτό τώρα άρχισε να συμβαίνει ;
Τώρα σπουδάζουμε και οι δύο και είναι κάπως πιο αισθητό...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα σπουδάζουμε και οι δύο και είναι κάπως πιο αισθητό...
Άκου, παλιά βγαίναμε και περνούσαμε όμορφα, πέρσι είχα την γ λυκείου οπότε δεν ένιωθα πολύ την απουσία της και τώρα που ζούμε σε διαφορετικές πόλεις έχω αρχίσει να νιώθω αυτό το κενό μεταξύ μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Τώρα σπουδάζουμε και οι δύο και είναι κάπως πιο αισθητό...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Άκου, παλιά βγαίναμε και περνούσαμε όμορφα, πέρσι είχα την γ λυκείου οπότε δεν ένιωθα πολύ την απουσία της και τώρα που ζούμε σε διαφορετικές πόλεις έχω αρχίσει να νιώθω αυτό το κενό μεταξύ μας.
Εντάξει έχετε κ μια απόσταση .
Κάθε πότε έρχεται / πας ;
 

Angeloskalaff1

Νεοφερμένος

Ο Angeloskalaff1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εντάξει έχετε κ μια απόσταση .
Κάθε πότε έρχεται / πας ;
Ποτέ ... Μόνο το Σεπτέμβρη φέτος βρεθήκαμε ... Δουλεύει και τα καλοκαίρια οπότε δε μπορεί... Έχει και το διάβασμα της στις άλλες διακοπές... Τώρα λέει τα Χριστούγεννα μπορεί να βρεθούμε αλλά δεν είναι σίγουρο... Δύσκολη κατάσταση γενικά.
 
Top