Γενικό -  Πρόβλημα με τις απουσίες

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Μια που λέμε για απουσίες: Ξέρετε πόσο είναι το όριο απουσιών στην Φινλαδία? (και σε πολλά άλλα κράτη αλλά λέω την Φινλαδία που μας τα έχουν κάνει τσουρέκι με αυτήν). Ξέρετε?
Απάντηση: ΜΗΔΕΝ (0)!!!! Σωστά διαβάσατε. ΜΗΔΕΝ. Δεν υπάρχουν όρια, αδικαιολόγητες, δικαιολογημένες γιατρού και κηδεμόνα, αυξήσεις 30% κλπ. Αν κάποιος αρωστήσει παίρνουν τηλέφωνο οι γονείς και έρχεται γιατρός από το νοσοκομείο της πόλης στο σπίτι και ο μαθητής δεν πάει σχολείο όσες μέρες πει ο γιατρός. Αν κάποιος λείπει γιατί άργησε να ξυπνήσει, έκανε κοπάνα, βαρέθηκε και έμεινε σπίτι, έχασε το λεωφορείο, έφυγε πιο νωρίς γιατί ήθελε να πάει για καφέ, κάθησε σπίτι να διαβάσει, έμεινε στην αυλή γιατί βαριότανε το μάθημα (και όσα άλλα κάνουμε εμείς εδώ), ο μαθητής περνά από συμβούλιο, του γίνεται σύσταση και αν το ξανακάνει τον διώχνουνε από το σχολείο. Θα σας άρεσε?

Τουλάχιστον εκεί ευχαριστιούνται το μάθημα που κάνουν, δεν πλήττουν, άρα δεν έχουν λόγο να κάνουν κοπάνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
αυτο ομως δεν ειναι μονο στην φινλανδια αλλα και σε πολλες αλλες χωρες...
μονο που εκει και το εκπαιδευτικο συστημα ειναι τελειως διαφορετικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaRioS-7-

Νεοφερμένος

Ο MaRioS-7- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Marios κυνήγησε το περισσότερο. Μπορεί να καταφέρεις κάτι. Αν όντως δεν ήταν απαραίτητες οι απουσίες, κακώς έκανες τόσες πολλές, αλλά τώρα έγινε η ζημιά. Κάτι σχετικό άσχετο. Αν καταφέρεις και πας στη Β, θεωρείς πως θα έχεις κενά; Αν η χειρότερη περίπτωση είναι να μείνεις δες το σαν μια ευκαιρία να ασχοληθείς σοβαρά από του χρόνου. Σε καμία περίπτωση πάντως μην εγκαταλείψεις το σχολείο :)

για να το παρατησω μπα λιγο δυσκολο δεν θελω κιολας να στεναχωρισω τους δικους μου...

εαν δεν εμενα... και πηγαινα κανονικα 2α δεν θα φοβομουν για κενα...εχω συνιθισει πλεον..σχολειο χωρις τσαντα..και οτι επιανα εκει..απο τα μαθηματα..δεν ειναι καθολου προβλημα τα κενα..γιατι αμα μιλαμε για κενα..τοτε εχω απο την 2α γυμνασιου.. και στην τελικη αμα περναγα θα πηγαινα σε ενα τεχνικο λυκειο που ειναι και πιο χαλαρα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Τουλάχιστον εκεί ευχαριστιούνται το μάθημα που κάνουν, δεν πλήττουν, άρα δεν έχουν λόγο να κάνουν κοπάνα.
Δεν σου φαίνεται εντελώς αφύσικο αυτό που γράφεις? Αυτά δεν είναι παιδιά σαν όλα τα παιδιά του κόσμου? Δεν είναι λογικό όσο και να ευχαριστιούνται το μάθημα που κάνουν να θέλουν κάποιες φορές να παρανομήσουν? Νομίζω ότι η υπερβολική αυτή ωραιοποίηση και θεοποίηση ενός συστήματος όπως μας το διαφημίζουν δεν μπορεί να είναι εντελώς αληθινή. Σίγουρα το σύστημα τους είναι καλύτερο από το δικό μας, αλλά τα ντοκιμαντέρ λένε τη μισή μόνο αλήθεια. Στο εκεί γενικό λύκειο για να πας πρέπει να δώσεις νομαρχιακές εξετάσεις και μόνο το 50% περνάει. Εκεί έχουν 45 μαθήματα και σίγουρα δεν είναι όλα σκηνοθεσία και ζωγραφική. Και μαθηματικά έχουν και φυσική και γλώσσα. Όσο για τις κοπάνες που σίγουρα θα θέλουν και εκεί τα παιδιά να κάνουν, λυπάμαι φίλε μου αλλά μου φαίνεται πολύ αφελές το ότι "εκεί ευχαριστιούνται το μάθημα που κάνουν, δεν πλήττουν, άρα δεν έχουν λόγο να κάνουν κοπάνα". Πιστεύω ότι θέλουν αλλά δεν τολμούν γιατί ξέρουν ότι οι συνέπειες θα είναι πολύ σοβαρές: πολύ απλά θα τους διώξουν από το σχολείο. Ούτε δικαίωμα αδικαιολόγητων απουσιών έχουν, ούτε οι καθηγητές θα σβήσουν απουσίες, ούτε οι γονείς θα τους καλύψουν, ούτε θα βρεθεί γιατρός να γράψει πλαστό πιστοποιητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VakocNE

Νεοφερμένος

Ο Κωστάκης ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νεάπολης (Λασιθίου). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
για να το παρατησω μπα λιγο δυσκολο δεν θελω κιολας να στεναχωρισω τους δικους μου...

εαν δεν εμενα... και πηγαινα κανονικα 2α δεν θα φοβομουν για κενα...εχω συνιθισει πλεον..σχολειο χωρις τσαντα..και οτι επιανα εκει..απο τα μαθηματα..δεν ειναι καθολου προβλημα τα κενα..γιατι αμα μιλαμε για κενα..τοτε εχω απο την 2α γυμνασιου.. και στην τελικη αμα περναγα θα πηγαινα σε ενα τεχνικο λυκειο που ειναι και πιο χαλαρα...;)

Σόρρυ για το οφφ τόπικ που θα ακολουθήσει αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω την λογική κάποιον να πηγαίνουν σε ΕΠΑΛ μόνο και μόνο επειδή είναι ποιο "χαλαρά'' . Για αυτό το λόγο, η Επαγγελματική Εκπαίδευση βρίσκεται σε τέτοια κατάντια... Η απόλυτη παρακμή λοιπόν και πάλι οφείλεται στη νοοτροπία του Έλληνα.. Ώρα να κοπούν αυτά..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokratis123

Νεοφερμένος

Ο sokratis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δεν σου φαίνεται εντελώς αφύσικο αυτό που γράφεις? Αυτά δεν είναι παιδιά σαν όλα τα παιδιά του κόσμου? Δεν είναι λογικό όσο και να ευχαριστιούνται το μάθημα που κάνουν να θέλουν κάποιες φορές να παρανομήσουν? Νομίζω ότι η υπερβολική αυτή ωραιοποίηση και θεοποίηση ενός συστήματος όπως μας το διαφημίζουν δεν μπορεί να είναι εντελώς αληθινή. Σίγουρα το σύστημα τους είναι καλύτερο από το δικό μας, αλλά τα ντοκιμαντέρ λένε τη μισή μόνο αλήθεια. Στο εκεί γενικό λύκειο για να πας πρέπει να δώσεις νομαρχιακές εξετάσεις και μόνο το 50% περνάει. Εκεί έχουν 45 μαθήματα και σίγουρα δεν είναι όλα σκηνοθεσία και ζωγραφική. Και μαθηματικά έχουν και φυσική και γλώσσα. Όσο για τις κοπάνες που σίγουρα θα θέλουν και εκεί τα παιδιά να κάνουν, λυπάμαι φίλε μου αλλά μου φαίνεται πολύ αφελές το ότι "εκεί ευχαριστιούνται το μάθημα που κάνουν, δεν πλήττουν, άρα δεν έχουν λόγο να κάνουν κοπάνα". Πιστεύω ότι θέλουν αλλά δεν τολμούν γιατί ξέρουν ότι οι συνέπειες θα είναι πολύ σοβαρές: πολύ απλά θα τους διώξουν από το σχολείο. Ούτε δικαίωμα αδικαιολόγητων απουσιών έχουν, ούτε οι καθηγητές θα σβήσουν απουσίες, ούτε οι γονείς θα τους καλύψουν, ούτε θα βρεθεί γιατρός να γράψει πλαστό πιστοποιητικό.


εδώ είμαστε Ελλάδα!:P

φαντάζεσαι να μην είχαμε εδώ αδικαιολόγητες απουσίες;:P

το 80% θα έμενε στην ίδια τάξη:P
έχουμε άλλη κουλτούρα, άλλη νοοτροπία, άλλο κλίμα από τους ευρωπαίους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
ξανά την ίδια τάξη,,,
περαστικά:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Sorry, αλλά ας πρόσεχες. Οπως εμένα είναι υποχρέωση μου να πάω στη δουλειά μου, έτσι κι εσύ είσαι υποχρεωμένος να πας στο μάθημά σου. Του χρόνου με περισσότερο μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Από ότι ξέρω, αυτό που είπες που έγινε με τον φίλο σου πέρσι, ισχύει μόνο για την τρίτη γυμνασίου-λυκείου. Στην τρίτη, άμα μείνεις, είτε από απουσίες, είτε από μαθήματα, δίνεις ξανά σεπτέμβριο και φλεβάρη. Δεν μένεις στην τελευταία τάξη. Ενώ σε πρώτη και δευτέρα μένεις. Μόνο αν βγάλεις καλούς βαθμούς και σου κόψουν απουσίες γλιτώνεις. Αλλά άμα λειτουργείς με λογική τσάντα στο σπίτι, νομίζω καλύτερα να επαναλάβεις την Α' γιατί είναι η βάση της κάθε κατεύθυνσης του Λυκείου. Εκτός κι αν σκοπεύεις να πας σε ΕΠΑ.Λ., που τότε θα έπρεπε να το έχεις κάνει ήδη, για να μην τα σπας στη μέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν πας να δικαιολογησεις μερικες και να τελιωνεις...
Δεν ειναι δυσκολο... 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν πας να δικαιολογησεις μερικες και να τελιωνεις...
Δεν ειναι δυσκολο... 8)
Ρε παιδιά!!! Κοιτάτε λίγο τις ημερομηνίες. Το θέμα είναι περσινό. Την προηγούμενη χρονιά 2009-2010 έμεινε το παιδί από απουσίες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Παιδιά παιδιά παιδιά εκπέμπω SOS. Νομίζω πως έχω φτάσει τις 50 αδικαιολόγητες ==> οι πανελλήνιες θα περιμένουν άλλη μία χρονιά...
Οι περισσότερες είναι μονόωρες, υπάρχει κανένας τρόπος, οποιοσδήποτε, έστω και κανένα μικρό μικρούλι παραθυράκι που να μπορούν να σβηστουν κάποιες απουσίες, έστω 2-3;
Αν είναι στο χέρι των καθηγητών μου δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω, είναι όμως;;;

Ανησυχώ :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Παιδιά παιδιά παιδιά εκπέμπω SOS. Νομίζω πως έχω φτάσει τις 50 αδικαιολόγητες ==> οι πανελλήνιες θα περιμένουν άλλη μία χρονιά...
Οι περισσότερες είναι μονόωρες, υπάρχει κανένας τρόπος, οποιοσδήποτε, έστω και κανένα μικρό μικρούλι παραθυράκι που να μπορούν να σβηστουν κάποιες απουσίες, έστω 2-3;
Αν είναι στο χέρι των καθηγητών μου δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω, είναι όμως;;;

Ανησυχώ :worry:


Νομίζω σε τέτοιες περιπτώσεις γίνεται ενα συμβούλιο των καθηγητών και αν εχεις καλούς βαθμούς σε περνάνε,όχι; Δεν υπάρχει καμία που να μην ειναι μονόωρη και να μπορείς να δικαιολογήσεις; Δεν τις έκανες τρίωρες και εσυ τουλάχιστον να το ευχαριστηθείς και να μπορείς να τις δικαιολογήσεις :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Παιδιά παιδιά παιδιά εκπέμπω SOS. Νομίζω πως έχω φτάσει τις 50 αδικαιολόγητες ==> οι πανελλήνιες θα περιμένουν άλλη μία χρονιά...
Οι περισσότερες είναι μονόωρες, υπάρχει κανένας τρόπος, οποιοσδήποτε, έστω και κανένα μικρό μικρούλι παραθυράκι που να μπορούν να σβηστουν κάποιες απουσίες, έστω 2-3;
Αν είναι στο χέρι των καθηγητών μου δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω, είναι όμως;;;

Ανησυχώ :worry:
Πήγαινε καλύτερα στον υπεύθυνο καθηγητή του τμήματος σου και ρώτα πόσες έχεις κάνει ώστε να σιγουρευτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Παιδιά παιδιά παιδιά εκπέμπω SOS. Νομίζω πως έχω φτάσει τις 50 αδικαιολόγητες ==> οι πανελλήνιες θα περιμένουν άλλη μία χρονιά...
Οι περισσότερες είναι μονόωρες, υπάρχει κανένας τρόπος, οποιοσδήποτε, έστω και κανένα μικρό μικρούλι παραθυράκι που να μπορούν να σβηστουν κάποιες απουσίες, έστω 2-3;
Αν είναι στο χέρι των καθηγητών μου δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω, είναι όμως;;;

Ανησυχώ :worry:

Οι μονόωρες δεν σβήνονται για κανέναν λόγο μόνο απο 2 και πάνω.Τώρα απο εκεί και πέρα συχνά κάνει ο σύλλογος διδασκόντων συμβούλιο και ψηφίζουν για τι αν θα περάσουν η όχι τους μαθητές που παραβίασαν το όριο των απουσιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Παιδιά παιδιά παιδιά εκπέμπω SOS. Νομίζω πως έχω φτάσει τις 50 αδικαιολόγητες ==> οι πανελλήνιες θα περιμένουν άλλη μία χρονιά...
Οι περισσότερες είναι μονόωρες, υπάρχει κανένας τρόπος, οποιοσδήποτε, έστω και κανένα μικρό μικρούλι παραθυράκι που να μπορούν να σβηστουν κάποιες απουσίες, έστω 2-3;
Αν είναι στο χέρι των καθηγητών μου δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω, είναι όμως;;;

Ανησυχώ :worry:

Σκληρό αυτό που θα πω, αλλά τι να κάνουμε...
Δεν σου φταίει κανείς, να μην τις έκανες τις απουσίες αυτές!

Εάν είσαι τρίτη λυκείου μπορούν να κάνουν τα στραβά μάτια, στη δευτέρα τάξη δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Σε περιπτώσεις όπου δεν μπορούν με τίποτα οι καθηγητές να σβήσουν απουσία έχω ακούσει ότι αλλάζει σχολείο το παιδί. Έτσι κάποιες από τις τελευταίες απουσίες δεν παιρνιούνται και γλιτώνεις μερικές, κάτι τέτοιο είχαν κάνει κάποια παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Κανείς ποτέ δεν έμεινε για 2-3 απουσίες παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
γενικά αν δεν έχεις ξεσκιστεί στην κοπάνα και αν οι καθηγητές σου δεν είναι κάφροι θα στις σβήσουν. βέβαια ζήτα το κι εσύ με ωραίο τρόπο γιατί δε ξέρεις ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Νομίζω ότι από πέρυσι περνιούνται σε ηλεκτρονικό σύστημα οι απουσίες απευθείας στο υπουργείο και δεν γίνεται να τις σβήσουν, κάτι τέτοια μας έλεγαν τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top