Πρόβλημα με την άρθρωση του "Ρ,ρ"

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ νόμιζα ότι ο τίτλος θα ήταν ''πρόβλημα με την άρθρωση του ισχίου ή του γόνατος ή του ώμου'' :P (άσχετο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Κι εγώ νόμιζα ότι ο τίτλος θα ήταν ''πρόβλημα με την άρθρωση του ισχίου ή του γόνατος ή του ώμου'' :P (άσχετο)


Πολυ ανατομια πεφτει!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Έχουν πλάκα οι ψευδοί.Είναι μια αστείρευτη πηγή γέλιου,όταν δεν έχεις να ειρωνευτείς κάτι καλύτερο. :hmm:


Θα επρεπε να ντρεπεσαι για αυτο που λες.Εαν ησουν εσυ ψευδος θα σου αρεσε να λενε τετια;Και εισαι και 19 χρονων.Τζαμπα ο αριθμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Έχω και εγώ πρόβλημα με το ρ...
Θυμάμαι που στο νηπιαγωγίο προσπαθούσε η μαμά μου να μου μάθει να το λέω αλλά εγώ δεν τα κατάφερα. Το είχα ξεχάσει για χρόνια καθώς σε όλο το δημοτικό δεν δέχτηκα κάποιο σχόλιο για την προφορά μου και νόμιζα ότι μιλάω κανονικά.
Όταν πήγα γυμνάσιο όμως, κάποιοι άρχισαν να με κοροιδεύουν και να επαναλαμβάνουν όποια λέξη με ρ έλεγα.:(
Αρχισα λοιπόν να νιώθω άσχημα... Τώρα, αν και η παρέα μου δεν σχολιάζει καθόλου το θέμα νιώθω ακόμα άβολα και προσπαθώ να αποφεύγω τις λέξεις που έχουν ρ και γενικά να μην μιλάω όταν αυτό που θέλω να πω έχει πολλά ρ μεσα. :/:
Θέλω να ρωτήσω πόσο περίπου θα κοστίσει να πάω σε έναν λογοθεραπευτή και για πόσο καιρό θα κρατήσουν οι επισκέψεις?
Επίσης, τι είδους ασκήσεις μπορώ να κάνω μόνη μου για να διορθωθεί ή έστω βελτιωθεί το πρόβλημα?
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Έχω και εγώ πρόβλημα με το ρ...
Θυμάμαι που στο νηπιαγωγίο προσπαθούσε η μαμά μου να μου μάθει να το λέω αλλά εγώ δεν τα κατάφερα. Το είχα ξεχάσει για χρόνια καθώς σε όλο το δημοτικό δεν δέχτηκα κάποιο σχόλιο για την προφορά μου και νόμιζα ότι μιλάω κανονικά.
Όταν πήγα γυμνάσιο όμως, κάποιοι άρχισαν να με κοροιδεύουν και να επαναλαμβάνουν όποια λέξη με ρ έλεγα.:(
Αρχισα λοιπόν να νιώθω άσχημα... Τώρα, αν και η παρέα μου δεν σχολιάζει καθόλου το θέμα νιώθω ακόμα άβολα και προσπαθώ να αποφεύγω τις λέξεις που έχουν ρ και γενικά να μην μιλάω όταν αυτό που θέλω να πω έχει πολλά ρ μεσα. :/:
Θέλω να ρωτήσω πόσο περίπου θα κοστίσει να πάω σε έναν λογοθεραπευτή και για πόσο καιρό θα κρατήσουν οι επισκέψεις?
Επίσης, τι είδους ασκήσεις μπορώ να κάνω μόνη μου για να διορθωθεί ή έστω βελτιωθεί το πρόβλημα?
:)
ακου εμενα ο αδελφος μου δεν μπορουσε να πει το ψ το ελεγε ξ πηγε σε λογοθεραπευτρια σε εμας επερνε 42 τις 2 ωρες...:) αν παλι θελεις μονη σου κανε μια λιστα σε λεξεις που να εχουν μεσα ρ καο διαβαζε τες 2 φορες την ημερα η λογοθεραπευτρια αυτο θα κανει + κατι επιπλεον!:);)
Υ.Γ: μην στενοχωριεσαι ο καθε ανθρωποις ειναι διαφορετικος και η διαφορετικοτητα του τον κανει μοναδικο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Λολ, θυμήθηκα κι εγώ ότι ανησυχούσα πως δε θα το πω ποτέ το ρ γιατί είχα φτάσει νήπιο και ακόμα το ψεύδιζα λίγο, παρότι μίλησα πριν περπατήσω σε γενικές γραμμές.
Τελικά με πήρε ο παππούς μου μια βόλτα και με έβαλε να πω "Κατερρρρίνα" ίσαμε 100 φορές.Το 'μαθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
ακου εμενα ο αδελφος μου δεν μπορουσε να πει το ψ το ελεγε ξ πηγε σε λογοθεραπευτρια σε εμας επερνε 42 τις 2 ωρες...:) αν παλι θελεις μονη σου κανε μια λιστα σε λεξεις που να εχουν μεσα ρ καο διαβαζε τες 2 φορες την ημερα η λογοθεραπευτρια αυτο θα κανει + κατι επιπλεον!:);)
Υ.Γ: μην στενοχωριεσαι ο καθε ανθρωποις ειναι διαφορετικος και η διαφορετικοτητα του τον κανει μοναδικο!;)
Αυτό το κάτι επιπλέον τι είναι?
Δίκιο έχεις αλλά εφόσον κάποιοι καλοί άνθρωποι μου επισήμαναν το πρόβλημα τώρα όπως και να έχει θέλω να το διορθώσω...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αυτό το κάτι επιπλέον τι είναι?
Δίκιο έχεις αλλά εφόσον κάποιοι καλοί άνθρωποι μου επισήμαναν το πρόβλημα τώρα όπως και να έχει θέλω να το διορθώσω...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. :D

τωρα τι να σου πω... δεν εκανα εγω την θεραπεια για να ξερω... σιγουρα κατι θα εκανε εκει με την λογοθεραπευτρια νομιζω τον εβαζε να διαβαζει πολλα κειμενα με το γραμμα που δεν μπορουσε να πει αα! και τον εβαζε να γραφει και λεξεις με ψ τωρα ο αδελφος μου ειναι και μικρος τεταρτη δημοτικου θα παει εσενα δεν ξερω τι μπορει να σου κανει!:):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Εγώ έχω ένα θέμα με το ''σ'' αλλά είναι τόσο ανεπαίσθητο που μόνο ένα άτομο όλα αυτά τα χρόνια έχει μπει στον κόπο να μου την πει για αυτό(τα άτομα που ήθελαν να μου την πούνε ήταν πολλαπλάσια :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Όποιος έχει τέτοιο πρόβλημα καλό είναι να προσπαθεί να πει τη φράση:Τι τρομερό,τι φοβερό,που δε μπορώ να πω το Ρ και τυρρανιέμαι.Με 5-6 προσπάθειες θα το λέτε μια χαρα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Εγώ μικρή είχα πρόβλημα με το "ξ" , το έλεγα "τσ".. κάποια στιγμή μου εξήγησαν οι δικοί μου πως το "ξ" ισοδυναμεί στον προφορικό λόγο με το "κσ".. έκτοτε δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.


για κάποιο λόγο θυμήθηκα αυτό!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Πρόβλημα με την άρθρωση του "Ρ,ρ"

το πγοβλημα θου ειναι πολυ τγομεγο και μονο με ειδικη θεγαπεια μπογειθ να το κθεπεγαθειθ!

και γω το ειχα αλλα τωγα ειμαι μια χαγα! :D :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top