Πρόβλημα με καθηγητή

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Λοιπόν ξεκινήσαμε σήμερα σχολ και πήραμε το πρόγραμμα (μακάρι να μην) και έχουμε στα μαθηματικά (όχι μόνο αλλά ιδιαίτερα στο μάθημα αυτό) έναν καθηγητή ο οποίος δε κάνει ΤΙΠΟΤΑ, απλά μπαίνει στη τάξη κάθεται και να μη συνεχίσω καλύτερα :book: . Το ζήτημα είναι ότι στη τελευταία αυτή σημαντική χρονιά έχουμε έναν τόσο "άχρηστο" καθηγητή. Παρόλο που ναι μεν πάω φροντ κλπ κλπ, συχνά λένε ότι από το σχολείο βάζουν αυτούσιες ασκήσεις απ'το σχολικό, αλλα αν δε κάνουμε μάθημα πως ακριβώς θα τις μάθω; Λέτε να ξεκινήσω να τα κάνω μόνη μου; Από την άλλη το άλλο τμήμα οικονομικών έχει έναν πάρα πολυ καλό καθηγητή, απ'τον οποίο παρόλο που πας φροντ μαθαίνεις και κάτι παραπάνω, και κάνει όλες τις ασκήσεις του σχολικού (τον είχα πέρυσι)
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Λοιπόν ξεκινήσαμε σήμερα σχολ και πήραμε το πρόγραμμα (μακάρι να μην) και έχουμε στα μαθηματικά (όχι μόνο αλλά ιδιαίτερα στο μάθημα αυτό) έναν καθηγητή ο οποίος δε κάνει ΤΙΠΟΤΑ, απλά μπαίνει στη τάξη κάθεται και να μη συνεχίσω καλύτερα :book: . Το ζήτημα είναι ότι στη τελευταία αυτή σημαντική χρονιά έχουμε έναν τόσο "άχρηστο" καθηγητή. Παρόλο που ναι μεν πάω φροντ κλπ κλπ, συχνά λένε ότι από το σχολείο βάζουν αυτούσιες ασκήσεις απ'το σχολικό, αλλα αν δε κάνουμε μάθημα πως ακριβώς θα τις μάθω; Λέτε να ξεκινήσω να τα κάνω μόνη μου; Από την άλλη το άλλο τμήμα οικονομικών έχει έναν πάρα πολυ καλό καθηγητή, απ'τον οποίο παρόλο που πας φροντ μαθαίνεις και κάτι παραπάνω, και κάνει όλες τις ασκήσεις του σχολικού (τον είχα πέρυσι)
μήπως να αλλάξεις τμήμα; δεν χρειάζεται να αναφέρεις πως έχεις θέμα με τον καθηγητή
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Θα σου έλεγα απλά να το ανεχτείς. Σε όλους μας έχουν τύχει τέτοιοι καθηγητές. Δες πως θα πάει το πράγμα με τον καθηγητή και αν μπορεί να σου εξηγήσει κάποια πράγματα ξεχωριστά. Υπομονή μόνο
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το ζήτημα είναι ότι στη τελευταία αυτή σημαντική χρονιά έχουμε έναν τόσο "άχρηστο" καθηγητή.
Δεν υπάρχει πρόβλημα. Όποιον καθηγητή και να είχατε, είτε καλός είτε κακός ήταν, εσείς θα τον απαξιώνατε εντελώς και το μόνο που θα θέλατε από αυτόν θα ήταν να βάζει μεγάλους βαθμούς και στην ώρα του να σας αφήνει ήσυχους να λύνετε ασκήσεις για το φροντιστήριο.

1694435861030.png
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Αν δεν καταφέρεις να αλλάξεις τμήμα δώσε μία ευκαιρία στον καθηγητή. Προσωπικά πέρυσι είχα βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση, όμως το μάθημα του συγκεκριμένου στη Γ' Λυκείου δεν είχε καμία σχέση με τον τρόπο που δίδασκε στις προηγούμενες τάξεις. Διαφορετικά αν δεν τραβάει δώσε εξ ολοκλήρου έμφαση στο Φροντιστήριο.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Δεν υπάρχει πρόβλημα. Όποιον καθηγητή και να είχατε, είτε καλός είτε κακός ήταν, εσείς θα τον απαξιώνατε εντελώς και το μόνο που θα θέλατε από αυτόν θα ήταν να βάζει μεγάλους βαθμούς και στην ώρα του να σας αφήνει ήσυχους να λύνετε ασκήσεις για το φροντιστήριο.

καλά μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι , ορισμένοι θέλουμε να αποκομίσουμε κάτι και από το σχολείο εφόσον "χάνουμε" 7 ώρες απο τη μέρα μας.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δίνω εννοείται έμφαση στο φροντιστήριο γιατί γενικά το σχολείο μας δε φημίζεται για τους καθηγητές τους, αλλά και πάλι, αυτό με τις ασκήσεις με ανησυχεί! Επίσης τάξη δε.γινεται να αλλάξω τμήμα με τίποτα μαλλον
 

Guest 203117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λέτε να ξεκινήσω να τα κάνω μόνη μου
Ναι, το να μην σε πηγαίνουν από το χεράκι είναι πολύ δυνατό life skill για το πανεπιστήμιο(εκεί να δεις τι γίνεται από καθηγητές).
Από την άλλη το άλλο τμήμα οικονομικών έχει έναν πάρα πολυ καλό καθηγητή
Αυτό σαν τραγική ειρωνεία ακούγεται.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με Dias, από τα δικά μου τα χρόνια όλοι ελπίζανε οι καθηγητές της Γ' Λυκείου να μας αφήσουν ήσυχους να κάνουμε τις ασκήσεις του φροντιστηρίου την ώρα του μαθήματος.
Μέχρι Β' Λυκείου οι καθηγητές πιέζουν να διαβάζεις, στη Γ' όλοι ξέρουν ότι τα παιδιά πάνε φροντιστήριο και είναι χαλαροί. Εμείς μαθηματικά απλά λύναμε στο χαλαρό τις ασκήσεις του βιβλίου στον πίνακα και ο καθηγητής έβαζε τα 19ρια - 20ρια.
Μου είχε βάλει 20 στο τετράμηνο, εμένα που Α' Λυκείου έπαιρνα στα μαθηματικά 9ρι - 11ρι (από άλλον καθηγητή). Βέβαια τότε μέτραγε και ο βαθμός του σχολείου (κατά πολύ λίγο), τώρα δε ξέρω τι παίζει.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εμάς βάζει 18 -19 ( ναι δε φτάνει καλύτερα 20αρι για να είμαστε σίγουρα). Ναι εννοείται ότι βοηθάει για να κάνουμε ασκήσεις αλλά αυτό με τις ασκήσεις με ανησυχει:dizzy2:.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με Dias, από τα δικά μου τα χρόνια όλοι ελπίζανε οι καθηγητές της Γ' Λυκείου να μας αφήσουν ήσυχους να κάνουμε τις ασκήσεις του φροντιστηρίου την ώρα του μαθήματος.
Μέχρι Β' Λυκείου οι καθηγητές πιέζουν να διαβάζεις, στη Γ' όλοι ξέρουν ότι τα παιδιά πάνε φροντιστήριο και είναι χαλαροί. Εμείς μαθηματικά απλά λύναμε στο χαλαρό τις ασκήσεις του βιβλίου στον πίνακα και ο καθηγητής έβαζε τα 19ρια - 20ρια.
Μου είχε βάλει 20 στο τετράμηνο, εμένα που Α' Λυκείου έπαιρνα στα μαθηματικά 9ρι - 11ρι (από άλλον καθηγητή). Βέβαια τότε μέτραγε και ο βαθμός του σχολείου (κατά πολύ λίγο), τώρα δε ξέρω τι παίζει.

Ωραία χρόνια, να κάνουμε Κοινωνιολογία και να λύνουμε ασκήσεις Φυσικής. :hehe: Αχχχ τι μας θύμησε η @Helen06.
 

Nick_nt

Νεοφερμένος

Η Nick_nt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Συνήθως τα βοηθήματα τύπου Μπάρλα έχουνε παρόμοιες ασκήσεις με το σχολικό οπότε εάν δουλεύεις τα βοηθήματά του είσαι καλυμμένη πιστεύω (μπορεί να έχει πχ παρόμοια άσκηση με άλλα νούμερα ξέρω γω). Αν το φροντιστήριό σου έχει βγάλει δικό του βοήθημα τότε δεν μπορώ να ξέρω...αλλά θα σε πρότεινα ακόμα και έτσι να αγοράσεις τα βοηθήματα του Μπάρλα είναι πάρα πολύ καλά και στοχευμένα (σε αντίθεση με Παπαδάκη που εάν δεν έχεις κάποιον να σε καθοδηγήσει είναι λίγο χαοτικά τα πράγματα εκεί). Γενικά οι ασκήσεις που πιστεύω ότι αξίζουν από το σχολικό είναι αυτές στον ρυθμό μεταβολής. Δώσε βάση εκεί, χωρίς να αφήνεις τις υπόλοιπες.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Στο φροντ κάνω βιβλίο του καθηγητή μου το οποίο έχει ασκήσεις σχολικού μέσα αρκετές θα έλεγα εντάξει, τώρα μόνη μου σπίτι κάνω από Παπαδάκη και από έναν άλλο καθηγητή (πολύ καλά βοηθήματα και Παπαδάκη κάνα δυο απορίες μόνο). Ίσως βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι, αφού δε θα κάνει μάθημα θα έχω περισσότερο χρόνο διαβάσματος για το φροντ και τα άλλα δύο βιβλία που κάνω μόνη μου
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Δεν υπάρχει πρόβλημα. Όποιον καθηγητή και να είχατε, είτε καλός είτε κακός ήταν, εσείς θα τον απαξιώνατε εντελώς και το μόνο που θα θέλατε από αυτόν θα ήταν να βάζει μεγάλους βαθμούς και στην ώρα του να σας αφήνει ήσυχους να λύνετε ασκήσεις για το φροντιστήριο.

Μετά διαιωνίζουμε τον μύθο ε;
Στο ιδιωτικό θα έφευγε την άλλη ημέρα.
α) Στο ιδιωτικό δεν υπάρχουν ανεπαρκείς ούτε μέτριοι.
β) Κάνουν φροντιστήρια ως συμπλήρωμα στο σχολείο και όχι ως αντικατάστατο.
γ) Υπάρχουν τουρίστες και σε ιδιωτικά.

Φαντάζομαι εκπαιδευτικός σε δημόσιο είσαι για να αλλοιώνεις την πραγματικότητα σε τέτοιο βαθμό.
Στιγμιότυπο οθόνης 2023-09-11, 11.34.46 μμ.png
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Δεν υπάρχει πρόβλημα. Όποιον καθηγητή και να είχατε, είτε καλός είτε κακός ήταν, εσείς θα τον απαξιώνατε εντελώς και το μόνο που θα θέλατε από αυτόν θα ήταν να βάζει μεγάλους βαθμούς και στην ώρα του να σας αφήνει ήσυχους να λύνετε ασκήσεις για το φροντιστήριο.

Καλά δε λέω ότι οι περισσότεροι στη γ λυκείου δε δίνουν τη μεγαλύτερη βάση στο φροντιστήριο. Αλλά πάντα βοηθάει να έχεις και έναν καθηγητή που ενδιαφέρεται στο σχολείο. Εγώ στη γ λυκείου είχα 2 από τους 4 καθηγητές που όντως μας έκαναν καλή προετοιμασία και το εκτιμούσα πολύ, μας έβαζαν ασκήσεις ψαγμενες, κάλυπταν όλη την ύλη. Και μπορώ να πω ότι με βοήθησε και ήταν ένα καλό μπούστ. Προφανώς και δεν προσέχουν όλοι, όπως και σε κανενα μάθημα και σε καμία τάξη στο σχολείο, αλλά γιατί να μην κάνει ο καθηγητής τη δουλειά του και ας προσέχει ένα μόνο παιδί (βλέπε τη θεματοθέτρια)
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Απντειτ: Κάναμε σήμερα με τον καθηγητή αυτόν, φενεται ότι θέλει να διδάξει και ότι ασχολήθηκε με εμάς που προσέχουμε, απλά βαριέται πολύ, θα δείξει τι θα κάνει με τις ασκήσεις του σχολικού, αλλιώς τι να πω...
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Απντειτ: Κάναμε σήμερα με τον καθηγητή αυτόν, φενεται ότι θέλει να διδάξει και ότι ασχολήθηκε με εμάς που προσέχουμε, απλά βαριέται πολύ, θα δείξει τι θα κάνει με τις ασκήσεις του σχολικού, αλλιώς τι να πω...
σε εμάς απλά περιορίστηκαν στο να μας λένε πόσο δύσκολη θα είναι η φετινή χρονιά :'(
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.
Τώρα δεν άρχισαν τα σχολεία; Δεν είναι νωρίς ακόμα για συμπέρασμα; :)
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.

Mary06

Νεοφερμένος

Η Mary06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γενικά ποιο θεωρείτε πως είναι το καλύτερο βοήθημα μαθηματικών για προετοιμασία πανελληνίων ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top