Πρόβλημα με γονείς και αποτελέσματα Πανελληνίων

eleonora33

Νεοφερμένος

Η eleonora33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Hello! Φέτος έδωσα πανελλήνιες και έγραψα έναν αρκετά ικανοποιητικά βαθμό (οικονομικά, 15800) και ήθελα παρά πολύ να δηλώσω ναυτιλιακά αλλά δυστηχως λόγω εβε στα αγγλικά δεν μπορούσα να το δηλώσω. Επειδή ήθελα τόσο πολύ τα ναυτιλιακά είχα πείσει και τους γονείς μου όποτε το ήθελαν και αυτοί όσο εγώ, όποτε όταν έμαθαν ότι δεν περνάω δεν το πήραν πολύ καλά. Για την ακρίβεια ο πατέρας μου φώναζε και έλεγε λόγια που αναιρούσαν όλους τους κόπους μου. Χωρίς να τους ρωτήσω έκανα το μηχανογραφικό μόνη μου και έβαλα πρώτη επιλογή μάρκετινγκ και μόλις το έμαθε άρχισε να φωνάζει και με έκανε να νιώθω άσχημα σε σημείο που να κλαίω όλη την ημέρα. Με έφτασε σε σημείο να τροποποίησω το μηχανογραφικό μου ενώ το είχα οριστικοποιήσει και έβαλα οικονομικές επιστήμες παπει. Σήμερα που βγήκαν τα αποτελέσματα και είδε ότι πέρασα εκεί πάλι κάτι τον πειράζει ( μάλλον το γεγονός ότι πέρασα στο ίδιο τμήμα με μια ξαδέρφη μου) και άρχισε πάλι να λέει ότι « τόσες σχολές υπάρχουν, ας δήλωνες κάτι άλλο, αυτή είναι πανδυσκολη μου είπαν κλπ» .
Ούτε ένα μπράβο! Γενικά όλη αυτή η κατάσταση δεν με αφήνει να χαρώ και δεν το αντέχω άλλο.
 

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Καλησπέρα αρχικά :) Έδωσα Πανελλαδικές πριν 2 χρόνια από εσένα. Η εμπειρία μου ήταν τραυματική το λιγότερο :) Πάντα είχα εξαιρετικούς βαθμούς στο σχολείο, στα φροντιστήρια κλπ. Το άγχος μου όμως ήταν αφόρητο, με συνεχείς κρίσεις πανικού :) Εν τέλει έγραψα καλά -όχι όσο καλά θα περίμεναν όλοι- και πέρασα Μηχανικών Η/Υ στα Ιωάννινα. Δεν έδωσα ποτέ δεύτερη φορά, δεν το άντεχα ψυχολογικά. Ο μόνος τρόπος που κατάφερα να αντιμετωπίσω το ανυπέρβλητο άγχος μου ήταν δίνοντας μαθήματα στην εξεταστική :) Δεν θεωρώ ότι θα φύγει ποτέ τελείως, αλλά πλέον βρίσκομαι στο σημείο που γράφω όσο ακριβώς έχω διαβάσει και είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό. Η σχολή μου μου άρεσε πολύ, γιατί την διάλεξα εγώ. Χωρίς να ξέρω ακριβώς με τι θέλω να ασχοληθώ, είδα και έμαθα πολλά έως τώρα και είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό. Όταν βγήκαν τα αποτελέσματα των Πανελλαδικών, δεν άκουσα ούτε ένα μπράβο :) Αν με ρωτάς αν με πειράζει αυτό, ναι ακόμα και σήμερα με πικραίνει ορισμένες φορές :) Οι γονείς μου απογοητεύτηκαν τελείως, ήθελαν να περάσω Ηλεκτρολόγος στο Μετσόβειο. Εν τέλει ευτυχώς που δεν πέρασα, ορισμένα μαθήματα στους Ηλεκτρολόγους τα κάνουμε κι εμείς και είναι τα μόνα που δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Η καρδιά μου είχε μαυρίσει για πολύ καιρό μετά τα αποτελέσματα :) Τα βράδια έκλαιγα όταν δεν με έβλεπε κανείς και γενικότερα η όλη συναισθηματική ένταση ήταν απίστευτη. Ακόμα και όταν πήγαμε να βρούμε σπίτι, το κλίμα ήταν χάλια. Ορισμένες φορές ούτε εγώ η ίδια δεν ξέρω πώς άντεξα. Ίσως θεωρηθεί υπερβολικό αυτό που θα πω, αλλά όσο πιο ευαίσθητος είσαι τόσο το χειρότερο για εσένα. Άσε τους συναισθηματισμούς και δες τα πράγματα καθαρά. Η σχολή που πέρασες είναι πάρα πολύ καλή, έχει πολλούς τομείς να ασχοληθείς μεταξύ των οποίων και το marketing. Με το ανάλογο μεταπτυχιακό πάλι μπορείς να ασχοληθείς με τα ναυτιλιακά, εφόσον δεις ότι ακόμη σε ενδιαφέρουν. Έχε τα μάτια και τα αυτιά σου ανοιχτά, μπορεί να ανακαλύψεις ότι σου αρέσουν πράγματα που δεν περίμενες καν. Προσπάθησε να αγνοήσεις τους γονείς σου σε αυτήν την φάση, ξέρω από πρώτο χέρι πόσο δύσκολο είναι. Σε αγαπάνε και θέλουν το καλύτερο για εσένα, αλλά διαβάζοντας τη δημοσίευσή σου δυστυχώς ήρθαν στο μυαλό μου πολύ δύσκολες για εμένα στιγμές. Μην περάσεις τα ίδια με εμένα, στο λέω, δεν αξίζει. :) Χαμογέλα και απόλαυσε την επιτυχία σου. Είμαι περήφανη για εσένα :) Αυτό το μήνυμα είναι πολύ προσωπικό για εμένα και είναι πάνω κάτω μία κατάθεση ψυχής, αλλά επειδή καταλαβαίνω απόλυτα το πώς νιώθεις, σου λέω με βεβαιότητα ότι δεν αξίζει. Θα έρθουν πολλές επιτυχίες στη ζωή σου, μια από αυτή ήταν και η σημερινή σου! Τέλος, όπως μου αρέσει να λέω:
Μην μεγαλώσεις ποτέ
Μην γίνεις βαρετή
Μην αφήσεις ποτέ το σύστημα να σε καταβάλει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Hello! Φέτος έδωσα πανελλήνιες και έγραψα έναν αρκετά ικανοποιητικά βαθμό (οικονομικά, 15800) και ήθελα παρά πολύ να δηλώσω ναυτιλιακά αλλά δυστηχως λόγω εβε στα αγγλικά δεν μπορούσα να το δηλώσω. Επειδή ήθελα τόσο πολύ τα ναυτιλιακά είχα πείσει και τους γονείς μου όποτε το ήθελαν και αυτοί όσο εγώ, όποτε όταν έμαθαν ότι δεν περνάω δεν το πήραν πολύ καλά. Για την ακρίβεια ο πατέρας μου φώναζε και έλεγε λόγια που αναιρούσαν όλους τους κόπους μου. Χωρίς να τους ρωτήσω έκανα το μηχανογραφικό μόνη μου και έβαλα πρώτη επιλογή μάρκετινγκ και μόλις το έμαθε άρχισε να φωνάζει και με έκανε να νιώθω άσχημα σε σημείο που να κλαίω όλη την ημέρα. Με έφτασε σε σημείο να τροποποίησω το μηχανογραφικό μου ενώ το είχα οριστικοποιήσει και έβαλα οικονομικές επιστήμες παπει. Σήμερα που βγήκαν τα αποτελέσματα και είδε ότι πέρασα εκεί πάλι κάτι τον πειράζει ( μάλλον το γεγονός ότι πέρασα στο ίδιο τμήμα με μια ξαδέρφη μου) και άρχισε πάλι να λέει ότι « τόσες σχολές υπάρχουν, ας δήλωνες κάτι άλλο, αυτή είναι πανδυσκολη μου είπαν κλπ» .
Ούτε ένα μπράβο! Γενικά όλη αυτή η κατάσταση δεν με αφήνει να χαρώ και δεν το αντέχω άλλο.
Μην ακούς τους γονείς σου και μην ακούς κανέναν που σε ρίχνει, το κατόρθωμα σου είναι άξιο και μπράβο σου! Τώρα θα πας με όρεξη να σπουδάσεις εκεί που πέρασες, θα γνωρίσεις καινούρια άτομα και ελπίζω να αγαπήσεις την Οικονομική Επιστήμη (αν σου αρέσει το ΑΟΘ θα την λατρέψεις, εγώ θα πέθαινα να την σπουδάσω). Και μην ξεχνάς, οι πανελλήνιες δεν τελειώνουν την ζωή σου, αν δεν σου αρέσει μπορείς να ξαναδώσεις του χρόνου και να περάσεις όπου γουστάρεις, με λίγη παραπάνω εξάσκηση. Και ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ!!! Και όσα παιδιά εχουν καταπιεστικούς γονείς, βαλτε ΟΡΙΑ, μην τους αφηνετε να σας λενε οτι θελουν και να σας ρίχνουν την διάθεση. Οι πανελλήνιες είναι ένα δικό σας ταξίδι που εσείς θα απολαύσετε (ή και οχι), και κανένας άλλος! Η ζωή είναι δική σας, και θα κάνετε εσείς τις δικές σας επιλογές και τα δικά σας λάθη, αλλά έτσι θα έχετε και τις δικές σας επιτυχίες!! :thumbsup:
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Hello! Φέτος έδωσα πανελλήνιες και έγραψα έναν αρκετά ικανοποιητικά βαθμό (οικονομικά, 15800) και ήθελα παρά πολύ να δηλώσω ναυτιλιακά αλλά δυστηχως λόγω εβε στα αγγλικά δεν μπορούσα να το δηλώσω. Επειδή ήθελα τόσο πολύ τα ναυτιλιακά είχα πείσει και τους γονείς μου όποτε το ήθελαν και αυτοί όσο εγώ, όποτε όταν έμαθαν ότι δεν περνάω δεν το πήραν πολύ καλά. Για την ακρίβεια ο πατέρας μου φώναζε και έλεγε λόγια που αναιρούσαν όλους τους κόπους μου. Χωρίς να τους ρωτήσω έκανα το μηχανογραφικό μόνη μου και έβαλα πρώτη επιλογή μάρκετινγκ και μόλις το έμαθε άρχισε να φωνάζει και με έκανε να νιώθω άσχημα σε σημείο που να κλαίω όλη την ημέρα. Με έφτασε σε σημείο να τροποποίησω το μηχανογραφικό μου ενώ το είχα οριστικοποιήσει και έβαλα οικονομικές επιστήμες παπει. Σήμερα που βγήκαν τα αποτελέσματα και είδε ότι πέρασα εκεί πάλι κάτι τον πειράζει ( μάλλον το γεγονός ότι πέρασα στο ίδιο τμήμα με μια ξαδέρφη μου) και άρχισε πάλι να λέει ότι « τόσες σχολές υπάρχουν, ας δήλωνες κάτι άλλο, αυτή είναι πανδυσκολη μου είπαν κλπ» .
Ούτε ένα μπράβο! Γενικά όλη αυτή η κατάσταση δεν με αφήνει να χαρώ και δεν το αντέχω άλλο.
Κορίτσι μου ό,τι και να πεις, ό,τι και να νιώσεις αυτή την στιγμή είναι απολύτως κατανοητό και δικαιολογημένο. Είναι δύσκολο να νιώθεις πως οι κόποι σου δεν αναγνωριζονται. Είμαι σίγουρη πως ο πατέρας σου ξέρει πόσο πολύ δούλεψες αυτή την χρονιά, σου δείχνει βέβαια τα συναισθήματα του με λάθος τρόπο. Εσύ όμως θα πρέπει να χαίρεσαι και να σ' επιβραβεύσεις και με το παραπάνω.
Όπως και να 'χει, συγχαρητήρια! Πάρε καμία φίλη σου και βγείτε το βράδυ να το γιορτάσετε! Πάντα επιτυχίες.
 

FRT

Νεοφερμένος

Η FRT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Hello! Φέτος έδωσα πανελλήνιες και έγραψα έναν αρκετά ικανοποιητικά βαθμό (οικονομικά, 15800) και ήθελα παρά πολύ να δηλώσω ναυτιλιακά αλλά δυστηχως λόγω εβε στα αγγλικά δεν μπορούσα να το δηλώσω. Επειδή ήθελα τόσο πολύ τα ναυτιλιακά είχα πείσει και τους γονείς μου όποτε το ήθελαν και αυτοί όσο εγώ, όποτε όταν έμαθαν ότι δεν περνάω δεν το πήραν πολύ καλά. Για την ακρίβεια ο πατέρας μου φώναζε και έλεγε λόγια που αναιρούσαν όλους τους κόπους μου. Χωρίς να τους ρωτήσω έκανα το μηχανογραφικό μόνη μου και έβαλα πρώτη επιλογή μάρκετινγκ και μόλις το έμαθε άρχισε να φωνάζει και με έκανε να νιώθω άσχημα σε σημείο που να κλαίω όλη την ημέρα. Με έφτασε σε σημείο να τροποποίησω το μηχανογραφικό μου ενώ το είχα οριστικοποιήσει και έβαλα οικονομικές επιστήμες παπει. Σήμερα που βγήκαν τα αποτελέσματα και είδε ότι πέρασα εκεί πάλι κάτι τον πειράζει ( μάλλον το γεγονός ότι πέρασα στο ίδιο τμήμα με μια ξαδέρφη μου) και άρχισε πάλι να λέει ότι « τόσες σχολές υπάρχουν, ας δήλωνες κάτι άλλο, αυτή είναι πανδυσκολη μου είπαν κλπ» .
Ούτε ένα μπράβο! Γενικά όλη αυτή η κατάσταση δεν με αφήνει να χαρώ και δεν το αντέχω άλλο.
Κορίτσι μου αντίθετα με ότι πιστεύεις πηγες εξαιρετικά καλά στις πανελλήνιες.
Η επιλογή σχολής είναι πολύ καλή και οι δρόμοι τώρα ανοίγονται.
Εχε εμπιστοσύνη και πίστη στον εαυτό σου και γρήγορα οι γονείς σου θα σταθούν δίπλα σου.
Πολλά συγχαρητήρια και καλή σταδιοδρομία
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Hello! Φέτος έδωσα πανελλήνιες και έγραψα έναν αρκετά ικανοποιητικά βαθμό (οικονομικά, 15800) και ήθελα παρά πολύ να δηλώσω ναυτιλιακά αλλά δυστηχως λόγω εβε στα αγγλικά δεν μπορούσα να το δηλώσω. Επειδή ήθελα τόσο πολύ τα ναυτιλιακά είχα πείσει και τους γονείς μου όποτε το ήθελαν και αυτοί όσο εγώ, όποτε όταν έμαθαν ότι δεν περνάω δεν το πήραν πολύ καλά. Για την ακρίβεια ο πατέρας μου φώναζε και έλεγε λόγια που αναιρούσαν όλους τους κόπους μου. Χωρίς να τους ρωτήσω έκανα το μηχανογραφικό μόνη μου και έβαλα πρώτη επιλογή μάρκετινγκ και μόλις το έμαθε άρχισε να φωνάζει και με έκανε να νιώθω άσχημα σε σημείο που να κλαίω όλη την ημέρα. Με έφτασε σε σημείο να τροποποίησω το μηχανογραφικό μου ενώ το είχα οριστικοποιήσει και έβαλα οικονομικές επιστήμες παπει. Σήμερα που βγήκαν τα αποτελέσματα και είδε ότι πέρασα εκεί πάλι κάτι τον πειράζει ( μάλλον το γεγονός ότι πέρασα στο ίδιο τμήμα με μια ξαδέρφη μου) και άρχισε πάλι να λέει ότι « τόσες σχολές υπάρχουν, ας δήλωνες κάτι άλλο, αυτή είναι πανδυσκολη μου είπαν κλπ» .
Ούτε ένα μπράβο! Γενικά όλη αυτή η κατάσταση δεν με αφήνει να χαρώ και δεν το αντέχω άλλο.
Σοβαρά τώρα? Γιατί αγάπη μου άλλαξες το μηχανογραφικό? Το μέλλον είναι ΔΙΚΌ σου! Όχι των γονιών σου! Εσύ διάβαζες όλον τον χρόνο! Και σου φώναζε και από πάνω? Συγγνώμη αλλά εγώ δεν τους ρώτησα ΠΟΤΕ! Απλά τους το ανακοίνωσα! Αυτό θέλω, αυτό θα κάνω, δεν σας αφορά, τέλος! Λάθος σου ... Ούτε συγγενείς ούτε φίλοι έχουν λόγο στη ζωή σου! Τέλος πάντων, η σχολή έχει πολύ καλές προοπτικές!
 

chochoru

Νεοφερμένος

Η chochoru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα και τον κόπο σου. Προσπάθησε να αγνοήσεις ότι σου λένε και γιόρτασε την επιτυχία σου. Μην νομίζεις ότι είσαι μόνη. Εγώ σε καταλαβαίνω και καταλαβαίνω πως είναι να βλέπεις άλλους να χαίρονται με την οικογένεια και εσύ να στεναχωριέσαι που δεν έχεις τα ίδια. Όταν δουν ότι ήταν μια συνειδητή επιλογή και σου αρέσει, θα σταματήσουν τα σχόλια. Απλά μαζί με εμάς που δίνουμε έχουν κ αυτοί το άγχος κ βλέπουν τα πράγματα αλλιώς.
Το τι σπουδάζει η ξαδέρφη ή η κολλητή δεν έχει σημασία. Εσύ ζεις τη ζωή σου και είσαι η πρωταγωνίστρια αυτής. Οι πανελλαδικές είναι απλά μια αρχή! Να ξέρεις ότι θα βρεις νέους στόχους κ όνειρα καθώς προχωράς!
Εγώ πριν χρόνια δεν μπόρεσα να δηλώσω τη σχολή που ήθελα γιατί ο μπαμπάς μου δεν με άφηνε να πάω Αθήνα και τώρα,τόσα χρόνια μετά, βρέθηκα να δίνω πανελλήνιες ξανά για να μπω σε αντίστοιχη σχολή που υπάρχει πλέον στην επαρχία. Όπως εγώ, υπάρχουν εκατοντάδες υποψήφιοι κάθε χρόνο. Αν θέλεις κάτι πολύ, ποτέ δεν είναι αργά!

Μπράβο για την προσπάθεια σου! Να χαίρεσαι για τον εαυτό σου και όσα καταφέρνεις! Μην αφήνεις κανέναν να σου χαλάει τη χαρά. Το αξίζεις ❤️
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
Καλησπέρα αρχικά :) Έδωσα Πανελλαδικές πριν 2 χρόνια από εσένα. Η εμπειρία μου ήταν τραυματική το λιγότερο :) Πάντα είχα εξαιρετικούς βαθμούς στο σχολείο, στα φροντιστήρια κλπ. Το άγχος μου όμως ήταν αφόρητο, με συνεχείς κρίσεις πανικού :) Εν τέλει έγραψα καλά -όχι όσο καλά θα περίμεναν όλοι- και πέρασα Μηχανικών Η/Υ στα Ιωάννινα. Δεν έδωσα ποτέ δεύτερη φορά, δεν το άντεχα ψυχολογικά. Ο μόνος τρόπος που κατάφερα να αντιμετωπίσω το ανυπέρβλητο άγχος μου ήταν δίνοντας μαθήματα στην εξεταστική :) Δεν θεωρώ ότι θα φύγει ποτέ τελείως, αλλά πλέον βρίσκομαι στο σημείο που γράφω όσο ακριβώς έχω διαβάσει και είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό. Η σχολή μου μου άρεσε πολύ, γιατί την διάλεξα εγώ. Χωρίς να ξέρω ακριβώς με τι θέλω να ασχοληθώ, είδα και έμαθα πολλά έως τώρα και είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό. Όταν βγήκαν τα αποτελέσματα των Πανελλαδικών, δεν άκουσα ούτε ένα μπράβο :) Αν με ρωτάς αν με πειράζει αυτό, ναι ακόμα και σήμερα με πικραίνει ορισμένες φορές :) Οι γονείς μου απογοητεύτηκαν τελείως, ήθελαν να περάσω Ηλεκτρολόγος στο Μετσόβειο. Εν τέλει ευτυχώς που δεν πέρασα, ορισμένα μαθήματα στους Ηλεκτρολόγους τα κάνουμε κι εμείς και είναι τα μόνα που δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Η καρδιά μου είχε μαυρίσει για πολύ καιρό μετά τα αποτελέσματα :) Τα βράδια έκλαιγα όταν δεν με έβλεπε κανείς και γενικότερα η όλη συναισθηματική ένταση ήταν απίστευτη. Ακόμα και όταν πήγαμε να βρούμε σπίτι, το κλίμα ήταν χάλια. Ορισμένες φορές ούτε εγώ η ίδια δεν ξέρω πώς άντεξα. Ίσως θεωρηθεί υπερβολικό αυτό που θα πω, αλλά όσο πιο ευαίσθητος είσαι τόσο το χειρότερο για εσένα. Άσε τους συναισθηματισμούς και δες τα πράγματα καθαρά. Η σχολή που πέρασες είναι πάρα πολύ καλή, έχει πολλούς τομείς να ασχοληθείς μεταξύ των οποίων και το marketing. Με το ανάλογο μεταπτυχιακό πάλι μπορείς να ασχοληθείς με τα ναυτιλιακά, εφόσον δεις ότι ακόμη σε ενδιαφέρουν. Έχε τα μάτια και τα αυτιά σου ανοιχτά, μπορεί να ανακαλύψεις ότι σου αρέσουν πράγματα που δεν περίμενες καν. Προσπάθησε να αγνοήσεις τους γονείς σου σε αυτήν την φάση, ξέρω από πρώτο χέρι πόσο δύσκολο είναι. Σε αγαπάνε και θέλουν το καλύτερο για εσένα, αλλά διαβάζοντας τη δημοσίευσή σου δυστυχώς ήρθαν στο μυαλό μου πολύ δύσκολες για εμένα στιγμές. Μην περάσεις τα ίδια με εμένα, στο λέω, δεν αξίζει. :) Χαμογέλα και απόλαυσε την επιτυχία σου. Είμαι περήφανη για εσένα :) Αυτό το μήνυμα είναι πολύ προσωπικό για εμένα και είναι πάνω κάτω μία κατάθεση ψυχής, αλλά επειδή καταλαβαίνω απόλυτα το πώς νιώθεις, σου λέω με βεβαιότητα ότι δεν αξίζει. Θα έρθουν πολλές επιτυχίες στη ζωή σου, μια από αυτή ήταν και η σημερινή σου! Τέλος, όπως μου αρέσει να λέω:
Μην μεγαλώσεις ποτέ
Μην γίνεις βαρετή
Μην αφήσεις ποτέ το σύστημα να σε καταβάλει
ιδια σχολη ειμαστε χαχαχα. τι ετος εισαι?
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Πρώτα απ'όλα συγχαρητήρια για την επίδοση και την επιτυχία σου! Το ότι αντέδρασαν έτσι οι γονείς σου ήταν όντως θλιβερό και είναι λογικό να σε στεναχωρεί, ίσως και να σε θυμώνει.
Πολλές φορές και από πολλούς θα ακούσεις πράγματα που έχουν στόχο να μειώσουν την αξία της προσπάθειάς σου. Ακούγεται κάπως περιττό αυτό που θα πω, αλλά μην δίνεις σημασία.
Στην αρχή είναι αναμενόμενο ότι και θα σε νευριάζει, θα σε θυμώνει και θα είναι στο τσακ να σου κόψει τα φτερά.
Με τον καιρό θα "συνηθίσεις" και εφόσον διαλέξεις κάτι που σ αρέσει, όλα αυτά που κατά καιρούς μπορεί να ειπωθούν, θα φαίνονται ασήμαντα.

Παρακολούθησε φέτος τις Οικονομικές Επιστήμες στο Παπει και αν δεις ότι δεν σε γεμίζει ή δεν ανταποκρίνεται στις επιθυμίες σου, του χρόνου κάνεις 10%. Το καλό είναι ότι πρόκειται για ένα πτυχίο που σου δίνει ένα δυνατό υπόβαθρο για περαιτέρω εξειδίκευση στο μέλλον. Έχε το κατά νου.

Και πάλι συγχαρητήρια, μην αφήνεις κανέναν μα κανέναν να σου πάρει τη χαρά αυτής της νίκης<3
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου, καλές σπουδές και μια υπέροχη φοιτητική ζωή 💯❤️💯
Καλύτερα που ξεκινάς με ένα γενικό πτυχίο οικονομικών και θα κάνεις μεταπτυχιακό ότι αποφασίσεις μετά, ναυτιλιακά ή μάρκετινγκ
Όσο για τούς γονείς σου είναι πολύ λυπηρό και άδικο αυτό που σου κάνουν
Αλήθεια αυτοί τι έχουν σπουδάσει και θεωρούν τόσο αποτυχία την λαμπρή επιτυχία σου;
Μη μασάς, χαμογέλα όλη μέρα ακόμα και στον ύπνο σου
Τά κατάφερες!!!!!!!!!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Hello! Φέτος έδωσα πανελλήνιες και έγραψα έναν αρκετά ικανοποιητικά βαθμό (οικονομικά, 15800) και ήθελα παρά πολύ να δηλώσω ναυτιλιακά αλλά δυστηχως λόγω εβε στα αγγλικά δεν μπορούσα να το δηλώσω. Επειδή ήθελα τόσο πολύ τα ναυτιλιακά είχα πείσει και τους γονείς μου όποτε το ήθελαν και αυτοί όσο εγώ, όποτε όταν έμαθαν ότι δεν περνάω δεν το πήραν πολύ καλά. Για την ακρίβεια ο πατέρας μου φώναζε και έλεγε λόγια που αναιρούσαν όλους τους κόπους μου. Χωρίς να τους ρωτήσω έκανα το μηχανογραφικό μόνη μου και έβαλα πρώτη επιλογή μάρκετινγκ και μόλις το έμαθε άρχισε να φωνάζει και με έκανε να νιώθω άσχημα σε σημείο που να κλαίω όλη την ημέρα. Με έφτασε σε σημείο να τροποποίησω το μηχανογραφικό μου ενώ το είχα οριστικοποιήσει και έβαλα οικονομικές επιστήμες παπει. Σήμερα που βγήκαν τα αποτελέσματα και είδε ότι πέρασα εκεί πάλι κάτι τον πειράζει ( μάλλον το γεγονός ότι πέρασα στο ίδιο τμήμα με μια ξαδέρφη μου) και άρχισε πάλι να λέει ότι « τόσες σχολές υπάρχουν, ας δήλωνες κάτι άλλο, αυτή είναι πανδυσκολη μου είπαν κλπ» .
Ούτε ένα μπράβο! Γενικά όλη αυτή η κατάσταση δεν με αφήνει να χαρώ και δεν το αντέχω άλλο.

Κοριτσάκι μου,

Σαγαπαει ο μπαμπάς σου απλα πολλες φορες οι μεγάλοι άνθρωποι βγάζουν τα δικα τους ψυχικα συμπλέγματα στα παιδιά τους.
Και κυρίως δεν μπορουν να κατανοήσουν οτι δεν τους ανηκουν.

Ανθρώπος που φέρεται ετσι ειναι ο ίδιος που παντα θα κρινει, για τη σχολη, για το μεταπτυχιακό, για την προσωπική σου ζωη.

Απλα είσαι στην ηλικία που ολοι ανακαλύπτουν την παθογένεια και της δικης τους οικογένειας.

Μπορω να σου υποσχεθώ ότι όοοοολες ανεξαιρέτως οι οικογένειες εχουν προβλήματα, απλα μικρότεροι δεν τα αντιλαμβάνομαστε.

Σηκωσε το κεφάλι ψηλα και μπορείς να καταφέρεις τα παντα.
Θα γνωρίσεις ενα σωρό ατομα, θα πας στη σχολη σου και θα μαθεις τοσα ενδιαφέροντα πράγματα.
Εραμσους, παρέες, ερωτες, διαβασματα, εξεταστικές, κλάματα, χαρες.
Τωρα ξεκινάει η ζωη σου.

Βρες και μια δουλειά να εισαι κυρια του εαυτού σου.
Η μεγαλύτερη ελευθερία αυτη ειναι, η οικονομική.

Υπομονή, κουράγιο και πολλη ζωη εκτός σπιτιού.
Δεν υπάρχει αλλη λύση.

Και καποτε θα δεχθεις μεσα σου οτι πατερας σου ειναι και σαγαπάει αλλα με τον λαθος τρόπο.

Και οταν θα κάνεις και εσυ παιδια θα διαπιστώσεις οτι ειναι πολυ δύσκολο να μην κανεις λαθη ως γονιος αλλα θα προσπαθήσεις πολυ να γίνεις η καλύτερη εκδοσχη του εαυτού σου για αυτα.

Οι παλιες γενιές δεν το εκαναν, εμεις ως νεα γενιά οφείλουμε να το κάνουμε.❤
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Hello! Φέτος έδωσα πανελλήνιες και έγραψα έναν αρκετά ικανοποιητικά βαθμό (οικονομικά, 15800) και ήθελα παρά πολύ να δηλώσω ναυτιλιακά αλλά δυστηχως λόγω εβε στα αγγλικά δεν μπορούσα να το δηλώσω. Επειδή ήθελα τόσο πολύ τα ναυτιλιακά είχα πείσει και τους γονείς μου όποτε το ήθελαν και αυτοί όσο εγώ, όποτε όταν έμαθαν ότι δεν περνάω δεν το πήραν πολύ καλά. Για την ακρίβεια ο πατέρας μου φώναζε και έλεγε λόγια που αναιρούσαν όλους τους κόπους μου. Χωρίς να τους ρωτήσω έκανα το μηχανογραφικό μόνη μου και έβαλα πρώτη επιλογή μάρκετινγκ και μόλις το έμαθε άρχισε να φωνάζει και με έκανε να νιώθω άσχημα σε σημείο που να κλαίω όλη την ημέρα. Με έφτασε σε σημείο να τροποποίησω το μηχανογραφικό μου ενώ το είχα οριστικοποιήσει και έβαλα οικονομικές επιστήμες παπει. Σήμερα που βγήκαν τα αποτελέσματα και είδε ότι πέρασα εκεί πάλι κάτι τον πειράζει ( μάλλον το γεγονός ότι πέρασα στο ίδιο τμήμα με μια ξαδέρφη μου) και άρχισε πάλι να λέει ότι « τόσες σχολές υπάρχουν, ας δήλωνες κάτι άλλο, αυτή είναι πανδυσκολη μου είπαν κλπ» .
Ούτε ένα μπράβο! Γενικά όλη αυτή η κατάσταση δεν με αφήνει να χαρώ και δεν το αντέχω άλλο.
Ρώτησε τον πατερα σου λίγο, ποιος από τους 2 θα παει στην σχολή; Δεν έχω ιδέα απο το επίπεδο δυσκολίας του συγκεκριμένου τμήματος, αλλά εσυ θα το αντιμετωπίσεις, οχι ο πατερας σου... Κι επίσης, επειδή πολλοι ακουσαμε τους και δηλώσαμε στο μηχανογραφικό πρωτη κάποια σχολή που μας είπαν/πιεσαν οι δικοί μας, δεν σημαίνει ότι με αυτό το "λάθος" καταστραφήκαμε. Γραψου στην σχολή, δες τα μαθήματα και μετά αποφασιζεις τι θα κάνεις, αν σου αρέσει. Το μηχανογραφικό είναι δική σου αποκλειστικά προσωπικη επιλογή, δεν έπρεπε να το αλλάξεις, αν δεν το ήθελες εσυ. Και πάλι, έχεις άπειρες επιλογές... Το ότι σπουδάζει εκεί η ξαδέρφη σου, δεν παίζει κανένα απολυτως ρόλο, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενοχλεί τον πατερα σου... Και, κάτι ακόμη. Πριν λίγο καιρό, η ξαδέρφη μου, η οποία θα παει δευτερα λυκείου φέτος, με ρωτησε τι κατευθυνση να δηλώσει και με στόχο ποιες σχολές, οι οποίες να έχουν επαγγελματική αποκατάσταση. Η απάντησή μου: "Επειδή αυτήν την στιγμή, η επαγγελματική αποκατάσταση είναι δυσκολη για παρα πολλα επαγγέλματα και σε 6 7 χρόνια, που θα έχεις τελειώσει την όποια σχολή, δεν ξέρεις τι θα συμβαίνει, διάλεξε σχολή με βάση το αντικείμενο, την επιστήμη που σου αρέσει και θα ήθελες να την μελετήσεις ".
 

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εγώ αυτό που βλέπω με βάση αυτό αλλά και άλλα post είναι ότι ο καθένας μας κουβαλάει την δική του ιστορία και τα δικά του όνειρα :)
Δεν υπάρχει μόνο ένας δρόμος τις περισσότερες φορές για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε. Εύχομαι σε όλους τα καλύτερα και είναι πολύ σημαντικό που μοιραζόμαστε πράγματα, κανείς δεν είναι μόνος όσο κι αν πολλές φορές αισθανόμαστε έτσι.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Hello! Φέτος έδωσα πανελλήνιες και έγραψα έναν αρκετά ικανοποιητικά βαθμό (οικονομικά, 15800) και ήθελα παρά πολύ να δηλώσω ναυτιλιακά αλλά δυστηχως λόγω εβε στα αγγλικά δεν μπορούσα να το δηλώσω. Επειδή ήθελα τόσο πολύ τα ναυτιλιακά είχα πείσει και τους γονείς μου όποτε το ήθελαν και αυτοί όσο εγώ, όποτε όταν έμαθαν ότι δεν περνάω δεν το πήραν πολύ καλά. Για την ακρίβεια ο πατέρας μου φώναζε και έλεγε λόγια που αναιρούσαν όλους τους κόπους μου. Χωρίς να τους ρωτήσω έκανα το μηχανογραφικό μόνη μου και έβαλα πρώτη επιλογή μάρκετινγκ και μόλις το έμαθε άρχισε να φωνάζει και με έκανε να νιώθω άσχημα σε σημείο που να κλαίω όλη την ημέρα. Με έφτασε σε σημείο να τροποποίησω το μηχανογραφικό μου ενώ το είχα οριστικοποιήσει και έβαλα οικονομικές επιστήμες παπει. Σήμερα που βγήκαν τα αποτελέσματα και είδε ότι πέρασα εκεί πάλι κάτι τον πειράζει ( μάλλον το γεγονός ότι πέρασα στο ίδιο τμήμα με μια ξαδέρφη μου) και άρχισε πάλι να λέει ότι « τόσες σχολές υπάρχουν, ας δήλωνες κάτι άλλο, αυτή είναι πανδυσκολη μου είπαν κλπ» .
Ούτε ένα μπράβο! Γενικά όλη αυτή η κατάσταση δεν με αφήνει να χαρώ και δεν το αντέχω άλλο.
Καλη μου, κανε αυτο που θες εσυ. Εσυ θα σπουδασεις, δεν θα σπουδασουν οι γονεις σου. Ουτε κ οι δικοι μου ηθελαν να περασω αυτο που περασα και φαντασου, ελεγαν στους αλλους οτι θελω να περασω ιατρικη ενω εκείνοι το ήθελαν αυτο🤦‍♀️ Μερικες φορες οι γονείς γίνονται τοξικοι. Αλλα σε περιοδους που αγχώνεσαι εσυ, αγχώνονται και εκεινοι μαζι σου. Οι γονείς σου, ο μπαμπάς σου, αυτοι σε αγαπανε πολυ. Ενδιαφέρονται για τις σχολές που έχεις δηλώσει και λενε και εκεινοι τις αποψεις τους, αλλα το κανουν με λαθος τροπο.
Τους κοπους σου εσυ θα τους αναγνωρίσεις. Τα πηγες πολυ καλα, μην κλαις και μην στεναχωριεσαι.
Και θα σου ξαναπω, σπουδασε αυτο που θες εσυ και οχι αυτο που θεκουν οι γονεις σου.
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Hello! Φέτος έδωσα πανελλήνιες και έγραψα έναν αρκετά ικανοποιητικά βαθμό (οικονομικά, 15800) και ήθελα παρά πολύ να δηλώσω ναυτιλιακά αλλά δυστηχως λόγω εβε στα αγγλικά δεν μπορούσα να το δηλώσω. Επειδή ήθελα τόσο πολύ τα ναυτιλιακά είχα πείσει και τους γονείς μου όποτε το ήθελαν και αυτοί όσο εγώ, όποτε όταν έμαθαν ότι δεν περνάω δεν το πήραν πολύ καλά. Για την ακρίβεια ο πατέρας μου φώναζε και έλεγε λόγια που αναιρούσαν όλους τους κόπους μου. Χωρίς να τους ρωτήσω έκανα το μηχανογραφικό μόνη μου και έβαλα πρώτη επιλογή μάρκετινγκ και μόλις το έμαθε άρχισε να φωνάζει και με έκανε να νιώθω άσχημα σε σημείο που να κλαίω όλη την ημέρα. Με έφτασε σε σημείο να τροποποίησω το μηχανογραφικό μου ενώ το είχα οριστικοποιήσει και έβαλα οικονομικές επιστήμες παπει. Σήμερα που βγήκαν τα αποτελέσματα και είδε ότι πέρασα εκεί πάλι κάτι τον πειράζει ( μάλλον το γεγονός ότι πέρασα στο ίδιο τμήμα με μια ξαδέρφη μου) και άρχισε πάλι να λέει ότι « τόσες σχολές υπάρχουν, ας δήλωνες κάτι άλλο, αυτή είναι πανδυσκολη μου είπαν κλπ» .
Ούτε ένα μπράβο! Γενικά όλη αυτή η κατάσταση δεν με αφήνει να χαρώ και δεν το αντέχω άλλο.
Συγχαρητήρια για τις επιδόσεις σου. Έχεις σκεφτεί να πάτε σε κάποιο οικογενειακό ψυχολόγο; Οι γονείς σου ακούγονται τοξικοί φορτώνουν σε σένα τα δικά τους ψυχολογικά προβλήματα. Μη ξεχνάς πως εσύ είσαι εσύ και δεν είσαι η σκιά των γονιών σου. Κανένας δε γεννήθηκε ικανός για να μεγαλώσει παιδιά και δυστυχώς πολλές φορές κάποιοι δε κατανοούν ποτέ πως πρέπει να μεγαλώνεις ένα παιδί ακόμη και αν το αγαπάνε. Να σέβεσαι τον εαυτό σου και να τον συγχαίρεις για όσα έχεις πετύχεις. Όσο δύσκολο και αν είναι καμιά φορά δε πρέπει να ζητάμε την αποδοχή των δικών μας ανθρώπων. Σε κάτι χρόνια λογικά θα ζεις μόνη σου και δε θα χρειάζεται καν να τους ξανά μιλήσεις. Το θέμα είναι πως μέχρι τότε προσπάθησε να κατανοείς πως και οι γονείς ακόμη είναι άνθρωποι και δεν είναι τέλειοι. Δεν υπάρχει τέλειος άνθρωπος. Όλοι κάνουμε λάθη και καμιά φορά τα αγνοούμε παντελώς και δυστυχώς τα κάνουμε ξανά και ξανά.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε κάτι χρόνια λογικά θα ζεις μόνη σου και δε θα χρειάζεται καν να τους ξανά μιλήσεις.
Ε όχι και έτσι... Οι γονείς είναι πάντα γονείς! 18 χρόνια σε μεγαλώνουν και σε πληρώνουν και μετά τους λες "αντίο σας δεν σας ξαναμιλάω" ?
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Ε όχι και έτσι... Οι γονείς είναι πάντα γονείς! 18 χρόνια σε μεγαλώνουν και σε πληρώνουν και μετά τους λες "αντίο σας δεν σας ξαναμιλάω" ?
Φυσικά και έχει αυτό το δικαίωμα ειδικά σε περιπτώσεις που υπήρξε σοβαρή συναισθηματική ή σωματική ή σεξουαλική κακοποίηση. Εννοείται πως είναι επιλογή του καθενός αλλά καλό είναι να ξέρουμε πως αν θέλουμε ναι μπορούμε ακόμη και τους γονείς μας να τους απομακρύνουμε από τη ζωή μας άμα μας προκαλούν σοβαρά προβλήματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top