Πρόβλημα με αναστολή φοίτησης

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Επίσης νομίζω δεν μπορεί να αιτηθεί κάποιος αναστολή φοίτησης για τρέχον έτος,
αν εχει πάρει βεβαίωση σπουδών και την έχει καταθέσει κάπου..

Καλά αυτό δε μας απασχολεί στην προκειμένη περίπτωση, γιατί εγώ είμαι σε αναστολή απ' την πρώτη μέρα που γράφτηκα στη σχολή και κανονικά δε θα πρεπε να μου κάνουν τέτοιες μουρλιες τώρα...

βαλε μου εδω τον αριθμο του νομου να μην ψαχνομαι..
μα τι φετιχ και εσυ με τις διακοπες?

Μακαρι να ξερά σε ποιο αναφέρθηκε.. Αν δεν κάνω λαθος εννοούσε αυτό που ελεγε και για τις αλλαγές στο ν+2 μέσα κλπ.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
βαλε μου εδω τον αριθμο του νομου να μην ψαχνομαι..

Στο ΦΕΚ-2747 του 22 στη σελιδα 7 του παρακατω λινκ, βρηκα το συγκεκριμενο αποσπασμα:

1664823372257.png



Δεν ξερω τι διαφορετικο μπορει να λεει το φεκ του 21 που μου ειπε ο τυπος, αλλα απ το παραπανω τι ακριβως καταλαβαινεις εσυ?
Εμενα μου φαινεται οτι μιλαει για οσους δεν εχουν παρει αναστολη μεχρι τοτε που βγηκε ο νομος, οτι τους πιανει απο κει και περα και αυτους, αλλα δε λεει πουθενα οτι οσοι ειχαν ηδη αναστολη, οτι τους την ακυρωνει και πρεπει να αιτηθουν ξανα, ισα ισα λεει οτι δε μπορουν να αιτηθουν ξανα, ενω εμενα με εβαλε να αιτηθω ξανα για ενα χρονο, λεγοντας μου οτι δεν ισχυει πια η αναστολη η παλια!

Αρα καπου χαθηκε στη μεταφραση ο υπαλληλος του παιδειας?

Δε βρισκω αλλη εξηγηση, δε βλεπω πουθενα κανενα φεκ να αναφερει οτι καταργηθηκε η αναστολη οσων ειχαν ζητησει μεχρι τοτε. Βρηκες εσυ κατι?
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
και εγώ πολλές έννοιες έχω.. 2 άτομα να ανηφορίσουμε προς τα πάνω για να δω πως
θα βολευτώ στην σχολή, θέλουμε 150 ευρώ!

Εν τω μεταξύ πρώτα ξεκινάνε τα μαθήματα και μετά θα μας δώσουν τις κάρτες?
πως θα γίνει όταν τα εισιτήρια είναι πανάκριβα?? ή να πάω μόνος μου για
να μην πληρώνουμε 150 ευρώ?


ρε τι τραβάμε.. θα πάρουμε πτυχίο άραγε?..



Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Arvacon να σου πω ρεσι arvacon...σαν αυτόν εκεί στο τέλος του βίντεο θα ήμαστε
εμείς όταν πάρουμε πτυχίο??

:lol::lol2::loltooth:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Μιλησα με τη γραμματεια τις προαλλες και μου ειπαν λεει, οτι ζητησα αναστολη βασει του νομου 4009 του 2011, οποτε και πηρα για οσα εξαμηνα αιτηθηκα, χωρις προβλημα. Ομως μετα ηρθε λεει ο 4777 του 21 και ακυρωσε την αναστολη απ ολους τους παλιοτερους και τους εκανε να παρουν μαξιμουμ 4 εξαμηνα και οτι μετα ηρθε και ο νομος 4957 του 22 και τα ισοπεδωσε ολα. Ετσι μου ειπε χαρακτηριστικα ο υπαλληλος.

Ομως επικοινωνησα με ενα τμημα για φοιτητικα θεματα στο υπουργειο και ο εκπροσωπος εκει, δε μου απαντησε σχετικα με το θεμα τηλεφωνικα, παρα με παροτρυνε να απευθυνθω στη γραμματεια και αυτοι λεει εχουν νομικο τμημα σε καθε σχολη, ωστε να αποστειλουν ενα εγγραφο στην υπηρεσια του υπουργειου, ωστε να απαντησει λεει με σαφηνεια γραπτως πλεον, αν ο νομος αναφερει κατι τετοιο ή οχι, διοτι αυτος δε μπορει να αναλαβει την ευθυνη να τον ερμηνευσει τηλεφωνικα... Η γραμματεια παλι μου ειπε οτι αν θελω να το δουμε εκτενεστερα, τοτε να τους στειλω ενα εμαιλ με το τι θελω να δουμε και να το προωθησουν αυτοι μετα στο υπουργειο, ωστε να λαβουμε γραπτη απαντηση. Εγω παλι δεν ξερω τι στον ανεμο να γραψω, νομικος δεν ειμαι, οποτε δεν καταλαβαινω wtf ζητανε τελικα για κατι τοσο απλο...

Εκανα την αιτηση μου 1 χρονο πριν αλλαξει ο νομος, την περασε λαθος ο υπαλληλος της γραμματειας, μου ακυρωσαν την αναστολη στον 1 χρονο και απλα επρεπε να το διορθωσει. Αυτο, τιποτε αλλο.

Με κουρασε πολυ ολη αυτη η ιστορια... Απ τη μια δεν εχω διαθεση να ασχοληθω ξανα, απ την αλλη ομως μπορει και να καταφερω να διεκδικησω αυτο που μου ανηκει, αλλα κουραστηκα να παιζω το χαλασμενο τηλεφωνο, στειλε email, παρε εδω, μιλα εκει, ψαξε παραπερα...

Εσεις απ τους παραπανω νομους, και ειδικα απ τον 4777, βλεπετε να αναφερεται καπου οτι ακυρωνεται η αναστολη των παλαιοτερων φοιτητων, ή εγω ειμαι στραβος και δεν το βρισκω? Αυτος ηταν λεει ο νομος που ακυρωσε τις αναστολες των παλιων, αλλα δεν ειδα να αναφερεται κατι σχετικο...
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Επειδή είναι πολλά τα μηνύματα και δεν μπορώ να τα διαβάζω, είχες πάρει αναστολή για 10 εξάμηνα και μετά μονομερώς σ το άλλαξαν ενόψει του νέου νόμου ή είχαν κάνει εξαρχής λάθος, σου έδωσαν αναστολή για λιγότερα εξάμηνα και τώρα δεν μπορούν να το διορθώσουν, καθώς ο νέος νόμος περιορίζει τον αριθμό των εξαμήνων τα οποία αφορά η αναστολή;

Αν είναι το πρώτο τότε το θέμα είναι ευκολότερο.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Επειδή είναι πολλά τα μηνύματα και δεν μπορώ να τα διαβάζω, είχες πάρει αναστολή για 10 εξάμηνα και μετά μονομερώς σ το άλλαξαν ενόψει του νέου νόμου ή είχαν κάνει εξαρχής λάθος, σου έδωσαν αναστολή για λιγότερα εξάμηνα και τώρα δεν μπορούν να το διορθώσουν, καθώς ο νέος νόμος περιορίζει τον αριθμό των εξαμήνων τα οποία αφορά η αναστολή;

Αν είναι το πρώτο τότε το θέμα είναι ευκολότερο.

Έκαναν λάθος εξ αρχής και αντί για 10 που ζήτησα, μου έδωσαν τελικά για 2, γιατί μπερδεύτηκε ο υπάλληλος στην καταχώρηση στο συστημα. Τώρα όμως επικαλούνται την αλλαγή του νόμου, ότι αυτό επιρρεασε λέει όλους όσους είχαν πάρει αναστολή παλιότερα και ότι όπως και να είχε, ακόμα κ αν δεν είχε γίνει το λάθος, θα με καλούσαν κάποια στιγμή για να μου πουν τα νέα, ότι δηλαδή θα συνέβαινε αυτό είτε έτσι είτε αλλιώς... Υποψιάζομαι όμως ότι μάλλον δε μπορούν πλέον να το διορθώσουν και γι αυτό τα ρίχνουν στο νομό τώρα.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Έκαναν λάθος εξ αρχής και αντί για 10 που ζήτησα, μου έδωσαν τελικά για 2, γιατί μπερδεύτηκε ο υπάλληλος στην καταχώρηση στο συστημα. Τώρα όμως επικαλούνται την αλλαγή του νόμου, ότι αυτό επιρρεασε λέει όλους όσους είχαν πάρει αναστολή παλιότερα και ότι όπως και να είχε, ακόμα κ αν δεν είχε γίνει το λάθος, θα με καλούσαν κάποια στιγμή για να μου πουν τα νέα, ότι δηλαδή θα συνέβαινε αυτό είτε έτσι είτε αλλιώς... Υποψιάζομαι όμως ότι μάλλον δε μπορούν πλέον να το διορθώσουν και γι αυτό τα ρίχνουν στο νομό τώρα.
Μάλιστα. Αναδρομικά να σε καταλαμβάνει ο νέος νόμος δε το νομίζω για τρεις λόγους.
1. Ο κανόνας είναι η μη αναδρομικότητα του νόμου. Δηλαδή τυχόν αναδρομικότητα πρέπει να ορίζεται ρητά ή να προκύπτει σαφώς, που δε συμβαίνει εν προκειμένω.
2. Από την παράγραφο 2 των μεταβατικών διατάξεων συνάγεται ότι δε θίγονται οι μέχρι τώρα δοθείσες αναστολές. Διαφορετικά θα είχαμε το άτοπο να παύουν αυτοδικαίως οι αναστολές και να μην έχουν δυνατότητα οι θιγόμενοι να αιτηθούν νέα αναστολή βάσει του νέου νόμου.
3. Οι αρχές της καλής πίστης και της δικαιολογημένης εμπιστοσύνης δε δικαιολογούν την αναδρομικότητα εδώ, αλλά θα έπρεπε είτε να μην επηρεάζονται οι μέχρι τώρα αναστολές ή να υπάρχει στη χειρότερη ένα μεταβατικό στάδιο με ευνοϊκότερους όρους για εσάς, όπως έγινε με το ν+2 για τους εν ενεργεία φοιτητές, οι οποίοι υπάγονται σε ευμενέστερο καθεστώς.

Συνεπώς, κι εγώ νομίζω τα ρίχνουν στο νόμο(με την επιφύλαξη να ορίζεται καπου ρητά η αναδρομικότητα και να μην έχουμε βρει το σχετικό νομοθέτημα) είτε επειδή έκαναν λάθος και δε θέλουν να το παραδεχτούν, καθώς μπορεί να μπλέξουν, είτε είναι πλέον τεχνικά αδύνατο να σου χορηγήσουν 10εξάμηνη αναστολή, καθώς στα χαρτιά υπάρχει η μικρότερη λαναθεσμένα καταχωρισμένη.

Δεν ξέρω ποια θα ήταν η ευκολότερη λύση. Προσωπικά, απ τη στιγμή που όπως λένε το μόνο πρόβλημα είναι η υποτιθέμενη αναδρομικότητα, θα συνεννοούμουν με τη γραμματεία να στείλουν μέιλ στους προϊστάμενούς τους στο υπουργείο, ώστε να ξεκαθαριστεί η ύπαρξη ή μη αναδρομικότητας του νόμου. Παράλληλα θα έστελνα ο ίδιος μέιλ/αίτηση(δες στο σάιτ) ρωτώντας το ίδιο το υπουργείο, καθώς η γραμματεία μπορεί να το αμελήσει και να μην ασχοληθεί ποτέ. Ότε και αν ξεκαθαριστεί ότι ο νόμος δεν ισχύει αναδρομικά, όπως και πιστεύω, δείξε το στη γραμματεία και απαίτησε την αλλαγή του καθεστώτος αναβολής. Αν πάλι βρουν άλλη δικαιολογία, θα πρέπει να κάνεις προσφυγή στον προϊστάμενό τους στο υπουργείο.

Πιο απλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με δικηγόρο, ο οποίος θα σου έλυνε πιο γρήγορα το θέμα, αλλά καταλαβαίνω πως είναι κρίμα το οικονομικό κόστος. Αν ωστόσο είναι πολύ σημαντικό για σένα να σου χορηγηθεί η 5ετής αναστολή τότε ίσως αναγκαστείς να καταφύγεις σε τέτοια λύση, γιατί έναν χωρίς νομικές και πρακτικές γνώσεις σ αυτά τα θέματα μπορεί να τον τρελάνει η γραφειοκρατία και να τον παραπλανήσουν οι υπάλληλοι.

Δυστυχώς ήσουν υπερβολικά κακότυχος. Ελπίζω να δοθεί λύση.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,572 μηνύματα.
Έκαναν λάθος εξ αρχής και αντί για 10 που ζήτησα, μου έδωσαν τελικά για 2, γιατί μπερδεύτηκε ο υπάλληλος στην καταχώρηση στο συστημα. Τώρα όμως επικαλούνται την αλλαγή του νόμου, ότι αυτό επιρρεασε λέει όλους όσους είχαν πάρει αναστολή παλιότερα και ότι όπως και να είχε, ακόμα κ αν δεν είχε γίνει το λάθος, θα με καλούσαν κάποια στιγμή για να μου πουν τα νέα, ότι δηλαδή θα συνέβαινε αυτό είτε έτσι είτε αλλιώς... Υποψιάζομαι όμως ότι μάλλον δε μπορούν πλέον να το διορθώσουν και γι αυτό τα ρίχνουν στο νομό τώρα.

Σου απαντάω εδώ για να μην βγούμε εκτός θέματος στο άλλο thread.

Στην αρχή του ακαδημαϊκού έτους 2020-21 έκανες αίτηση για αναστολή φοίτησης για τόσα εξάμηνα όσα και τα εξάμηνα της Σχολής σου, όπως δικαιούσουν.
΄Εστειλες την αίτηση, θεωρημένη μάλιστα για το γνήσιο της υπογραφής σου από το ΚΕΠ.

Αντίγραφο αυτής της αίτησης, έχεις κρατήσει;
Μετά από την πάροδο κάποιου εύλογου χρονικού διαστήματος, επικοινώνησες μαζί τους για να τους ζητήσεις τον αριθμό πρωτοκόλλου που πήρε η αίτησή σου;
Το απόκομμα της συστημένης επιστολής που τους έστειλες τα δικαιολογητικά, το έχεις κρατήσει;
΄Ενα αποδεικτικό στοιχείο, θα διευκόλυνε στην απόδειξη όσων ισχυρίζεσαι και θα λειτουργούσε ως μοχλός πίεσης σ΄αυτούς που έκαναν λάθος.

Ο Νόμος 4777/2021 με την παρ. 4 του άρθρου 34 περιόρισε την αναστολή σπουδών σε χρονική περίοδο που δεν υπερβαίνει τα δύο (2) έτη.
Αναδρομικότητα του Νόμου δεν ισχύει εκτός από όσα αναφέρονται στα τελευταία άρθρα του εκάστοτε Νόμου.
Στον συγκεκριμένο Νόμο, στο άρθρο 58 (΄Εναρξη ισχύος), αναφέρονται κάποιες τέτοιες περιπτώσεις αλλά τίποτα σχετικό με την αναστολή σπουδών.
΄Αρα τα περί αναστολής σπουδών, ισχύουν από την δημοσίευση του Νόμου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως δηλαδή από 17-2-2021. (ΦΕΚ τ.Α 25/17.2.2021)

Στον Νόμο 4957/2022 (ΦΕΚ τ.Α 141/21.7.2022), στην παρ.4 του άρθρου 76 αναφέρονται τα εξής: "Οι φοιτητές που δεν έχουν υπερβεί το ανώτατο όριο φοίτησης της παρ. 1, δύνανται, μετά από αίτησή τους προς τη Γραμματεία του Τμήματος, να διακόψουν τη φοίτησή τους για χρονική περίοδο που δεν υπερβαίνει τα δύο (2) έτη. Το δικαίωμα διακοπής της φοίτησης δύναται να ασκηθεί άπαξ ή τμηματικά για χρονικό διάστημα κατ’ ελάχιστον ενός (1) ακαδημαϊκού εξαμήνου, αλλά η διάρκεια της διακοπής δεν δύναται να υπερβαίνει αθροιστικά τα δύο (2) έτη αν χορηγείται τμηματικά. Η φοιτητική ιδιότητα αναστέλλεται κατά τον χρόνο διακοπής της φοίτησης και δεν επιτρέπεται η συμμετοχή σε καμία εκπαιδευτική διαδικασία. Με τον εσωτερικό κανονισμό λειτουργίας του Α.Ε.Ι. καθορίζονται η διαδικασία διαπίστωσης της διακοπής της φοίτησης και τα δικαιολογητικά που συνοδεύουν την αίτηση."

Επί της ουσίας (δηλαδή επί του συνολικού χρονικού διαστήματος που δικαιούται ένας φοιτητής να κάνει αναστολή σπουδών), δεν αλλάζει κάτι συγκριτικά με τον Νόμο του 2021.

Δεν τίθεται αμφιβολία ότι έχεις δίκιο και έχουν άδικο, το θέμα είναι πώς θα το αποδείξεις.

Για διάβασε εδώ (άρθρο 130) για τον συνήγορο του φοιτητή αλλά μην τρέφεις πολλές ελπίδες. https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/807164/nomos-4957-2022.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,572 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλημερα Λενω μου.
Σ' ευχαριστω που εκανες τον κοπο να διαβασεις αυτο το τοπικ και να το ψαξεις εις βαθος.

Στην αρχή του ακαδημαϊκού έτους 2020-21 έκανες αίτηση για αναστολή φοίτησης για τόσα εξάμηνα όσα και τα εξάμηνα της Σχολής σου, όπως δικαιούσουν.
΄Εστειλες την αίτηση, θεωρημένη μάλιστα για το γνήσιο της υπογραφής σου από το ΚΕΠ.

Αντίγραφο αυτής της αίτησης, έχεις κρατήσει;
Μετά από την πάροδο κάποιου εύλογου χρονικού διαστήματος, επικοινώνησες μαζί τους για να τους ζητήσεις τον αριθμό πρωτοκόλλου που πήρε η αίτησή σου;
Το απόκομμα της συστημένης επιστολής που τους έστειλες τα δικαιολογητικά, το έχεις κρατήσει;
΄Ενα αποδεικτικό στοιχείο, θα διευκόλυνε στην απόδειξη όσων ισχυρίζεσαι και θα λειτουργούσε ως μοχλός πίεσης σ΄αυτούς που έκαναν λάθος.

Εχω κρατησει αντιγραφο της αρχικης αιτησης αναστολης που σφραγισε το ΚΕΠ, ναι.
Φαντασου ομως οτι οταν ανεφερα πως θελω να ζητησω αναστολη, η γραμματεια τοτε μου ειπε πως δε χρειαζεται καν να στειλω αιτηση, οτι αρκουσε να το ζητησω απλα με ενα email, οποτε ηταν δικη μου πρωτοβουλια να βρω και να κατεβασω αιτηση για να ειμαι καπως εξασφαλισμενος.
Δε σκεφτηκα ομως να ζητησω μετα καποιον αριθμο πρωτοκολλου, διοτι οταν παρελαβαν τα εγγραφα που τα απέστειλα με κουριερ εκει, μου ειπαν απλα οτι ολα ειναι καλα και δεν ασχοληθηκα περαιτέρω. Το αποκομμα της συστημενης επιστολης ισως το βρω, καπου θα το εχω κρατησει λογικα, αλλα μπορει και οχι, θα το ψαξω. Ομως ισως υπαρχει στα αρχεια της courier ή να εχω τραβηξει καμμια φωτο.

Παντως περυσι που πηγα στη σχολη στις αρχες για να δω πως ειν' τα πραγματα, εψαξαν στο φακελο μου και βρηκαν την αιτηση μου, κ ενω στην αρχη μου ειπαν οτι ολα ειναι οπως τα ειπαμε και εχω αναστολη για οσα ετη ειχα ζητησει εξ αρχης, μετα με καλεσαν να γυρισω πισω. Αφου προσπαθησαν να με πεισουν πως εφταιγε ο νομος τελικα που αλλαξε για ολα αυτα, στο τελος με εβαλε ο υπαλληλος μετα να υπογραψω μια νεα αιτηση, η οποια θα μου παρειχε 2 εξαμηνα ακομα, δηλαδη 2022-2023, ωστε να ειναι οπως ειπε κ αυτος καλυμμενος και μαλιστα μου ειπαν οτι μου εκαναν και χαρη!

Δεν εβγαζα ακρη οσο κ αν επεμεινα, πηγα κανα 5αρι φορες στη γραμματεια για το λογο αυτο, αλλα το μονο που καταφερα ηταν να μου δωσουν ενα χρονο ακομα, διαγραφοντας οπως ειπαν τα 2 εξαμηνα που ετρεξαν περυσι.

Το περιεργο της υποθεσης ειναι ομως, οτι ενω μου ειπαν πως το συστημα θα με εδειχνε σε αναστολη και δε θα μπορουσα να κανω αιτηση τον Ιουνιο του 23 για την εστια, καθως επρεπε να με ενεργοποιησουν ξανα (πραγμα που πρεπει να γινει τον Σεπτεμβριο για να μη χρεωθω τα προηγουμενα εξαμηνα), διαπιστωσα οτι ειχα προσβαση κανονικα στη σελιδα, οποτε εκανα αιτηση και τη δεχτηκε. Πηρα την εστια, πηρα και τη γραμματεια για να δω αν θα ισχυει η αιτηση μου και κανεις δε μπορει να μου πει με σιγουρια. Η γραμματεια λεει οτι κανονικα δε θα πρεπε να με αφηνει το συστημα, γιατι ειμαι σε αναστολη και οτι ισως απλα λεει δεν εχει ενημερωθει, ενω η εστια μου λεει πως φαινομαι ενεργος κανονικα και γενικα και οι δυο λενε ασ' το και οτι γινει. Εμενα ομως αυτο δε με καλυπτει φυσικα! Τους πηρα καποια τηλεφωνα και πιεσα λιγο μηπως και βγαλω καμμια ακρη, αλλα με εχουν στο περιμενε 3 βδομαδες τωρα και δεν ξερω τι να υποθεσω πια. Δεν ειναι και διπλα, να πεταχτεις εκει να το σκαλισεις απο κοντα, θελεις κανα 300αρι ευρω να πας και να ρθεις...

Οπως και να χει ομως, αν κατι παει στραβα τελικα με την εστια, θα ηθελα να εχω μια δικλειδα ασφαλειας ωστε να μη χασω τα δικαιωματα μου και το χρονο ν+3, οποτε βασει των παραπανω παραγραφων βλεπω οτι δεν προκυπτει κατι σχετικα με το νομο που να αιτιολογει τα οσα ειπαν.
Αυτοι σε καποια φαση μου ειπαν οτι, αν μας φερεις απαντηση του υπουργειου που να λεει το αντιθετο απ αυτο που ισχυριζομαστε, οτι δηλαδη πως ο νομος δεν επιρρεασε την αναστολη των παλιοτερων και πως θα συνεχιζαν να εχουν την αναστολη που ειχαν ζητησει, τοτε θα το διορθωσουμε, αλλα μην περιμενεις λεει να σου απαντησουν αυτοι στο υπουργειο, δεν απαντανε ποτε... Παρ ολα αυτα εγω την εκανα την προσπαθεια μου, αλλα δεν ειδα φως, το υπουργειο απαντησε περι ανεμων και υδατων και μου ειπε να απευθυνθω στη γραμματεια της σχολης, διοτι αυτη ειναι αρμοδια γι αυτα τα θεματα.

Αντε βγαλε ακρη...

Ο συνηγορος του φοιτητη υπαρχει περιπτωση να βοηθησει δηλαδη? Φοβαμαι ομως μηπως με βαλουν στο ματι μετα και εχω τιποτα θεματα με τη γραμματεια και την εστια στο μελλον... :/:
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,572 μηνύματα.
Καλημερα Λενω μου.
Σ' ευχαριστω που εκανες τον κοπο να διαβασεις αυτο το τοπικ και να το ψαξεις εις βαθος.



Εχω κρατησει αντιγραφο της αρχικης αιτησης αναστολης που σφραγισε το ΚΕΠ, ναι.
Φαντασου ομως οτι οταν ανεφερα πως θελω να ζητησω αναστολη, η γραμματεια τοτε μου ειπε πως δε χρειαζεται καν να στειλω αιτηση, οτι αρκουσε να το ζητησω απλα με ενα email, οποτε ηταν δικη μου πρωτοβουλια να βρω και να κατεβασω αιτηση για να ειμαι καπως εξασφαλισμενος.
Δε σκεφτηκα ομως να ζητησω μετα καποιον αριθμο πρωτοκολλου, διοτι οταν παρελαβαν τα εγγραφα που τα απέστειλα με κουριερ εκει, μου ειπαν απλα οτι ολα ειναι καλα και δεν ασχοληθηκα περαιτέρω. Το αποκομμα της συστημενης επιστολης ισως το βρω, καπου θα το εχω κρατησει λογικα, αλλα μπορει και οχι, θα το ψαξω. Ομως ισως υπαρχει στα αρχεια της courier ή να εχω τραβηξει καμμια φωτο.

Παντως περυσι που πηγα στη σχολη στις αρχες για να δω πως ειν' τα πραγματα, εψαξαν στο φακελο μου και βρηκαν την αιτηση μου, κ ενω στην αρχη μου ειπαν οτι ολα ειναι οπως τα ειπαμε και εχω αναστολη για οσα ετη ειχα ζητησει εξ αρχης, μετα με καλεσαν να γυρισω πισω. Αφου προσπαθησαν να με πεισουν πως εφταιγε ο νομος τελικα που αλλαξε για ολα αυτα, στο τελος με εβαλε ο υπαλληλος μετα να υπογραψω μια νεα αιτηση, η οποια θα μου παρειχε 2 εξαμηνα ακομα, δηλαδη 2022-2023, ωστε να ειναι οπως ειπε κ αυτος καλυμμενος και μαλιστα μου ειπαν οτι μου εκαναν και χαρη!

Δεν εβγαζα ακρη οσο κ αν επεμεινα, πηγα κανα 5αρι φορες στη γραμματεια για το λογο αυτο, αλλα το μονο που καταφερα ηταν να μου δωσουν ενα χρονο ακομα, διαγραφοντας οπως ειπαν τα 2 εξαμηνα που ετρεξαν περυσι.

Το περιεργο της υποθεσης ειναι ομως, οτι ενω μου ειπαν πως το συστημα θα με εδειχνε σε αναστολη και δε θα μπορουσα να κανω αιτηση τον Ιουνιο του 23 για την εστια, καθως επρεπε να με ενεργοποιησουν ξανα (πραγμα που πρεπει να γινει τον Σεπτεμβριο για να μη χρεωθω τα προηγουμενα εξαμηνα), διαπιστωσα οτι ειχα προσβαση κανονικα στη σελιδα, οποτε εκανα αιτηση και τη δεχτηκε. Πηρα την εστια, πηρα και τη γραμματεια για να δω αν θα ισχυει η αιτηση μου και κανεις δε μπορει να μου πει με σιγουρια. Η γραμματεια λεει οτι κανονικα δε θα πρεπε να με αφηνει το συστημα, γιατι ειμαι σε αναστολη και οτι ισως απλα λεει δεν εχει ενημερωθει, ενω η εστια μου λεει πως φαινομαι ενεργος κανονικα και γενικα και οι δυο λενε ασ' το και οτι γινει. Εμενα ομως αυτο δε με καλυπτει φυσικα! Τους πηρα καποια τηλεφωνα και πιεσα λιγο μηπως και βγαλω καμμια ακρη, αλλα με εχουν στο περιμενε 3 βδομαδες τωρα και δεν ξερω τι να υποθεσω πια. Δεν ειναι και διπλα, να πεταχτεις εκει να το σκαλισεις απο κοντα, θελεις κανα 300αρι ευρω να πας και να ρθεις...

Οπως και να χει ομως, αν κατι παει στραβα τελικα με την εστια, θα ηθελα να εχω μια δικλειδα ασφαλειας ωστε να μη χασω τα δικαιωματα μου και το χρονο ν+3, οποτε βασει των παραπανω παραγραφων βλεπω οτι δεν προκυπτει κατι σχετικα με το νομο που να αιτιολογει τα οσα ειπαν.
Αυτοι σε καποια φαση μου ειπαν οτι, αν μας φερεις απαντηση του υπουργειου που να λεει το αντιθετο απ αυτο που ισχυριζομαστε, οτι δηλαδη πως ο νομος δεν επιρρεασε την αναστολη των παλιοτερων και πως θα συνεχιζαν να εχουν την αναστολη που ειχαν ζητησει, τοτε θα το διορθωσουμε, αλλα μην περιμενεις λεει να σου απαντησουν αυτοι στο υπουργειο, δεν απαντανε ποτε... Παρ ολα αυτα εγω την εκανα την προσπαθεια μου, αλλα δεν ειδα φως, το υπουργειο απαντησε περι ανεμων και υδατων και μου ειπε να απευθυνθω στη γραμματεια της σχολης, διοτι αυτη ειναι αρμοδια γι αυτα τα θεματα.

Αντε βγαλε ακρη...

Ο συνηγορος του φοιτητη υπαρχει περιπτωση να βοηθησει δηλαδη? Φοβαμαι ομως μηπως με βαλουν στο ματι μετα και εχω τιποτα θεματα με τη γραμματεια και την εστια στο μελλον... :/:

Καλημέρα.

Από δω και πέρα για ο,τι θα στέλνεις σε μια δημόσια υπηρεσία, θα ζητάς αριθμό πρωτοκόλλου. Κανόνας αυτό.

Ο Νόμος, όπως σου εξήγησα παραπάνω, δεν δικαιολογεί πουθενά αυτά που ισχυρίστηκαν.
Προσπάθησαν απλώς να καλύψουν το λάθος τους, βάζοντάς σε να υπογράψεις νέα αίτηση που τους "αθώωνε". Αν σ΄έβαζαν να υπογράψεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις σώας τας φρένας, θα το έκανες; Ψάχνουμε αγαπητέ μου και βάζουμε την υπογραφή μας μόνο όταν βεβαιωθούμε για τις συνέπειες της. Κανόνας και αυτό.

Το σύστημα πώς να ενημερωθεί; Από μόνο του; Δεν έχει φτάσει ακόμα η τεχνολογία στο σημείο να διαβάζει την σκέψη μας και να δρα αυτοβούλως (ευτυχώς). Κάποιος έπρεπε να το ενημερώσει και δεν το έκανε.
Τώρα γιατί η γραμματεία, σου λέει ότι κανονικά δεν θα έπρεπε να μπορούσες να κάνεις την αίτηση για την εστία επειδή το σύστημα θα έπρεπε να σε δείχνει ανενεργό (ούτε ένα κλικ δεν έκαναν οι ανεύθυνοι για να το διαπιστώσουν) και η εστία σου λέει ότι φαίνεσαι ενεργός, δεν μπορώ να το ξέρω. Αυτά είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας και μένα μου αρέσει ν΄αντιμετωπίζω την πραγματικότητα με τεκμηριωμένα στοιχεία.

΄Ακου τα τώρα και συ επειδή έχεις μια τάση να θέλεις πράγματα που δεν είναι συμβατά μεταξύ τους. ΄Απαξ και είσαι σε αναστολή (που δεν το ξέρουμε), δεν μπορείς να διεκδικήσεις θέση στην εστία επειδή στην ουσία κατά την διάρκεια της αναστολής, δεν είσαι φοιτητής. Επιλέγεις λοιπόν τι έχει μεγαλύτερη σημασία για σένα. Να διακόψεις την αναστολή ή να μην κάνεις αίτηση για την εστία; Δεν μπορείς να έχεις και τον σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη. Κανόνας και αυτό.

Ο Νόμος δεν επηρέασε την αναστολή των προηγούμενων αφού, όπως σου είπα, έχει ισχύ από 17-2-2021 αλλά με την νέα αίτηση που σ΄έβαλαν να υπογράψεις σ΄έχουν δεμένο χειροπόδαρα οπότε ξέχασέ το και πορέψου με τα τωρινά δεδομένα. Γι΄αυτόν τον λόγο νομίζω ότι δεν έχει νόημα πια ν΄απευθυνθείς και στον συνήγορο του φοιτητή. Αν δεν την είχες υπογράψει, θα ήταν αλλιώς τα πράγματα.

Με το τελευταίο ότι θα σε βάλουν στο μάτι, ειλικρινά γέλασα. Αναρωτιέμαι τι παραπάνω απ΄όσα σου έκαναν, θα μπορούσαν να σου κάνουν;

Την επόμενη φορά μην με ρωτήσεις πώς θα πας στο φεγγάρι χωρίς να φύγεις από την γη. Δεν θα σου απαντήσω.:lol:
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Από δω και πέρα για ο,τι θα στέλνεις σε μια δημόσια υπηρεσία, θα ζητάς αριθμό πρωτοκόλλου. Κανόνας αυτό.
Γηράσκω αεί διδασκόμενος... :pardon:

Ο Νόμος, όπως σου εξήγησα παραπάνω, δεν δικαιολογεί πουθενά αυτά που ισχυρίστηκαν.
Προσπάθησαν απλώς να καλύψουν το λάθος τους, βάζοντάς σε να υπογράψεις νέα αίτηση που τους "αθώωνε". Αν σ΄έβαζαν να υπογράψεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις σώας τας φρένας, θα το έκανες; Ψάχνουμε αγαπητέ μου και βάζουμε την υπογραφή μας μόνο όταν βεβαιωθούμε για τις συνέπειες της. Κανόνας και αυτό.
Δυστυχως ενιωσα πως δεν ειχα αλλη επιλογη εκεινη τη στιγμη. Το τρεναρισα οσο ημουν εκει, εκατσα 15 μερες και εψαχνα για μια λυση απεγνωσμενα, γιατι αν εφευγα αντε βρες ακρη μετα απο τα τηλεφωνα και emails... Eιχα ρωτησει κ εδω μηπως καποιος ειχε καποια ιδεα, αλλα δυστυχως ελειπες τοτε. Τα παιδια βεβαια εκαναν οτι μπορουσαν, αλλα εσυ τα γνωριζεις καλυτερα αυτα τα θεματα η αληθεια ειναι. Αν μου τα χες πει αυτα εκεινη τη στιγμη, θα ενεργουσα αλλιως, αλλα δεν ειχα καποιον αλλο να με συμβουλεψει.
Μου εβαλαν το μαχαιρι στο λαιμο, λεει ή υπογραφεις και σου διαγραφουμε τα 2 εξαμηνα που ετρεξαν, δινοντας σου χατιρικά αλλα 2 για τη χρονια που ερχεται, οποτε ατυπα θα εχεις παρει 3 χρονια αναστολη, ή συνεχιζεις να φαινεσαι ενεργος, οποτε χανεις και την προηγουμενη αλλα και την επομενη χρονια... Τι να κανα, δεν ηξερα για συνηγορους, για δικηγορο δεν εχω λεφτα, δεν εβλεπα φως απο πουθενα, οποτε υπεκυψα.:/:

Το σύστημα πώς να ενημερωθεί; Από μόνο του; Δεν έχει φτάσει ακόμα η τεχνολογία στο σημείο να διαβάζει την σκέψη μας και να δρα αυτοβούλως (ευτυχώς). Κάποιος έπρεπε να το ενημερώσει και δεν το έκανε.
Τώρα γιατί η γραμματεία, σου λέει ότι κανονικά δεν θα έπρεπε να μπορούσες να κάνεις την αίτηση για την εστία επειδή το σύστημα θα έπρεπε να σε δείχνει ανενεργό (ούτε ένα κλικ δεν έκαναν οι ανεύθυνοι για να το διαπιστώσουν) και η εστία σου λέει ότι φαίνεσαι ενεργός, δεν μπορώ να το ξέρω. Αυτά είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας και μένα μου αρέσει ν΄αντιμετωπίζω την πραγματικότητα με τεκμηριωμένα στοιχεία.
΄Ακου τα τώρα και συ επειδή έχεις μια τάση να θέλεις πράγματα που δεν είναι συμβατά μεταξύ τους. ΄Απαξ και είσαι σε αναστολή (που δεν το ξέρουμε), δεν μπορείς να διεκδικήσεις θέση στην εστία επειδή στην ουσία κατά την διάρκεια της αναστολής, δεν είσαι φοιτητής. Επιλέγεις λοιπόν τι έχει μεγαλύτερη σημασία για σένα. Να διακόψεις την αναστολή ή να μην κάνεις αίτηση για την εστία; Δεν μπορείς να έχεις και τον σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη. Κανόνας και αυτό.

Οταν με εβαλαν σε αναστολη ξανα, μου εκοψαν την προσβαση απο την πλατφορμα των φοιτητων, οποτε υπεθεσα πως διευθετήθηκε το θεμα. Και τωρα που μιλησα μαζι τους πριν κανω την αιτηση για την εστια, με διαβεβαιωσαν οτι ειμαι σε αναστολη ακομα. Μου ειχαν πει περυσι, οτι αν ειναι να κανω αιτηση για την εστια, να τους παρω γυρω στα τελη Αυγουστου, ωστε να με βγαλουν απο αναστολη και να φανω ενεργος για τη νεα χρονια, για να με αφησει το συστημα να κανω αιτηση μετα μαζι με τους νεους φοιτητες. Στην εστια απ την αλλη μου ειπαν οτι ειναι καλυτερο να κανω αιτηση αρχες Ιουνιου με τους παλιους, γιατι θα εχω περισσοτερες ελπιδες ετσι, αλλα κ επειδη στην ουσια ειμαι παλιος και οχι φετινος εισαχθείς...
Οποτε απο βδομαδα θα παρω παλι κανα τηλεφωνο να τους πιεσω να το δουν λιγο πιο σοβαρα το θεμα, γιατι πολυ φοβαμαι οτι οταν ερθει η ωρα το Σεπτεμβρη που θα με γυρισουν σε ενεργο, θα πουν, "α εκανες αιτηση οταν ησουν ανενεργος", οποτε θα φαω κανα ακυρο...

Ο Νόμος δεν επηρέασε την αναστολή των προηγούμενων αφού, όπως σου είπα, έχει ισχύ από 17-2-2021 αλλά με την νέα αίτηση που σ΄έβαλαν να υπογράψεις σ΄έχουν δεμένο χειροπόδαρα οπότε ξέχασέ το και πορέψου με τα τωρινά δεδομένα. Γι΄αυτόν τον λόγο νομίζω ότι δεν έχει νόημα πια ν΄απευθυνθείς και στον συνήγορο του φοιτητή. Αν δεν την είχες υπογράψει, θα ήταν αλλιώς τα πράγματα.
Καταλαβα... Οποτε πεταξε το πουλακι...

Με το τελευταίο ότι θα σε βάλουν στο μάτι, ειλικρινά γέλασα. Αναρωτιέμαι τι παραπάνω απ΄όσα σου έκαναν, θα μπορούσαν να σου κάνουν;
Να μην ασχοληθουν καθολου με το θεμα της εστιας πχ. και να μεινω απεξω...

Την επόμενη φορά μην με ρωτήσεις πώς θα πας στο φεγγάρι χωρίς να φύγεις από την γη. Δεν θα σου απαντήσω.:lol:
Και τι θα κανες χωρις εμενα? :rolleyes:
Η ζωη σου θα ηταν τοσο βαρετη! :hehe:
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,572 μηνύματα.
Μου εβαλαν το μαχαιρι στο λαιμο, λεει ή υπογραφεις και σου διαγραφουμε τα 2 εξαμηνα που ετρεξαν, δινοντας σου χατιρικά αλλα 2 για τη χρονια που ερχεται, οποτε ατυπα θα εχεις παρει 3 χρονια αναστολη, ή συνεχιζεις να φαινεσαι ενεργος, οποτε χανεις και την προηγουμενη αλλα και την επομενη χρονια... Τι να κανα, δεν ηξερα για συνηγορους, για δικηγορο δεν εχω λεφτα, δεν εβλεπα φως απο πουθενα, οποτε υπεκυψα.:/:
Ποιοι είναι αυτοί που άλλα ζητάς στην αρχική σου αίτηση και άλλα κάνουν, που απειλούν να διαγράψουν αναδρομικά εξάμηνα αναστολής σπουδών, που σου κάνουν δώρο 2 εξάμηνα παραπάνω απ΄όσα λανθασμένα πιστεύουν ότι δικαιούσαι, πού σε μπαινοβγάζουν από την αναστολή σπουδών κατά βούληση, που λειτουργούν παράλληλα "τυπικά" και "άτυπα", που απειλούν κτλ; Τι είναι το Πανεπιστήμιο; Τσιφλίκι τους; Και συ γιατί να υποκύψεις; Μυαλουδάκι έχεις, ματάκια έχεις, ενημερώσου.

Δες εδώ: https://www.icsd.aegean.gr/website_files/grammateia_files/announcements/365961635.pdf
στην σελιδα 5 "10. Διακοπή φοίτησης (αναστολή σπουδών) Οι φοιτητές και φοιτήτριες έχουν δικαίωμα να διακόψουν, με έγγραφη αίτησή τους, τη φοίτησή τους για όσα εξάμηνα κρίνουν απαραίτητο (όχι όμως περισσότερα από τον ελάχιστο αριθμό εξαμήνων που απαιτούνται για τη λήψη του τίτλου σπουδών σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών). Η φοιτητική ιδιότητα αναστέλλεται κατά το χρόνο τυχόν διακοπής της φοίτησης, εκτός αν η διακοπή οφείλεται σε αποδεδειγμένους λόγους υγείας ή σε λόγους ανωτέρας βίας μετά από απόφαση της Συνέλευσης Τμήματος."
Απολύτως νόμιμος ήσουν. Γιατί όλη αυτή η άνευ λόγου αναστάτωση;

Οταν με εβαλαν σε αναστολη ξανα, μου εκοψαν την προσβαση απο την πλατφορμα των φοιτητων, οποτε υπεθεσα πως διευθετήθηκε το θεμα. Και τωρα που μιλησα μαζι τους πριν κανω την αιτηση για την εστια, με διαβεβαιωσαν οτι ειμαι σε αναστολη ακομα. Μου ειχαν πει περυσι, οτι αν ειναι να κανω αιτηση για την εστια, να τους παρω γυρω στα τελη Αυγουστου, ωστε να με βγαλουν απο αναστολη και να φανω ενεργος για τη νεα χρονια, για να με αφησει το συστημα να κανω αιτηση μετα μαζι με τους νεους φοιτητες. Στην εστια απ την αλλη μου ειπαν οτι ειναι καλυτερο να κανω αιτηση αρχες Ιουνιου με τους παλιους, γιατι θα εχω περισσοτερες ελπιδες ετσι, αλλα κ επειδη στην ουσια ειμαι παλιος και οχι φετινος εισαχθείς...
Οποτε απο βδομαδα θα παρω παλι κανα τηλεφωνο να τους πιεσω να το δουν λιγο πιο σοβαρα το θεμα, γιατι πολυ φοβαμαι οτι οταν ερθει η ωρα το Σεπτεμβρη που θα με γυρισουν σε ενεργο, θα πουν, "α εκανες αιτηση οταν ησουν ανενεργος", οποτε θα φαω κανα ακυρο...
Το ακαδημαϊκό έτος αρχίζει την 1η Σεπτεμβρίου και λήγει την 31η Αυγούστου του επόμενου έτους και διαρθρώνεται σε δύο ακαδημαϊκά εξάμηνα.

Εφόσον σε διαβεβαίωσαν (μετά απ΄όλα αυτά πώς να τους εμπιστευτείς αλλά ας κάνουμε ότι τους πιστεύουμε) ότι βρίσκεσαι σε αναστολή σπουδών, δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα μέχρι και την 31η Αυγούστου 2023. Γιατί; Επειδή δεν έχεις την φοιτητική ιδιότητα.

Δεν μας ενδιαφέρει τι σου είπαν στην εστία (άλλοι αυτοί από κει). Είτε είναι προτιμότερο να κάνεις αίτηση με τους παλιούς είτε όχι, εσύ όταν την έκανες, δεν δικαιούσουν να την κάνεις. Γιατί; Επειδή δεν είσαι και δεν υπήρξες ποτέ ενεργός φοιτητής από τότε που εισάχθηκες στην Σχολή άρα δεν ανήκεις στους παλιούς.
Από 1η Σεπτεμβρίου που θα είσαι πλέον ενεργός φοιτητής θα έχεις δικαίωμα να κάνεις την αίτησή σου μαζί τους νέους φοιτητές επειδή και συ νέος θα θεωρείσαι.

΄Αστο όμως, μην το σκαλίζεις επειδή μέσα σ΄όλο αυτό το "λάθος", μπορεί να σταθείς τυχερός και να σε πάρουν μαζί με τους παλιούς.

Τι να πω...
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Ποιοι είναι αυτοί που άλλα ζητάς στην αρχική σου αίτηση και άλλα κάνουν, που απειλούν να διαγράψουν αναδρομικά εξάμηνα αναστολής σπουδών, που σου κάνουν δώρο 2 εξάμηνα παραπάνω απ΄όσα λανθασμένα πιστεύουν ότι δικαιούσαι, πού σε μπαινοβγάζουν από την αναστολή σπουδών κατά βούληση, που λειτουργούν παράλληλα "τυπικά" και "άτυπα", που απειλούν κτλ; Τι είναι το Πανεπιστήμιο; Τσιφλίκι τους; Και συ γιατί να υποκύψεις; Μυαλουδάκι έχεις, ματάκια έχεις, ενημερώσου.
Αν εισαι ασχετος με ολα αυτα και τα αντικριζεις πρωτη φορα, μη εχοντας καποια προηγουμενη εμπειρια με πανεπιστημιο και γραμματειες, αυτα παθαινεις...
Ομολογω πως την πατησα, με ψαρωσαν με οσα μου ειπαν περι επικοινωνιας τους με το υπουργειο και οτι το εψαξαν αυτοι καλα πριν μου πουν οτιδηποτε και οτι δεν υπαρχει αλλη λυση κλπ κλπ. Απογοητευτηκα και για να σωσω τουλαχιστον τα 2 εξαμηνα που ερχονταν, αναγκαστηκα να υπογραψω. Εκανα κινηση πριν υπογραψω να παω στην προεδρο του τμηματος για να της εξηγησω τι συμβαινει, αλλα δεν τη βρηκα στο γραφειο της κανα 2 φορες που πηγα, οποτε ο χρονος με πιεζε διοτι θα εφευγα λιγες μερες αργοτερα, κ ετσι υπεγραψα.

Γιατι ομως να αποτελει αυτο το χαρτι την καταδικη μου? Αφου υπαρχει το προηγουμενο εγγραφο το οποιο αποδεικνύει οτι αλλα ζητησα κ αλλα εκαναν, εστω και τωρα. Αν θελει η προεδρος πιστευεις, δε μπορει να αλλαξει την κατασταση? Αλλα θα θελει, ή θα καλυψει τον υπαλληλο της γραμματειας για να μην του παει κοντρα τελικα? :hmm:


Απολύτως νόμιμος ήσουν. Γιατί όλη αυτή η άνευ λόγου αναστάτωση;
Μου πηρε λιγο χρονο να συνδεσω τα στοιχεια μεταξυ τους και οταν τελικα καταλαβα τι παιχτηκε, ειχα ηδη υπογραψει. Την αναστατωση την προκαλεσαν για να καλυψουν το λαθος τους, το οποιο δεν παραδεχονταν μετα, αλλα τελικα στο τελος παραδεχτηκαν και μου ειπαν να μη το σκαλισω κιολας, γιατι θα παω για μαλλι και θα βρεθω κουρεμενος, διοτι μπορει να χασω και αυτα τα 2 εξαμηνα που υποτιθεται μου εδωσαν εξτρα... :scratchhead:


Δεν μας ενδιαφέρει τι σου είπαν στην εστία (άλλοι αυτοί από κει). Είτε είναι προτιμότερο να κάνεις αίτηση με τους παλιούς είτε όχι, εσύ όταν την έκανες, δεν δικαιούσουν να την κάνεις. Γιατί; Επειδή δεν είσαι και δεν υπήρξες ποτέ ενεργός φοιτητής από τότε που εισάχθηκες στην Σχολή άρα δεν ανήκεις στους παλιούς.
Από 1η Σεπτεμβρίου που θα είσαι πλέον ενεργός φοιτητής θα έχεις δικαίωμα να κάνεις την αίτησή σου μαζί τους νέους φοιτητές επειδή και συ νέος θα θεωρείσαι.
Γι αυτο προβληματιζομαι σχετικα με το συστημα που με αφησε να κανω αιτηση. Πρεπει να παρω τηλεφωνο να τους πιεσω απο βδομαδα, να λαβω μια ξεκαθαρη απαντηση οτι δε θα εχω προβλημα με την αιτηση, διαφορετικα ολα ειναι πιθανα. Ισως ειναι καλυτερα μεσω email τελικα, να εχω γραπτως τις απαντησεις τους, αν χρειαστει να τις δειξω καπου.

΄Αστο όμως, μην το σκαλίζεις επειδή μέσα σ΄όλο αυτό το "λάθος", μπορεί να σταθείς τυχερός και να σε πάρουν μαζί με τους παλιούς.

Τι να πω...
Κ αν ομως συμβει το αντιθετο? Αν τελικα περιμενω μεχρι 3 Οκτωβρη που βγαινουν τα αποτελεσματα και μου πουν, δεν ισχυει η αιτηση σου γιατι δεν ησουν ενεργος τοτε που την εκανες? Ειναι ρισκο...
Απ την αλλη αν το σκαλισω, θα ακυρωσουν τωρα την αιτηση και θα ψαχνω να τους βρω αρχες Σεπτεμβρη να μου δωσουν προσβαση στο συστημα, αν μου δωσουν...

Κατι που μπερδεψε ακομα περισσοτερο τα πραγματα, ειναι οτι στη γραμματεια μου ειπαν αρχικα, οτι δε θα μπορω να κανω αιτηση για την εστια φετος, διοτι θα θεωρουμαι λεει παλιος, παρολο που θα γινω ενεργος το Σεπτεμβρη με τους νεους, αλλα τοτε λεει θα εχει κλεισει το συστημα για τους παλιους, μιας και ειναι μεχρι 31/7. Ομως λεει ουτε νεος θεωρεισαι, αρα ουτε με τους νεους θα μπορεις να κανεις αιτηση. Του χρονου μου λεει θα μπορεις, το 2024... Αφου ομως επεμεινα λιγο, ειπε τελικα να καλεσω προς το τελος Αυγουστου, ωστε να με κανουν ενεργο τοτε και να μιλησουν με τα κεντρικα της σχολης ωστε να με δηλωσουν ως νεο, με καποιον τροπο αν γινεται, για να μπορεσω να κανω αιτηση...

Μαντεψε ομως τι συνεβει οταν πηρα τηλεφωνο πριν κανα 2 βδομαδες.. Δε θυμουνταν τιποτα απ τα παραπανω και ουτε ειδα να εχουν προθεση να θυμηθουν.

Πιασ' το αβγο και κουρευτο. Αν δεν παω εκει να κανω φασαρια τελικα, δε βλεπω να γινεται δουλεια... :dash1:

Αν ειχα παντως κ αλλη αναστολη, δε θα εκανα καμμια αιτηση φετος για εστια κλπ, θα ηθελα να ξεκινησω απ του χρονου. Εξαναγκαζομαι τωρα να παω με ολα αυτα, κ ας μη νιωθω ετοιμος ακομα, οποτε θα προτιμουσα να καταφερνα κατι με την αναστολη, παρα με την εστια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,572 μηνύματα.
Γιατι ομως να αποτελει αυτο το χαρτι την καταδικη μου? Αφου υπαρχει το προηγουμενο εγγραφο το οποιο αποδεικνύει οτι αλλα ζητησα κ αλλα εκαναν, εστω και τωρα. Αν θελει η προεδρος πιστευεις, δε μπορει να αλλαξει την κατασταση? Αλλα θα θελει, ή θα καλυψει τον υπαλληλο της γραμματειας για να μην του παει κοντρα τελικα? :hmm:
΄Οταν έχουμε κάνει δύο αιτήσεις (ή τρεις ή τέσσερις κτλ) που αφορούν το ίδιο ακριβώς θέμα, λαμβάνεται υπόψη η πιο πρόσφατη και είναι απολύτως λογικό αυτό.

΄Οταν ο ιδιοκτήτης ενός σπιτιού που νοικιάζεις, σου ανανεώνει το μισθωτήριο συμβόλαιο και σου αυξάνει την τιμή του ενοικίου, εσύ ξεχνάς το παλιό μίσθωμα και αρχίζεις να καταβάλεις το νέο.

Κατι που μπερδεψε ακομα περισσοτερο τα πραγματα, ειναι οτι στη γραμματεια μου ειπαν αρχικα, οτι δε θα μπορω να κανω αιτηση για την εστια φετος, διοτι θα θεωρουμαι λεει παλιος, παρολο που θα γινω ενεργος το Σεπτεμβρη με τους νεους, αλλα τοτε λεει θα εχει κλεισει το συστημα για τους παλιους, μιας και ειναι μεχρι 31/7. Ομως λεει ουτε νεος θεωρεισαι, αρα ουτε με τους νεους θα μπορεις να κανεις αιτηση. Του χρονου μου λεει θα μπορεις, το 2024... Αφου ομως επεμεινα λιγο, ειπε τελικα να καλεσω προς το τελος Αυγουστου, ωστε να με κανουν ενεργο τοτε και να μιλησουν με τα κεντρικα της σχολης ωστε να με δηλωσουν ως νεο, με καποιον τροπο αν γινεται, για να μπορεσω να κανω αιτηση...
Εδώ ειλικρινά, δεν ξέρω τι να σου πω.

΄Οπου έχει πέσει το μάτι μου μέχρι τώρα, η πρώτη προϋπόθεση για να υποβάλεις αίτηση δωρεάν στέγασης, είναι να είσαι ενεργός φοιτητής.

Κάποιος θεωρείται "φοιτητής" όταν έχει ενεργή την φοιτητική ιδιότητα. Εσύ έκανες κανονικά την εγγραφή σου, το φθινόπωρο του 2020 αλλά απώλεσες άμεσα την φοιτητική σου ιδιότητα κάνοντας αναστολή σπουδών.

Αν είχες κάνει αναστολή σπουδών σε επόμενο έτος, τότε θα ήταν ευνόητο ότι όταν επέστρεφες και ήθελες να υποβάλεις αίτηση δωρεάν στέγασης, θα την έκανες με τους παλιούς.

Τώρα όμως που δεν έχεις υπάρξει ποτέ ενεργός φοιτητής και θα ενεργοποιηθεί η ιδιότητά σου αυτή από την 1η Σεπτεμβρίου του 2023, ως πρωτοετούς φοιτητή, για μένα (τονίζω το "για μένα"), η αίτηση για δωρεάν στέγαση, θα πρέπει να υποβληθεί με τους νέους.

Καλή τύχη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top