Πρωτοφανής επίθεση ρομά μέσα στο Πανεπιστήμιο Πατρών

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως προτείνει να δωθεί μεγαλύτερη βάση στους κλεπταποδόχους που αγοράζουν τα κλοπιμαία των τσιγγάνων (μέταλλα που αποσπούν από διάφορες κατασκευές), μέτρο που προσωπικά με βρίσκει σύμφωνο και που (σύμφωνα με όσα μαθαίνω) έχει αρχίσει ήδη να εφαρμόζεται σε κάποιες πόλεις της επαρχίας με σχετικά καλά αποτελέσματα.

Εγώ νομίζω πως εννοεί την ριζική αλλαγή του συστήματος σε ένα κομμουνιστικό σύστημα του στυλ Β. Κορέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Δεν είχανε όλοι παχυλούς μισθούς.

Σε πιανω αδιαβαστο.Οταν σε ενα ποσοστο 60-70% γινεται τεραστια κατασπαταληση(δεκο,παιδεια=πανεπιστημια,υγεια) πως μετα περιμενουμε να πανε ολα μελι γαλα;

Δεν κουρέλιασα τα επιχειρήματά σου αλλά τα λεγόμενά σου. Δεν χρησιμοποίησες επιχειρήματα, απλά σκούζεις.
Στο συγκεκριμένο θέμα (δεν γνωρίζω τις απόψεις σου για τα υπόλοιπα) εξέφρασες άποψη ακριβώς ίδια με το ΚΚΕ. Δεν ανήκω σε κάποιο κόμμα. Δεν θεωρώ ανώτερο βιολογικά τον εαυτό μου από τους αλλοδαπούς, αλλά κοινωνικά. Όταν στο μέλλον γίνουν κοινωνικά ίσοι μαζί μου, θα δεχθώ να συμβιώσω μαζί τους. Κάτι άλλο μεγάλε εχθρέ του συστήματος; :D:D:D

Το επιχειρημα το οποιο προφανως αδυνατεις ακομα και να διαβασεις ειναι οτι κανενας ανθρωπος δεν υπερεχει εναντι καποιου αλλου ή ειναι επιρρεπης σε κλοπες και σε διαφορων ειδων εγκληματα λογω απλως χρωματος/φυλης.Επισης,δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις και το πιο απλο.Το οτι ενας ανθρωπος ειναι φτωχος,το οτι πειναει,το οτι ειναι μεταναστης αυτο αυτοματως δεν τον κατατασσει στους υποψηφιους κλεφτες.Οταν οι γονεις σου/παππουδες πηγαιναν μαζικα στη γερμανια επρεπε να τους πεταξουν σε κελια επειδη πηγαιναν εκει πεινασμενοι,αναζητωντας δουλεια;Μια χαρα εγκληματιες-υποψηφιοι αποτελουσαν.Αδυνατεις να καταλαβεις,επιπλεον,οτι ο νομος ειναι και πρεπει να ειναι ενιαιος απεναντι σε ολους.Το χρωμα,η φυλη,καποιο χαρακτηριστικο δεν σε χαρακτηριζει περα απο την εξωτερικη οψη.Αρα,τα δικα σου επιχειρηματα ειναι σαθρα και εντελως ρηχα,διχως ερεισμα.Μου παρεθεσες οτι υπαρχουν 7000 χιλιαδες αλλοδαποι κρατουμενοι.Οταν οι φυλακες ειναι ασφυκτικα γεματες,πως μπορει καποιος να δεχτει οτι ο συνολικος αριθμος των κρατουμενων ειναι 12000;Μαλλον καποιο ψηφιο ξεχασαν..

Οσο για τις αποψεις μου,τις εχω ηδη παραθεσει παραπανω.Δεν θυμαμαι να εσκουξα.Εσυ απο την αλλη παραθετοντας ενα γελοιο βιντεακι θεωρεις οτι υπεσκαψες τα επιχειρηματα μου.Και μαλιστα τα χαρακτηριζεις και μαλακιες.Τωρα το αν οι αποψεις μου ειναιτου ΚΚΕ,του ΣΥΡΙΖΑ η του Βασιλη Λεβεντη, αδιαφορω.Εχω μαθει να λειτουργω αυτονομα και με βαση τα δικα μου σταθμα.Οποιοσδηποτε νοημων ανθρωπος δεν θα κατηγορουσε τους αλλοδαπους για ολα.Τζαπα και η εκθεση και τα κειμενα και ο,τι κανετε στο σχολειο.Ο πνευματικος αναφαλβητισμος ηρθε και θα μεινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Krasokanatas

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Το επιχειρημα το οποιο προφανως αδυνατεις ακομα και να διαβασεις ειναι οτι κανενας ανθρωπος δεν υπερεχει εναντι καποιου αλλου ή ειναι επιρρεπης σε κλοπες και σε διαφορων ειδων εγκληματα λογω απλως χρωματος/φυλης.Επισης,δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις και το πιο απλο.Το οτι ενας ανθρωπος ειναι φτωχος,το οτι πειναει,το οτι ειναι μεταναστης αυτο αυτοματως δεν τον κατατασσει στους υποψηφιους κλεφτες.Οταν οι γονεις σου/παππουδες πηγαιναν μαζικα στη γερμανια επρεπε να τους πεταξουν σε κελια επειδη πηγαιναν εκει πεινασμενοι,αναζητωντας δουλεια;Μια χαρα εγκληματιες-υποψηφιοι αποτελουσαν.Αδυνατεις να καταλαβεις,επιπλεον,οτι ο νομος ειναι και πρεπει να ειναι ενιαιος απεναντι σε ολους.Το χρωμα,η φυλη,καποιο χαρακτηριστικο δεν σε χαρακτηριζει περα απο την εξωτερικη οψη.Αρα,τα δικα σου επιχειρηματα ειναι σαθρα και εντελως ρηχα,διχως ερεισμα.Μου παρεθεσες οτι υπαρχουν 7000 χιλιαδες αλλοδαποι κρατουμενοι.Οταν οι φυλακες ειναι ασφυκτικα γεματες,πως μπορει καποιος να δεχτει οτι ο συνολικος αριθμος των κρατουμενων ειναι 12000;Μαλλον καποιο ψηφιο ξεχασαν..

Οσο για τις αποψεις μου,τις εχω ηδη παραθεσει παραπανω.Δεν θυμαμαι να εσκουξα.Εσυ απο την αλλη παραθετοντας ενα γελοιο βιντεακι θεωρεις οτι υπεσκαψες τα επιχειρηματα μου.Και μαλιστα τα χαρακτηριζεις και μαλακιες.Τωρα το αν οι αποψεις μου ειναιτου ΚΚΕ,του ΣΥΡΙΖΑ η του Βασιλη Λεβεντη, αδιαφορω.Εχω μαθει να λειτουργω αυτονομα και με βαση τα δικα μου σταθμα.Οποιοσδηποτε νοημων ανθρωπος δεν θα κατηγορουσε τους αλλοδαπους για ολα.Τζαπα και η εκθεση και τα κειμενα και ο,τι κανετε στο σχολειο.Ο πνευματικος αναφαλβητισμος ηρθε και θα μεινει.

Επίσης αδιαφορώ αν οι απόψεις μου συμφωνούν κατά ένα βαθμό με της ΧΑ εσύ όμως με κατηγόρησες για αυτό. Το ρεπορτάζ ήταν ξεκάθαρο: 9000 χωρητικότητα οι φυλακές της χώρας 12000 οι κρατούμενοι 8000 οι αλλοδαποί. Γιατί δεν θες να δεις την πραγματικότητα κατάματα; Το ότι η μητέρα μου έχει γεννηθεί στο εξωτερικό (από Έλληνες μετανάστες γονείς) πίστεψέ με μου επιτρέπει να αντιληφθώ τα παραπάνω. Η λύση όμως δεν είναι η αθρόα ανεξέλεγκτη μετανάστευση: δημιουργεί αντιθέτως μεγαλύτερα προβλήματα. Βεβαίως και οι μετανάστες προβαίνουν ευκολότερα σε μικροεγκλήματα του κοινού ποινικού κώδικα λόγω πείνας δεν το αμφισβητώ. Εφ' όσον όμως ΔΕΝ έχω να τους δώσω να φάνε, απαιτώ να φύγουν για να μην κλέβουν.

Είναι όμως και κάτι άλλο: άνθρωποι που προέρχονται από κοινωνίες-ζούγκλα τύπου θεοκρατικών κρατών που λειτουργούν με βάση τη Σαρία (χαρακτηριστικό παράδειγμα: Πακιστάν) ΔΕΝ έχουν μάθει να σέβονται την ανθρώπινη ζωή και αξιοπρέπεια, την ισότητα των φύλων (γελάνε όταν την ακούνε) και το σεβασμό σε άλλες θρησκείες. Οπότε εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να ζήσουν στην Ελλάδα.

Τους χαρακτηρισμούς περί αναλφαβητισμού δεν τους δέχομαι. Κι επειδή από όλη αυτή τη συζήτηση δεν πρέπει να μείνουν τα μπινελίκια, μεταφέρω τους ισχυρισμούς "γελοίος" και "αστείος" από εσένα στα λεγόμενα σου. Δεν έχω να πω κάτι άλλο, και είμαι σίγουρος ότι ενδόμυχα κι εσύ συμφωνείς μαζί μου. Καλό σου βράδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μιας που ασχολείσαι γενικά με έρευνες και ψάχνεις, ψάξε λίγο πόσοι από του Ρομά πάνε σχολείο.

Ελαχιστοι.Το παρεθεσα ο ιδιος ως στοιχειο 2 ποστ πιο πριν.


Το 5χρονο είναι "ρυθμισμένο" να κάνει την συγκεκριμένη δουλειά. Η αδερφή του να κάνει άλλη "δουλειά", ο αδερφός του "άλλη δουλειά" -> if you know what i mean..

Χαχαχαχα πραγματικα τωρα,αυτα τα πιστευεις?Δεν νομιζεις πως ειναι παρατραβηγμενα ?Μοιαζουν τις ιστοριες του Λιακοπουλου:P
Ειπαμε κλεβουν,ζουν οπως γουσταρουν,ειναι εν μερη παραβατικοι,αλλα δεν ειναι σταλμενοι ωστε να διαταραξουν την ανθρωποτητα.

Ε φυσικά, για όλα φταίει ο καπιταλισμός και η οικονομικός φιλελευθερισμός...
Παντως οταν δεν θα εχεις να φας,ειναι σιγουρο οτι θα φταιει αυτος.

Οι ρομά δεν ήταν ποτέ δεσμωτές, από την ώρα που γεννιούνται μέχρι να πεθάνουν ζουν στην παρανομία.

Για τους πολιτες το λεω :P

Ρουμανία, Γαλλία, Γερμανία, Ουκρανία κλπ.. δεν έκατσαν να βρουν τα αίτια, χτύπησαν το πρόβλημα στις ρίζες (ΟΥΓΚ τακτική) αλλά παρόλα αυτά οι πολίτες τους κυκλοφορούν ελεύθερα/
Νατη παλι η λεξη ''ελευθερα''.Σε αυτη εκανα αναφορα και πριν.
Ωραια,ας θεσουμε σε πρακτικη ΟΥΓΚικες πραξεις.
Να αψηφουμε θεμελιωμενα δικαιωματα,δικαστικες αποφασεις,ασυλα,και να παμε να καθαριζουμε οτι δεν μας αρεσει.Τι?Μας ενοχλουν Πακιστανοι και Ρομα?Εξω τα καλασνικοφ τωρα.

Κ
ανείς δεν γεννιέται κλέφτης, όπως και κανείς δεν γεννιέται τίμιος. Ρόλο παίζει το πως θα μεγαλώσεις και πως θα φας φαϊ.
Αυτο λεω και εγω.Γιαυτο λοιπον,η κοινωνια πρεπει να τους βοηθησει και να τους κοινωνικοποιησει.Εστω τα παιδια τους.
Τωρα αμα τοσο δεν θελουν να ενσωματωθούν,ας ζουν οπως γουσταρουν,αρκει να μην βαινουν σε παραβασεις.Και αμα υποπιπτουν σε καποια παραβαση,να διωχθουν απο τις αρχες.Στον δενδροποταμο πχ που ζουνε τσιγγανοι,και εχουν κατι βιλες απο την πωληση ναρκωτικων.Αμα διωχθουν θα δεις τι ωραια που θα στρωσουν.
Αλλα,εκει ο νομος κανει τα στραβα ματια.
Επισης,ειχα αναφερει,να επεμβαινει ο νομος σε οικογενειες που ειναι ακαταλληλες για την ανατροφη των παιδιων.

Τα παραπανω μια χαρα μετρα μου φαινονται,χωρις εξοριες και ακραιες καταστασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ελαχιστοι.Το παρεθεσα ο ιδιος ως στοιχειο 2 ποστ πιο πριν.

Άρα βλέπεις? Ελάχιστα είναι τα παιδιά που μορφώνονται (και αν μορφώνονται), ολα τα υπόλοιπα κυνηγάν την παρανομία για την επιβίωση.


Χαχαχαχα πραγματικα τωρα,αυτα τα πιστευεις?Δεν νομιζεις πως ειναι παρατραβηγμενα ?Μοιαζουν τις ιστοριες του Λιακοπουλου:P
Ειπαμε κλεβουν,ζουν οπως γουσταρουν,ειναι εν μερη παραβατικοι,αλλα δεν ειναι σταλμενοι ωστε να διαταραξουν την ανθρωποτητα.

δεν εννοούσα αυτό ρε :P
εννοούσα πως οργανώνονται με τέτοιον τρόπο για να ζήσουν που βλάπτουν την κονωνία γύρω τους.


Παντως οταν δεν θα εχεις να φας,ειναι σιγουρο οτι θα φταιει αυτος.

Και στην Κούβα δεν έχουν να φάνε, ο οικονομικός φιλελευθερισμός φταίει?



Νατη παλι η λεξη ''ελευθερα''.Σε αυτη εκανα αναφορα και πριν.
Ωραια,ας θεσουμε σε πρακτικη ΟΥΓΚικες πραξεις.
Να αψηφουμε θεμελιωμενα δικαιωματα,δικαστικες αποφασεις,ασυλα,και να παμε να καθαριζουμε οτι δεν μας αρεσει.Τι?Μας ενοχλουν Πακιστανοι και Ρομα?Εξω τα καλασνικοφ τωρα.

Δεν μίλησα για καλάσνικοφ :P
Για εξορίες μίλησα πίσω στις πατρίδες τους (και αυτό εννοείτε μόνο για αυτούς που κατηγορήθηκαν ότι διέπραξαν κάποιο έγκλημα)


Αυτο λεω και εγω.Γιαυτο λοιπον,η κοινωνια πρεπει να τους βοηθησει και να τους κοινωνικοποιησει.Εστω τα παιδια τους.

Η κοινωνία τους δίνει τα εφόδια, αυτοί δεν τα παίρνουν (ο τρόπος ζωής για τον οποίο μίλησα πιο πάνω)

Τωρα αμα τοσο δεν θελουν να ενσωματωθούν,ας ζουν οπως γουσταρουν,αρκει να μην βαινουν σε παραβασεις.

Έλα όμως που βαίνουν..

Και αμα υποπιπτουν σε καποια παραβαση,να διωχθουν απο τις αρχες.Στον δενδροποταμο πχ που ζουνε τσιγγανοι,και εχουν κατι βιλες απο την πωληση ναρκωτικων.Αμα διωχθουν θα δεις τι ωραια που θα στρωσουν.
Αλλα,εκει ο νομος κανει τα στραβα ματια.
Επισης,ειχα αναφερει,να επεμβαινει ο νομος σε οικογενειες που ειναι ακαταλληλες για την ανατροφη των παιδιων.

Όλα αυτά που λες εφαρμόζονται (για την περίπτωση του δεντροπόταμου δεν γνωρίζω).

Τα παραπανω μια χαρα μετρα μου φαινονται,χωρις εξοριες και ακραιες καταστασεις.

Εφαρμόζονται, όμως λόγω του πληθυσμού των τσιγγάνων είναι δύσκολο έως αδύνατο να επιτύχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Για μενα υπαρχουν καποια ορια..οταν φοβαμαι να κυκλοφορησω εξω και ερχεται ενας ξενος η ελληνας ρομα και με απειλει με μαχαιρι για να με κλεψει θα πω απο μεσα μου ''α τον καημενο τον ανθρωπακο...δεν εχει να φαει..δεν μορφωθηκε..αντιμετωπιζει ρατσισμο...τι να κανουμε για να βρεθει μια λυση αρεστη σε ολους?''????ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!να σηκωθουν να φυγουν οσοι απο αυτους απειλουν τις ιδιες μας τις ζωες...δεν ειμαι καθολου μα καθολου διατεθειμενη να κατσω να περιμενω 5000 χρονια μεχρι να εχουν ενσωματωθει...ειμαι ανθρωπος..ανθρωπος και οχι θεανθρωπος η υπερανθρωπος..μεσα μου κρυβω την απολυτως φυσιολογικη οργη για οσα γινονται γυρω μας..το νορμαλ ειναι να θελω να λυθει αμεσα το προβλημα...τι να την κανω την λυση αν ειναι να φερει αποτελεσμα σε 100 χρονια???ουτε ψυχικο θα κανω..ουτε και θα το παιξω ανωτερη,μορφωμενη!τα πραγματα ειναι απλα:ενοχλεις την κοινωνια.....???φυλακη η/και ΕΞΩ απο αυτην!
ρατσιστες δεν ειμαστε..ολους τους λαους και τις φυλες των ελληνων τις αγαπαμε ,εφοσον δεν ενοχλουν,αλλα οταν μια μειονοτητα ως επι το πλειστον σου δημιουργει προβλημα τα ορια της ανοχης ξεπερνιουνται...καλυτερα να μπορω να κυκλοφορω χωρις φοβο στο δρομο και να λενε 'ααα την ρατσιστρια..την ξενοφοβικη' παρα να φοβαμαι!!δεν υποστηριζω ουτε χρυσα αυγα ουτε τιποτα.....απλη λογικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Guys,I've told you before,οι ρομά είναι Έλληνες πολίτες.Το να ζητάτε την απέλασή τους έχει τόση βάση όση βάση έχει το να ζητήσω εγώ π.χ. την απέλαση του Τσοχατζόπουλου επειδή καταχράστηκε δημόσιο χρήμα.

2) Και κατά 99% ίδιο με τους χιμπατζήδες. Όχι δεν λέω βλακείες: https://www.iatropedia.gr/articles/read/1321
Δεν προτίθεμαι όμως να συμβιώσω με χιμπατζήδες. Και για να το κάνω ξεκάθαρο, ρατσιστής ξε-ρατσιστής, ούτε με πακιστανούς ή γύφτους.

Για την ακρίβεια,οι γονιδιωματικές διαφορές μεταξύ του είδους μας (homo sapiens sapiens) και των πιθήκων,είναι 1,27%.Η διαφορές αυτές από hss σε hss είναι 0,01%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για μενα υπαρχουν καποια ορια..οταν φοβαμαι να κυκλοφορησω εξω και ερχεται ενας ξενος η ελληνας ρομα και με απειλει με μαχαιρι για να με κλεψει θα πω απο μεσα μου ''α τον καημενο τον ανθρωπακο...δεν εχει να φαει..δεν μορφωθηκε..αντιμετωπιζει ρατσισμο...τι να κανουμε για να βρεθει μια λυση αρεστη σε ολους?''????ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!να σηκωθουν να φυγουν οσοι απο αυτους απειλουν τις ιδιες μας τις ζωες...δεν ειμαι καθολου μα καθολου διατεθειμενη να κατσω να περιμενω 5000 χρονια μεχρι να εχουν ενσωματωθει...ειμαι ανθρωπος..ανθρωπος και οχι θεανθρωπος η υπερανθρωπος..μεσα μου κρυβω την απολυτως φυσιολογικη οργη για οσα γινονται γυρω μας..το νορμαλ ειναι να θελω να λυθει αμεσα το προβλημα...τι να την κανω την λυση αν ειναι να φερει αποτελεσμα σε 100 χρονια???ουτε ψυχικο θα κανω..ουτε και θα το παιξω ανωτερη,μορφωμενη!τα πραγματα ειναι απλα:ενοχλεις την κοινωνια.....???φυλακη η/και ΕΞΩ απο αυτην!
ρατσιστες δεν ειμαστε..ολους τους λαους και τις φυλες των ελληνων τις αγαπαμε ,εφοσον δεν ενοχλουν,αλλα οταν μια μειονοτητα ως επι το πλειστον σου δημιουργει προβλημα τα ορια της ανοχης ξεπερνιουνται...καλυτερα να μπορω να κυκλοφορω χωρις φοβο στο δρομο και να λενε 'ααα την ρατσιστρια..την ξενοφοβικη' παρα να φοβαμαι!!δεν υποστηριζω ουτε χρυσα αυγα ουτε τιποτα.....απλη λογικη..




Σωστη σε όλα Γεωργία.Οποιαδήποτε μειονότητα Ανθρωπων που προκαλεί αναστατωση σε μια κοινωνία και προκαλεί τον πανικό και τον φόβο στους πολίτες πρεπει να βρεθει μια αποτελεσματική αντιμετωπιση που να βoηθαει και να διατηρεί την Ταξη και την Ασφάλεια μιας Χωρας.

Η πρωτοφανης επίθεση των Ρομά στο Πανεπιστημιο της Πάτρας ή και σε οποιοδήποτε άλλο Πανεπιστήμιο ή σε αλλο σημείο της Ελλάδας αποτελεί μια αδικαιολογητη βία η οποία δεν αποσκοπεί σε κανενα είδος διαμαρτυρίας.Τι είδους διαμαρτυρία μπορεί να δείχνει μια μειονότητα που εισβάλλει στο χωρο της εκπαιδευσης του Πανεπιστημιου και προκαλεί Αναστατωση?Δεν τίθεται σε καμία περίπτωση θέμα ρατσισμού όταν ενα ποσοστο Ανθρωπων απο μειονότητες απειλούν,βιάζουν και σκοτώνουν τρομοκρατώντας με τον πιο άσχημο τρόπο την Ζωή των πολιτων μιας Χώρας.

Οπωσδήποτε όταν ένας πολιτης νιωθεί ότι απειλείται η Ζωή του απο μεινότητες Ανθρωπων οι οποίοι βιάζουν,κλέβουν και σκοτώνουν φυσικά και θα απαιτησει ο πολίτης την εκδιώξη αυτου του Συγκεκριμένου αριθμού Ανθρώπων απο την Ελλάδα για την διασφάλιση της κοινωνικής ταξης.

Βεβαια οι Ρομα βιώνουν και έναν κοινωνικο ρατσισμό απο αρκετούς απο έμας τους Ελληνες οι οποίοι τους βάζουμε στο κοινωνικο περιθωριο με την συμπεριφορα μας και με την Αδιαφορία μας.

Το γεγονος βέβαια ότι βιωνουν τον ρατσισμο και θελουν να εκφράσουν την δυσαρέσκεια τους για αυτο,δεν σημαινει ότι θα πρέπει να δείχνουν αυτην την διαμαρτυρια τους με επιθεσεις,με βιασμους και με σκοτωμους.

Ο ειρηνικός τρόπος διαδήλωσης μπορεί να αποδωσει λύσεις σε προβληματα ρατσισμού και κοινωνικού περιθωρίου που αντιμετωπίζουν απο τους πολίτες μιας Χωρας ή και σε οποιαδήποτε άλλα κοινωνικά προβλήματα,ωστόσο η βιαιοπραγια και οποιαδήποτε άλλη εγκληματική ενέργεια με επιθέσεις και σκοτωμους σε βάρος των πολιτών της Ελλάδας δεν αποτελούν λύσεις στα προβληματα και δεν αποσκοπούν σε κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

Ανεξαρτήτως απο τον διαφορετικο τρόπο Ζωής που εχουν οι Ρομά θα πρεπει να σέβονται τους κανόνες και τους νόμους της Ελλάδας χωρίς να πραττουν βιαιοπραγίες και να προκαλουν τον φόβο στους πολιτες.

Αν ορισμένοι Ανθρωποι απο μια συγκεκριμένη μειωνότητα προκαλούν τον φόβο και απειλουν την Ζωή των πολιτών της Ελλάδας θα πρέπει να συλληφθουν για σωφρονισμό και για παραδειγματισμό των άλλων Ανθρώπων μιας μειονότητας και για όλους γενικά,αν έχουν ψυχολογικά προβλήματα να πάνε σε ειδικά κέντρα Ψυχικης Υγείας για να θεραπεύονται απο τυχόν σοβαρά ψυχικά νοσήματα ή αν σκοτώνουν και κάνουν μεγάλα κακουργήματα κινδυνεύοντας με αυτον τον τρόπο οι πολίτες να απαιτέιται η εκδιώξη τους απο την Χωρα για την ασφάλεια του κοινωνικού συνόλου της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Guys,I've told you before,οι ρομά είναι Έλληνες πολίτες.Το να ζητάτε την απέλασή τους έχει τόση βάση όση βάση έχει το να ζητήσω εγώ π.χ. την απέλαση του Τσοχατζόπουλου επειδή καταχράστηκε δημόσιο χρήμα.

Guys, I've told you before = Παιδιά, σας έχω ξαναπει.....ή ....παιδιά σας σας το είπα και νωρίτερα.:whistle:
Όσο για τον Τσοχατζό, δεν θα με χάλαγε καθόλου να έπαιρνε πόδι. Αυτός και πολλοί άλλοι....:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Guys,I've told you before,οι ρομά είναι Έλληνες πολίτες.Το να ζητάτε την απέλασή τους έχει τόση βάση όση βάση έχει το να ζητήσω εγώ π.χ. την απέλαση του Τσοχατζόπουλου επειδή καταχράστηκε δημόσιο χρήμα.

Guys, I've told you before = Παιδιά, σας έχω ξαναπει.....ή ....παιδιά σας σας το είπα και νωρίτερα.:whistle:
Όσο για τον Τσοχατζό, δεν θα με χάλαγε καθόλου να έπαιρνε πόδι. Αυτός και πολλοί άλλοι....:bye:



Πρέπει να τους εξορίσουμε οπωσδήποτε όχι μονο απο την Ελλάδα αλλα και απο το Ηλιακο σύστημα.Διατρεχουμε τον κίνδυνο να μας μετατρεψουν σε τρελους εξωγήινους.:'(

Αν πάνε στο διάολο και ακόμα παραπέρα θα είμαι τρισευτυχισμένος :birthday: :verymad: :verymad: :birthday:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O Nesapouliata

Νεοφερμένος

Ο O Nesapouliata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
«Οι άνθρωποι χωρίζονται σε ενάρετους και σε φαύλους. Τον διαχωρισμό τον κάνουν οι ενάρετοι...»
Κάτι τέτοιες μαλακίες κάνουμε και θα καταλήξουμε αστυνομοκρατούμενοι. Δηλαδή σοβαρά, η παντελής αδυναμία της αστυνομίας και του δικαστικού συστήματος να αντιμετωπίσουν αποτελεσματικά το έγκλημα δεν σας κάνει να υποπτεύεστε μιαν τρόπον τινά αγαστή συνεργασία μεταξύ εγκληματιών και Δικαιοσύνης; Δεν θα μπορούσαν κάποια πράγματα να είναι προβοκάτσιες; Θυμάστε πρόπερσι που είχαν ταμπουρωθεί μετανάστες στην Νομική και ετέθη ζήτημα κατάργησης του πανεπιστημιακού ασύλου; Δηλαδή εκείνο δεν σας βρώμαγε; Αυτό που έγινε στην Πάτρα δεν θα μπορούσε να είναι κάτι αντίστοιχο; Πόσοι από εσάς σπεύσατε να μιλήσετε για περίφραξη των πανεπιστημίων; Ας όψονται οι εγκληματίες, αυτοί που τους υποστηρίζουν για οποιονδήποτε λόγο και αυτόι που τρομοκρατούνται και ζητούν εντατική αστυνόμευση.

Όπου στ` αλήθεια υπάρχει πρόβλημα βρίσκεται και η λύση, αρκεί κάποιος να το θελήσει. Όπως έγινε π.χ. τα τελευταία χρόνια στα Εξάρχεια, που οι ίδιοι οι κάτοικοι «καθάρισαν» την περιοχή (δεν ξέρω πώς το έκαναν) από τα πρεζάκια και την έκαναν και πάλι ασφαλή. Εμπρός λοιπόν, ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα. Θέλετε ασφάλεια στις γειτονιές και στα πανεπιστήμιά σας; Οργανωθείτε οι κάτοικοι και ψάξτε ενεργά να βρείτε την λύση. Καμία αστυνομία, καμία Χρυσή Αυγή, κανένας συναγερμός και κανένας «προστάτης» δεν πρόκειται ποτέ να σας σώσει εάν είστε στον καναπέ σας, αλλοτριωμένοι και περιμένετε την λύση να έρθει ουρανοκατέβατη.

Παρ` όλ` αυτά, αντί να εστιάσουμε στο πρόβλημα, αναλωνόμαστε σε μικρότητες, σε διχόνοιες, εμπάθειες και προσωπικά μίση. Και δώσ` του νέα μέτρα αυστηρότητας, και δώσ` του μειώσεις, και δώσ` του περιορισμό της ελευιερίας των πολιτών και δώσ` του αστυνόμευση. Και δώσ` τους και άρτο και θεάματα ή κάποιον αποδιοπομπαίο τράγο κάθε 15 μέρες για να έχουν κάτι να ασχολούνται και να μη βλέπουν μπροστά τους και γύρω τους. Και τελικά η δυναστική εξουσία καταλήγει να μην επιβάλεται πραξικοπηματικά στον κόσμο, αλλά ο κόσμος να παρακαλάει να του την φορέσουνε καπέλο μπας και γλιτώσει. Σοβαρευτείτε παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Αλλο ενα τρανο παραδειγμα της ανικανοτητας ολων των κυβερνησεων ολα αυτα τα χρονια να διαχειριστουν αυτους τους συγκεκριμενους πληθυσμους ανθρωπων.Η λυση της Χρυσης Αυγης φανταζει πλεον μονοδρομος.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
ΣΟταν οι γονεις σου/παππουδες πηγαιναν μαζικα στη γερμανια επρεπε να τους πεταξουν σε κελια επειδη πηγαιναν εκει πεινασμενοι,αναζητωντας δουλεια;Μια χαρα εγκληματιες-υποψηφιοι αποτελουσαν.

Για το συγκεκριμένο που αναφέρεις θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
Η εκάστοτε Γερμανική κυβέρνηση (αν δεν κάνω λάθος και άλλες), έπαιρναν σαν μετανάστες όσους χρειάζονταν για εργασία.
Δεν ήταν ποτέ (και ειδικά εκείνα τα χρόνια των παπούδων μας και των γονιών μας) μπάτε σκύλοι αλέστε. ΣΕ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΚΟΣΚΙΝΟ.
Από τη στιγμή που πατούσαν το πόδι τους εκεί (οι μετανάστες), ήξερε το κράτος, πού θα έμεναν, τι δουλειά θα έκαναν, τους περνούσαν και από ιατρικές εξετάσεις (αυτό συνέβαινε και στην Αμερική - νήσος «Έλλι») και ήξεραν πόσο καιρό θα μείνουν ...
Τώρα δεν ξέρω, μπορεί να έχουν χάσει και αυτοί λίγο τη μπάλα αλλά σίγουρα δεν γίνεται αυτό που διαδραματίζεται ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ εδώ!!!
Ακόμη και στην Αμερική να θέλεις να πας (έχω πρόσφατο σχετικά γεγονός μέσα στην οικογένειά μου), θα πρέπει κάποιος να σου κάνει πρόσκληση.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Για το συγκεκριμένο που αναφέρεις θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
Η εκάστοτε Γερμανική κυβέρνηση (αν δεν κάνω λάθος και άλλες), έπαιρναν σαν μετανάστες όσους χρειάζονταν για εργασία.
Δεν ήταν ποτέ (και ειδικά εκείνα τα χρόνια των παπούδων μας και των γονιών μας) μπάτε σκύλοι αλέστε. ΣΕ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΚΟΣΚΙΝΟ.
Από τη στιγμή που πατούσαν το πόδι τους εκεί (οι μετανάστες), ήξερε το κράτος, πού θα έμεναν, τι δουλειά θα έκαναν, τους περνούσαν και από ιατρικές εξετάσεις (αυτό συνέβαινε και στην Αμερική - νήσος «Έλλι») και ήξεραν πόσο καιρό θα μείνουν ...
Τώρα δεν ξέρω, μπορεί να έχουν χάσει και αυτοί λίγο τη μπάλα αλλά σίγουρα δεν γίνεται αυτό που διαδραματίζεται ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ εδώ!!!
Ακόμη και στην Αμερική να θέλεις να πας (έχω πρόσφατο σχετικά γεγονός μέσα στην οικογένειά μου), θα πρέπει κάποιος να σου κάνει πρόσκληση.:bye:
Πεστα ρε φιλε.Εχω βερεθει την καραμελα περι ελληνων μεταναστων απ'τους αμορφωτους ,για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Πεστα ρε φιλε.Εχω βερεθει την καραμελα περι ελληνων μεταναστων απ'τους αμορφωτους ,για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα.

Δυστυχώς το θέμα δεν είναι η μετανάστευση. Αυτή άλλωστε δεν είναι τωρινό φαινόμενο.
Το θέμα είναι το ΠΩΣ, το με ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ και το ΓΙΑΤΙ μεταναστεύει ο άνθρωπος.
Εγώ π.χ. αν αποφάσιζα να φύγω για ένα καλύτερο μέλλον, για μια πιο ανθρώπινη ζωή, θα είχα την υποχρέωση προς τον εαυτό μου να εξετάσω το πού θα πάω, το πώς θα πάω και το τί θα κάνω εκεί που θα πάω.
Τώρα κάποιος θα μου πει: «ναι, αλλά όλοι αυτοί είναι αμόρφωτοι».
Μα και οι γονείς μας ή οι παπούδες μας που πήγαν Γερμανία, Αμερική, Αυστραλία, Καναδά, Κων/πολη δεν πιστεύω να είχαν και πανεπιστημιακή μόρφωση. Οι περισσότεροι ούτε καν το Δημοτικό δεν είχαν τελειώσει.
Άρα, κάτι άλλο παίζεται με όλους αυτούς που έρχονται κατά μυριάδες ή με όλους όσους «τους φέρνουν» κατά μυριάδες. Οι περισσότεροι δε, ούτε που γνωρίζουν σε ποια χώρα βρίσκονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Αλλο ενα τρανο παραδειγμα της ανικανοτητας ολων των κυβερνησεων ολα αυτα τα χρονια να διαχειριστουν αυτους τους συγκεκριμενους πληθυσμους ανθρωπων.Η λυση της Χρυσης Αυγης φανταζει πλεον μονοδρομος.:(
Ειπα και εγω δεν θα πεταξει κανεις την μαλακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Αλλο ενα τρανο παραδειγμα της ανικανοτητας ολων των κυβερνησεων ολα αυτα τα χρονια να διαχειριστουν αυτους τους συγκεκριμενους πληθυσμους ανθρωπων.Η λυση της Χρυσης Αυγης φανταζει πλεον μονοδρομος.:(


Και ο Τζήμερος έχει προτάσεις σε πολύ πιο δημοκρατικό πλαίσιο απ' ότι οι χαυγήτες, αλλά δεν βλέπω να το ψάχνεις. Μάλλον ισχύει αυτό που γράφουν οι προλαλήσαντες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Oι Ρομά μπορεί να μην έχουν άγριες διαθέσεις. Απλά μπορεί να θέλουν να κάνουν γνωριμίες με φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αίσχος, το μόνο που θέλανε οι Ρομά ήταν να μορφωθούν και αυτοί και να σπουδάσουν για ένα καλύτερο αύριο. Αλλά όταν τα πανεπιστήμια έχουν γεμίσει ρατσιστές αυτά παθαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Αίσχος, το μόνο που θέλανε οι Ρομά ήταν να μορφωθούν και αυτοί και να σπουδάσουν για ένα καλύτερο αύριο. Αλλά όταν τα πανεπιστήμια έχουν γεμίσει ρατσιστές αυτά παθαίνεις.

Έλα ντε. Οι Έλληνες φοιτητές γενικώς καταγγέλουν τον ρατσισμό αλλά μόνο στις λέξεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top