Πρωτοετείς φοιτητές του Οικονομικού Παν. Αθηνών

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Κανείς δεν αγαπάει το τμήμα οικονομικής επιστήμης
Το αγαπάω εγώ και ας φεύγω.
Προς Γιώργο και mathguy αν με το καλό στο Α εξάμηνο έχετε καθηγητή μαθηματικών των Η.Φλυτζάνη είστε πολύ τυχεροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Εδώ είμαστε! :)
Καλό αυτό αλλά καλύτερα να υπάρχει θρεντ με τους πρωτοετείς του τμήματος όπου θα βοηθάμε ο ένας τον άλλον, θα σχολιάζουμε κτλ

Το αγαπάω εγώ και ας φεύγω.
Προς Γιώργο και mathguy αν με το καλό στο Α εξάμηνο έχετε καθηγητή μαθηματικών των Η.Φλυτζάνη είστε πολύ τυχεροί.
Καταρχάς συγχαρητήρια για την εισαγωγή στο μαθηματικό και καλή επιτυχία εκεί πέρα. Ποιός Φλυτζάνης ρε, εδώ έχουμε τον Αλογοσκούφη στο τμήμα.Και εγώ σκεφτόμουν σοβαρά το μαθηματικό μέχρι που άκουσα κάτι άθλιες κριτικές. Σε ποιό εξάμηνο διέκοψες τις σπουδές σου αν μου επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καλό αυτό αλλά καλύτερα να υπάρχει θρεντ με τους πρωτοετείς του τμήματος όπου θα βοηθάμε ο ένας τον άλλον, θα σχολιάζουμε κτλ

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48457&page=3
Ελπίζω να ζωντανέψει λίγο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
εδώ έχουμε τον Αλογοσκούφη στο τμήμα.
Έχω πληροφορηθεί οτι ο Αλογοσκούφης είναι άψογος καθηγητής,άσχετα αν την γνώση του δεν την εφήρμοσε όταν έπρεπε.

Και εγώ σκεφτόμουν σοβαρά το μαθηματικό μέχρι που άκουσα κάτι άθλιες κριτικές.
Τί κριτικές ήταν αυτές?btw αν σου αρέσουν τόσο τα μαθηματικά θα την καταβρείς στην σχολή το Α έτος,μετά γίνονται πιο εφαρμοσμένα.

Σε ποιό εξάμηνο διέκοψες τις σπουδές σου αν μου επιτρέπεται;
Μετά το τέλος του πρώτου έτους δηλαδή στο 2ο εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Περασα 43ος στο τμημα στατιστικης οπα,ειμαι πολυ χαρουμενος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Κανάς άλλος για ΔΕΤ; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το αγαπάω εγώ και ας φεύγω.
Προς Γιώργο και mathguy αν με το καλό στο Α εξάμηνο έχετε καθηγητή μαθηματικών των Η.Φλυτζάνη είστε πολύ τυχεροί.

Εχω το συγγραμα για γραμμικη του φλυτζανη.
Ο,τι χειροτερο εχουν πιασει τα χερια μου:rant:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Εχω το συγγραμα για γραμμικη του φλυτζανη.
Γι'αυτό μάλλον μας το άλλαξαν και μας,έχουμε του A.Chiang
Τον είχες ποτέ ως καθηγητή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γι'αυτό μάλλον μας το άλλαξαν και μας,έχουμε του A.Chiang
Τον είχες ποτέ ως καθηγητή?

Όχι οι καθηγητές δεν είναι κοινοί. Ειχα το συγγραμα που γραψε μαζι με τον Κατερινη που ειχα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Mathguy και Γιώργο.
Μπαίνω στο δεύτερο έτος στο τμήμα οικονομικής επιστήμης και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Είναι ένα πολυποίκιλο τμήμα και θα ασχοληθείτε με Οικονομικά,Μαθηματικά,Στατιστική,Κοινωνιολογία,Πολιτική.
Γενικά θα έχετε πολλές ωραίες και σφαιρικές γνώσεις.
Για οτιδήποτε χρειαστείτε μην διστάσετε να μου στείλετε μήνυμα.

@Sail,απατεώνα μου χρωστάς καφέ στο palmie όπως στο χειμερινό εξάμηνο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Είναι ένα πολυποίκιλο τμήμα και θα ασχοληθείτε με Οικονομικά,Μαθηματικά,Στατιστική,Κοινωνιολογία,Πολιτική.
+Χρηματοοικονομική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
+Χρηματοοικονομική
Tα μαθηματικά+οικονομικά,τα συνοψίζουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Καταρχάς συγχαρητήρια για την εισαγωγή στο μαθηματικό και καλή επιτυχία εκεί πέρα. Ποιός Φλυτζάνης ρε, εδώ έχουμε τον Αλογοσκούφη στο τμήμα.Και εγώ σκεφτόμουν σοβαρά το μαθηματικό μέχρι που άκουσα κάτι άθλιες κριτικές. Σε ποιό εξάμηνο διέκοψες τις σπουδές σου αν μου επιτρέπεται;

Tι κριτικές άκουσες και μάλιστα άθλιες; :P Γενικά σε ό,τι ακούς (ακούσεις) από εδώ και πέρα στις σπουδές σου, μη το δένεις και πολύ κόμπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
μη το δένεις και πολύ κόμπο.
Μην το δένεις καθόλου κόμπο είναι η σωστή συμβουλή.
Και τα παιδιά θα το καταλάβουν μόλις αντικρίσουν το χάος που ονομάζεται Ελληνικό Πανεπιστήμιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Οσοι ειστε ηδη φοιτητες και συγκεκριμενα του τμηματος οικονομικης επιστημης, εχετε σκεφτει με τι θα μπορουσατε να ασχοληθειτε μολις παρετε το πτυχιο ; Δεν παραειναι γενικο το τμημα και οι γνωσεις που λαμβανεις ; Ποιοι πιστευετε θα ειναι οι διεξοδοι για εναν αποφοιτο ; Μην λαβουμε καν υποψιν οικονομικη κριση και τωρινη οικονομικη καταστααση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Οσοι ειστε ηδη φοιτητες και συγκεκριμενα του τμηματος οικονομικης επιστημης, εχετε σκεφτει με τι θα μπορουσατε να ασχοληθειτε μολις παρετε το πτυχιο ; Δεν παραειναι γενικο το τμημα και οι γνωσεις που λαμβανεις ; Ποιοι πιστευετε θα ειναι οι διεξοδοι για εναν αποφοιτο ; Μην λαβουμε καν υποψιν οικονομικη κριση και τωρινη οικονομικη καταστααση.

Εγώ δεν είμαι ήδη φοιτητής, θα γίνω τον Οκτώβριο που θα αρχίσουν τα μαθήματα, αλλά νομίζω πως το τμήμα είναι πράγματι γενικό. Ωστόσο, απ' ό,τι καταλαβαίνω αποκτάς πολλές χρήσιμες γνώσεις επί των διάφορων πεδίων που σχετίζονται με τα οικονομικά, και με μια εξειδίκευση σε μεταπτυχιακό επίπεδο επικεντρώνεσαι σε συγκεκριμένο τομέα, ώστε να μπορείς να αναζητήσεις εργασία σχετική με αυτόν. Άλλωστε, πέρα από την οικονομική θεωρία, οικονομική ανάλυση κλπ., για έναν οικονομολόγο είναι πολύ συχνή περίπτωση η εξειδίκευση σε τομείς σχετικούς με τις επιχειρήσεις, όπως Business Administration (MBA), Finance κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Οσοι ειστε ηδη φοιτητες και συγκεκριμενα του τμηματος οικονομικης επιστημης, εχετε σκεφτει με τι θα μπορουσατε να ασχοληθειτε μολις παρετε το πτυχιο ; Δεν παραειναι γενικο το τμημα και οι γνωσεις που λαμβανεις ; Ποιοι πιστευετε θα ειναι οι διεξοδοι για εναν αποφοιτο ; Μην λαβουμε καν υποψιν οικονομικη κριση και τωρινη οικονομικη καταστααση.
Καταρχήν με το που τελειώσεις και πάρεις πτυχίο το ίδιο το τμήμα προσφέρει master στη χρηματοοικονομική (και εφαρμοσμένη οικονομική). Επιπλέον είμαστε ανοιχτοί και σε άλλα μεταπτυχιακά προγράμματα στο ΟΠΑ ή σε άλλα πανεπιστήμια. Μετά το πέρας τριών ετών απασχόλησης σε σχετικό τομέα είμαστε υποψήφιοι για μεταπτυχιακό MBA* (Master of Business Administration).
Προοπτικές χωρίς MBA αλλά με Master of finance: (Χρηματο)οικονομικός αναλυτής (Financial analyst), Χρηματοοικονομικοί διευθυντές, Διευθυντές τεχνολογικών υπηρεσιών καθώς και απασχόληση στον Τραπεζικό τομέα και ιδιαίτερα στο χρηματοοικονομικό κλάδο.
Προοπτικές με MBA: ο,τι γουστάρουμε αρκεί να έχει σχέση με οικονομία ή διοίκηση.
Σε κάλυψα;

*Εδώ ως ΜΒΑ εννοώ το AthensMBA, που το προσφέρει το ΟΠΑ σε συνεργασία με το ΕΜΠ.
Προφανώς υπάρχουν περισσότερα που δεν ξέρω και θα χρειαστεί να απευθυνθείς σε κανονικούς φοιτητές γιατί εγώ τον Οκτώβρη ξεκινώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Οσοι ειστε ηδη φοιτητες και συγκεκριμενα του τμηματος οικονομικης επιστημης, εχετε σκεφτει με τι θα μπορουσατε να ασχοληθειτε μολις παρετε το πτυχιο ; Δεν παραειναι γενικο το τμημα και οι γνωσεις που λαμβανεις ; Ποιοι πιστευετε θα ειναι οι διεξοδοι για εναν αποφοιτο ; Μην λαβουμε καν υποψιν οικονομικη κριση και τωρινη οικονομικη καταστααση.
Τίμο το τμήμα έχει κατεύθυνση χρηματοοικονομικών οπότε κάποιος με σχετική ευκολία μπορεί να μεταπηδήσει στον τομέα αυτό,ο οποίος έχει αρκετά καλές επαγγελματικές προοπτικές.το MBA και λοιπά διοικητικά μεταπτυχιακά είναι επίσης εφικτά.
Το τμήμα σου προσφέρει κατεύθυνση επίσης διεθνών οικονομικών,δηλαδή εργασία σε διεθνείς οργανισμούς,διπλωματικό σώμα κ.λ
Η κατεύθυνση οικονομικής θεωρίας,επικεντρώνεται περισσότερο στα μαθηματικά οικονομικά και σε προορίζει για ερευνητική καριέρα.
Πιστεύω το γεγονός οτι είναι γενικό σαν τμήμα είναι πολύ θετικό.

υγ:Πολλοί απόφοιτοι του τμήματος,εργάζονται στον τραπεζικό τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Οκ παιδια thanks για τις πληροφοριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Πέρυσι πότε είχαν ξεκινήσει τα μαθήματα στο ΟΠΑ;

Ανακοινώθηκαν οι ημερομηνίες τω εγγραφών για κάθε τμήμα https://www.aueb.gr/pages/foithsh/odigos/index.php

Ανακοινώθηκαν οι ημερομηνίες τω εγγραφών για κάθε τμήμα https://www.aueb.gr/pages/foithsh/odigos/index.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top