Πρωτοετείς φοιτητές του Οικονομικού Παν. Αθηνών

despoina...

Νεοφερμένος

Η despoina... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
συμφωνώ!
θα βοηθούσε αρκετά λίγη ενημέρωση για το δετ...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
συμφωνώ!
θα βοηθούσε αρκετά λίγη ενημέρωση για το δετ...!

Ανοίξτε νέο θεμα για πληροφορίες . Εδω δεν εχει καμια σχέση !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Άντενα μαζευτούμε οι πρωτοετής του ΔΕΤ!
Κανάς παλιός να μας ενημέρωσει και μας για το τμήμα αυτό?
Λοιπόν εγώ είμαι δεύτερο έτος στο τμήμα. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι το πρώτο έτος είναι λιγάκι βαρετό ειδικά το πρώτο εξάμηνο, γιατί στο πρώτος έτος τα μαθήματα είναι γενικά! Από τα δεύτερο έτος πιστεύω τα μαθήματα γίνονται πολυ πιο ενδιαφέροντα. Παρολ' αυτά υπήρχαν μαθήματα και από τα δύο εξάμηνα που γούσταρα τρελά! Αυτό που σίγουρα θα ξέρετε είναι ότι στο δετ υπάρχουν πολλά μαθήματα πληροφορικής, οπότε αν κάποιος δεν του αρέσει η πληροφορική πιθανόν να μου του αρέσει και το δετ! Ένα απ΄τα χαρακτηριστικά του τμήματος μας είναι οι πολλές εργασίες που μας βάζουν και κυρίως στα μαθήματα πληροφορικής! Οι περισσότερες από αυτές τις εργασίες ειναι υποχρεωτικές για να περάσετε το μάθημα, ενω άλλες δεν είναι και απλά σας βοηθούν να πάρετε ένα καλύτερο βαθμό!
Τώρα από το πρώτο εξάμηνο σίγουρα θα πρέπει να προσέξετε το μάθημα μικροοικονομικη αναλυση ειδικά αν έχετε τον καθήγητη που είχα εγώ γιατί είναι λίγο περίεργος και μας έβαζε κάθε βδομάδα από ένα τεστ και μια εργασία κάνοντας το μάθημα απαιτητικό! Καθώς και το μάθημα εισαγωγή στην πληροφορική!
Από το δεύτερο θα πρέπει να προσέξετε τον προγραμματισμό Ι(αν ασχολειθείται με τις εργασίες τότε κατά 90% έχετε περάσει το μάθημα) με το μάθημα μακροοικονομική ανάλυση που μου έκανε ο ίδιος καθηγητής που έκανε μάκρο, και με τα μαθηματικά ΙΙ.

Πάντως το δετ είναι ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον τμήμα και δεν έχω μετανιώσει ούτε στιγμή που πέρασα εδώ! Σας εύχομε καλή αρχή στην φοιτητική ζωή και ότι άλλη απορία έχετε πείτε μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanahtIstratis

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Για το πότε ξεκινούν οι εγγραφές έχει ανακοινωθεί κάτι; Στο σάιτ του Ο.Π.Α. δεν είδα τίποτα σχετικό μέχρι τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NtoiS7

Νεοφερμένος

Ο NtoiS7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ΕΓΩ!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
οικονομικης επιστημης περασα εγω
ποτε αρχιζουν οι εγγραφες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Normal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 185 μηνύματα.
ειναι δυσκολα τα πραγματα στο ΛΟΧΡΗ? εχω αγχωθει λιγο γιατι περα απο αυτα που μπορεις να μαθεις απο το σαιτ δεν εχω καμια αλλη πληροφορια.

Κοίταξε ο βαθμός δυσκολίας είναι σχετικός...στο Α εξάμηνο είναι αλήθεια οτι θα βαρεθείς λίγο γιατί δεν θα αγγίξεις οικονομικά μαθήματα εκτός απο management και θα έχεις μαθηματικά στατιστική κλπ που κάποια απ' αυτά μπορεί να σου φανούν λίγο κάπως. Υπερβολικά δύσκολα δεν είναι, απλά θα θέλει ένα σύστημα στο διάβασμά σου και ειδικά στο Β' εξάμηνο που θα έρθεις σε επαφή με την λογιστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lexritis

Νεοφερμένος

Ο lexritis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ευτυχώς πάντως που το επίθετο μου αρχίζει από Δ :P:redface:

Εισαι οντως τυχερη που εισαι Α-Λ... Το αλλο κλιμακιο συνηθως ειναι λιγακι πιο ευνοημενο σχετικα με τα ωραρια(εγω στο 1ο εξαμηνο ειχα μαθημα καθε μερα στις 9 το πρωι -.-) αλλα απο καθηγητες το Α-Λ ειναι πολυυυυ καλυτερα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanahtIstratis

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τίποτα για την ηλεκτρονική εγγραφή; Το λινκ που βρήκα στις οδηγείες για την εγγραφη που υπάρχουν στο σαϊτ δεν δουλεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εισαι οντως τυχερη που εισαι Α-Λ... Το αλλο κλιμακιο συνηθως ειναι λιγακι πιο ευνοημενο σχετικα με τα ωραρια(εγω στο 1ο εξαμηνο ειχα μαθημα καθε μερα στις 9 το πρωι -.-) αλλα απο καθηγητες το Α-Λ ειναι πολυυυυ καλυτερα ;)

Μόνο τα ωράρια είναι?
Μόνο και μόνο Στατιστική και Οικονομική των Επιχ. να πιάσεις βλέπεις την διαφορά.

Στατιστική 25-30% επιτυχόντες στο Μ-Ω , 70-75% επιτυχόντες στο Α-Λ. Δεν τα ειδες?
Στο 2ο έτος προστίθενται και η Χρηματοδοτική 1. άσεεε!

Ξέρει κανείς τίποτα για την ηλεκτρονική εγγραφή; Το λινκ που βρήκα στις οδηγείες για την εγγραφη που υπάρχουν στο σαϊτ δεν δουλεύει.

Δεν έχει ανοίξει το σύστημα μάλλον.
Θα παραλάβεις πρώτα γράμμα καλωσορίσματος από το πρύτανη που θα λέει και για την ηλ. εγγραφή σου!
Μην αγχώνεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μόνο τα ωράρια είναι?
Μόνο και μόνο Στατιστική και Οικονομική των Επιχ. να πιάσεις βλέπεις την διαφορά.

Στατιστική 25-30% επιτυχόντες στο Μ-Ω , 70-75% επιτυχόντες στο Α-Λ. Δεν τα ειδες?
Στο 2ο έτος προστίθενται και η Χρηματοδοτική 1. άσεεε!

Ειδικα αυτο που εκανε αυτος στο Μ-Ω το Φεβρουαριο στην οικονομικη των επιχειρησεων... τους ειπε θα ειναι ολα Σ-Λ και ηταν αναπτυξης... Με τη Χρηματοδοτικη 1 τι παιζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maruuuz

Νεοφερμένος

Η maruuuz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αααα κι εγω στο δετ περασα καλως σας βρηκα :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ειδικα αυτο που εκανε αυτος στο Μ-Ω το Φεβρουαριο στην οικονομικη των επιχειρησεων... τους ειπε θα ειναι ολα Σ-Λ και ηταν αναπτυξης... Με τη Χρηματοδοτικη 1 τι παιζει?

Έτσι κάνει! Τι νομίζεις; Παπαλεξανδρής είναι;
Η Χρημα 1 είναι πολύ ενδιαφέρον μάθημα και ο Δράκος (Μ-Ω) είναι πολύ καλός καθηγητής (από τους καλύτερους) αλλά ο Διαμαντής (Α-Λ) βάζει εργασία και έτσι υπάρχει μετατόπιση κατα μ.ο 1 μονάδας στις βαθμολογίες .. προς τα πάνω! Τουλάχιστον σε εμάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoina...

Νεοφερμένος

Η despoina... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μήπως μπορεί κανείς να μου πει τι χρειάζεται για την 2η φάση της εγγραφής?? ή να μου στείλει το λινκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
. Εκτυπωμένη την αίτηση της ηλεκτρονικής σας εγγραφής που λάβατε (download) πιο πάνω. Επίσης, θα πρέπει να την ελέγξετε, να κάνετε τυχόν διορθώσεις, να γράψετε ημερομηνία και να υπογράψετε κάτω δεξιά,
2β. Συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο το Ατομικό Στατιστικό Δελτίο (χορηγείται την ημέρα των εγγραφών από τη Γραμματεία του οικείου Τμήματος),
. Απολυτήριο Λυκείου ή αποδεικτικό αυτού ή νομίμως επικυρωμένο αντίγραφο (εκτός των εγγραφόμενων ως Αλλοδαπών),
2δ. Νομίμως επικυρωμένο αντίγραφο της Βεβαίωσης Πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (εκτός των εγγραφόμενων ως Αλλοδαπών),
. Φωτοτυπία της αστυνομικής σας ταυτότητας (ή διαβατηρίου για τους Αλλοδαπούς),
2στ. Υπεύθυνη Δήλωση ότι ο σπουδαστής δεν είναι εγγεγραμμένος σε άλλη σχολή ή τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα,
2ζ. Εξουσιοδότηση, εφόσον η εγγραφή γίνεται από αντιπρόσωπο,
2η. Πιστοποιητικά ιατρικών εξετάσεων ακτινογραφίας θώρακος, παθολογικής εξέτασης και δερματολογικής εξέτασης. Οι εξετάσεις γίνονται σε οποιοδήποτε Κρατικό Νοσοκομείο ή ασφαλιστικό φορέα, ή ιατρό της συγκεκριμένης ειδικότητας και για να γίνουν αποδεκτές πρέπει να φέρουν τη σφραγίδα του Κρατικού Νοσοκομείου ή του ασφαλιστικού φορέα ή του ιατρού που έγιναν. Στις γνωματεύσεις πρέπει να αναγράφεται ο σκοπός τους (δηλαδή «Εγγραφή σε Α.Ε.Ι.»),
2θ. Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης, εφόσον προέρχεστε από χώρα της Ε.Ε.,
2ι. Πιστοποιητικό γνώσης Ελληνικής γλώσσας (δεν απαιτείται αν έχετε απολυτήριο Ελληνικού ή Κυπριακού λυκείου) και
2ια. Έξι (6) όμοιες φωτογραφίες τύπου ταυτότητας, στο πίσω μέρος των οποίων θα πρέπει να αναγράφεται το ονοματεπώνυμό σας.

2η όχι υποχρεωτικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoina...

Νεοφερμένος

Η despoina... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
. Εκτυπωμένη την αίτηση της ηλεκτρονικής σας εγγραφής που λάβατε (download) πιο πάνω. Επίσης, θα πρέπει να την ελέγξετε, να κάνετε τυχόν διορθώσεις, να γράψετε ημερομηνία και να υπογράψετε κάτω δεξιά,
2β. Συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο το Ατομικό Στατιστικό Δελτίο (χορηγείται την ημέρα των εγγραφών από τη Γραμματεία του οικείου Τμήματος),
. Απολυτήριο Λυκείου ή αποδεικτικό αυτού ή νομίμως επικυρωμένο αντίγραφο (εκτός των εγγραφόμενων ως Αλλοδαπών),
2δ. Νομίμως επικυρωμένο αντίγραφο της Βεβαίωσης Πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (εκτός των εγγραφόμενων ως Αλλοδαπών),
. Φωτοτυπία της αστυνομικής σας ταυτότητας (ή διαβατηρίου για τους Αλλοδαπούς),
2στ. Υπεύθυνη Δήλωση ότι ο σπουδαστής δεν είναι εγγεγραμμένος σε άλλη σχολή ή τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα,
2ζ. Εξουσιοδότηση, εφόσον η εγγραφή γίνεται από αντιπρόσωπο,
2η. Πιστοποιητικά ιατρικών εξετάσεων ακτινογραφίας θώρακος, παθολογικής εξέτασης και δερματολογικής εξέτασης. Οι εξετάσεις γίνονται σε οποιοδήποτε Κρατικό Νοσοκομείο ή ασφαλιστικό φορέα, ή ιατρό της συγκεκριμένης ειδικότητας και για να γίνουν αποδεκτές πρέπει να φέρουν τη σφραγίδα του Κρατικού Νοσοκομείου ή του ασφαλιστικού φορέα ή του ιατρού που έγιναν. Στις γνωματεύσεις πρέπει να αναγράφεται ο σκοπός τους (δηλαδή «Εγγραφή σε Α.Ε.Ι.»),
2θ. Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης, εφόσον προέρχεστε από χώρα της Ε.Ε.,
2ι. Πιστοποιητικό γνώσης Ελληνικής γλώσσας (δεν απαιτείται αν έχετε απολυτήριο Ελληνικού ή Κυπριακού λυκείου) και
2ια. Έξι (6) όμοιες φωτογραφίες τύπου ταυτότητας, στο πίσω μέρος των οποίων θα πρέπει να αναγράφεται το ονοματεπώνυμό σας.

2η όχι υποχρεωτικό

ευχαριστώ πολύ !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
ξερει κανεις γιατι το σαιτ της προεγγραφης (https://e-grammateia.aueb.gr:8081/eggrafes/Main.action) δεν μπαινει?
ενας φιλος μου ενω εκανε την καταχωρηση της ηλεκτρονικης προεγγραφης, δεν "κατεβασε" το αρχειο pdf και τωρα δεν ξερει τι να κανει:Σ ειναι στο ΟΔΕ και σημερα που καλουσε στην γραμματεια του δεν το σηκωναν!
μηπως μπορει να βοηθησει καποιος που να γνωριζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ξερει κανεις γιατι το σαιτ της προεγγραφης (https://e-grammateia.aueb.gr:8081/eggrafes/Main.action) δεν μπαινει?
ενας φιλος μου ενω εκανε την καταχωρηση της ηλεκτρονικης προεγγραφης, δεν "κατεβασε" το αρχειο pdf και τωρα δεν ξερει τι να κανει:Σ ειναι στο ΟΔΕ και σημερα που καλουσε στην γραμματεια του δεν το σηκωναν!
μηπως μπορει να βοηθησει καποιος που να γνωριζει?

Πρέπει να απευθυνθεί στη γραμματεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Πρέπει να απευθυνθεί στη γραμματεία.

θα παιρνει καθημερινα για να μαθει, αλλα το αγχος του ειναι μηπως δεν μπορεσει να γραφτει ή κατι παρομοιο αρκετα σοβαρο:Σ
δεν υπαρχει τετοια περιπτωση ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top