Πρωτοετείς στη Βιολογία

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Συγχαρητήρια!! Κι εγώ εκεί σπουδάζω εδώ και 2 χρόνια και είναι πολύ ενδιαφέρουσα σχολή!! :) Καλή σταδιοδρομία!!

Thanks!! :thumbup:

γεια! κι εγω βιολογια θεσσαλονικης! :)

Κι εγω Θεσσαλονικη, συμφοιτητριες θα ειμαστε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

froufroula

Νεοφερμένος

Η froufroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
περασα βιολογια κρητης!!!!υπαρχει κανεις αλλος που ν περασε κρητη??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos21

Νεοφερμένος

Ο Nάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Βιολογια πατρας !!!!
Καλη μας φοιτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

froufroula

Νεοφερμένος

Η froufroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Χο! Count me in.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Colorful_World

Νεοφερμένος

Η Μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Βιολογια Αθηνας +γω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Βιολογια Αθηνας +γω!

Καλώς ήρθες! Αν έχεις κάποια απορία, είμαι στο τέταρτο έτος, κάτι μπορώ να βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dream~

Νεοφερμένος

Η ~Dream~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γεια σας!μπορεί να μου πει καποιος τη διαφορα μεταξυ του τμηματος της βιολογίας και της βιοχημείας? ακουσα οτι και απο τα δυο βγαίνεις βιολόγος... ισχύει?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Γεια σας!μπορεί να μου πει καποιος τη διαφορα μεταξυ του τμηματος της βιολογίας και της βιοχημείας? ακουσα οτι και απο τα δυο βγαίνεις βιολόγος... ισχύει?:worry:
και απο το Βιολογικων Εφαρμογων στα Γιαννενα..οσο για την Βιοχημεια που ειμαι φοιτητης της ακομα και εγω εχω μπερδευτει με αυτα που ακουω αλλα απο οσο εχω καταλαβει ανηκουμε προσφατα στους Βιολογους. Τωρα αν ψαχνεις για γενικοτερες πληροφοριες και διαφορες δες τα αντιστοιχα τοπικ των σχολων;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dream~

Νεοφερμένος

Η ~Dream~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
και απο το Βιολογικων Εφαρμογων στα Γιαννενα..οσο για την Βιοχημεια που ειμαι φοιτητης της ακομα και εγω εχω μπερδευτει με αυτα που ακουω αλλα απο οσο εχω καταλαβει ανηκουμε προσφατα στους Βιολογους. Τωρα αν ψαχνεις για γενικοτερες πληροφοριες και διαφορες δες τα αντιστοιχα τοπικ των σχολων;)
Βλεπω απλά ότι η Βιοχημεία έχει περισσοτερα μαθηματα απο τη Βιολογία και οτι καθημερινώς τελειωνετε απο τις 9 το πρωι στις 8 το βραδυ..για να πω την αληθεια δεν εχω διαπιστωσει και ιδιαιτερες διαφορές στα μαθηματα σας απο το βιολογικό και αυτό είναι που με μπερδεύει...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Βλεπω απλά ότι η Βιοχημεία έχει περισσοτερα μαθηματα απο τη Βιολογία και οτι καθημερινώς τελειωνετε απο τις 9 το πρωι στις 8 το βραδυ..για να πω την αληθεια δεν εχω διαπιστωσει και ιδιαιτερες διαφορές στα μαθηματα σας απο το βιολογικό και αυτό είναι που με μπερδεύει...:worry:

Δεν ξέρω για τα άλλα βιολογικά, αλλά και στο Βιολογικό της Αθήνας 9 το πρωί ξεκινάμε και 7 με 8 το βράδυ τελειώνουμε. Ίσως στα άλλα βιολογικά δεν είδες τα εργαστήρια. Νομίζω ότι τα τμήματα που δεν είναι Βιολογίας, ανήκουν στις Βιοεπιστήμες. Τώρα πόσο Βιολόγοι είναι δε γνωρίζω. Όμως νομίζω πως αυτό είναι πολύ τυπικό. Ουσιαστικά η διαφορά ενός που τελειώνει ένα τμήμα Βιολογίας με τα τμήματα βιοχημείας, είναι η εξειδίκευση. Η Βιολογία είναι κάτι πιο γενικό και συμπεριλαμβάνει και τα υπόλοιπα. Ως προς τη Βιοχημεία, είναι ισότιμα τα δύο τμήματα. Ας πούμε, στο Βιολογικό Αθήνας, έχουμε μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς που έχουν τελειώσει αυτά τα τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γνώρισα προχθές ένα παιδί απ' το βιολογικών εφαρμογών στα Ιωάννινα που κάνει πτυχιακή εδώ (Ηράκλειο), αν βοηθάει καθόλου.

Και κάτι άλλο. Αν θες ντε και καλά να βάλεις ταμπελίτσα το κριτήριο που ψάχνεις είναι η εξέλιξη. Βιολόγοι είναι μόνο, κι όντως, μόνο όσοι μελετούν ή έχουν ασχοληθεί διεξοδικά με την εξέλιξη. Οπότε για το τυπικό κι ανούσιο, για μένα, θέμα του τίτλου καθαρά, απλά κοίτα κατά πόσο το καλύπτουν αυτό τα προγράμματα σπουδών και στην καλύτερη μίλα με άτομα από μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Βλεπω απλά ότι η Βιοχημεία έχει περισσοτερα μαθηματα απο τη Βιολογία και οτι καθημερινώς τελειωνετε απο τις 9 το πρωι στις 8 το βραδυ..για να πω την αληθεια δεν εχω διαπιστωσει και ιδιαιτερες διαφορές στα μαθηματα σας απο το βιολογικό και αυτό είναι που με μπερδεύει...:worry:
ενταξει αυτο με το ωραριο δεν ειναι ακριβως ετσι αν θελεις για περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου μηνυμα αλλα οντως οι ωρες ειναι αρκετες.επειδη δεν ειμαι σε βιολογικο καθαρο τμημα δεν μπορω να σου κανω συγκριση αρα αν θελεις μπορω απλα για το τμημα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τι σκατά, θέλουμε tutorial και για τις αρνητικές; Πόσο είστε, 5; :P

"Οι γάτες είναι καλύτερες απ' τους σκύλους."

Είναι μία πρόταση στην οποία βαράς αρνητική ελεύθερα. Δε γουστάρεις τις γάτες, we get it.

"Ο μουσακάς είναι πιο νόστιμος απ' το παστίτσιο."

Βάρα κι εδώ ελεύθερα, ούτε μένα μ' αρέσει τόσο ο μουσακάς.

"Το βρεγμένο χώμα μυρίζει ωραία."

Κι εδώ.

"Η cadbury έχει ωραία γεύση χωρίς γάλα."

Κι εδώ.

"Ωραίο το Παρίσι."

Κι εδώ.

Και σ' ό,τι άλλο σκεφτείς με τον ίδιο τρόπο τέλος πάντων ελεύθερα.

Αλλά όταν βαράς αρνητική σ' αυτό

"Η μελέτη της εξέλιξης είναι απαραίτητη για ένα βιολόγο."

ή, εναλλακτικά, όπως το διατύπωσε ο Dobzhansky, ένας μαλάκας που δεν ήταν στην ύλη σας στο σχολείο

"Τίποτα στη βιολογία δεν έχει νόημα παρά μόνο υπό το φως της εξέλιξης."

χωρίς καν να μπεις στον κόπο να επιχειρηματολογήσεις --να μαντέψω ότι ούτε στον κόπο να σκεφτείς μπήκες-- ε τότε ρε κακομοίρη θα στο πω απλά, αν σπουδάζεις ήδη βιολογία ή κάτι σχετικό παράτα τα ή αν σκοπεύεις να ασχοληθείς με βιολογία άλλαξε πορεία.

Ή άλλαξε μυαλά βέβαια, και στις δύο περιπτώσεις παίζει αυτό. Ποτέ δεν είν' αργά, ναι, αλλά νταξ, έχει κι η μαλακία τα όριά της. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τι σκατά, θέλουμε tutorial και για τις αρνητικές; Πόσο είστε, 5; :P

"Οι γάτες είναι καλύτερες απ' τους σκύλους."

Είναι μία πρόταση στην οποία βαράς αρνητική ελεύθερα. Δε γουστάρεις τις γάτες, we get it.

"Ο μουσακάς είναι πιο νόστιμος απ' το παστίτσιο."

Βάρα κι εδώ ελεύθερα, ούτε μένα μ' αρέσει τόσο ο μουσακάς.

"Το βρεγμένο χώμα μυρίζει ωραία."

Κι εδώ.

"Η cadbury έχει ωραία γεύση χωρίς γάλα."

Κι εδώ.

"Ωραίο το Παρίσι."

Κι εδώ.

Και σ' ό,τι άλλο σκεφτείς με τον ίδιο τρόπο τέλος πάντων ελεύθερα.

Αλλά όταν βαράς αρνητική σ' αυτό

"Η μελέτη της εξέλιξης είναι απαραίτητη για ένα βιολόγο."

ή, εναλλακτικά, όπως το διατύπωσε ο Dobzhansky, ένας μαλάκας που δεν ήταν στην ύλη σας στο σχολείο

"Τίποτα στη βιολογία δεν έχει νόημα παρά μόνο υπό το φως της εξέλιξης."

χωρίς καν να μπεις στον κόπο να επιχειρηματολογήσεις --να μαντέψω ότι ούτε στον κόπο να σκεφτείς μπήκες-- ε τότε ρε κακομοίρη θα στο πω απλά, αν σπουδάζεις ήδη βιολογία ή κάτι σχετικό παράτα τα ή αν σκοπεύεις να ασχοληθείς με βιολογία άλλαξε πορεία.

Ή άλλαξε μυαλά βέβαια, και στις δύο περιπτώσεις παίζει αυτό. Ποτέ δεν είν' αργά, ναι, αλλά νταξ, έχει κι η μαλακία τα όριά της. :P
Μπράβο ρε Shadowfax μ'έκανες και γέλασα βραδιάτικα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γνώρισα προχθές ένα παιδί απ' το βιολογικών εφαρμογών στα Ιωάννινα που κάνει πτυχιακή εδώ (Ηράκλειο), αν βοηθάει καθόλου.

Και κάτι άλλο. Αν θες ντε και καλά να βάλεις ταμπελίτσα το κριτήριο που ψάχνεις είναι η εξέλιξη. Βιολόγοι είναι μόνο, κι όντως, μόνο όσοι μελετούν ή έχουν ασχοληθεί διεξοδικά με την εξέλιξη. Οπότε για το τυπικό κι ανούσιο, για μένα, θέμα του τίτλου καθαρά, απλά κοίτα κατά πόσο το καλύπτουν αυτό τα προγράμματα σπουδών και στην καλύτερη μίλα με άτομα από μέσα.

Εντάξει, πολύ τραβηγμένο. Υπάρχουν καταξιωμένοι βιολόγοι που είναι μακριά από το αντικείμενο της εξέλιξης. Αυτό κατά τη γνώμη μου. Επίσης, αν δεν μπεις στο τμήμα, από το πρόγραμμα σπουδών δύσκολο να καταλάβεις. Στο Βιολογικό της Αθήνας, η εξέλιξη διδάσκεται στο τέταρτο έτος σε ένα εξάμηνο, όμως μέχρι το τέταρτο έτος έχει αναφερθεί σε πάρα πολλά μαθήματα η εξέλιξη. Δυστυχώς ή ευτυχώς, αυτή είναι η οπτική γωνία με την οποία οι Βιολόγοι βλέπουν στις μέρες μας τον κόσμο. Όμως, μην γενικεύεις. Είμαστε επιστήμονες κι άρα αμφισβητούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αμφιβάλλω όμως αν τελικά σπουδάζουμε βιολογία και οι δύο όταν μου λες ότι εξέλιξη θα μάθεις τελευταίο εξάμηνο σ' ένα μάθημα ή όταν τέλος πάντων θεωρούμε την προϋπόθεση γενίκευση.

Υπάρχουν πολλοί καταξιωμένοι βιολόγοι των οποίων το αντικείμενο είναι, φαινομενικά, μακριά απ' την εξέλιξη, ναι. Φαινομενικά με την έννοια ότι καθημερινά ασχολούνται με κάτι που δεν απαιτεί άμεσα εξελικτική προσέγγιση, διαφορετικά δεν έχει νόημα έτσι κι αλλιώς να πεις ότι κάτι στη βιολογία είναι μακριά απ' την εξέλιξη. Anw, δεν υπάρχει κανένας καταξιωμένος βιολόγος όμως που δεν έχει κάνει αυτό που είπα στην αρχή, δηλαδή μελέτη ή διεξοδική ενασχόληση με την εξέλιξη. Κανένας καταξιωμένος βιολόγος δε θα κολλήσει όταν θα του ζητηθεί έτσι, for fuck's sake, να μπλέξει στην επιστημονική του καθημερινότητα την εξέλιξη και κανένας καταξιωμένος βιολόγος, τέλος, δε θα πάψει ποτέ να σκέφτεται εξελικτικά.

Με το ίδιο σκεπτικό υπάρχουν, φυσικά, πολλοί καταξιωμένοι βιοεπιστήμονες που δεν είναι τόσο καλοί βιολόγοι, αν είναι και καθόλου. Gee, δεν είναι κακό να μην είσαι βιολόγος, σιγά το πράγμα. Επιλέγεις ξερωγώ ν' ασχοληθείς με κάτι πολύ συγκεκριμένο κι οριοθετημένο σε σημείο που εντάξει, μπορεί να μην έχει και νόημα τελικά να μπλέξεις την εξέλιξη κι όλο το σκεπτικό που φέρνει από πίσω. Οπότε, λογικό κι απόλυτα δικαιολογημένο, αργά ή γρήγορα την αφήνεις χωρίς ν' ασχολείσαι τόσο. Ε, σταδιακά χάνεις και τη βιολογία χωρίς αυτό να σημαίνει όμως ότι, για παράδειγμα, γίνεσαι χειρότερος στο αντικείμενό σου. Απλά δεν είσαι βιολόγος.

Το άλλο με το μάθημα τώρα. Αν περιμέναμε να μάθουμε εξέλιξη απ' το ΕΝΑ μάθημα ΕΝΟΣ εξαμήνου μέσα σε ΤΕΣΣΕΡΑ χρόνια ε, ας τα χέζαμε όλα κι ας σηκωνόμαστε να φύγουμε. :P

Δεν πάει έτσι. Εξέλιξη δε μαθαίνεις σ' ένα μάθημα, είναι ηλίθιο να περιμένεις κάτι τέτοιο. Μόνη σου το λες, είναι τρόπος σκέψης που αναγκαστικά υπάρχει και στα υπόλοιπα μαθήματα. Δε γίνεται να την αποκόψεις, κι ούτε να μην ασχοληθείς ποτέ στα 4 χρόνια εκτός απ' το τελευταίο εξάμηνο. Όλο το σκεπτικό της δουλεύεται, ζυμώνεται και συνεχώς αναθεωρείται στο κεφάλι σου όσο σπουδάζεις. Κι αυτό, για μένα, είναι η βιολογία στην ουσία της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Ειμαι και εγω πρωτοετης στο Βιολογικο Κρητης!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Είχα διαβάσει σε ένα παρόμοιο θρεντ οτι τί βιολόγος,τι ΜΒ& Γ στην Αλεξανδρούπολη ,τί Β&Β στη Λάρισα , ''βγαίνεις'' απο τα τμήματα αυτά βιολόγος.
ΠΕ-βιολόγος δηλαδή.
Αληθεύει ;;
Ααα και κάτι άλλο: γενετιστής μόνο ιατρός με αντίστοιχο διδακτορικό μπορεί να είναι κανείς.Θέλω να πω το τμήμα στην Αλεξανδρούπολη δε βγάζει γενετιστές;;
τι στο καλό,δε μπορώ να καταλάβω,γιατί να υπάρχουν τόσα πολλά τμήματα,με διαφορετικά ονόματα,και να έχουν παρόμοιες σπουδές;
το ίδιο συμβαίνει και στις οικονομικές επιστήμες ....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top