Πρωτοετείς ΕΜΠ

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Άντε σε κανένα 10λεπτο λέω να αρχίσω να ανηφορίζω για Πατησιών.
Για να δούμε τι θα δούμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

manos2013

Νεοφερμένος

Ο manos2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Για αυτόν που έχει κανονίσει μεταπτυχιακό και περιμένει να κάνει χαρτιά δε μπορώ να μιλήσω γιατί δε ξέρω πώς πάει. Αλλά αυτό το πράγμα με τους πρωτοετείς που αγωνιούν έχει γίνει τόσο καραμέλα που μου τη δίνει στα νεύρα.

Ο τωρινός πρωτοετής έκανε μια μεγάλη προσπάθεια την περασμένη χρονιά για να περάσει στη σχολή που ήθελε. Το κατανοώ. Τώρα όμως ξέρετε τι κάνει; ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Τα ξύνει να ματώσουν. Δεν είναι τυχαίο που λένε πως οι διακοπές μετά τις πανελλήνιες θα είναι οι μεγαλύτερες στη ζωή σου. Ε εσείς θα αυτό θα το έχετε κάπως πιο έντονο. Ποιο είναι το πρόβλημα λοιπόν; Αράξτε στο νέο σας σπίτι αν είστε σε καμιά επαρχία και κόψτε καμιά βόλτα ή ότι άλλο. Ούτε εξεταστική έχετε ούτε τίποτα.. Εγώ δηλαδή που έχω ακόμη άλλα 3 μαθήματα και περιμένω τι θα πρεπε να πω; Από τη σχολή μια φορά δε μένετε απ' έξω δε περιμένατε εμένα να σας το πω έτσι;

Η ακόμη μεγαλύτερη πλάκα είναι οι φωνές απόγνωσης που βλέπω συνεχώς του στυλ "δεν ξέρω πότε θα ανοίξει η σχολή τι θα κάνω". Ε είναι πολύ απλό. Μπαίνεις στο site της σχολής σου, πας στο τμήμα των ανακοινώσεων, το κάνεις bookmark και το τσεκάρεις κάθε μέρα. Που είναι ακριβώς το δύσκολο εκεί; Έχουμε φτάσει 18 χρονών από πού θα πρεπε να περιμένουμε να ενημερωθούμε; Αυτός που θα έρθει και θα το κάνει βούκινο πως η σχολή ανοίγει και βγήκε πρόγραμμα πώς λέτε να το καταλάβει, έχει θείο τον πρύτανη;

Όσο για τους εργαζόμενους που και καλά μπήκαν με βύζμα πέρα από το ότι δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ που σημαίνει πως εσκεμένα διαδίδετε αβάσιμες κατηγορίες κατά ανθρώπων που δεν ξέρετε και είναι σε πολύ πιο δύσκολη θέση από ότι εσείς. τι θα πει ακριβώς αυτό; Έτσι πάει το πράγμα; οφθαλμός αντί οφθαλμού; χαρείτε την πολιτισμένη μας ευρωπαϊκή χώρα, όπου ο καθένας κοιτά να βγάλει το μάτι του άλλου και να αναδειχθεί ο λιγότερο καμπούρης από τους άλλους ( aka ο περισσότερο νομιμόφρων ). Μπράβο, καλά πάμε.

υγ: ναι, ξέρω, η γραμματεία της σχολής μας είναι στριμμένη άρα σίγουρα μπήκε απ' το παράθυρο οκ αυτό το πολύ σημαντικό το παρέλειψα.

Καταρχην δεν ξυνεται κανενας πρωτοετης με το ετσι θελω αλλα του επιβαλλεται απο τη στιγμη που ειναι κλειστες οι σχολες. Να το εχουμε ξεκαθαρισμενο αυτο γιατι το λες καπως υποτιμητικα. Απ τη στιγμη που δεν ειμαι εγγεγραμμενος ουτε αποψη εχω στις ΓΣ ουτε τιποτα οποτε ουσιαστικη συμμετοχη δεν μπορει να υπαρξει.

Διαφωνω οσο διαφωνεις και συ για τις απολυσεις που εφαρμοζει η κυβερνηση ανεξαρτητα με το αν μπηκαν ως βυζματα ή αξιοκρατικα με ΑΣΕΠ ή οτιδηποτε. Ειναι απαραδεκτο το να αφηνεις στο δρομο με τετοιο τροπο ανθρωπους που εχουν οικογενειες απο πισω ΑΛΛΑ μην ξεχνιομαστε δεν ειναι οι πρωτοι εργαζομενοι που απολυονται υπαρχουν πολλα παιδια με ανεργο γονιο-εις που με μεγαλη δυσκολια αν ειναι απο επαρχια καταφερνουν να ερθουν να μεινουν εδω περα. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν ειναι ολοι κακομαθημενα ανυπομονα παιδακια που ερχονται να κανουν φυγουρα υπαρχουν και αλλα προβληματα!

Εγω προσωπικα τυχαινει να εμενα στην Αθηνα, ξερω ομως παιδια που οταν βγηκαν οι βασεις προπληρωσαν ενοικια για σπιτια εδω περα και τωρα οι πληρωμες τρεχουν για κανενα απολυτως λογο αφου ειναι στους τοπους διαμονης τους...Υπαρχουν σε ολες τις πλευρες προβληματα να μη τα ισοπεδωνουμε ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Για αυτόν που έχει κανονίσει μεταπτυχιακό και περιμένει να κάνει χαρτιά δε μπορώ να μιλήσω γιατί δε ξέρω πώς πάει. Αλλά αυτό το πράγμα με τους πρωτοετείς που αγωνιούν έχει γίνει τόσο καραμέλα που μου τη δίνει στα νεύρα.

Ο τωρινός πρωτοετής έκανε μια μεγάλη προσπάθεια την περασμένη χρονιά για να περάσει στη σχολή που ήθελε. Το κατανοώ. Τώρα όμως ξέρετε τι κάνει; ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Τα ξύνει να ματώσουν. Δεν είναι τυχαίο που λένε πως οι διακοπές μετά τις πανελλήνιες θα είναι οι μεγαλύτερες στη ζωή σου. Ε εσείς θα αυτό θα το έχετε κάπως πιο έντονο. Ποιο είναι το πρόβλημα λοιπόν; Αράξτε στο νέο σας σπίτι αν είστε σε καμιά επαρχία και κόψτε καμιά βόλτα ή ότι άλλο. Ούτε εξεταστική έχετε ούτε τίποτα.. Εγώ δηλαδή που έχω ακόμη άλλα 3 μαθήματα και περιμένω τι θα πρεπε να πω; Από τη σχολή μια φορά δε μένετε απ' έξω δε περιμένατε εμένα να σας το πω έτσι;

Η ακόμη μεγαλύτερη πλάκα είναι οι φωνές απόγνωσης που βλέπω συνεχώς του στυλ "δεν ξέρω πότε θα ανοίξει η σχολή τι θα κάνω". Ε είναι πολύ απλό. Μπαίνεις στο site της σχολής σου, πας στο τμήμα των ανακοινώσεων, το κάνεις bookmark και το τσεκάρεις κάθε μέρα. Που είναι ακριβώς το δύσκολο εκεί; Έχουμε φτάσει 18 χρονών από πού θα πρεπε να περιμένουμε να ενημερωθούμε; Αυτός που θα έρθει και θα το κάνει βούκινο πως η σχολή ανοίγει και βγήκε πρόγραμμα πώς λέτε να το καταλάβει, έχει θείο τον πρύτανη;

Όσο για τους εργαζόμενους που και καλά μπήκαν με βύζμα πέρα από το ότι δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ που σημαίνει πως εσκεμένα διαδίδετε αβάσιμες κατηγορίες κατά ανθρώπων που δεν ξέρετε και είναι σε πολύ πιο δύσκολη θέση από ότι εσείς. τι θα πει ακριβώς αυτό; Έτσι πάει το πράγμα; οφθαλμός αντί οφθαλμού; χαρείτε την πολιτισμένη μας ευρωπαϊκή χώρα, όπου ο καθένας κοιτά να βγάλει το μάτι του άλλου και να αναδειχθεί ο λιγότερο καμπούρης από τους άλλους ( aka ο περισσότερο νομιμόφρων ). Μπράβο, καλά πάμε.

υγ: ναι, ξέρω, η γραμματεία της σχολής μας είναι στριμμένη άρα σίγουρα μπήκε απ' το παράθυρο οκ αυτό το πολύ σημαντικό το παρέλειψα.

Δεν ειναι μονο πρωτοετης που μενουν στην Αθηνα. Ειναι δεκαδες παιδια που ερχονται απο την επαρχια, πληρωσαν εγγυησεις, νοικια, ερχονται λογαριασμοι κλπ. Δεν ξερω αν εσενα θα σου περισσευαν 600-700€ να τα πεταξεις σε νοικια και λογαριασμους χωρις να σου χρειαζεται, για να υποστηριξεις τον αγωνα. Αυτον που πληρωνει νοικι και φτυνει αιμα να τα βγαλει περα καθε μηνα τον καταλαβαινω και να εχει αγχος να γραφτει και να θελει ανοιχτη τη σχολη. Εγω ειμαι απο την Αθηνα, μενω σπιτι μου, χεστηκα, ειτε δωσω τωρα μαθηματα ειτε σε δυο χρονια. 2ο ετος ειμαι. Δν ειναι ολοι ομως σαν και μενα. Αυτη ειναι η διαφορα.

Για το αγχος της ενημερωσης εχεις δικιο. Απλα δικαιολογω αρκετους γιατι μετα απο ενα χρονο φυτεμα για τις εξετασεις, εχουν χασει την αμεση επαφη με τον εξω κοσμο. ;);)

Για τους εργαζομενους δν θα πω αν ειναι σωστη ή οχι η διαθεσιμοτητα. Αυτο ειναι αλλοι στη θεση να το κρινουν, και για το ποσοι χρειαζονται, ποσοι περισσευουν, ποσοι μπορουν να αξιοποιηθουν αλλου. Οσο για το αν μπηκαν απο το παραθυρο, συμφωνα με τα στοιχεια του κρατους το 5% ολων των δημοσιων υπαλληλων εχει μπει με ΑΣΕΠ. Εντυπωσιακα ποσοστα. Επειδη μιλησες ομως για ευρωπαικο κρατος, αν κριθουν οτι περισσευουν, τοτε να απολυθουν σωστα? Γιατι ετσι γινεται στα ευρωπαικα κρατη. Μονο στην Ελλαδα διαδηλωνουν με συνθηματα ''Κατω οι επιχειρησεις που απολυουν οσους περισσευουν''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Gareth κανά νέο από το μέτωπο? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Gareth κανά νέο από το μέτωπο? :P

Πήγα σήμερα στην ενημέρωση για την Αρχιτεκτονική ΕΜΠ στο ΕΜΠ(Πατησίων). Από ότι άκουσα η καλύτερη περίπτωση είναι να αρχίσουμε Νοέμβριο..δεν θέλουν όμως να χαθεί το εξάμηνο.Υπάρχει περίπτωση την Παρασκευή να διοργανωθεί πανπολυτεχνειακή συγκέντρωση στην Πολυτεχνειούπολη.

Αυτά.. με λίγα λόγια , οι απεργίες θα συνεχιστούν ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ελπιζω να μην ανοιξουμε την πρωτη βδομαδα του Νοεμβρη γιατι θα ειμαι εκτος Ελλαδος :P . Toσες εβδομαδες χαθηκαν, για αλλη μια να το κανουμε θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Αυτή η εκδήλωση την Παρασκευή ακούγεται καλή ευκαιρία να γνωριστούμε οι πρωτοετείς μεταξύ μας αλλά και με τα παλαιότερα παιδιά, εκτός κι αν είναι βιτρίνα των παρατάξεων η εκδήλωση και γίνει των κομματόσκυλων το κάγκελο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Papajim202

Νεοφερμένος

Ο Papajim202 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Τι ακριβως θα γινει παιδια και που?
Θα πατε εσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Τι ακριβως θα γινει παιδια και που?
Θα πατε εσεις?

Στην ενημέρωση ειπώθηκε ότι είναι πολύ πιθανόν ( όχι σίγουρο ), ότι την Παρασκευή θα γίνει Πανπολυτεχνειακή συγκέντρωση στην Πολυτεχνειούπολη στο Ζωγράφου.

Όπως είπα είναι πολύ πιθανόν, όχι σίγουρο .. Θα περιμένουμε επίσημη ανακοίνωση του ΕΜΠ.

Εμπίτες και Εμπίτισες ενωθείται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Papajim202

Νεοφερμένος

Ο Papajim202 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εγινε, καταλαβα. Τι να πω, οψόμεθα.
Αλλα ενταξει δεν θα βγει και τιποτα, τουλαχζιστον να γνωριστουμε με κανα παιδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Και εδώ το αναφέρει το μπλογκ των εργαζομένων στο ΕΜΠ --> https://ergazomenoiemp.blogspot.gr/2013/09/29092013.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos2013

Νεοφερμένος

Ο manos2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Επειδη μαλλον οι εργαζομενοι του ΕΜΠ θα κανουν την εκδηλωση σιγουρα θα εχει καποια ενημερωση φανταζομαι για το συμβαινει αλλα ειναι οντως τελεια ευκαιρια να γνωριστουμε σαν πρωτοετεις μεταξυ μας! Αντε ακομα ΜΜΜ και αρχιτεκτονα δεν εχω γνωρισει πρεπει να καλυψω ολο το φασμα αρα αμα γινει φυγαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καταρχην δεν ξυνεται κανενας πρωτοετης με το ετσι θελω αλλα του επιβαλλεται απο τη στιγμη που ειναι κλειστες οι σχολες. Να το εχουμε ξεκαθαρισμενο αυτο γιατι το λες καπως υποτιμητικα. Απ τη στιγμη που δεν ειμαι εγγεγραμμενος ουτε αποψη εχω στις ΓΣ ουτε τιποτα οποτε ουσιαστικη συμμετοχη δεν μπορει να υπαρξει.
Όχι, δε το λέω υποτιμητικά. Είναι απλά η αλήθεια. Και με αυτό θέλω να πω πως ο πρωτοετής αυτή τη στιγμή δεν θίγεται στο παραμικρό από τις κινήσεις των διοικητικών και των φοιτητών άρα προς τι ακριβώς η κλάψα;

Το ότι δεν είσαι εγγεγραμένος δε σημαίνει ότι δεν έχεις αποψη. Επίσης, είτε είσαι εγγεγραμμένος είτε όχι μπορείς άνετα να πας στις ΓΣΣΦ του τμήματός σου και να μιλήσεις αν θες. Το μόνο ότι για την ψηφοφορία ίσως ζητήσουν πάσο αλλά αυτό δε γίνεται παντού.

Διαφωνω οσο διαφωνεις και συ για τις απολυσεις που εφαρμοζει η κυβερνηση ανεξαρτητα με το αν μπηκαν ως βυζματα ή αξιοκρατικα με ΑΣΕΠ ή οτιδηποτε. Ειναι απαραδεκτο το να αφηνεις στο δρομο με τετοιο τροπο ανθρωπους που εχουν οικογενειες απο πισω ΑΛΛΑ μην ξεχνιομαστε δεν ειναι οι πρωτοι εργαζομενοι που απολυονται υπαρχουν πολλα παιδια με ανεργο γονιο-εις που με μεγαλη δυσκολια αν ειναι απο επαρχια καταφερνουν να ερθουν να μεινουν εδω περα. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν ειναι ολοι κακομαθημενα ανυπομονα παιδακια που ερχονται να κανουν φυγουρα υπαρχουν και αλλα προβληματα!
Δεν είπα κανέναν κακομαθημένο. Δεν είναι το μόνο πρόβλημα σύμφωνοι. Είναι όμως ένα πρόβλημα. Και ακόμη και όταν και άλλοι άνθρωποι απολύονταν, τότε πάλι υπήρχαν κάποιοι ( λίγοι ) να τους στηρίξουν. Και επίσης τότε πάλι, υπήρχαν κάποιοι άλλοι καλοθελητές να μιλήσουν για άλλα προβλήματα, βύσματα, αξιοκρατία, ο-καθένας-κοιτά-μόνο-την-παρτάρα-του κλπ. Καταλαβαίνετε που οδηγεί αυτή η λογική έτσι;

Εγω προσωπικα τυχαινει να εμενα στην Αθηνα, ξερω ομως παιδια που οταν βγηκαν οι βασεις προπληρωσαν ενοικια για σπιτια εδω περα και τωρα οι πληρωμες τρεχουν για κανενα απολυτως λογο αφου ειναι στους τοπους διαμονης τους...Υπαρχουν σε ολες τις πλευρες προβληματα να μη τα ισοπεδωνουμε ολα.
Δεν ειναι μονο πρωτοετης που μενουν στην Αθηνα. Ειναι δεκαδες παιδια που ερχονται απο την επαρχια, πληρωσαν εγγυησεις, νοικια, ερχονται λογαριασμοι κλπ. Δεν ξερω αν εσενα θα σου περισσευαν 600-700€ να τα πεταξεις σε νοικια και λογαριασμους χωρις να σου χρειαζεται, για να υποστηριξεις τον αγωνα. Αυτον που πληρωνει νοικι και φτυνει αιμα να τα βγαλει περα καθε μηνα τον καταλαβαινω και να εχει αγχος να γραφτει και να θελει ανοιχτη τη σχολη. Εγω ειμαι απο την Αθηνα, μενω σπιτι μου, χεστηκα, ειτε δωσω τωρα μαθηματα ειτε σε δυο χρονια. 2ο ετος ειμαι. Δν ειναι ολοι ομως σαν και μενα. Αυτη ειναι η διαφορα.
Όχι δε μου περισσεύουν ούτε 600-700 αλλά ούτε και μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ που χρειάζονται για έξω για αυτό και σπουδάζω στον τόπο διαμονής μου.

Παρ' όλα αυτά νομίζω όμως πως ξέρετε κι εσείς πως υπάρχει ένας λόγος που οι φοιτητές τρέχουν για σπίτια πριν καν ξεκινήσει ο Σεπτέμβρης έτσι; Και αυτός ο λόγος είναι πως και Δεκέμβρη να ξέρεις πως ανοίγει η σχολή αν πας τότε να βρεις σπίτι θα πάρεις τα 3 του Καράμπελα. Επίσης όλοι ξέρετε πως λόγω της εξεταστικής Σεπτεμβρίου σε μια κανονική κατάσταση τα μαθήματα στη μεγάλη πλειονότητα των σχολών δεν αρχίζουν αρχές Σεπτέμβρη όπου οι περισσότεροι νοικιάζουν τα σπίτια αλλά αρχές Οκτώβρη.
Που σημαίνει, πως είτε κλείσει η σχολή, είτε όχι ο ένας αυτός μήνας θα πάει άπατος. ΕΠΙΣΗΣ, αν δεν κάνω λάθος τους καλοκαιρινούς μήνες που θα περίμενε κάποιος με την ίδια λογική να πάει στους γονείς του ή για διακοπές 2 μήνες για ενοίκιο και λογαριασμούς πάνε τσάμπα έτσι; Εδώ όμως δε παραπονιόμαστε γιατί δεν υπάρχει κάποιος για να κατηγορήσουμε. Με την ίδια επίσης λογική όμως, αν λόγω των τωρινών κινητοποιήσεων μετατοπιστεί όλο το εξάμηνο και σε πάει για εξεταστική μέχρι μέσα-τέλη Ιουλίου θα έπρεπε να ευχαριστείτε τους απεργούς γιατί τώρα δε θα πληρώνετε ένα μήνα τσάμπα έτσι; Εκτός κι αν η λογική του αγανακτισμένου πρωτοετή είναι τρίγωνη.

Αλλά πέρα από όλα αυτά, τι μου λέτε ακριβώς; Πως είναι κάτι τέτοιο τόσο μεγάλο πρόβλημα, που είναι ευθύνη των μέχρι νεοτέρας απολυμένων απεργών το γεγονός ότι κάνουν απεργία διαρκείας χωρίς να λένε πότε θα σταματήσουν. Μα πού ακούστηκε ε. Καημένα παιδιά. Για αυτό λοιπόν εγώ αυτά τα ακούω βερεσέ.

btw αν ήθελα να γίνω λίγο πιο κακός θα έλεγα πως πολλοί οι οποίοι τωρα κλαίγονται για το χαμένο ενοίκιο, το καλοκαιράκι μετά τις πανελληνιες έσκαγαν μερικές εκατοντάδες ευρώ σε διακοπούλες που "επιβάλλονται μετά τις πανελλήνιες".

Για τους εργαζομενους δν θα πω αν ειναι σωστη ή οχι η διαθεσιμοτητα. Αυτο ειναι αλλοι στη θεση να το κρινουν, και για το ποσοι χρειαζονται, ποσοι περισσευουν, ποσοι μπορουν να αξιοποιηθουν αλλου. Οσο για το αν μπηκαν απο το παραθυρο, συμφωνα με τα στοιχεια του κρατους το 5% ολων των δημοσιων υπαλληλων εχει μπει με ΑΣΕΠ. Εντυπωσιακα ποσοστα. Επειδη μιλησες ομως για ευρωπαικο κρατος, αν κριθουν οτι περισσευουν, τοτε να απολυθουν σωστα? Γιατι ετσι γινεται στα ευρωπαικα κρατη. Μονο στην Ελλαδα διαδηλωνουν με συνθηματα ''Κατω οι επιχειρησεις που απολυουν οσους περισσευουν''.
Όταν δίνεις νούμερα να δίνεις μαζί και πηγές. Είτε είναι 5 είτε είναι 2 αυτό από μόνο του εμένα πάλι δε μου λέει τίποτα. Επίσης σε αυτό το εκτός ΑΣΕΠ ποσοστό ένα ( μικρό οκ ) μέρος των εκτός ΑΣΕΠ είναι παλιότεροι που διορίστηκαν με επετηρίδα.

Όχι, το ευρωπαϊκή χώρα το είπα ειρωνικά. Δεν έχω καμιά φαντασίωση να γίνουμε Ευρώπη, ειδικά σε αυτά τα θέματα. Αυτό που περιμένω εγώ από το κράτος είναι να μου συμπεριφέρεται όπως πρέπει, να μεριμνεί για μένα και να μην αυθαιρετεί. Αυτά δεν έχουν τοποθεσία. Στην Ευρώπη δε ξέρω τι γίνεται. Αλλά δε ξέρω κατά πόσο στέκει για ένα κράτος που υποτίθεται πως δεν έχει τα ρουσφέτια τα δικά μας να διορίζει δημοσιους υπαλλήλους και κάμποσα χρόνια μετά να καταλήγει ότι δεν έπρεπε να τους πάρει ( και να τους πετάει στο δρόμο για αυτό το λόγο ).
Τέτοιες απολύσεις κάνουν οι ιδιωτικές εταιρείες γιατί έπεσαν έξω και μειώθηκαν τα κέρδη τους ( και αυτός είναι πάντα ο λόγος, κανένας ξαφνικά από μόνος του δε περισσεύει ). Όχι ένα καλά δομημένο και διαφανές δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Στην ενημέρωση ειπώθηκε ότι είναι πολύ πιθανόν ( όχι σίγουρο ), ότι την Παρασκευή θα γίνει Πανπολυτεχνειακή συγκέντρωση στην Πολυτεχνειούπολη στο Ζωγράφου.

Όπως είπα είναι πολύ πιθανόν, όχι σίγουρο .. Θα περιμένουμε επίσημη ανακοίνωση του ΕΜΠ.

Εμπίτες και Εμπίτισες ενωθείται!!

ειχε κοσμο η συγκεντρωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crusαder

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πέρασα πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ! :) Κανένας συμφοιτητής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Προς τον vasilis498 αλλά και προς οποιονδήποτε άλλο νομίζει πως οι πρωτοετείς δεν θίγονται απλά να τους ενημερώσω πως άμα "χαθεί" το εξάμηνο αυτόματα οι σπουδές όλων πάνε ένα εξάμηνο αργότερα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για χρήματα, βιογραφικό κλπ, μιας και δεν νομίζω να μπορέσει κανείς από εμάς να δικαιολογήσει στο βιογραφικό του ότι άργησε ένα εξάμηνο να τελειώσει λόγω απεργίας, και ειδικά στο εξωτερικό.

Πάντα φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε χάνεται το εξάμηνο, ειδικά αν απαιτήσουν να μη γίνει κάτι τέτοιο οι ίδιοι οι φοιτητές. Όποιος τα λέει αυτά ή ψεύτης έιναι ή ηλίθιος.

Όσο για το εξωτερικό, μεταξύ μας αλλά .. το αν θα τελειώσεις στα 5 ή στα 5μισι χρόνια ψιλοχέστηκαν. Έχουν άλλα πράγματα να δουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top