Προφορικές εξετάσεις στο πανεπιστήμιο

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλημέρα, Καλή εβδομάδα!! Λοιπόν θέλω να ρωτήσω το εξής
Στη νομική υπάρχουν μαθήματα που δίνουν προφορικές εξετάσεις οι φοιτητές τώρα τον Σεπτέμβριο, γι' αυτό θέλω να ρωτήσω εάν ξέρετε τι γίνεται.
Δηλαδή πόσα άτομα είναι στην αίθουσα, πόσοι καθηγητές, πόση ώρα διαρκεί περίπου, και γενικά ζητούν ότι λέει το βιβλίο ή ότι έχουν πει στο μάθημα?? Ακόμα πως προκύπτει η βαθμολογία?? Λένε εκείνη τη στιγμή τους βαθμούς??
Εάν γνωρίζει κανείς ας απαντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Υπάρχει κανείς που γνωρίζει κάτι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ενδιαφερεσαι μονο για νομικη ή και γι' αλλα πανεπιστημια/τμηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Ενδιαφερεσαι μονο για νομικη ή και γι' αλλα πανεπιστημια/τμηματα?

Κυρίως για νομική αλλα δεν εχω προβλημα να διαβάσω τι συμβαίνει και σε αλλα τμήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στην ιατρική εξαρτάται από τον καθηγητή καθαρά αν είναι κακός μπορεί να πετάξει μια κουφή ερώτηση και να τους κόψεις όλους αλλά από την άλλη μπορεί να σε περάσει με ελάχιστο διάβασμα :)

Σε ελάχιστα μαθήματα (σε μας ένα) η προφρορική εξέταση ήταν με βάση κανονισμών και τηρούνταν από τους εξεταστές.

Συνήθως μπαίναμε ανά 3-5 άτομα στο γραφείο του κυρίου καθηγητή/τριας και καθόμασταν στους δερμάτινους καναπέδες ή στις καρέκλες που έχει και μας έκανε ερωτήσεις στο καθένα προσωπικά :O. Υπάρχουν περιπτώσεις που όποιος δεν ξέρει την ερώτηση πάει σε άλλον να την απαντήσει αλλά και περίπτωση που η ερώτηση καίγεται :D.

Yπάρχουν και μερικές λίγες περιπτώσεις που η προφορική εξέταση καταντάει σε συζήτηση χαβαλέ και περνάμε ωραία μέχρι να περάσει η ώρα.


...Το χειρότερο στις εξετάσεις τις προφορικές αυτές είναι η αναμονή αφού υπήρχε μία στιγμή που η εξέταση ήταν στις 11 το πρωί και εγώ εξετάστικά στις 7 το βράδυ..

Άλλο κακό είναι η διάρκεια... στα πτυχιακά που τα πράγματα αρχίζουν να σοβαρεύουν αφού βγαίνουμε ιατροί σε λίγο καιρό η προφορική μπορούσε να κρατήσει πάνω από 3 ώρες :)

Μπορεί η διάρκεια να κρατήσει πιο λίγο από το αναμενόμενο (1 λεπτό :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Στην ιατρική εξαρτάται από τον καθηγητή καθαρά αν είναι κακός μπορεί να πετάξει μια κουφή ερώτηση και τους κόψεις όλους αλλά από την άλλη μπορεί να σε περάσει με ελάχιστο διάβασμα :)

Σε ελάχιστα μαθήματα (σε μας ένα) η προφρορική εξέταση ήταν με βάση κανονισμών και τηρούνταν από τους εξεταστές.

Συνήθως μπαίναμε ανά 3-5 άτομα στο γραφείο του κυρίου καθηγητή/τριας και καθόμασταν στους δερμάτινους καναπέδες ή στις καρέκλες που έχει και μας έκανε ερωτήσεις στο καθένα προσωπικά :O. Υπάρχουν περιπτώσεις που όποιος δεν ξέρει την ερώτηση πάει σε άλλον να την απαντήσει αλλά και περίπτωση που η ερώτηση καίγεται :D.

Yπάρχουν και μερικές λίγες περιπτώσεις που η προφορικά εξέταση καταντάει σε συζήτηση χαβαλέ και περνάμε ωραία μέχρι να περάσει η ώρα.


...Το χειρότερο στις εξετάσεις τις προφορικές αυτές είναι η αναμονή αφού υπήρχε μία στιγμή που η εξέταση ήταν στις 11 το πρωί και εγώ εξετάστικά στις 7 το βράδυ..

Άλλο κακό είναι η διάρκεια... στα πτυχιακά που τα πράγματα αρχίζουν να σοβαρεύουν αφού βγαίνουμε ιατροί σε λίγο καιρό η προφορική μπορούσε να κρατήσει πάνω από 3 ώρες :)

Α καλα εντάξει και ως προς την βαθμολογια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Α καλα εντάξει και ως προς την βαθμολογια??

Εξαρταται από τον καθηγητή ... και είναι κατά βάση μη αντικειμενική (δηλαδή παίρνεις βαθμό κάτω από αυτό που αξίζεις αλλά και πολλές φορές παραπάνω από ότι άξιζεις).

η εμπειρία μου ως προς τις προφορικές εξετάσεις είναι να δίνεις τα μαθήματα σε περιόδους που δεν είναι πολλοί οι εξεταζόμενοι (πχ Σεπτέμβρη - δεν ισχύει για σχολές που έχουν πολλά άτομα - και να πηγαίνεις στην δεύτερη η τρίτη φουρνιά παιδιών-. Καλώς ή κακώς όταν εξετάζουν πολλά άτομα οι καθηγητές σίγουρα θα νευριάσουν από παιδάκια που πήγανε τουρίστες και θα πάει ντόμινο και σε παιδιά που έχουν διαβάσει.

Πολλά παιδιά μένουν τελευταία για να μαζεύουν ερωτήσεις από προηγούμενους αλλά αυτό ποτέ δε μπόρεσα να το καταφέρω... ότι έρευνα για ερωτήσεις την έκανα τις προηγούμενε μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Εξαρταται από τον καθηγητή ... και είναι κατά βάση μη αντικειμενική (δηλαδή παίρνεις βαθμό κάτω από αυτό που αξίζεις αλλά και πολλές φορές παραπάνω από ότι άξιζεις).

η εμπειρία μου ως προς τις προφορικές εξετάσεις είναι να δίνεις τα μαθήματα σε περιόδους που δεν είναι πολλοί οι εξεταζόμενοι (πχ Σεπτέμβρη - δεν ισχύει για σχολές που έχουν πολλά άτομα - και να πηγαίνεις στην δεύτερη η τρίτη φουρνιά παιδιών-. Καλώς ή κακώς όταν εξετάζουν πολλά άτομα οι καθηγητές σίγουρα θα νευριάσουν από παιδάκια που πήγανε τουρίστες και θα πάει ντόμινο και σε παιδιά που έχουν διαβάσει.

Πολλά παιδιά μένουν τελευταία για να μαζεύουν ερωτήσεις από προηγούμενους αλλά αυτό ποτέ δε μπόρεσα να το καταφέρω... ότι έρευνα για ερωτήσεις την έκανα τις προηγούμενε μέρες.

Ως προς την ωρα οταν λεει για παραδειγμα 11 πας με αλφαβητικη σειρα ή όπως υέλει ο καθένας??
Σας έλεγαν τις βαθμολογιες όταν τελειώνατε?? Σε ενα μαθημα για παραδειγμα θεωρητικο μπορει να συμβει να σου βαλει υψηλη βαθμολογια π.χ πανω απο 8??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ως προς την ωρα οταν λεει για παραδειγμα 11 πας με αλφαβητικη σειρα ή όπως υέλει ο καθένας??
Σας έλεγαν τις βαθμολογιες όταν τελειώνατε?? Σε ενα μαθημα για παραδειγμα θεωρητικο μπορει να συμβει να σου βαλει υψηλη βαθμολογια π.χ πανω απο 8??

Συνήθως είναι λίστα που πάει ανάλογα όπως έχει δηλώσει, αλλά μπορεί να είναι χύμα (όπως θέλει η Γραμματεία στην τύχη, αλφαβητικά δεν είχε ποτέ σε μας).


Για τους βαθμούς κατά βάση σου λένε αν πέρασες ή κόπηκε αλλά πολλές φορές λένε και το βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Συμφωνω με ολα τα παραπανω που ειπε ο fockos. Επισης, υπαρχει περιπτωση να ειναι κι ο βοηθος του καθηγητη μεσα, ο οποιος δε ρωταει, αλλα συνεννοειται με τον καθηγητη ποια βαθμολογια πρεπει να παρει ο καθενας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις, με βοηθήσατε αρκετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria k

Νεοφερμένος

Η Maria k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Για ποιο λογο αναφερεσαι προφορικες εξετασεις στο τμημα της νομικης μονο αυτον τον μηνα που εχουμε?στις υπολοιπες εξεταστικες περιοδους δεν υπαρχουν ή ειναι πιο ελαχιστες οι προφορικες εξετασεις?...ενδιαφερομαι να μαθω γιαυτο ρωταω!ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Γιατί αυτό τον μήνα θα δωσει γνωστος μου δεν γνωρίζω εαν υπαρχουν προφορικες εξετασεις σε αλλα εξαμηνα ή εάν είναι ελαχιστες, ελπιζω να βρεθεί κάποιος πιο σχετικος με το αντικειμενο για να σου απαντηση με βεβαιοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Πριν λίγο έδινα προφορικές εξετάσεις.. στην αρχή είπε: αν δεν ξέρετε μια ερώτηση θα σας κάνω και δεύτερη και τρίτη

Εμένα μου έκανε μια (αρκετά δύσκολη) που αν δεν την ήξερα από την δραματική, δεν θα την απαντούσα.. Εγώ νόμιζα ότι θα μου κάνει και δεύτερη, αλλά δεν μου έκανε. Αυτό δεν είναι σημάδι ότι έμεινε ικανοποιημένη από την απάντηση μου; γιατί στους επόμενους, απ' ότι έμαθα, έκανε και δύο και τρεις ερωτήσεις..

Ε θα ήταν και χαζό να με κόψει με μόνο μια απάντηση μου, φαντάζομαι
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,136 μηνύματα.
Πριν λίγο έδινα προφορικές εξετάσεις.. στην αρχή είπε: αν δεν ξέρετε μια ερώτηση θα σας κάνω και δεύτερη και τρίτη

Εμένα μου έκανε μια (αρκετά δύσκολη) που αν δεν την ήξερα από την δραματική, δεν θα την απαντούσα.. Εγώ νόμιζα ότι θα μου κάνει και δεύτερη, αλλά δεν μου έκανε. Αυτό δεν είναι σημάδι ότι έμεινε ικανοποιημένη από την απάντηση μου; γιατί στους επόμενους, απ' ότι έμαθα, έκανε και δύο και τρεις ερωτήσεις..

Ε θα ήταν και χαζό να με κόψει με μόνο μια απάντηση μου, φαντάζομαι
Πέρασες ρε, μην αγχώνεσαι.<3
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top