Προτάσεις διατροφής για τις πανελλήνιες εξετάσεις

182

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Δεν ειμαι διαιτολογος, αλλα ξερω οτι συγκεκριμενες ομαδες τροφων ειναι αναγκαιες ωστε να μπορουμε να συγκεντρωθουμε, να μπορουμε να σκεφτουμε καθαρα κ.τ.λ.
Μηπως ξερετε ποια θα ηταν η καλυτερη διατροφη για τις τελευταιες μερες αλλα και κατα την διαρκεια των πανελλαδικων???
Ευχαριστω πλ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Σοκολάτα!Έχει ακουστεί ότι βοηθάει πολύ στη μνήμη και εμένα προσωπικά με βοηθάει αρκετά.Νομίζω ότι καλό θα ήταν να πας σε κάποιο φαρμακείο και να ζητήσεις κάποιες βιταμίνες γιατί υπάρχουν πολλές που βοηθάνε και στη μνήμη και γενικά πιστεύω είναι καλό να πάρεις κάποιες κατά τη διάρκεια των εξετάσεων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Σοκολάτα!Έχει ακουστεί ότι βοηθάει πολύ στη μνήμη και εμένα προσωπικά με βοηθάει αρκετά.Νομίζω ότι καλό θα ήταν να πας σε κάποιο φαρμακείο και να ζητήσεις κάποιες βιταμίνες γιατί υπάρχουν πολλές που βοηθάνε και στη μνήμη και γενικά πιστεύω είναι καλό να πάρεις κάποιες κατά τη διάρκεια των εξετάσεων..

παιδια τι διαιτολογια και ανοησιες...
Καλο φαγητο,υπνος επαρκης και λιγη ασκηση για να ξεδωσεις ειναι οι παραγοντες που θα σε βοηθησουν να ανταπεξελθεις στο διαβασμα.Και προπαντος οχι αγχος, παμε χαλαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Αχλάδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Καλα μη το παρακανετε με τις σοκολατες γιατι θα σας φερουν ζαλαδες.:worry:
Φρουτα, λαχανικα, χυμους, σπιτικο φαγητο (οχι φασττ φουντ και τετοια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

182

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Πιστευω πως τα φυσικα προιοντα ειναι καλυτερη επιλογη απο καψουλες βιταμινων...μηπως ομως εχω αδικο??
εννοω οτι παρολο που ποτε μου δεν εχω παρει, αν παρω τωρα για εναν μηνα θα με βοηθησει?? (με ταυτοχρονη καταλανωση φρουτων-λαχανικων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πηγαινε σε καποιο φαρμακειο καλυτερα και ρωτα για να σου δωσουν τις καταλληλες συμβουλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris91

Νεοφερμένος

Ο dimitris91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Παιδιά, πρώτα απ'όλα σας εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις!!! :) Πιστεύω όμως πως το να πάρετε βιταμίνες και κάθε είδους χάπι είναι υπερβολή. Απλώς, καλό είναι να καταναλώνετε φρούτα, λαχανικά και γενικότερα σπιτικό φαγητό. Σαφώς, δε θα πρέπει να τρώτε "ταχυφαγητό" ,ώστε να αποφύγετε συνέπειες στομαχικών αναταραχών κατά τη διάρκεια των εξετάσεων!!!! Καλή επιτυχία και πάλι!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Γενικώς αν ψάξετε λίγο θα βρείτε πολλά ενδιαφέροντα άρθρα σχετικά με την διατροφή κατά την περίοδο των εξετάσεων. Σε γενικες γραμμές λένε να προσέχουμε τί τρώμε, οχι πολύ βαριά φαγητά γιατί φέρνουν υπνηλία, φρούτα για βιταμίνες, και για έξτρα ενέργεια συνήθως συστήνουν μέλι,ή ξηρούς καρπούς, ή λίγο ταχίνι που είναι θρεπτικό. Επίσης νερά και χυμούς (με μέτρο) για να μην αφυδατώνεται ο οργανισμός.
Μερικά άρθρα που βρήκα πρόχειρα εδώ: https://news.pathfinder.gr/health/features/nutrition-exams.html
https://1lyk-serron.ser.sch.gr/index...-26-31&catid=46:2009-03-08-13-40-29&Itemid=61
https://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/13_diatrofi-exams.htm

Αν ψάξετε θα βρείτε κι άλλα.

Παιδιά, πρώτα απ'όλα σας εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις!!! :) Πιστεύω όμως πως το να πάρετε βιταμίνες και κάθε είδους χάπι είναι υπερβολή. Απλώς, καλό είναι να καταναλώνετε φρούτα, λαχανικά και γενικότερα σπιτικό φαγητό.

Πάντως μια απλή πολυβιταμίνη ίσως βοηθήσει,γιατί είναι περίοδος αυξημένων αναγκών και οι περισσότεροι μάλλον δεν καλύπτουν τις ανάγκες τους μέσω της διατροφής τους. Εγώ ρώτησα στο φαρμακείο για βιταμίνες και μου πρότειναν κάποιες ειδικές για "πνευματική τόνωση", σε μορφή αμπούλας. Απ ότι είδα είχαν μέσα κυρίως βιταμινες Β σε ελαφρώς αυξημένες ποσότητες σε σχέση με μια απλή βιταμίνη, αν και εγώ προσωπικά επέλεξα μια πολυβιταμίνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

182

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Πάντως μια απλή πολυβιταμίνη ίσως βοηθήσει,γιατί είναι περίοδος αυξημένων αναγκών και οι περισσότεροι μάλλον δεν καλύπτουν τις ανάγκες τους μέσω της διατροφής τους. Εγώ ρώτησα στο φαρμακείο για βιταμίνες και μου πρότειναν κάποιες ειδικές για "πνευματική τόνωση", σε μορφή αμπούλας. Απ ότι είδα είχαν μέσα κυρίως βιταμινες Β σε ελαφρώς αυξημένες ποσότητες σε σχέση με μια απλή βιταμίνη, αν και εγώ προσωπικά επέλεξα μια πολυβιταμίνη.


Σε βοηθησε καθολου????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
έχω συζητήσει με συμμαθητές μου που πήραν βιταμίνες και μου είπαν ότι τους βοήθησε για μια ώρα και μετά ήταν πτώματα για ύπνο... εγώ προσωπικά πήρα δύο φορές την απλή βιταμίνη C γιατί καταλάβαινα ότι κάτι δεν πάει καλά με τον οργανισμό μου.... πέραν της σοκολάτας τα δημητριακά συνιστώνται από τους περισσότερους διατροφολόγους για μαθητικό πρωινό διότι βοηθούν κατά πάρα πολύ στη μνήμη και πραγματικά έχουν δίκιο. σε σύγκριση με μέρες που στο πρωινό μου είχα μερέντα ή οτιδήποτε με σοκολάτα, λειτουργούσα πιο καλά ύστερα από πρωινό με δημητριακά. το βασικό για φέτος είναι η κατάργηση του "δε τρώω αυτό, δε τρώω εκείνο γιατί θα παχύνω ή θα χαλάσω τη σιλουέτα μου"! φέτος χρειάζονται τα πάντα ακόμη κι αν κάτι δε μας αρέσει π.χ. φρούτο ή λαχανικό κι όσο για τη σιλουέτα ας τελειώσουν οι πανελλήνιες κι αν έχουμε βάλει κιλά (γιατί από το άγχος μπορεί και να μείνεις μισός),θα τα χάσουμε με λίγο προσεκτική διατροφη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Μιση με μια ωρα πριν αρχισεις το διαβασμα ή πας για να γραψεις, φαε ενα μικρο μπωλ με μουσλι (με ξηρους καρπους) [καλυτερα φατο με χυμο πορτοκαλι αντι για γαλα, γιατι το γαλα ειναι δυσπεπτο, και πριν τα φας αστα να μουλιασουν για κανα δεκαλεπτο πρωτα] και μερικα κομματια σοκολατας.
Τα σακχαρα ειναι η τροφη του μυαλου, αν φας ομως γλυκα τοτε ο εγκεφαλος ειναι στα "υψη" του για λιγο και μετα "πεφτει", αλλα με το μουσλι, που εχει πολλους υδατανθρακες, σου ανεβαζει την επιδοση του μυαλου και την κραταει "ψηλα" για 2-3 ωρες, οποτε αν φας μονο κατι γλυκο θα εισαι για λιγο στη "ρεντα" σου και μετα θα κολλησεις.
Αλλα ο καθε οργανισμος μπορει να διαφερει, εμενα παντως με εχει βοηθεισει λιγο στο διαβασμα και στη συγκεντρωση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσθενης11

Νεοφερμένος

Ο Δημοσθενης11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ουτε βιταμινες,ουτε σοκολατες.
Ενα ειναι το φα'ι' που πρεπει να τρως..............Σουβλακι :) (απ'ολα ομως.!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
παιδια εχει πάρει καποιος απο εσάς κάποια απο τις παρακάτω βιταμινες? ξερετε ποια ειναι η καλύτερη? είναι τελέσφορες?
advancis smart
vital
epresat
memoform
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
οι φυσικοί χυμοί, το μέλι , σαλάτες και φρούτα βοηθάνε πάρα πολύ .
Ακόμη πιστεύω ότι αν κάποια στιγμή έχουμε λιγούρα για κάτι , δεν πρέπει να το στερήσουμε από τον οργανισμό μας (δεν εννοώ σε καθημερινή βάση)!
Π.χ μία μέρα θέλουμε πάρα πολύ ένα προφιτερόλ (κυρίως για τα κορίτσια) , ας κάνουμε στην άκρη τις θερμίδες και ας απολαύσουμε το γλυκό.
Αν όλα γίνονται με μέτρο δε θα πάρουμε πολλά κιλά!
Εγώ όμως ήθελα να ρωτήσω , το ότι το καλοκαίρι τα χάνεις (τα κιλά που εχεις πάρει) , αληθεύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
οι φυσικοί χυμοί, το μέλι , σαλάτες και φρούτα βοηθάνε πάρα πολύ .
Ακόμη πιστεύω ότι αν κάποια στιγμή έχουμε λιγούρα για κάτι , δεν πρέπει να το στερήσουμε από τον οργανισμό μας (δεν εννοώ σε καθημερινή βάση)!
Π.χ μία μέρα θέλουμε πάρα πολύ ένα προφιτερόλ (κυρίως για τα κορίτσια) , ας κάνουμε στην άκρη τις θερμίδες και ας απολαύσουμε το γλυκό.
Αν όλα γίνονται με μέτρο δε θα πάρουμε πολλά κιλά!
Εγώ όμως ήθελα να ρωτήσω , το ότι το καλοκαίρι τα χάνεις (τα κιλά που εχεις πάρει) , αληθεύει?
αν προσπαθήσεις τα χάνεις:)
εγώ τα έχασα σε σύντομο χρονικό διάστημα ευτυχώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
πρωι:φραπε μετριο με γαλα και κουλουρι
μεσημερι:Οτι εχει σπιτι
βραδυ:οσα σουβλακια αντεχετε η πιτσα.
με αυτη τη διαιτα ενας φιλος μου εχασε 5 κιλα σε 2 βδομαδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Πρωί ένα γάλα σοκολατούχο με τοστ, μεσημέρι και βράδυ σπιτικό φαγητό με σαλάτα πάντα και τυρἰ, ενδιάμεσα κάνα γλυκό και φρούτο.

Νομίζω πως δουλεύει, εκτός αν παραφάω και με πιάσει υπνηλία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πρωί ένα γάλα σοκολατούχο με τοστ, μεσημέρι και βράδυ σπιτικό φαγητό με σαλάτα πάντα και τυρἰ, ενδιάμεσα κάνα γλυκό και φρούτο.

Νομίζω πως δουλεύει, εκτός αν παραφάω και με πιάσει υπνηλία...

Μια χαρα, απλα εχω ακουσει πως η σοκολατα στο γαλα αχρηστευει μερικες σημαντικες ουσιες του (τελειως αβασιμο, δεν ξερω αν ισχυει, αλλα ψαξτο καλυτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
υπαρχει διαιτολογιο για τις πανελληνιες???ουαου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top