Προτάσεις για ρομαντικά βιβλία

sotirislk

Νεοφερμένος

Ο sotirislk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γειά σας,πρόσφατα τελείωσα το τελειωνει με εμάς.Δεν ξέρω γιατί αλλά μου αρέσουν τα ρομαντικά βιβλία(οι ρομαντικές ταινίες όχι και τόσο).Μου άρεσε πολύ και δεν ξέρω με ποιο βιβλίο να συνεχίσω(μου αρέσουν και μυστηρίου).Τι μου προτείνετε;
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,947 μηνύματα.
Αχ, τι ωραίο θρεντ που άνοιξες! Ολόκληρη λίστα μπορώ να γράψω.
Χμμ, το θέμα όμως είναι ότι δεν έχω διαβάσει κάποιο της Χούβερ για να ξέρω τι ακριβώς να σου προτείνω. Ίσως να συνέχιζες με κάποιο της ίδιας; Γιατί ένα που εμένα με ενθουσίασε είναι μάλλον αρκετά soft σε σχέση με αυτό, μιας και αυτό πραγματεύεται και το θέμα της ενδοοικογενειακής βίας κλπ.
 

sotirislk

Νεοφερμένος

Ο sotirislk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αχ, τι ωραίο θρεντ που άνοιξες! Ολόκληρη λίστα μπορώ να γράψω.
Χμμ, το θέμα όμως είναι ότι δεν έχω διαβάσει κάποιο της Χούβερ για να ξέρω τι ακριβώς να σου προτείνω. Ίσως να συνέχιζες με κάποιο της ίδιας; Γιατί ένα που εμένα με ενθουσίασε είναι μάλλον αρκετά soft σε σχέση με αυτό, μιας και αυτό πραγματεύεται και το θέμα της ενδοοικογενειακής βίας κλπ.
Μπορείς να μου προτείνεις οτιδήποτε σου έχει αρέσει.Δεν με πειράζει αν είναι διαφορετικό,θα ήθελα να διαβάσω διάφορα.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,947 μηνύματα.
Ωραία λοιπόν. Εγώ αυτό που για κάποιο λόγο το λάτρεψα, είναι το Better than the movies. Δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει στα ελληνικά ακόμη, εγώ στα αγγλικά το διάβασα, αλλά για εμένα είναι το αγαπημένο μου (και έχει σαν μικρή συνέχεια από άλλο POV το Better than the prom).
Τώρα, άλλα που μπορείς να διαβάσεις είναι τα:
  • Οι νεκροί ρομαντικοί (μου έχουν πει πως είναι πολύ καλό)
  • Το θεώρημα της αγάπης (πολύ hype χωρίς ιδιαίτερο λόγο κατά τη γνώμη μου)
  • Anna and the french kiss (δυστυχώς ούτε αυτό νομίζω να έχει κυκλοφορήσει στα ελληνικά, ένα που επίσης μου άρεσε πολύ)
  • Η τριλογία "Το καλοκαίρι που έγινα όμορφη" που έχει γίνει και σειρά
  • Ένα που διάβασα πολύ παλιά και δεν είναι ακριβώς ρομαντικό, όμως έχει ενδιαφέρον, είναι το "Εγώ, η άλλη"
  • Το λάθος αστέρι, που είναι πολύ συγκινητικό
  • Και φυσικά τα κλασικά, όπως Περηφάνια και Προκατάληψη κλπ.
Γενικά τσέκαρε και τα υπόλοιπα της Χούβερ αφού σου άρεσε, της Λιν Πέιντερ (δύο δικά της που διάβασα μου άρεσαν προσωπικά) καθώς και της Χέιζελγουντ. Πάντως και στο ίντερνετ αν αναζητήσεις θα σου βγάλει κυριολεκτικά άπειρα, και από άλλους/άλλες συγγραφείς.
Αυτά που θέλω να διαβάσω δε στα γράφω μιας και δεν έχω άποψη, αλλά νομίζω πως ήδη σου έδωσα αρκετές ιδέες.
 

sotirislk

Νεοφερμένος

Ο sotirislk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ωραία λοιπόν. Εγώ αυτό που για κάποιο λόγο το λάτρεψα, είναι το Better than the movies. Δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει στα ελληνικά ακόμη, εγώ στα αγγλικά το διάβασα, αλλά για εμένα είναι το αγαπημένο μου (και έχει σαν μικρή συνέχεια από άλλο POV το Better than the prom).
Τώρα, άλλα που μπορείς να διαβάσεις είναι τα:
  • Οι νεκροί ρομαντικοί (μου έχουν πει πως είναι πολύ καλό)
  • Το θεώρημα της αγάπης (πολύ hype χωρίς ιδιαίτερο λόγο κατά τη γνώμη μου)
  • Anna and the french kiss (δυστυχώς ούτε αυτό νομίζω να έχει κυκλοφορήσει στα ελληνικά, ένα που επίσης μου άρεσε πολύ)
  • Η τριλογία "Το καλοκαίρι που έγινα όμορφη" που έχει γίνει και σειρά
  • Ένα που διάβασα πολύ παλιά και δεν είναι ακριβώς ρομαντικό, όμως έχει ενδιαφέρον, είναι το "Εγώ, η άλλη"
  • Το λάθος αστέρι, που είναι πολύ συγκινητικό
  • Και φυσικά τα κλασικά, όπως Περηφάνια και Προκατάληψη κλπ.
Γενικά τσέκαρε και τα υπόλοιπα της Χούβερ αφού σου άρεσε, της Λιν Πέιντερ (δύο δικά της που διάβασα μου άρεσαν προσωπικά) καθώς και της Χέιζελγουντ. Πάντως και στο ίντερνετ αν αναζητήσεις θα σου βγάλει κυριολεκτικά άπειρα, και από άλλους/άλλες συγγραφείς.
Αυτά που θέλω να διαβάσω δε στα γράφω μιας και δεν έχω άποψη, αλλά νομίζω πως ήδη σου έδωσα αρκετές ιδέες.
Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ,ανυπομονώ να αγοράσω το επόμενο🥹
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Διάβασε το Περηφάνια και Προκατάληψη, μετά προχώρα στην Τζέιν Έιρ και τέλος για αποκορύφωμα την Άννα Καρένινα. Αυτά βέβαια αν σου αρέσει και το δράμα.
 

sotirislk

Νεοφερμένος

Ο sotirislk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,489 μηνύματα.

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,947 μηνύματα.
Γενικά έχω ακούσει πολύ διαφορετικές κριτικές για το συγκεκριμένο βιβλίο. Άλλοι ενθουσιάζονται πάρα πολύ ενώ άλλοι καθόλου.

Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλη αυτή η προώθηση των βιβλίων της Χούβερ.
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Γενικά έχω ακούσει πολύ διαφορετικές κριτικές για το συγκεκριμένο βιβλίο. Άλλοι ενθουσιάζονται πάρα πολύ ενώ άλλοι καθόλου.

Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλη αυτή η προώθηση των βιβλίων της Χούβερ.
Γιατί είναι εύπεπτα για τους μη βιβλιόφιλους και γιατί είναι τίγκα στην γραπτή τσ**ντα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,112 μηνύματα.
Διάβασε το Περηφάνια και Προκατάληψη, μετά προχώρα στην Τζέιν Έιρ και τέλος για αποκορύφωμα την Άννα Καρένινα. Αυτά βέβαια αν σου αρέσει και το δράμα.
Καλά δεν τα λες και ρομαντικά αυτά βέβαια. Τουλάχιστον οι συγγραφείς δεν θέλουν να εστιάσουν εκεί. Τζέιν Έιρ άνετα θα το σχολίαζα μια πρωτοφεμινιστική λογοτεχνία, κάτι για το οποίο φημίζονταν άλλως τε οι αδερφές Μπροντέ.
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Καλά δεν τα λες και ρομαντικά αυτά βέβαια. Τουλάχιστον οι συγγραφείς δεν θέλουν να εστιάσουν εκεί. Τζέιν Έιρ άνετα θα το σχολίαζα μια πρωτοφεμινιστική λογοτεχνία, κάτι για το οποίο φημίζονταν άλλως τε οι αδερφές Μπροντέ.
Καλά όλα έχουν ρομάντσο σε μεγάλο βαθμό, αλλά με τσάκωσες. Άσε να τους προτείνω τίποτα κουλτουριάρικο υπό την πλάνη του ρομαντικού μπας και ξεστραβωθούν οι μη λάτρεις των κλασικών :wacko:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,112 μηνύματα.
Καλά όλα έχουν ρομάντσο σε μεγάλο βαθμό, αλλά με τσάκωσες. Άσε να τους προτείνω τίποτα κουλτουριάρικο υπό την πλάνη του ρομαντικού μπας και ξεστραβωθούν οι μη λάτρεις των κλασικών :wacko:
Σωστήηηη έπρεπε να σκεφτώ και εγώ αυτή τη τακτική. Σ'αρέσουν και εσένα τα κλασσικά; Τυγχάνει αυτή τη περίοδο να διαβάζω τα ανεμοδαρμένα ύψη.
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Σωστήηηη έπρεπε να σκεφτώ και εγώ αυτή τη τακτική. Σ'αρέσουν και εσένα τα κλασσικά; Τυγχάνει αυτή τη περίοδο να διαβάζω τα ανεμοδαρμένα ύψη.
Α αυτά ήταν που θα διάβαζα μετά στα αγγλικά, αφού το έχω ήδη διαβάσει στα ελληνικά. Γενικά δεν έχω διαβάσει μη κλασική λογοτεχνία πέρα από το Game of Thrones και Lord of the Rings. Και πιστεύω ότι όλοι πρέπει να διαβάσουν κάποια κλασικά βιβλία, είναι απαραίτητα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,112 μηνύματα.
Α αυτά ήταν που θα διάβαζα μετά στα αγγλικά, αφού το έχω ήδη διαβάσει στα ελληνικά. Γενικά δεν έχω διαβάσει μη κλασική λογοτεχνία πέρα από το Game of Thrones και Lord of the Rings. Και πιστεύω ότι όλοι πρέπει να διαβάσουν κάποια κλασικά βιβλία, είναι απαραίτητα
Lotr είχα διαβάσει μικρός όπως και το Χόμπιτ (το Σιλμαριλιον αν και το είχα ξεκινήσει ποτέ δεν με άρεσε).

Στα αγγλικά τα κλασσικά βιβλία πρέπει να είναι δύσκολα. Ελπίζω όταν έδινες για C2 να κατάπιες όλο το vocabulary γιατί εφ'όσον είναι κουλτουριάρικα στάνταρ θα τα έχουν σε Αγγλικά λόγιου επιπέδου :P
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Lotr είχα διαβάσει μικρός όπως και το Χόμπιτ (το Σιλμαριλιον αν και το είχα ξεκινήσει ποτέ δεν με άρεσε).

Στα αγγλικά τα κλασσικά βιβλία πρέπει να είναι δύσκολα. Ελπίζω όταν έδινες για C2 να κατάπιες όλο το vocabulary γιατί εφ'όσον είναι κουλτουριάρικα στάνταρ θα τα έχουν σε Αγγλικά λόγιου επιπέδου :P
Είναι σε Αγγλικά 19ου αιώνα. Αρκετά κατανοητά αλλά έχουν τις ιδιομορφίες τους. Ένα λεξικό μπορεί να χρειαστεί σε κάποια σημεία. Ωστόσο είναι αφενός εξαιρετική εξάσκηση στην αγγλική γλώσσα και αφετέρου βοηθά να εκτιμήσει κανείς την αξία της καλής μετάφρασης. Και δυστυχώς οι καλές μεταφράσεις δεν είναι πάντα δεδομένες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,112 μηνύματα.

sotirislk

Νεοφερμένος

Ο sotirislk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Δεν το έχω ιδιαίτερα με τα ρομαντικά (αυτά με την πολλή τη ζάχαρη και τα νιαου νιαου).
Η Αισθηματική Αγωγή του Gustave Flaubert πάντως είναι ανυπέρβλητο βιβλίο.
Ένα ακόμα που θυμάμαι και είναι page-turner (ακόμα και για παραλία το καλοκαίρι, αν και εξελίσσεται φθινοπωροχειμώνα στο Παρίσι) είναι η Εποχή των Κερασιών του Nicolas Barreau .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top