Προς όσους σκέφτονται την Ιατρική Πάτρας

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Δεν υπάρχει δύσκολη ιατρική... η Πάτρα είναι ίσως η πιο δύσκολη ιατρική. Όμως σαν ποιότητα όπως είπε ο φίλος κάτω είναι η χειρότερη ιατρική της Ελλάδας διότι δε σε κάνει καλό ιατρό και δε βάζει να σκέφτεσαι ιατρικά. Σε κάθε μάθημα κλινικό ιατρικής απλά πρέπει να ξέρεις 10 πράγματα... αυτά αν σου τα δίνει τότε αξίζει. Η μονη κλινική που άξιζε ήταν η Καρδιολογία (τώρα δε πρέπει να αξίζει ούτε και αυτή).
ωπα ψιλιαζομαι δειγμα τρολιας.Προχτες ειρωνευοσα κατι κοπελες και ελεγες δεν διαβαζουνε και σιγα τη σχολη που ναι ευκολη.Τωρα το γυρισες.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ωπα ψιλιαζομαι δειγμα τρολιας.Προχτες ειρωνευοσα κατι κοπελες και ελεγες δεν διαβαζουνε και σιγα τη σχολη που ναι ευκολη.Τωρα το γυρισες.
διαβάζανε αυτές τελικά γιατί είδα και άλλα βίντεο (πχ αυτό που δίνανε Παθολογία) αλλά μερικά (τα περισσότερα πτυχιακά) μαθήματα μαν μου τα περνάς με λίγο διάβασμα αρκεί να έχεις κάποιες βασικές γνώσεις που όμως δε μπορεί να σου προσφέρει η σχολή τα προηγούμενα έτη.

πχ Στην Παθολογία σε εξετάζει οποιος μ... ΔΕΠ σου πετύχει και ρωτά σύμφωνα με την ειδικότητα του ενώ εξετάζεται Παθολογία πρέπει να εξετάζεσαι σε συγκεκριμένα πράγματα.

Επίσης το να κάθεσαι να παίρνεις ιστορικά που βάζουν τους φοιτητές από το πρώτο έτος είναι πιο σαχλαμάρα πεθαίνεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
διαβάζανε αυτές τελικά γιατί είδα και άλλα βίντεο (πχ αυτό που δίνανε Παθολογία) αλλά μερικά (τα περισσότερα πτυχιακά) μαθήματα μαν μου τα περνάς με λίγο διάβασμα αρκεί να έχεις κάποιες βασικές γνώσεις που όμως δε μπορεί να σου προσφέρει η σχολή τα προηγούμενα έτη.

πχ Στην Παθολογία σε εξετάζει οποιος μ... ΔΕΠ σου πετύχει και ρωτά σύμφωνα με την ειδικότητα του ενώ εξετάζεται Παθολογία πρέπει να εξετάζεσαι σε συγκεκριμένα πράγματα.

Επίσης το να κάθεσαι να παίρνεις ιστορικά που βάζουν τους φοιτητές από το πρώτο έτος είναι πιο σαχλαμάρα πεθαίνεις...
Όταν λες ιστορικά τι εννοείς, να πηγαίνουν στους ασθενείς και να ρωτούν το ιστορικό τους ή εννοείς μάθημα ιστορία της ιατρικής; (δεν είμαι φοιτητής ιατρικής και το πρώτο μου ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Όταν λες ιστορικά τι εννοείς, να πηγαίνουν στους ασθενείς και να ρωτούν το ιστορικό τους ή εννοείς μάθημα ιστορία της ιατρικής; (δεν είμαι φοιτητής ιατρικής και το πρώτο μου ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον)
αναφερεται στο μαθημα κλινικων δεξιοτητων αλλα δεν ισχυει σε καμια περιπτωση.υπαρχουν αρκετοι γιατροι και απλα με καθε συστημα που μαθαινεις σε πανε σε ασθενη και σε ρωτανε ξερω γω ή σου δειχνουνε.εξαρταται καθαρα απο τον καθηγητη που θα σου τυχει.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Άντε πάλι από την αρχή... πάλι θα συζητάμε για το αν ο Ευκλείδαρος είναι φοιτητής ιατρικής;;; :kitty:

Πονάω... :loltooth: Μη τα λες έτσι απότομα...

Νομίζω ότι το Πανεπιστήμιο στα Ιωάννινα έχει φήμη για βαθμούς γύρω στο πέντε. Μπορεί να κάνω και λάθος. Πάντως το Πανεπιστήμιο Πατρών ιδίως στα παλιά Τμήματά του έχει καθηγητές αυστηρής γραμμής.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όταν λες ιστορικά τι εννοείς, να πηγαίνουν στους ασθενείς και να ρωτούν το ιστορικό τους ή εννοείς μάθημα ιστορία της ιατρικής; (δεν είμαι φοιτητής ιατρικής και το πρώτο μου ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον)
το πρώτο εννοώ ειναι χαζό επειδή δεν μαθαίνεις τπτ το ουσιαστικό και κάθε μέρα έρχονται φοιτητές και ενοχλούν αρρώστους και τους λενε σαχλαμάρες καθε φορά. Αν δε ξέρεις την παθοφυσιολογία μιας νόσου και κάποια χαρακτηριστικά καλό ιστορικό δε μπορείς να πάρεις.
Σκέψου ένας με έμφραγμα και να περιμένει για αγγειοπλαστική και να έρχεται κάθε μέρα ένας να σου παιρνει ιστορικό ενώ το έχει πάρει ο ειδικευόμενος ιατρός πριν πέρα ότι είναι εστία μικροβίων δεν είναι καθόλου εκπαιδευτικό.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
το πρώτο εννοώ ειναι χαζό επειδή δεν μαθαίνεις τπτ το ουσιαστικό και κάθε μέρα έρχονται φοιτητές και ενοχλούν αρρώστους και τους λενε σαχλαμάρες καθε φορά.
αναφερεται στο μαθημα κλινικων δεξιοτητων αλλα δεν ισχυει σε καμια περιπτωση.υπαρχουν αρκετοι γιατροι και απλα με καθε συστημα που μαθαινεις σε πανε σε ασθενη και σε ρωτανε ξερω γω ή σου δειχνουνε.εξαρταται καθαρα απο τον καθηγητη που θα σου τυχει.
Πίστεψε με, αν μου έδιναν αυτή την δυνατότητα θα ήμουν 14/7 στο νοσοκομείο και τις υπόλοιπες ώρες στο πανεπιστήμιο...
:'((πόσο θα ήθελα να σας αποκαλώ συνάδελφους...)
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πίστεψε με, αν μου έδιναν αυτή την δυνατότητα θα ήμουν 14/7 στο νοσοκομείο και τις υπόλοιπες ώρες στο πανεπιστήμιο...
:'((πόσο θα ήθελα να σας αποκαλώ συνάδελφους...)
τι σπουδάζεις φίλε μου;

γενικά το ιστορικό παιδιά έχει νοήμα να τα παίρνουν τα παδιά στα επείγοντα μόλις ερχεται ο ασθενής. Το να κάθεσαι και να παιρνεις στους ηδη νοσηλευόμενους δεν είναι καλό.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Πονάω... :loltooth: Μη τα λες έτσι απότομα...

Νομίζω ότι το Πανεπιστήμιο στα Ιωάννινα έχει φήμη για βαθμούς γύρω στο πέντε. Μπορεί να κάνω και λάθος. Πάντως το Πανεπιστήμιο Πατρών ιδίως στα παλιά Τμήματά του έχει καθηγητές αυστηρής γραμμής.
To πανεπιστημιο Πατρων με τα εκπληκτικα λεωφορεια και τον δον φερμιν να κοβει τα εισιτηρια και αρκετους να μπαινουν απο την πισω πορτα για να μην πλερωσουν εισιτηριο :morning1:
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
τι σπουδάζεις φίλε μου;
Γεωπονία ξέρω δεν έχει καμία σχέση με τα επαγγέλματα υγείας όπως έχω πει σε πολλά άλλα thread... αν όλα πάνε καλά θα κάνω αίτηση σε λίγο καιρό για ιατρική στη Ρουμανία...
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γεωπονία ξέρω δεν έχει καμία σχέση με τα επαγγέλματα υγείας όπως έχω πει σε πολλά άλλα thread... αν όλα πάνε καλά θα κάνω αίτηση σε λίγο καιρό για ιατρική στη Ρουμανία...
έχει σχέση και ίδια λογική και στα πρώτα έτη δεν πρέπει να υπάρχουν πολλές διαφορές. Γεωπόνος = ιατρών στα φυτά και αν σαν Ελλάδα ημασταν σοβαρή χώρα το επαγγελμα σου θα ηταν το πιο ακριβοπληρωμένο.
Μπορείς να πας ιατρική είτε σε Ρουμανία, Βουλγαρία κοκ είτε μέσω κατατακτηρίων αν μπορείς κάνε το πρώτο δεν έχεις να φοβηθείς τπτ.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Γεωπονία ξέρω δεν έχει καμία σχέση με τα επαγγέλματα υγείας όπως έχω πει σε πολλά άλλα thread... αν όλα πάνε καλά θα κάνω αίτηση σε λίγο καιρό για ιατρική στη Ρουμανία...
ρε φιλε αφου το θες τοσο πολυ γτ δεν κανεις 1 προσπαθεια του χρονου μεσω πανελληνιων??1 χρονο διαβασε σκληρα και παρτο αποφαση.αν σου κατσει σου κατσε.αν οχι φυγε εξω.σε βλεπω πολυ αποφασισμενο οποτε κριμα ειναι.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Tρεις λαλούν και δυο χορεύουν σε 2 σελίδες τώρα..Πάει η τρολλιά σύννεφο. :hehe: :wacko:
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
το προβλημα της πατρας ειναι οτι θα πρεπει να φτυσεις αιμα για να παρεις ενα πενταρακ

ααχαχαχ φιλε ειναι της πλακας και στο λεω γτ τα εζησα τοσα χρονια.Στην Πατρα σε κοβουνε με 4.5.Επισης οι εξεταστικες ειναι 3 και τελειωσε.Κανενας δεν προκειται να σου βαλει εμβολιμη εξεταστικη.Στην Αθηνα στο εκτο εκτος ξερεις το παρτυ που γινεται με τις εμβολιμες εξεταστικες??Για ψαξε να μαθεις.Μαγκια του βεβαια γτ τα παιδια το διεκδικησανε και εχει καθιερωθει αρκετα χρονια αυτη η ιστορια.Επισης οσον αφορα τις γνωσεις για ρωτα να σου πουνε τι εξετασεις δινουνε της αθηνας σε μαθηματα στυλ βιοχημεια,φαρμακολογιας και τι στυλ οι αντιστοιχοι της Πατρας??Για ρωτα εναν αποφοιτο της αθηνας στο πρωτο ετος που ναι αληθινος παραδεισος με φυσικη 1 και φυσικη 2 και στην Πατρα απο το δευτερο εξαμηνο ξεκινας ιατρικη μαθηματα.Σου πα εκτος χωρου τα ξερετε ολα αμα τα ζησεις απο μεσα θα καταλαβεις.
Ετσι όπως τα λέει είναι για Πάτρα και Αθήνα. Όντως Πάτρα φτύνεις αίμα σε σημείο που αναρωτιέσαι αν αξίζει να χαλάς τη ζωή σου για να είσαι εδώ ( φαντάζομαι αυτό αναρωτιέται και ο OP και ξεκινησε το thread). Σε αυτό συμβάλει ο θεσμός της απαρτίωσης ο οποίος είναι ότι χειρότερο για στρες, γνώσεις και σύνδεση θεωρίας και πράξης. Αντίθετα Αθήνα έχουν μια πιο επιφανειακή επαφή με τα μαθήματα και πολύ πιο χαλαροί σε εξετάσεις και βαθμολόγηση. Αυτό που έχω ακούσει για τις δυο σχολές είναι ότι Αθήνα έχουν περισσότερη επαφή με τις κλινικές ( χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλύτεροι στην κλινική εξέταση καθώς αμελούν πολύ το θέμα θεωρίας) και περισσότερο χρόνο να κάνεις αυτό που θες στον ελεύθερο χρόνο σου
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δε μπορώ να καταλάβω καθόλου αυτό το φορούμ σε ποιο πράγμα λέτε ότι τρολάρω.
Ιατρός είμαι είναι χόμπυ μου να τρολάρω τα παιδιά που θέλουν να περάσουν ιατρική;
αυτό που πιστεύω λέω ... δε πιστεύω ότι οι ιατρικες της Ρουμανίας διαφέρουν από τις Ελληνικές.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Τι είναι ο θεσμός της απαρτίωσης και πώς αυτός συμβάλλει στο άγχος;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
δε μπορώ να καταλάβω καθόλου αυτό το φορούμ σε ποιο πράγμα λέτε ότι τρολάρω.
Ιατρός είμαι είναι χόμπυ μου να τρολάρω τα παιδιά που θέλουν να περάσουν ιατρική;
αυτό που πιστεύω λέω ... δε πιστεύω ότι οι ιατρικες της Ρουμανίας διαφέρουν από τις Ελληνικές.
εγω ειπα οτι τρολαρες προχτες καθως ελεγες οτι πατρα παιρνεις ευκολα πτυχιο.Για τις σχολες της Ρουμανιας καποιος cell ειχε γινει ψιλοπανικος το σκ με το θεμα αυτο.Εγω καθαρα για ψυχολογικους λογους για να μην φυγω εξωτερικο θα ελεγα καποιος να κανει την προσπαθεια του για ελλαδα για ακομα 1 χρονια
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εγω ειπα οτι τρολαρες προχτες καθως ελεγες οτι πατρα παιρνεις ευκολα πτυχιο.Για τις σχολες της Ρουμανιας καποιος cell ειχε γινει ψιλοπανικος το σκ με το θεμα αυτο.Εγω καθαρα για ψυχολογικους λογους για να μην φυγω εξωτερικο θα ελεγα καποιος να κανει την προσπαθεια του για ελλαδα για ακομα 1 χρονια
Εύκολα παιρνεις... δεν υπάρχει δύσκολη ιατρική απλά είναι πιο δύσκολη από τις άλλες. Φίλε μου νευρολογία πέρασα χωρίς να ξέρω νευρολογία και χωρίς να έχω διαβάσει βιβλίο. Παθολογία απλά μου πέτυχαν καλοί εξεταστες και την γλύτωσα :), χειρουργική κάναμε πολλαπλής που τα αντιγράφαμε μεταξυ μας και η προφορική εξεταση ηταν της πλάκας, παιδιατρική μάθαινες ενα πακετάκι με ερωτήσεις τπτ αλλο και ο ενας εξεταστης ανακύκλωνε ερωτήσεις., γυναικολογία πολλαπλής του ΔΟΑΤΑΠ και προφορικά ουτε θυμάμαι.

Η Ρουμανία και η Βουλγαρία έχουν το προτέρημα πως κάνεις μαθήματα στα Αγγλικά συνεπώς μπορείς αν θέλεις να φτάσεις πολύ βαθιά στην επιστήμη.
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
εγω ειπα οτι τρολαρες προχτες καθως ελεγες οτι πατρα παιρνεις ευκολα πτυχιο.Για τις σχολες της Ρουμανιας καποιος cell ειχε γινει ψιλοπανικος το σκ με το θεμα αυτο.Εγω καθαρα για ψυχολογικους λογους για να μην φυγω εξωτερικο θα ελεγα καποιος να κανει την προσπαθεια του για ελλαδα για ακομα 1 χρονια
Δωσε τα φωτα σου, Ευκλειδη, γιατραρα-μαθηματικαρα. Αντε γρηγορα κ το msc
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Τι είναι ο θεσμός της απαρτίωσης και πώς αυτός συμβάλλει στο άγχος;
Όταν ξεκινάς το εαρινό εξάμηνο του 3ου έτους και για τα επόμενα 2 εξάμηνα, το πρόγραμμα μαθημάτων γίνεται ως εξής: Ξεκινάς με το πρώτο μάθημα που θα σου έχει το πρόγραμμα πχ εισαγωγή στην ακτινολογία και για 1 εβδομάδα, όλες τις ώρες διδασκαλίας (8:30 με 14:00) θα σου παραδίδουν ακτινολογία. Αφού τελείωσει η παράδοση δίνεις εξέταση στο μάθημα την οποία αν περάσεις, θα περαστεί ο βαθμός στο προγκρες στο τέλος του εξαμήνου. Την επόμενη μέρα ξεκινάς με το επόμενο μάθημα που μπορεί να είναι 1 ή 2 εβδομάδες και συνεχίζεις έτσι. Είσαι σε μια συνεχόμενη εξέταστική όπου το πρόγραμμα είναι σχολή το πρωί και διάβασμα να βγάλεις την ύλη το απόγευμα. Συνήθως μόνο η παρακολούθηση της θεωρίας τα πρωινά δεν αρκεί για να θυμάσαι την πληροφορία μόνο και μόνο από τον όγκο της πληροφορίας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top