Προς φοιτητές θετικών σχολών

nonkiw

Νεοφερμένος

Η nonkiw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ως μαθήτρια που του χρόνου θα πάει Γ'Λυκείου με απασχολεί ιδιαίτερα η σωστή επιλογή πανεπιστημίου. Είχα κατασταλάξει ότι θέλω να περάσω Βιολογία αλλά πλέον δεν είμαι σίγουρη. Όσοι σπουδάζουν Βιολογία, Φυσική, Χημεία μπορούν να μου περιγράψουν την εμπειρία τους στις σχολές? Ποια πιστεύετε ότι έχει το μεγαλύτερο μέλλον και είναι πιο ενδιαφέρουσα?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19,980 μηνύματα.
Ως μαθήτρια που του χρόνου θα πάει Γ'Λυκείου με απασχολεί ιδιαίτερα η σωστή επιλογή πανεπιστημίου. Είχα κατασταλάξει ότι θέλω να περάσω Βιολογία αλλά πλέον δεν είμαι σίγουρη. Όσοι σπουδάζουν Βιολογία, Φυσική, Χημεία μπορούν να μου περιγράψουν την εμπειρία τους στις σχολές? Ποια πιστεύετε ότι έχει το μεγαλύτερο μέλλον και είναι πιο ενδιαφέρουσα?


Περιμένεις να σου απαντησουμε μέσα απο ενα φορουμ ποιο μπορει να ειναι το μέλλον ενος 17χρονου κοριτσιου απο μια απλή επιλογη ενος πανεπιστημιου; δεν υπάρχει αυτο υπάρχουν ενα καρο ασταθμητοι μελλοντικοι παράγοντες εδω αρκετοι σπουδασαν κατι και μετά ασχοληθηκαν με κάτι τελειως διαφορετικο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η Χημεία καλύπτει τη Βιολογία σε θέσεις εργασίας. Σπάνιο να μην μπορεί να εργαστεί κάποιος με πτυχίο Χημείας σε θέση, όπου δέχονται πτυχίο Βιολογίας. Το αντίστροφο δεν ισχύει.

Είναι πιο απαιτητική και δύσκολη η Χημεία από τη Βιολογία σε θέμα σπουδών.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εσύ, για αρχή, 'έχεις σκεφτεί τι είναι αυτό που σε τραβάει στη βιολογία; Αντίστοιχα, τι σε κάνει μετά να αμφιβάλλεις για αυτή σου την επιλογή και να σκέφτεσαι τη φυσική και τη χημεία;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Είναι πιο απαιτητική και δύσκολη η Χημεία από τη Βιολογία σε θέμα σπουδών.

Aυτό ισχύει επειδή η Βιολογία έχει "απομαθηματικοποιηθεί" στην Ελλάδα όπως και οι Οικονομικές επιστήμες. Έτσι η Χημεία κάπως (με βάση την νέα Ελληνική τάξη πραγμάτων της μικρότητας) κρατάει την επιστημονική της αξιοπιστία και δεν γίνεται μόνο εμπειρική (πειραματική) επιστήμη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top