Προπτυχιακές σπουδές φωτογραφίας στο εξωτερικό

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γεια σας, μπορεί κανείς να με βοηθήσει στο ψάξιμο που κάνω?
Ψάχνω για προπτυχιακό σε φωτογραφία.. σε γλώσσα αγγλικά.. στην Ολλανδία (γιατί έχω ακούσει ότι είναι πρώτη στις τέχνες) η στη γαλλία ( γιατί δεν έχουν δίδακτρα και δεν έχουν όριο κατώτερου βαθμού απολυτηρίου πολλά πανεπιστήμια.)

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση θα χαρώ να την ακούσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση θα χαρώ να την ακούσω.

Γιατί όχι στην Ελλάδα που είναι και δωρεάν ?

Τμήμα Φωτογραφίας και Οπτικοακουστικών Τεχνών

Αποστολή του Τμήματος

Το Τμήμα Φωτογραφίας και Οπτικοακουστικών Τεχνών έχει σαν αποστολή την θεωρητική, εικαστική και τεχνολογική εκπαίδευση των φοιτητών στους τομείς της φωτογραφίας και του βίντεο, με στόχο την μελέτη και έρευνα του σύγχρονου οπτικού πολιτισμού και την δημιουργική ανάπτυξη των γνώσεων στα πεδία των εφαρμογών και των τεχνών.

Περιγραφή του πτυχιούχου

Οι φοιτητές κατά τη διάρκεια των τετραετών σπουδών τους εκπαιδεύονται διεξοδικά στα θεωρητικά, εικαστικά και τεχνικά ιδιώματα της φωτογραφικής εικόνας και του βίντεο. Εφοδιαζόμενοι με τις απαραίτητες γνώσεις αρθρώνουν δημιουργικά τις προσωπικές τους μεθοδολογίες και καινοτόμες σκέψεις, σε ένα ευρύ φάσμα εξειδικευμένων πεδίων εφαρμογής στους τομείς της τέχνης, της φωτοδημοσιογραφίας, της διαφήμισης και του βίντεο.

H ταχύτατη, δυναμική και πολυσχιδής ανάπτυξη των ψηφιακών οπτικών μέσων προσφέρει την εγγύηση ενός βέβαιου και δημιουργικού μέλλοντος σε σύγχρονο περιβάλλον εργασίας.

Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Φωτογραφίας και Οπτικοακουστικών Τεχνών μπορούν να απασχοληθούν ως ελεύθεροι επαγγελματίες, ερευνητές και μελετητές, καλλιτέχνες, ή στελέχη επιχειρήσεων, οργανισμών και υπηρεσιών στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα. Επίσης έχουν τη δυνατότητα να υπηρετήσουν ως εκπαιδευτικοί ή να επιμεληθούν εκθέσεις, εκδόσεις και εκδηλώσεις πολιτιστικών και καλλιτεχνικών φορέων.

Απόφοιτοι του Τμήματος εργάζονται με επιτυχία και διακρίσεις σε όλους τους παραπάνω τομείς ενώ ένας ικανός αριθμός ακολουθεί μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές.

https://www.teiath.gr/sgtks/photography/index.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γιατί οι γονείς μου (και εγώ φυσικά) θέλουν να με στείλουν στο εξωτερικό για σπουδές.
Πιστεύουν ότι ένα χαρτί από σπουδές έστω και στον συγκεκριμένο τομέα από το εξωτερικό και μάλιστα από κάπου που θεωρείται ως κράτος καλό στις τέχνες όσον αφορά την εκπαίδευση που προσφέρει πάνω σε αυτόν τον τομέα, θα μετράει πιο πολύ.

Επίσης σημείωση: Τελείωσα το λύκειο πέρυσι. Εάν έδινα πάλι πανελλήνιες θα πρεπε να κάνω μαθήματα σχεδίου.. και μαθηματικά , με τα οποία δεν είχα καμία σχέση γιατί ήμουν άλλη κατεύθυνση. Οπότε ΤΕΙ κλπ. δεν με ενδιαφέρουν. Όπως και ΙΕΚ, σε καμία περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Πιστεύουν ότι ένα χαρτί από σπουδές έστω και στον συγκεκριμένο τομέα από το εξωτερικό και μάλιστα από κάπου που θεωρείται ως κράτος καλό στις τέχνες όσον αφορά την εκπαίδευση που προσφέρει πάνω σε αυτόν τον τομέα, θα μετράει πιο πολύ.

Ηρεμα φίλε. Πιστεύεις οτι με το που πάρεις το πτυχίο σου κατευθείαν θα δουλέψεις σε μεγάλα περιοδικά που φωτογραφίζουν μοντέλα;
Βίντεο σε γάμους θα τραβάς και θα βγάζεις φωτογραφίες για ταυτότητες.
Πάνε καλύτερα στο ΤΕΙ στην Αθήνα. 12081 είναι η βάση του. Στάνταρ θα την πιάσεις με τη 2η χρονιά. Και μετά θα μπορείς να φύγεις στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό.
Γιατί απορρίπτεις τα ΙΕΚ όμως; Δες εδώ, μια χαρά είναι η σχολή και το πρόγραμμα σπουδών. Αλλά σίγουρα καλύτερο είναι το ΤΕΙ.

Αν εσύ έχεις μεγάλα όνειρα, πχ να δουλέψεις ως φωτογράφος σε μεγάλα περιοδικά, θα δουν το κυριότερο... Αν είσαι καλός κι αν αξίζεις. Και την πιο άκυρη σχολή να έχεις βγάλει, αν εσύ παίζεις το photoshop στα δάχτυλά σου και κάνεις μαμάτες επεξεργασίες εικόνας-βίντεο, ποιος νοιάζεται τι έχεις τελειώσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Τι κολλημα εχετε φαει με το Ελλαδισταν;Αφηστε τον κοσμο να φυγει οσο προλαβαινει:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Πρώτον δεν είμαι φίλος..
Δεύτερον θα ακολουθήσω αυτό που θεωρούν οι γονείς μου καλύτερο.
Και δεν είναι καλή ιδέα η ακμή. Ο αδερφός μου σπουδάζει εκεί.. τώρα τελειώνει .. αυτό το χαρτί που θα πάρει δεν μπορείς να το θεωρήσεις πτυχίο.. θα πρέπει να κάνει πρακτική..αν τον πάρουν κάπου και μετά από κανένα εξάμηνο να πάει στο metropolitan για να μπορέσει να πάρει πτυχίο bachelor.. οπού εκεί λόγο χρημάτων ακόμα δεν τον βολεύει τον πατέρα μου να τον στείλει, επειδή έχει και μένα να βολέψει. Έτσι πως θα καταλήξει? με ένα χαρτί που δεν είναι έστω bachelor να μην μπορεί να κάνει κάτι και να περιμένει για να μπορέσει να πάρει το BACHELOR αν πάει στο metropolitan..
Ολόκληρη διαδικασία για ένα χαρτί bachelor.. χάνεις 2 χρόνια έτσι.. για να πας μετά για bachelor.
Και δεν είμαι με τα μυαλά στα κάγκελα.. ξέρω πως είναι δύσκολο να δουλέψει κάποιος σε περιοδικά.. απλά πιστεύουν πως εάν βρεθεί κάποια ευκαιρία σε δουλειά εγώ θα είμαι πιο ευνοημένη (και εννοείται πως μετράει εάν θα είμαι και καλή σε αυτό που κάνω)
Και πριν μιλήσεις για το ότι όπου και εάν έχεις σπουδάσει εάν είσαι καλός θα σε πάρουν σκέψου λίγο.. εδώ ..όταν θα πάει κάποιος για δουλειά με τα χαρτιά του και έχει χαρτί από ΙΕΚ και πάει και ένας άλλος με χαρτί από πανεπιστήμιο .. στην σύγκριση..ας πούμε επιφανειακά (γιατί δεν νομίζω πως κάνουν δοκιμές) ποιος θα χει προτεραιότητα για θέση στην εργασία?

Με τον πατέρα μου που τα έχω κουβεντιάσει, για εκείνον τον βολεύει καλύτερα να με στείλει έξω. τέλος.
Εάν δεν μπορείς να με βοηθήσεις σε αυτό που σου ζητάω τότε μην αφήσεις σχόλιο σε παρακαλώ.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Φιλαράκο I'm here to help you :D Στοχος μου ειναι να πάω Utrecht για σπουδές οπότε λίγο πάνω κάτω ξέρω πού πρέπει να ψάξεις!
Λοπόν ξεκινάς να ψάχνεις από εδώ https://www.studyfinder.nl/ είναι επίσημη σελίδα του κράτους. Γράφεις μια λέξη κλειδί (πχ Photography) επιλέγεις Qualification Bachelor και θα σου βρει όλα τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών σχετικά με τη φωτογραφία! Αν θες μπορείς να επιλέξεις και σε ποια πόλη θες να ψάξει ;) Ψάξε και βρες κάτι και αν θες κι αλλη βοήθεια εδώ θα είμαστε όλοι να σε βοηθήσουμε ;)

υγ: αν ηθελε να περασει ελλαδα θα το εγραφε μονος του. Οποτε καλυτερα να μη βγαίνετε εκτος θέματος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
  • Γιατί οι γονείς μου (και εγώ φυσικά) θέλουν να με στείλουν στο εξωτερικό για σπουδές.
  • Πιστεύουν ότι ένα χαρτί από σπουδές έστω και στον συγκεκριμένο τομέα
  • Δεύτερον θα ακολουθήσω αυτό που θεωρούν οι γονείς μου καλύτερο.
  • Με τον πατέρα μου που τα έχω κουβεντιάσει, για εκείνον τον βολεύει καλύτερα να με στείλει έξω.

Γιατί μου δίνες την εντύπωση οτι είσαι ενα παιδάκι που κάνει οτι του λένε οι γονείς του και δεν ξέρει τι του γίνεται;
Οκ, συζήτησε το με τους γονείς σου, αλλά να μην σου επιβάλουν την άποψή τους. Σίγουρα αυτοί διαθέτουν τα χρήματα, αλλά μην κολλάς στο "Δεύτερον θα ακολουθήσω αυτό που θεωρούν οι γονείς μου καλύτερο." Δηλαδή θα κάνεις κάτι στη ζωή σου επειδή οι γονείς σου νομίζουν οτι είναι το καλύτερο; Καλό είναι να δεχόμαστε συμβουλές, αλλά μέχρι εκεί.


όταν θα πάει κάποιος για δουλειά με τα χαρτιά του και έχει χαρτί από ΙΕΚ και πάει και ένας άλλος με χαρτί από πανεπιστήμιο .. στην σύγκριση..ας πούμε επιφανειακά (γιατί δεν νομίζω πως κάνουν δοκιμές) ποιος θα χει προτεραιότητα για θέση στην εργασία?
Θα σου εξηγήσω πως λειτουργούν τα πράγματα. Ο καθένας έχει ενα Artist's portfolio. Τι είναι αυτό; Δες εδώ. Πέρα απο το βιογραφικό σου, κοιτάνε και τη δουλειά σου, το τι έχεις κάνει μέχρι στιγμής (στη δική σου περίπτωση, οι φωτογραφίες που έχεις τραβήξει, ο τρόπος επεξεργασίας και άλλα). Επίσης κοιτάνε την εμπειρία. Τι να το κάνουν αν έχεις πτυχίο απ' το τοπ πανεπιστήμιο και έχεις δουλέψει μόνο 5 μέρες κάπου;

Λίγο άσχετο αυτό που θα πω, αλλά θα καταλάβεις καλύτερα αυτό που είπα πριν... Ο skoumas (γνωστός σε πολλούς) φτιάχνει διάφορα βιντεο στο ίντερνετ. Αποφάσισε να φτιάξει και μια ταινία μικρού μήκους , και κέρδισε το πρώτο βραβείο στον Καναδά. Και τι έχει σπουδάσει αυτός; Ενα ΤΕΙ πληροφορικής στα Γιάννενα. Δεν έχει σπουδάζει σκηνοθεσία. Ας πούμε τώρα οτι αυτός πάει να πιάσει δουλειά σε μια μεγάλη εταιρία σκηνοθεσίας. Ποιος θα έχει καλύτερο portfolio και βιογραφικό; Αυτός που έχει εμπειρία και κερδισε βραβείο ή αυτός που τελείωσε πχ σκηνοθεσία στο Harvard/Yale (βάλε όποιο θες...) ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ :)
Αλλά δεν με βολεύει, μοιάζει με την σχολή πλαστικών τεχνών ..θέλω να πω κάνεις απ όλα του καλλιτεχνικού τομέα.
Εγώ θέλω ειδίκευση. Θέλω μόνο φωτογραφία.
Παρ' όλα αυτά σε ευχαριστώ και πάλι πολύ.

Α, και μην με αποκαλείται "φιλαράκο, φιλε κλπ" ..ειμαι θηλυκού γένους :P

Φίλε, δεν ακολουθώ διαταγές από γονείς η κάτι τέτοιο.. το συμφωνήσαμε μαζί.. και αφού το θεωρούν και καλύτερο και οι ίδιοι κάτι θα ξέρουν.. γονείς είναι.. έχουν μια παραπάνω εμπειρία από ένα 19χρονο..
Δεν θα το παίξω το κλασσικό 19χρονο που θεωρεί πως επειδή πάτησε τα 19 και θεωρείται ενήλικας μόνο εκείνο ξέρει το καλύτερο.. ακούω τις απόψεις τους και με βάση και τη δική μου κρίση επιλέγω. Εάν βλέπω ότι συμφωνούν με αυτό που θέλω να επιλέξω γιατί να μην το κάνω;

Α..και έχω πάρει ήδη τις πληροφορίες μου για το "Portfolio" ..πριν μου ρίξεις τα δικά σου "φώτα".
Μπορεί να ισχύουν κάποια πράγματα που λες αλλά μήπως θα με βλάψει και η επιλογή μου;
Δεν το νομίζω να με βγάλει σε κακό.

Και σου υπενθυμίζω ξανά πως δεν χρειάζομαι κάποιο " ταρακούνιμα " αλλά απλά βοήθεια στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ θέμα που ζητάω.
Δεν ψάχνω για λογομαχία, και εσύ δεν μπορείς να μείνεις στο θέμα, δεν μου προσφέρεις τη βοήθεια που ζητάω , οπότε σε παρακαλώ λοιπόν άσε να σχολιάσουν άλλοι που έχουν την πρόθεση να μου δώσουν απάντηση σε αυτό που θέλω. Ας μην δώσουμε παραπάνω έκταση σε αυτό.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Δεν καταλαβα πού ακριβώς δε σε βοήθησε :P Με αυτό το σύνδεσμο που σου έδωσα γράφεις τη λεξη κλειδι (τι θες να σπουδασεις δηλαδή) και σου βγάζει πανεπιστήμια :P
Εχει και η ΕΕ ενα σαιτ που ψάχνει για προγράμματα σε όλη την Ευρώπη αλλά έχει να επιλέξεις και συγκεκριμένη χώρα. Μισό να το βρω :P Εδώ είναι: https://www.bachelorsportal.eu/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Δεν με βολεύει το αποτέλεσμα που μου έβγαλε εννοώ :P
Έβαλα στη λέξη κλειδί "φωτογραφία" και μου έβγαλε μόνο ένα αποτέλεσμα, μόνο μια σχολή.
Αλλά απ ότι κατάλαβα ήταν γύρω απ όλα τα καλλιτεχνικά η συγκεκριμένη σχολή.. δεν είχε ειδίκευση στη φωτογραφία... δηλαδή δεν προσφέρει μαθήματα καθαρά μόνο φωτογραφίας.. δεν ειδικεύεσαι..κάνεις λίγο απ όλα.. μου θυμίζει τη σχολή πλαστικών τεχνών στα Ιωάννινα.. που κάνεις ΚΑΙ φωτογραφία ΚΑΙ κινηματογράφο ΚΑΙ γλυπτική ΚΑΙ ζωγραφική και λοιπά.
Ίσως δεν είναι τόσο καλή η σελίδα εκείνη.. είναι λίγο περίεργο να έχει σε ολόκληρη Ολλανδία μόνο ένα πανεπιστήμιο σχετικά με τον τομέα.

Την δεύτερη σελίδα που μου έχεις στείλει δεν το έχω κοιτάξει ακόμα.. θα το τσεκάρω όμως και κει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Για να σπουδάσει κανείς στο εξωτερικό, πχ. σε χώρες όπως η Ολλανδία σε κάποιο "English-taught study program" χρειάζεται να έχει δώσει Πανελλήνιες ή φτάνει το Απολυτήριο Λυκείου;
Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Για να σπουδάσει κανείς στο εξωτερικό, πχ. σε χώρες όπως η Ολλανδία σε κάποιο "English-taught study program" χρειάζεται να έχει δώσει Πανελλήνιες ή φτάνει το Απολυτήριο Λυκείου;
Ευχαριστώ! :)
μιλάς για σπουδες φωτογραφίας προφανώς. Καλύτερα να ρωτήσεις εναν υπευθυνο τμηματος για να είσαι σιγουρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
μιλάς για σπουδες φωτογραφίας προφανώς. Καλύτερα να ρωτήσεις εναν υπευθυνο τμηματος για να είσαι σιγουρος!
Ναι, σε έναν φίλο μου ενδιαφέρει το συγκεκριμένο πεδίο σπουδών αλλά και γενικά απ' ότι βλέπω δεν χρειάζονται οι Πανελλήνιες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ναι, σε έναν φίλο μου ενδιαφέρει το συγκεκριμένο πεδίο σπουδών αλλά και γενικά απ' ότι βλέπω δεν χρειάζονται οι Πανελλήνιες. :)
ε ναι. Τεχνη ειναι :P Δε βλεπω να κανουμε κατι σχετικο με την τεχνη στο σχολειο. (εξαιρειται το σχεδιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Μπες εδώ: https://www.bachelorsportal.eu/ Είναι πολύ καλή μηχανή αναζήτησης για σπουδές στην Ευρώπη. Ελπίζω να βοηθήσει! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top