needhelp

Νεοφερμένος

Η needhelp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το 2022 έδωσα πανελλήνιες, είχα επιλέξει το 2ο επιστημονικό πεδίο. Τα είχα πάει πολύ καλά (έκθεση 17.5, μαθηματικά 20, φυσική 19.8, χημεία 19) και πέρασα στο ΗΜΜΥ ΑΠΘ. Ωστόσο δεν μου άρεσε η σχολή, και τώρα σκέφτομαι μήπως στραφώ στην δεύτερη επιλογή που είχα πριν διαλέξω κατεύθυνση, την οδοντιατρική.
Δεν εχω θέμα να ξανά δώσω πανελλήνιες, αντιθέτως το σκέφτομαι έντονα τελευταία, απ το να πάω σε μια άλλη σχολή απλά για να πάω.
Ωστόσο φοβάμαι, γιατί δεν είχα δώσει βιολογία, δεν εχω καμία επαφή. Κάπου εδώ να πω ότι γενικά μαθαίνω και αποστηθίζω αρκετά εύκολα. Εσείς που δώσατε από αυτή τη κατεύθυνση, πιστεύετε προλαβαίνω να μάθω φέτος την ύλη και να γράψω έναν καλό βαθμό;;
 

Giannis_19

Νεοφερμένος

Ο Giannis_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγώ βιολογια γ λυκειου ξεκίνησα από την β λυκειου και η αλήθεια είναι ότι εμένα αυτό με βοήθησε αρκετά. Δεν είναι δύσκολο να ξεκινήσεις από τώρα γιατί σκέψου ότι δεν θα έχεις το σχολείο και ότι στα άλλα 3 μαθήματα έχεις μια συνοχή και ουσιαστικά θα κάνεις συνεχεις επαναλήψεις σε αυτά. Άρα για την βιολογια θα έχεις πολύ χρόνο. Τέλος, δεν χρειάζεται να έχεις γνώσεις από προηγούμενες τάξεις για να καταλάβεις την βιολογια της τρίτης λυκειου.

Το ΗΜΜΥ γιατί δεν σου αρεσε;
 

needhelp

Νεοφερμένος

Η needhelp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγώ βιολογια γ λυκειου ξεκίνησα από την β λυκειου και η αλήθεια είναι ότι εμένα αυτό με βοήθησε αρκετά. Δεν είναι δύσκολο να ξεκινήσεις από τώρα γιατί σκέψου ότι δεν θα έχεις το σχολείο και ότι στα άλλα 3 μαθήματα έχεις μια συνοχή και ουσιαστικά θα κάνεις συνεχεις επαναλήψεις σε αυτά. Άρα για την βιολογια θα έχεις πολύ χρόνο. Τέλος, δεν χρειάζεται να έχεις γνώσεις από προηγούμενες τάξεις για να καταλάβεις την βιολογια της τρίτης λυκειου.

Το ΗΜΜΥ γιατί δεν σου αρεσε;
Δεν ξέρω δεν μου ταίριαξε όσο πίστευα.. νομίζω πήγα απλά επειδή είναι «καλη σχολή» μου άρεσαν τα μαθηματικά κ είχα καλη σχέση με τους υπολογιστές 🤷‍♀️.. δεν μπορώ να με φανταστώ ωστόσο πάνω από έναν υπολογιστή, και το ηλεκτρολογικό-ενεργειακό κομμάτι δεν μου άρεσε καθόλου.. άρα πιστεύεις θα βγει η ύλη έτσι; Το πρόβλημα μου είναι ότι αν τελικά αποφασίσω να δώσω, θέλω να γράψω και καλό βαθμό
 

Giannis_19

Νεοφερμένος

Ο Giannis_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δεν ξέρω δεν μου ταίριαξε όσο πίστευα.. νομίζω πήγα απλά επειδή είναι «καλη σχολή» μου άρεσαν τα μαθηματικά κ είχα καλη σχέση με τους υπολογιστές 🤷‍♀️.. δεν μπορώ να με φανταστώ ωστόσο πάνω από έναν υπολογιστή, και το ηλεκτρολογικό-ενεργειακό κομμάτι δεν μου άρεσε καθόλου.. άρα πιστεύεις θα βγει η ύλη έτσι; Το πρόβλημα μου είναι ότι αν τελικά αποφασίσω να δώσω, θέλω να γράψω και καλό βαθμό
Ναι η ύλη θα βγει, αρκεί να διαβάζεις με σύστημα όπως έκανες άλλωστε την πρώτη φορά που έδωσες!
Παρεμπιπτόντως, ήμουν στην οδοντιατρικη του απθ για δύο χρόνια χαχα
 

Nemesiis

Νεοφερμένος

Η Nemesiis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Το 2022 έδωσα πανελλήνιες, είχα επιλέξει το 2ο επιστημονικό πεδίο. Τα είχα πάει πολύ καλά (έκθεση 17.5, μαθηματικά 20, φυσική 19.8, χημεία 19) και πέρασα στο ΗΜΜΥ ΑΠΘ. Ωστόσο δεν μου άρεσε η σχολή, και τώρα σκέφτομαι μήπως στραφώ στην δεύτερη επιλογή που είχα πριν διαλέξω κατεύθυνση, την οδοντιατρική.
Δεν εχω θέμα να ξανά δώσω πανελλήνιες, αντιθέτως το σκέφτομαι έντονα τελευταία, απ το να πάω σε μια άλλη σχολή απλά για να πάω.
Ωστόσο φοβάμαι, γιατί δεν είχα δώσει βιολογία, δεν εχω καμία επαφή. Κάπου εδώ να πω ότι γενικά μαθαίνω και αποστηθίζω αρκετά εύκολα. Εσείς που δώσατε από αυτή τη κατεύθυνση, πιστεύετε προλαβαίνω να μάθω φέτος την ύλη και να γράψω έναν καλό βαθμό;;
Εγώ πιστεύω πως εφόσον έχεις προγραμμα και το έχεις με την αποστήθιση ειναι αρκετά εφικτό να μάθεις και να κατανοησεις την ύλη μέσα σε ένα χρόνο. Εμείς που ξεκινήσαμε την προετοιμασία απο β λυκείου πηγαίναμε σχετικά αργα για τα δικά μου γούστα και ειλικρινά πιστεύω πως θα μπορούσε να βγει σε λιγότερο απο μια χρονιά η ύλη. Δεν ειναι και τόσο τρομερή. Απλώς τα βιβλία ειναι τόσο κακογραμμένα που ίσως δυσκολευτείς να μπεις στο πνεύμα στην αρχή. Σιγά σιγά θα το βρεις. Το πιο σημαντικό ειναι να κατανοείς τι διαβάζεις όποτε αν έχεις κάποια απορία ψάξε στο διαδίκτυο ή ρωτά τους καθηγητές σου. Όπως καταλαβαίνω έχεις τα φόντα όποτε ειναι αρκετά πιθανό να επιτυχείς τον στόχο σου. Ο,τι και να αποφασίσεις σου ευχομαι καλη τυχη!
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω δεν μου ταίριαξε όσο πίστευα.. νομίζω πήγα απλά επειδή είναι «καλη σχολή» μου άρεσαν τα μαθηματικά κ είχα καλη σχέση με τους υπολογιστές 🤷‍♀️.. δεν μπορώ να με φανταστώ ωστόσο πάνω από έναν υπολογιστή, και το ηλεκτρολογικό-ενεργειακό κομμάτι δεν μου άρεσε καθόλου.. άρα πιστεύεις θα βγει η ύλη έτσι; Το πρόβλημα μου είναι ότι αν τελικά αποφασίσω να δώσω, θέλω να γράψω και καλό βαθμό
Τι εννοείς με την φράση "καλή σχέση με τους υπολογιστές"; ECDL;

Εξήγησέ μου ποια κομμάτια ποιων μαθημάτων δεν σου αρέσουν.

Στην βιολογία άνετα αν διαβάσεις γράφεις 19+...το ζήτημα είναι, έχεις όρεξη, υπομονή για αυτό; Γιατί εγώ ούτε τους ορισμούς στα μαθηματικά δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ ώστε να τους διαβάσω όλη την χρονιά, εκτός των τελευταίων δύο-τριών εβδομάδων, το ανέβαλα συνεχώς...
 

needhelp

Νεοφερμένος

Η needhelp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γενικά δεν μου έκατσε η σχολή απ την αρχή, ότι έχει να κάνει με ηλεκτρολογικά κλπ δεν μου αρέσει, ούτε από ενέργεια τηλεπικοινωνίες και τέτοια.. γενικά δεν μου αρέσει το hardware καθόλου, μόνο software κ αυτό έτσι για να περνάει λίγο η ώρα, όχι ότι ας πούμε με τραβάει να το κυνηγήσω, να το ψάξω κλπ.. τα πήγαινα καλά αλλά δεν με τραβάει ιδιαίτερα
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πες μου πιο συγκεκριμένα να σε βοηθήσω όσο μπορώ. Τι δεν σου αρέσει; Με τα μαθηματικά διατηρείς καλές σχέσεις; Μαθήματα περνάς; Ζορίζεσαι;

Είναι πολύ σοβαρό το θέμα, μην αποφασίσεις παρορμητικά.
 

Giannis_19

Νεοφερμένος

Ο Giannis_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Γενικά δεν μου έκατσε η σχολή απ την αρχή, ότι έχει να κάνει με ηλεκτρολογικά κλπ δεν μου αρέσει, ούτε από ενέργεια τηλεπικοινωνίες και τέτοια.. γενικά δεν μου αρέσει το hardware καθόλου, μόνο software κ αυτό έτσι για να περνάει λίγο η ώρα, όχι ότι ας πούμε με τραβάει να το κυνηγήσω, να το ψάξω κλπ.. τα πήγαινα καλά αλλά δεν με τραβάει ιδιαίτερα
Μήπως, ίσως, να κοιτούσες και τις άλλες σχολές του πολυτεχνείου και να κάνεις το 10% για μια από αυτές. Αλλά αν είσαι αποφασισμένη να πας στην οδοντιατρικη, μην διστάσεις να το προσπαθήσεις
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
μαθαίνεις προγραμματισμό (μέσω ημμυ αναγκαστικά και hardware ή 10% για πληροφορική) -> γίνεσαι digital nomad -> ταξιδεύεις τον κόσμο δουλεύοντας στο λαπτοπ σου για λίγες σχετικά ώρες την εβδομάδα με πολλά λεφτά -> αφού μαζέψεις όσα χρήματα και εμπειρίες θες, σπουδάζεις ό,τι άλλο σε ενδιαφέρει
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μαθαίνεις προγραμματισμό (μέσω ημμυ αναγκαστικά και hardware ή 10% για πληροφορική) -> γίνεσαι digital nomad -> ταξιδεύεις τον κόσμο δουλεύοντας στο λαπτοπ σου για λίγες σχετικά ώρες την εβδομάδα με πολλά λεφτά -> αφού μαζέψεις όσα χρήματα και εμπειρίες θες, σπουδάζεις ό,τι άλλο σε ενδιαφέρει
Αν δεν την ελκύει το αντικείμενο σε τέτοιο βαθμό ώστε να ψάχνεται μόνη της, δεν πρόκειται να φτάσει στο απαιτούμενο επίπεδο για να κάνει κάτι τέτοιο. Αν και πάλι τα καταφέρει μέσα από επίπονη δουλειά και ξεκινήσει θα νιώθει βασανισμένη και αργά ή γρήγορα, θα τα παρατήσει, νιώθοντας συνάμα ότι έχασε χρόνια από τη ζωή της κλπ.

Οπότε από εμένα είναι όχι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Αν δεν την ελκύει το αντικείμενο σε τέτοιο βαθμό ώστε να ψάχνεται μόνη της, δεν πρόκειται να φτάσει στο απαιτούμενο επίπεδο για να κάνει κάτι τέτοιο. Αν και πάλι τα καταφέρει μέσα από επίπονη δουλειά και ξεκινήσει θα νιώθει βασανισμένη και αργά ή γρήγορα, θα τα παρατήσει, νιώθοντας συνάμα ότι έχασε χρόνια από τη ζωή της κλπ.

Οπότε από εμένα είναι όχι.
από εσένα όχι αλλά εκείνη παρέθεσε ότι ίσως έχει/είχε κάποιο ενδιαφέρον για software, οπότε παρέθεσα μία άποψη διαφορετική από την κοινότυπη
 

Marianna.diamanti

Νεοφερμένος

Η Marianna.diamanti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Το 2022 έδωσα πανελλήνιες, είχα επιλέξει το 2ο επιστημονικό πεδίο. Τα είχα πάει πολύ καλά (έκθεση 17.5, μαθηματικά 20, φυσική 19.8, χημεία 19) και πέρασα στο ΗΜΜΥ ΑΠΘ. Ωστόσο δεν μου άρεσε η σχολή, και τώρα σκέφτομαι μήπως στραφώ στην δεύτερη επιλογή που είχα πριν διαλέξω κατεύθυνση, την οδοντιατρική.
Δεν εχω θέμα να ξανά δώσω πανελλήνιες, αντιθέτως το σκέφτομαι έντονα τελευταία, απ το να πάω σε μια άλλη σχολή απλά για να πάω.
Ωστόσο φοβάμαι, γιατί δεν είχα δώσει βιολογία, δεν εχω καμία επαφή. Κάπου εδώ να πω ότι γενικά μαθαίνω και αποστηθίζω αρκετά εύκολα. Εσείς που δώσατε από αυτή τη κατεύθυνση, πιστεύετε προλαβαίνω να μάθω φέτος την ύλη και να γράψω έναν καλό βαθμό;;
Αρχικά συγχαρητήρια για τους βαθμούς σου, τα πήγες περίφημα!
Η άποψη μου είναι ότι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου είναι να συμβιβαστείς με μια σχολή που δεν σε ενθουσιάζει.

Το θετικό με την Βιολογία της γ’λυκείου είναι ότι δεν απαιτεί γνώσεις προηγούμενων τάξεων. Βέβαια, με τα σημερινά δεδομένα ένας καλός βαθμός στην Βιολογία απαιτεί 70% βαθιά κατανόηση της ύλης και 30% αποστήθιση.
Από την στιγμή που έχεις γερές βάσεις στα υπόλοιπα μαθήματα της κατευθύνσεις δεν θεωρώ ότι θα έχεις πρόβλημα. Ίσως στην αρχή χρειαστεί να αφιερώσεις παραπάνω χρόνο στο το μάθημα της Βιολογίας αλλά με σωστή καθοδήγηση καθηγητή, συστηματικό και οργανωμένο διάβασμα μπορείς να διεκδικήσεις έναν άριστο βαθμό!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top