Προλαβαίνω να προετοιμαστώ για Ψυχολογία;

Mariana Sal

Νεοφερμένος

Η Mariana Sal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αποφοίτησα πριν 2 χρόνια, και λόγω πίεσης γονέων επέλεξα την θετική κατεύθυνση και πέρασα ΗΜΜΥ.
Το θέμα είναι οτι πάντοτε ήξερα πως ήθελα να ασχοληθώ με τον άνθρωπο.Με εξιτάρει σε βαθμό τρέλας το γιατί συμπεριφερόμαστε με συγκεκριμένο τρόπο, το πως το μυαλό μας μέσω και της βιολογιας και της ανατομίας του ελέγχει τον οργανισμό και το πνεύμα κοκ
Την επιλέγω δηλαδή συνειδητά αυτήν την σχολή χωρίς να με ενδιαφέρει αν είναι μουράτη ή οχι. Σκέφτομαι τον εαυτό μου να διδάσκομαι όλα αυτά τα ενδιαφέροντα κατεμέ πράγματα και δεν βλέπω την ώρα να μπω στο πανεπιστήμιο και να τα διδάσκομαι.
Τώρα, ωστοσο,πίσω στην πραγματικότητα.Πολλοί την θέλουν αυτήν την σχολή με αποτέλεσμα να έχει υψηλές βάσεις. (17500 μόρια)
Πόσο ρεαλιστικός είναι ο στόχος μου; Θα μπορούσα να τα καταφέρω; Δεν εχω ιδέα τι ζητάει η θεωρητική κατεύθυνση,μια και ήμουν θετική.
ΕΚΘΕΣΗ ξερω πάνω κάτω
ΙΣΤΟΡΙΑ αν την κατανοήσω και την μάθω απέξω δεν μπορώ να τα πάω άριστα έστω και σε 3 μήνες;
Τώρα ΑΡΧΑΙΑ έχω να πιάσω απο Α' Λυκείου για να μην πω γυμνάσιο. Κάτι έχω ακούσει για γνωστό και άγνωστο μόνο. Είναι το μάθημα που προφανως θα θέλει προαπαιτούμενα απο Α γυμνασίου κλπ ε?
ΛΑΤΙΝΙΚΑ/ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ δεν ξέρω τι πάιζει. Θυμαμαι οτι έλεγαν πως ειναι απο τα ευκολα μαθηματα και φετος οτι απλα ειναι αποστηθηση η κοινωνιολογια.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνήθως ενθαρρύνω τους υποψήφιους έστω και αργά να προσπαθήσουν.
Στη δική σου περίπτωση, δεν θα το κάνω!
Είναι παντελώς αδύνατον μέσα σ΄ένα τόσο μικρό διάστημα να μπεις στη "νοοτροπία" κάποιων μαθημάτων τα οποία δεν έχεις διδαχθεί ποτέ! Και όχι μόνο αυτό αλλά να τα εμπεδώσεις σε σημείο που να μπορείς να τα αποδώσεις σχεδόν άριστα για να μπορέσεις να συγκεντρώσεις τα μόρια για τη σχολή που ενδιαφέρεσαι!
Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι έχεις φωτογραφική μνήμη για την Ιστορία και την Κοινωνιολογία και ότι είσαι φυσικό ταλέντο στην΄Εκθεση/Λογοτεχνία, με τα Αρχαία τι θα κάνεις;
Από την Α΄Λυκείου ξεκινά σιγά-σιγά η απόκτηση γνώσεων έτσι ώστε στο τέλος της Γ΄Λυκείου να είσαι σε θέση να επεξεργάζεσαι κείμενα (να αποκαλύπτεις τι κρύβεται πίσω από τις γραμμές) να "παίζεις στα δάχτυλα" τη γραμματική και το συντακτικό ώστε να μπορείς να απαντήσεις στις σχετικές ερωτήσεις και για να μπορέσεις να μεταφράσεις το άγνωστο κείμενο (αχ, αυτό το άγνωστο κείμενο πόσες ώρες ενασχόληση χρειάζεται για να μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις ...)
Η γνώμη μου είναι ότι αν η απόφασή σου είναι συνειδητή και θέλεις να εγκαταλείψεις την τωρινή σου σχολή για την Ψυχολογία, να ξεκινήσεις την προετοιμασία σου ως full-time job με σκοπό να δώσεις πανελλαδικές το νωρίτερο το 2021!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Αποφοίτησα πριν 2 χρόνια, και λόγω πίεσης γονέων επέλεξα την θετική κατεύθυνση και πέρασα ΗΜΜΥ.
Το θέμα είναι οτι πάντοτε ήξερα πως ήθελα να ασχοληθώ με τον άνθρωπο.Με εξιτάρει σε βαθμό τρέλας το γιατί συμπεριφερόμαστε με συγκεκριμένο τρόπο, το πως το μυαλό μας μέσω και της βιολογιας και της ανατομίας του ελέγχει τον οργανισμό και το πνεύμα κοκ
Την επιλέγω δηλαδή συνειδητά αυτήν την σχολή χωρίς να με ενδιαφέρει αν είναι μουράτη ή οχι. Σκέφτομαι τον εαυτό μου να διδάσκομαι όλα αυτά τα ενδιαφέροντα κατεμέ πράγματα και δεν βλέπω την ώρα να μπω στο πανεπιστήμιο και να τα διδάσκομαι.
Τώρα, ωστοσο,πίσω στην πραγματικότητα.Πολλοί την θέλουν αυτήν την σχολή με αποτέλεσμα να έχει υψηλές βάσεις. (17500 μόρια)
Πόσο ρεαλιστικός είναι ο στόχος μου; Θα μπορούσα να τα καταφέρω; Δεν εχω ιδέα τι ζητάει η θεωρητική κατεύθυνση,μια και ήμουν θετική.
ΕΚΘΕΣΗ ξερω πάνω κάτω
ΙΣΤΟΡΙΑ αν την κατανοήσω και την μάθω απέξω δεν μπορώ να τα πάω άριστα έστω και σε 3 μήνες;
Τώρα ΑΡΧΑΙΑ έχω να πιάσω απο Α' Λυκείου για να μην πω γυμνάσιο. Κάτι έχω ακούσει για γνωστό και άγνωστο μόνο. Είναι το μάθημα που προφανως θα θέλει προαπαιτούμενα απο Α γυμνασίου κλπ ε?
ΛΑΤΙΝΙΚΑ/ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ δεν ξέρω τι πάιζει. Θυμαμαι οτι έλεγαν πως ειναι απο τα ευκολα μαθηματα και φετος οτι απλα ειναι αποστηθηση η κοινωνιολογια.


Ειλικρινα αν ησουνα απο θεωρητική θα σου ελεγα να το προσπαθήσεις και ποτε δε ξερεις .
Τωρα το θεωρώ α μη τι αλλο ψυχοφθόρο.
Κανενας δε μπορεί να σου πει τι μπορεις κι τι οχι αλλα σίγουρα ειναι κατι παρα πολυ δύσκολο.
θα πρέπει να πιασεις τωρα το λυω κι το amo( αν δωσεις με το παλιο αρα στοχεύοντας κι σε λιγες θεσεις ) κι τον Ιούνη να κληθείς να εισαι αναμεσα στους καλύτερους .
Κι σίγουρα χρειάζεσαι κι οικονομική / ψυχολογική στήριξη της οικογένειας.
Γιατι δε το προσπαθεις για του χρονου ;
Επισης πλεον υπάρχει κι η λυση του κολεγίου κι παντα υπάρχουν κι οι κατατακτήριες :)
Παρολαυτα εύχομαι καλη επιτυχία σε οτι κι αν αποφασίσεις .


*Επίσης πολλοι στα πρώτα ετη της σχολής μας τραβάμε μια φρίκη κι σκεφτόμαστε ότι ειμαστε φτιαγμένοι για κατι αλλο , το οποιο πολλες φορές ισχύει ( εξαλλου κι στη πραγματικότητα ολοι είμαστε φτιαγμένοι για πολλα κι ελάχιστοι άνθρωποι για ενα ) αλλα τις περισσότερες μιλαει ο πανικος για τη σχολη μας και η εξιδανίκευση της αλλης πλευρας .
* Η αλλη σου επιλογή εκτος των λατινικών για το νεο συστημα ειναι η κοινωνιολογία η οποια πιστεψε με ΔΕΝ ειναι καθόλου σκετη παγαγαλια.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Σκέψου καλύτερα τις κατατακτήριες και άρχισε από τώρα το διάβασμα για να δώσεις τον Δεκέμβριο του 20 και να μπεις στην σχολή από Φεβρουάριο του 21. Σε καμιά περίπτωση δεν φτάνεις τώρα σχολή που ακόμα και οι καλύτεροι μαθητές της θεωρητικής παιδεύονται να φτάσουν. Το να αρχίσεις ξαφνικά μια χρονιά διαβάσματος με μαθήματα που δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ και θα σου χρειαστούν για μερικές εξετάσεις το θεωρώ ανούσιο. Καλύτερα διάβασε τα μαθήματα των κατατακτήριων ψυχολογίας, που θα σου αρέσουν περισσότερο και θα τα γλυτώσεις και μετά στην σχολή μιας που κατά πάσα πιθανότητα θα σου είναι αναγνωρισμένα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκέψου καλύτερα τις κατατακτήριες και άρχισε από τώρα το διάβασμα για να δώσεις τον Δεκέμβριο του 20 και να μπεις στην σχολή από Φεβρουάριο του 21.

Δεν έχει πτυχίο για να δώσει κατατακτήριες!
΄Εδωσε πανελλαδικές το 2018 και τώρα βρίσκεται στο δεύτερο έτος των ΗΜΜΥ. :)
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιο εύκολο θα είναι να δώσεις κατατακτηριες σε 3 χρόνια πάρα να δώσεις πανελλήνιες.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Σκέψου καλύτερα τις κατατακτήριες και άρχισε από τώρα το διάβασμα για να δώσεις τον Δεκέμβριο του 20 και να μπεις στην σχολή από Φεβρουάριο του 21.
Ναι απλά εννοεί ότι αποφοίτησε από το Λύκειο όχι το πανεπιστήμιο :P. Nevertheless συμφωνώ ότι οι Κατατακτήριες είναι η καλύτερη λύση.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Όσον αφορά τις κατατακτήριες συμφωνώ, αλλά αυτό εξαρτάται από το πως τα παει τωρα στη σχολη.
Αν στη σχολη τωρα χρωστάς πολλά μαθηματα διότι δεν σου αρεσει και δεν σε ελκύουν καθολου, παράτησε τα όλα και ξεκινά Τωρα ιδιαιτερα στα θεωρητικά μαθήματα για τις πανελληνιες του 2021. (Και καλοκαίρι)

η Ιστορία όντως έχει πολυ παπαγαλία και θεωρία ομως απαιτεί και πολυ καλη οργάνωση γραπτού - η δομή πιανει πολλές μονάδες (και η έκφραση ,αλλα αυτη την εχεις απο την εκθεση)..επομένως και αν απεξω την μαθεις μεσα σε 3 μηνες (πραγμα που το θεωρω αδυνατον) δεν σημαινει οτι θα γραψεις 85-90+ πουαπαιτεί η συγκεκριμένη σχολη.
Στα αρχαία πρεπει να ξερεις εκτος απο πολυ καλο συντακτικό και γραμματική , να επεξεργάζεται άγνωστα κείμενα . Όμως, βασίσου καλύτερα στο γνωστό ώστε να μην χάσεις καθολου μονάδες απο τις ερμηνευτικές του (με την εννοια οτι να «μαθεις»να επεξεργάζεσαι άγνωστα κείμενα μεσα σε 1,5 χρονο δεν ξερω κατα ποσο φτανει).
Σκέψου πόσοι μαθητές δίνουν πανελληνιες 2 και 3 μη πω και παρακάνω φορές!
Αν είσαι αποφασισμένη να παρατήσεις τη σχολή σου, ξεκινά απο τώρα και όλα θα πάνε καλά!
ΥΓ. Δεν συμφωνώ καθολου με την ιδεα του κολεγίου
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Συνήθως ενθαρρύνω τους υποψήφιους έστω και αργά να προσπαθήσουν.
Στη δική σου περίπτωση, δεν θα το κάνω!
Το ίδιο θα έγραφα.

Αν ο στόχος σου ήταν μια σχολή των 12.000 μορίων ,θα σου έλεγα σίγουρα να τα δώσεις όλα και να πας να γράψεις γιατί είναι απόλυτα εφικτός στόχος.

Αλλά εσύ στην ουσία έχεις 4 μήνες να προετοιμαστείς για να αριστεύσεις σε μαθήματα τα οποία πρακτικά δεν έχεις ιδέα και πρέπει να τα πάρεις από το μηδέν.
Δυστυχώς δεν είναι ρεαλιστικός ο στόχος σου. Θα έλεγα να τελειώσεις αυτό το έτος εκεί που είσαι, πέρνα όσα περισσότερα μαθήματα μπορείς και ξεκίνα σοβαρή προετοιμασία για να δώσεις το 2021.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Ναι απλά εννοεί ότι αποφοίτησε από το Λύκειο όχι το πανεπιστήμιο :P. Nevertheless συμφωνώ ότι οι Κατατακτήριες είναι η καλύτερη λύση.

Α ναι, δεν το πρόσεξα, σε αυτή την περίπτωση πρέπει όπως είπατε και όλοι εσείς να κάνει ένα φουλ χρόνο(το λιγότερο) με εντατικά μαθήματα και να δώσει του χρόνου πανελλήνιες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχει πτυχίο για να δώσει κατατακτήριες!
΄Εδωσε πανελλαδικές το 2018 και τώρα βρίσκεται στο δεύτερο έτος των ΗΜΜΥ. :)

Όντως, τότε ας τελειώσει αυτή την σχολή που είναι τώρα και προχωράει μετά, ίσα ίσα που θα έχει και 2 πτυχία
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αποφοίτησα πριν 2 χρόνια, και λόγω πίεσης γονέων επέλεξα την θετική κατεύθυνση και πέρασα ΗΜΜΥ.
Το θέμα είναι οτι πάντοτε ήξερα πως ήθελα να ασχοληθώ με τον άνθρωπο.Με εξιτάρει σε βαθμό τρέλας το γιατί συμπεριφερόμαστε με συγκεκριμένο τρόπο, το πως το μυαλό μας μέσω και της βιολογιας και της ανατομίας του ελέγχει τον οργανισμό και το πνεύμα κοκ
Την επιλέγω δηλαδή συνειδητά αυτήν την σχολή χωρίς να με ενδιαφέρει αν είναι μουράτη ή οχι. Σκέφτομαι τον εαυτό μου να διδάσκομαι όλα αυτά τα ενδιαφέροντα κατεμέ πράγματα και δεν βλέπω την ώρα να μπω στο πανεπιστήμιο και να τα διδάσκομαι.
Τώρα, ωστοσο,πίσω στην πραγματικότητα.Πολλοί την θέλουν αυτήν την σχολή με αποτέλεσμα να έχει υψηλές βάσεις. (17500 μόρια)
Πόσο ρεαλιστικός είναι ο στόχος μου; Θα μπορούσα να τα καταφέρω; Δεν εχω ιδέα τι ζητάει η θεωρητική κατεύθυνση,μια και ήμουν θετική.
ΕΚΘΕΣΗ ξερω πάνω κάτω
ΙΣΤΟΡΙΑ αν την κατανοήσω και την μάθω απέξω δεν μπορώ να τα πάω άριστα έστω και σε 3 μήνες;
Τώρα ΑΡΧΑΙΑ έχω να πιάσω απο Α' Λυκείου για να μην πω γυμνάσιο. Κάτι έχω ακούσει για γνωστό και άγνωστο μόνο. Είναι το μάθημα που προφανως θα θέλει προαπαιτούμενα απο Α γυμνασίου κλπ ε?
ΛΑΤΙΝΙΚΑ/ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ δεν ξέρω τι πάιζει. Θυμαμαι οτι έλεγαν πως ειναι απο τα ευκολα μαθηματα και φετος οτι απλα ειναι αποστηθηση η κοινωνιολογια.

Καλησπέρα! Ένα θέμα που με ενδιαφέρει πολύ, καθώς ταυτίζομαι αρκετά μαζί σου.

Καταρχάς, όταν ήμουν στα δεκαοχτώ ήθελα (ή νόμιζα ότι ήθελα) να γίνω μάγειρας, έτσι και δεν διάβασα καθόλου πανελλήνιες και πήγα σε ένα ιεκ, αποφοίτησα και άρχισα να δουλεύω. Έλα όμως που αντιλήφθηκα πως δεν μου άρεσε με τον καιρό, δεν ήταν αυτό που ήθελα να κάνω πραγματικά.

Πάντα ήθελα να ασχολούμαι με την ψυχοσύνθεση των ανθρώπων, διάβαζα βιβλία ψυχολογίας, ψυχανάλυσης (Φρόιντ, Γιουνγκ, Έριξον κτλ) και, ενώ ήξερα ότι στην πραγματικότητα ήθελα να ασχοληθώ με αυτό, κώλωνα, γιατί σκεφτόμουν ότι πέρασαν τα χρόνια και άλλα παρόμοια.

Τελικά, στα 27 μου επέλεξα να ξαναδωσω πανελλήνιες ταυτόχρονα με δουλειά και χωρίς να εχω καθόλου επαφή με θεωρητική (ήμουν στην τότε τεχνολογική όταν ήμουν λύκειο). Ξεπατώθηκα όμως, γιατί το ήθελα πολύ και πέρασα για κοινωνικός λειτουργός (η δεύτερη επιλογή, μετά την ψυχολογία) και τώρα όλα οκ, πολύ κούραση αλλά κάνω αυτό που θέλω.

Το συμπέρασμα είναι να κάνεις αυτό που πραγματικά θες, να προσπαθείς γι'αυτό και να το έχεις σαν πρώτο στόχο (αλλιώς δεν το θες πραγματικά), να μην τα βάζεις κάτω και να μην θεωρείς ποτέ πως είναι αργά :)

Υ.Γ :Αν ξεκινήσεις τώρα είναι πολύ δύσκολα, καλύτερα προετοιμάσου από νωρίς, ξεκίνα από τέλη Αυγούστου π.χ ιδιαίτερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, το μόνο πραγματικά δύσκολο είναι τα αρχαία, αλλά σκέψου πως εγώ (όντας της τεχνολογικής και με σχεδόν δεκαετή απουσία από το σχολείο) έγραψα στο 17, με πάρα πολύ διάβασμα όμως. Εν ολίγοις, δώστα όλα και δεν θα απογοητευτείς. Και, ακόμα και ψυχολογία να μην περάσεις, υπάρχουν και άλλες συγγενείς σχολές που θα σου αρέσουν...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

johnsala

Νεοφερμένος

Ο johnsala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πανω σ' αυτο, ειστε υπερ ενος δευτερου πτυχιου ακομα κια ν ειναι προχωρημενη η ηλικια(28) η ενα μεταπτυχιακο?
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πανω σ' αυτο, ειστε υπερ ενος δευτερου πτυχιου ακομα κια ν ειναι προχωρημενη η ηλικια(28) η ενα μεταπτυχιακο?
Ασυζητητί. Αυξάνεις τα
Πανω σ' αυτο, ειστε υπερ ενος δευτερου πτυχιου ακομα κια ν ειναι προχωρημενη η ηλικια(28) η ενα μεταπτυχιακο?
Ασυζητητί. Αυξάνεις τα προτερήματά σου στην αγορά εργασίας. Η ηλικία μια χαρά είναι, απλά είναι καλύτερο (για μένα) το μεταπτυχιακό.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πανω σ' αυτο, ειστε υπερ ενος δευτερου πτυχιου ακομα κια ν ειναι προχωρημενη η ηλικια(28) η ενα μεταπτυχιακο?


΄Εχουμε πει πολλές φορές ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα, μας τα δίνει το βασικό μας πτυχίο.
Πχ αν έχουμε τελειώσει φιλολογία και κάνουμε ένα μεταπτυχιακό στην ψυχολογία, δεν έχουμε δικαίωμα να ασκήσουμε το επάγγελμα του ψυχολόγου. Τα επαγγελματικά μας δικαιώματα θα είναι του φιλολόγου.
Οπότε εξαρτάται από το αν το πρώτο πτυχίο, μας οδηγεί στο επαγγελμα που θέλουμε να ασκήσουμε.
Αν ναι, τότε κάνουμε μεταπτυχιακό.
Αν όχι, δίνουμε κατατακτήριες στη σχολή από την οποία όταν αποφοιτήσουμε θα έχουμε τα επαγγελματικά δικαιώματα που θέλουμε.
Ναι, είμαι υπέρ του να προχωρήσει κάποιος σ΄ένα δεύτερο πτυχίο αν είναι αυτό που τον ενδιαφέρει να κάνει!
Καλά τα 28 δεν τα λες και "προχωρημένη ηλικία"! Μην τρελαθούμε τώρα ... Chill out!
 

johnsala

Νεοφερμένος

Ο johnsala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
το ξερω οτι δεν εχεις τα δικαιωματα του ψυχολογου αλλα νομιζω μπορεις να κανεις συμβουλευτικη πχ η coaching. Iσχυει?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το ξερω οτι δεν εχεις τα δικαιωματα του ψυχολογου αλλα νομιζω μπορεις να κανεις συμβουλευτικη πχ η coaching. Iσχυει?

Δεν το γνωρίζω αυτό αλλά με την κοινή λογική σκέφτομαι ότι από τη στιγμή που υπάρχει πληθώρα πτυχιούχων και μεταπτυχιακών πάνω στο ακριβές αντικείμενο, γιατί να προτιμήσουν να προσλάβουν κάποιον με βασικές σπουδές σε διαφορετικό αντικείμενο;
Και πάλι όμως σου λέω ότι δεν το γνωρίζω! Μπορεί να γίνεται! Ψάξτο!
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ψυχολογία είναι ένα σορό θεωρητικές σκεψεις χωρίς καμία βάση. Εσυ με βάση αυτά που γράφεις θέλεις να ασχοληθείς με την ψυχιατρική, που δεν έχει καμία σχέση με την πρώτη. Πως θα μάθεις βιολογία και ανατομία στο τμήμα ψυχολογίας; Το πολύ πολύ να μάθεις τι ερωτήσεις θα κανεις για τα παιδικά χρόνια κάποιου :hehe:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top