Προλαβαίνω να προετοιμαστώ για Ιατρική;

karmenila

Νεοφερμένος

Η karmenila αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είμαι φοιτήτρια οπότε θα αφήσω τελείως την σχολή και θα αφοσιωθώ εκεί. Απλά δεν ξέρω αν είναι ρεαλιστικό μέσα σε 5.5 μήνες να βγάλω όλη την ύλη.

Δεν φοβάμαι καθόλου το διάβασμα απλά νιώθω την πίεση του χρόνου.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Είμαι φοιτήτρια οπότε θα αφήσω τελείως την σχολή και θα αφοσιωθώ εκεί. Απλά δεν ξέρω αν είναι ρεαλιστικό μέσα σε 5.5 μήνες να βγάλω όλη την ύλη.

Δεν φοβάμαι καθόλου το διάβασμα απλά νιώθω την πίεση του χρόνου.
Πανελλαδικές?
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Το σενάριο βγάζω σχολή δίνω κατατακτήριες δεν παίζει για εσένα; Γιατί το να αφήσεις σχολή στη μέση να ξαναδώσεις πανελλήνιες ακούγεται σαν worst possible scenario.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 430 μηνύματα.
Είμαι φοιτήτρια οπότε θα αφήσω τελείως την σχολή και θα αφοσιωθώ εκεί. Απλά δεν ξέρω αν είναι ρεαλιστικό μέσα σε 5.5 μήνες να βγάλω όλη την ύλη.

Δεν φοβάμαι καθόλου το διάβασμα απλά νιώθω την πίεση του χρόνου.
Aντικειμενικα μιλώντας σε 5,5 μήνες δεν βγαίνει η υλη για να βγάλεις τα μόρια της ιατρικής εκτός εάν είσαι από ΕΠΑΛ.
 

karmenila

Νεοφερμένος

Η karmenila αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το σενάριο βγάζω σχολή δίνω κατατακτήριες δεν παίζει για εσένα; Γιατί το να αφήσεις σχολή στη μέση να ξαναδώσεις πανελλήνιες ακούγεται σαν worst possible scenario.

Το σενάριο βγάζω σχολή δίνω κατατακτήριες δεν παίζει για εσένα; Γιατί το να αφήσεις σχολή στη μέση να ξαναδώσεις πανελλήνιες ακούγεται σαν worst possible scenario.
Όχι δεν παίζει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Aντικειμενικα μιλώντας σε 5,5 μήνες δεν βγαίνει η υλη για να βγάλεις τα μόρια της ιατρικής εκτός εάν είσαι από ΕΠΑΛ.
Από ΓΕΛ δίνω και θα το προσπαθήσω.
Δεν είμαι 17 χρονών, ξέρω πως να διαβάσω και δεν θα διαβάσω 2 ώρες την μέρα αλλά 22 που λέει ο λόγος. Και την βιολογία μπορώ να την βγάλω θεωρία όλη σε 1 εβδομάδα, οπότε μετά μένει μόνο ασκήσεις.
Έκθεση είχα γράψει 18,2 χωρίς να έχω κάνει προετοιμασία.

Και μένει μόνο Φυσική και Χημεία.

Στην Φυσική θα υπάρξει δυσκολία αλλά μου αρέσει σαν μάθημα.

Οπότε θα το προσπαθήσω, δεν το βρίσκω τόσο ακατόρθωτο απλά δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου. Πρέπει να οργανωθώ πιο συστηματικά.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 719 μηνύματα.
Δηλαδή αν βρεθούν εδώ 10 άτομα που θα σου πουν ότι δε το έχεις, δε θα δώσεις πανελλαδικές? Προφανώς κ το έχεις πάρει απόφαση κ απλά θέλεις λίγη ενθάρρυνση. Αν σε βοηθήσει αυτο, εγώ μέσα σε 6 μήνες έβγαλα 18.500 μόρια από θεωρητικη που δεν είχα ξανά έρθει σε επαφή ποτέ. Θέσε στόχους κ δωστά όλα.Πολλα άτομα στο φόρουμ έχουν δώσει πάνελ πάνω από 3 φορες
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,670 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Όσο κωλόφαρδος και να είσαι 18.500 δεν βγάζεις έτσι. Θα σκίστηκε το πιο λογικό.
Ειλικρινά, δεν μπορώ καν να φανταστώ τι σκίσιμο θα χρειαζόταν για να βγάλεις σε εξάμηνο ύλη που άλλοι την κάνουν χρόνια ΚΑΙ να γράψεις 18.5κ μόρια.

Ίσως είναι fake, ίσως είναι αλήθεια.

Σίγουρα δεν είναι σύνηθες.

Πιο σίγουρα είναι ότι αποτελεί κάκιστη συμβουλή.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,670 μηνύματα.
Ειλικρινά, δεν μπορώ καν να φανταστώ τι σκίσιμο θα χρειαζόταν για να βγάλεις σε εξάμηνο ύλη που άλλοι την κάνουν χρόνια ΚΑΙ να γράψεις 18.5κ μόρια.

Ίσως είναι fake, ίσως είναι αλήθεια.

Σίγουρα δεν είναι σύνηθες.

Πιο σίγουρα είναι ότι αποτελεί κάκιστη συμβουλή.
Καλά ναι δεν συμβαίνει καθόλου γενικά. Μόνο άλλη μια φορά το έχω ακούσει αυτό με κοπέλα που έκανε μόνη της το διάβασμα και το τελευταίο εξάμηνο πριν δώσει, έκανε φροντιστήριο και έγραψε 18000. Αλλά αυτή είχε επαφή και από πριν. Δεν της ήταν τέρμα καινούργιο…

Κακή συμβουλή δεν ξέρω αν είναι. Ίσως δώσει σε κάποιον ώθηση να γράψει έναν καλύτερο βαθμό από ότι θα έγραφε αν δεν πίστευε ότι θα μπορούσε να τα πάει άνω του μετρίου.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 719 μηνύματα.
Όσο αδύνατο θεωρείς εσύ αυτό που έκανα,άλλο τόσο αδύνατο θεωρώ εγώ αυτό που κατάφερε ένας άλλος συμφορουμιτης μας πετυχαινοντας την εισαγωγή του στην ιατρική Θεσσαλονίκης μέσω κατατακτηριων.Ειμαι 27 χρόνων πλέον κ εχω δει αρκετές φορές άτομα να κατορθωνουν πράγματα που η πλειοψηφια του κόσμου θα τα θεωρήσει ανέφικτα.Τελικα,νομίζω αυτό που μετράει περισσότερο είναι απλά να κάνεις αυτό που θες.Ουδεποτε ρώτησα κανέναν αν θα γράψω τόσα μόρια ή αν το έχει κανείς κάνεις άλλος.Πηγα κ το έκανα,ύστερα συνειδητοποίησα πόσο δύσκολο ήταν αυτό που πέτυχα,μετά από χρόνια βασικά.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ειλικρινά, δεν μπορώ καν να φανταστώ τι σκίσιμο θα χρειαζόταν για να βγάλεις σε εξάμηνο ύλη που άλλοι την κάνουν χρόνια ΚΑΙ να γράψεις 18.5κ μόρια.

Ίσως είναι fake, ίσως είναι αλήθεια.

Σίγουρα δεν είναι σύνηθες.

Πιο σίγουρα είναι ότι αποτελεί κάκιστη συμβουλή.
Μιλαμε για τις εξαιρεσεις.

Υπαρχουν δυο τροποι ακαδημαικα για να καταστεις εξαιρεση:


1. Γονιδιακο Ταλεντο που αναφερεις, αστρο πανω απο το κεφαλι

2. Το απολυτο ξεσκισμα (που ειναι και το πιο ρεαλιστικο για τους περισσοτερους απο εμας...)

Ελα, και στη σχολη σου θα υπηρχαν ατομα που θα γ....σαν κι εδερναν οσο οι υπολοιποι βογκαγαμε και απορουσαμε πώς στο καλο το καταφερνουν.

Κακιστη δεν ξερω αν αποτελει, αν εξαιρεσουμε την πρωτη περιπτωση του ταλεντου, καθως δειχνει οτι και ενας απλος ανθρωπος μπορει να διακριθει εαν υπερβει τα ορια του (και τα ορια των συναγωνιστων βεβαιως!)

Απλα δεν υπαρχουν πολλα ατομα διατεθειμενα να κανουν τετοιες θυσιες, γι'αυτο και φανταζουν ως εξαιρεση...
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Όσο αδύνατο θεωρείς εσύ αυτό που έκανα,άλλο τόσο αδύνατο θεωρώ εγώ αυτό που κατάφερε ένας άλλος συμφορουμιτης μας πετυχαινοντας την εισαγωγή του στην ιατρική Θεσσαλονίκης μέσω κατατακτηριων.Ειμαι 27 χρόνων πλέον κ εχω δει αρκετές φορές άτομα να κατορθωνουν πράγματα που η πλειοψηφια του κόσμου θα τα θεωρήσει ανέφικτα.Τελικα,νομίζω αυτό που μετράει περισσότερο είναι απλά να κάνεις αυτό που θες.Ουδεποτε ρώτησα κανέναν αν θα γράψω τόσα μόρια ή αν το έχει κανείς κάνεις άλλος.Πηγα κ το έκανα,ύστερα συνειδητοποίησα πόσο δύσκολο ήταν αυτό που πέτυχα,μετά από χρόνια βασικά.
Συμφωνώ μαζί σου επί των φιλοσοφικών αρχών: ότι ο δρων δεν έχει ποτέ συνείδηση της ιστορικής βαρύτητας αυτού που πράττει.

Σαφέστατα το ότι αυτό που έκανες είναι δύσκολο είναι μια αξιολογική κρίση. Απλά υπογράμμισα ότι το θεώρησα κουφό βάσει της ελάχιστής μου πείρας στις πανελλήνιες (μια φορά έδωσα πέρασα και έβγαλα σχολή) που ποτέ δεν θα ανανεώσω.

Αυτά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απλα δεν υπαρχουν πολλα ατομα διατεθιμενα να κανουν τετοιες θυσιες, γι'αυτο και φανταζουν ως εξαιρεση...
Εδώ συμφωνούμε.

Για πανελλήνιες δεν θα έκανα τέτοια θυσία. Ούτε την έκανα και ούτε (νομίζω) θα την κάνω ποτέ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ελα, και στη σχολη σου θα υπηρχαν ατομα που θα γ....σαν κι εδερναν οσο οι υπολοιποι βογκαγαμε και απορουσαμε πώς στο καλο το καταφερνουν.
Πίστεψέ με, τα πρώτα δύο χρόνια έτρεχα πίσω από τις φούστες.:kissing::kissing:

Όντως είχαμε δύο-τρια τέτοια άτομα τα οποία ήταν τόσο απωθητικά από εξωτερικής απόψεως (σόρρυ αν ακούγομαι σκληρός, απλά ήταν αντικειμενικά απεριποίητοι, βρωμούσαν, δεν πλέναν τα μαλλιά τους, ήταν υπέρβαροι και πάνω από όλα ήταν απλά ακοινώνητοι) που ήμουν πάντα σε φάση "χίλιες φορές μαθηματικός του 5, εαν για να γίνω 10 πρέπει να είμαι σαν αυτούς".

Κατά τα άλλα όντως.
 

margik

Νεοφερμένος

Η margik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Παίζει ή να ήσουν φουλ κωλόφαρδος/η ή να είσαι γονιδιακό ταλέντο.
Έφερα κι εγώ τέτοιο σενάριο...εις πέρας στα 28 μου στη θεωρητική κατεύθυνση χωρίς να τα έχω ξαναδεί ποτέ κ μπήκα πρώτα Ψυχολογία Φλώρινας και μετά κ Αθήνας(την 1η για λόγο υγείας εφόρου ζωής χρόνιο με το έντερο με πέθανε).Ναι,ήμουν θετική κατεύθυνση στα 17-18.Για να γίνει κάτι τέτοιο δεν πιστεύω ότι χρειάζεται ταλέντο ή διάνοια στη θεωρητική κ/θνση απλά στόχος,πολύ καλή μνήμη και γερές βάσεις στα νέα ελληνικά κ μια κατανόηση της λογικής συνέχειας των πραγμάτων και της έκφρασης του λόγου-σε αυτό βοήθησαν ξεκάθαρα! τα μαθηματικά κ/θνσης του τότε.. Φυσικά,χρειάζονται κ υγεία κ πολλές ώρες διάβασμα αλλά γίνεται.[[[Εκείνο που δε νομίζω ότι γίνεται,φίλε,με όσα εχω δει κ διδαχθεί είναι μια Θετική κατεύθυνση από το 0 να βγει σε 8-εν προκειμένω 6- μήνες στο maximum και όχι μόνο στα Μαθηματικά αλλά και στη Φυσική και στη Χημεία-χρειάζονται φουλ γνώσεις Α' κ Β' Λυκείου!Και πάλι,όμως,όλα γίνονται σ'αυτή τη ζωή βάσει κάποιων παραμέτρων πάντα.Οπότε,προς γράφουσα:ναι,είναι πολύ πιο δύσκολο να βγει αυτός ο βαθμός από τη Θετική κ/θνση αλλά στρώσου full and go for it.!!!Mόνο εσύ ξέρεις τί βάσεις έχεις από πριν και με τι ασχολείται η υπάρχουσα σχολή σου και μπορείς να αντεπεξέλθεις ταχύτερα!Καλή επιτυχία
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Έφερα κι εγώ τέτοιο σενάριο...εις πέρας στα 28 μου στη θεωρητική κατεύθυνση χωρίς να τα έχω ξαναδεί ποτέ κ μπήκα πρώτα Ψυχολογία Φλώρινας και μετά κ Αθήνας(την 1η για λόγο υγείας εφόρου ζωής χρόνιο με το έντερο με πέθανε).Ναι,ήμουν θετική κατεύθυνση στα 17-18.Για να γίνει κάτι τέτοιο δεν πιστεύω ότι χρειάζεται ταλέντο ή διάνοια στη θεωρητική κ/θνση απλά στόχος,πολύ καλή μνήμη και γερές βάσεις στα νέα ελληνικά κ μια κατανόηση της λογικής συνέχειας των πραγμάτων και της έκφρασης του λόγου-σε αυτό βοήθησαν ξεκάθαρα! τα μαθηματικά κ/θνσης του τότε.. Φυσικά,χρειάζονται κ υγεία κ πολλές ώρες διάβασμα αλλά γίνεται.[[[Εκείνο που δε νομίζω ότι γίνεται,φίλε,με όσα εχω δει κ διδαχθεί είναι μια Θετική κατεύθυνση από το 0 να βγει σε 8-εν προκειμένω 6- μήνες στο maximum και όχι μόνο στα Μαθηματικά αλλά και στη Φυσική και στη Χημεία-χρειάζονται φουλ γνώσεις Α' κ Β' Λυκείου!Και πάλι,όμως,όλα γίνονται σ'αυτή τη ζωή βάσει κάποιων παραμέτρων πάντα.Οπότε,προς γράφουσα:ναι,είναι πολύ πιο δύσκολο να βγει αυτός ο βαθμός από τη Θετική κ/θνση αλλά στρώσου full and go for it.!!!Mόνο εσύ ξέρεις τί βάσεις έχεις από πριν και με τι ασχολείται η υπάρχουσα σχολή σου και μπορείς να αντεπεξέλθεις ταχύτερα!Καλή επιτυχία
Εαν επιτρέπεται με φροντ ή μόνη σου εντελώς;
 

margik

Νεοφερμένος

Η margik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εαν επιτρέπεται με φροντ ή μόνη σου εντελώς;
Με φροντιστήριο στο κέντρο της Αθήνας παρακαλώ για θεωρητική και όταν ήμουν θετική κ/θυνση πήγαινα στην ''Ώθηση'' φροντιστήριο,καθώς μένω κοντά βόρεια προάστια.Α,και φροντ. στη θεωρητική έκανα κάθε μέρα,ναι,Δευτέρα,Τρίτη,Τετάρτη,Πέμπτη,Παρασκευή κ Κυριακή διαγώνισμα ανέβα-κατέβα με τον ηλεκτρικό.Η καλύτερη χρονιά της ζωής μου γεμάτη σε όλα τα επίπεδα..!!! (Μετά πέρυσι ήρθε θέμα υγείας με το έντερο και μ'έχει ψιλοσακατέψει αλλά θα τραβήξω πάλι προς δόξα μεριά παλεύοντας-θέλω να ελπίζω.Δόξα εννοώ τσαμπουκά,ζωντάνια κι ενέργεια όλη μέρα).
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ειλικρινά, δεν μπορώ καν να φανταστώ τι σκίσιμο θα χρειαζόταν για να βγάλεις σε εξάμηνο ύλη που άλλοι την κάνουν χρόνια ΚΑΙ να γράψεις 18.5κ μόρια.

Ίσως είναι fake, ίσως είναι αλήθεια.

Σίγουρα δεν είναι σύνηθες.

Πιο σίγουρα είναι ότι αποτελεί κάκιστη συμβουλή.
Δεν είναι και τόσο ασύνηθες. Εδώ 18χρονα με 10 μήνες προετοιμασίας, τρώγοντας 7 ώρες της πλέον παραγωγικής φάσης της μέρας, δλδ το πρωί, στο σχολείο, βγάζουν και 19.5κ. Που τέτοια βαθμολογία είναι εκθετικά δυσκολότερη από το 18.5κ, σα να πας από τα 15 στα 18κ.

Οπότε δεν είναι παράξενο ένα άτομο μεγαλύτερης ηλικίας, με ωριμότερη σκέψη, που έχει βρει ποιος τρόπος διαβάσματος του ταιριάζει και δεν έχει το χάσιμο χρόνο του σχολείου να βγάζει 18μιση σε ένα εξάμηνο.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Δεν είναι και τόσο ασύνηθες. Εδώ 18χρονα με 10 μήνες προετοιμασίας, τρώγοντας 7 ώρες της πλέον παραγωγικής φάσης της μέρας, δλδ το πρωί, στο σχολείο, βγάζουν και 19.5κ. Που τέτοια βαθμολογία είναι εκθετικά δυσκολότερη από το 18.5κ, σα να πας από τα 15 στα 18κ.

Οπότε δεν είναι παράξενο ένα άτομο μεγαλύτερης ηλικίας, με ωριμότερη σκέψη, που έχει βρει ποιος τρόπος διαβάσματος του ταιριάζει και δεν έχει το χάσιμο χρόνο του σχολείου να βγάζει 18μιση σε ένα εξάμηνο.
Πολύ καλά τα λες.

Προφανώς με επηρεάζει ότι ποτέ δεν ήμουν καλός στο σπορ των πανελληνίων και μου φαίνεται μέχρι και το 17κ μυθικό σαν επίτευγμα.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Στην σχολή μου, κανέν@ από εμάς που είχαμε ήδη ένα πτυχίο δεν αφιέρωσε πανω από ένα εξάμηνο για να εισαχθεί, οι περισσότεροι δε ξεκίνησαν στην καραντίνα.

Δεν θεωρώ ότι ήμασταν ιδιοφυΐες, μιλώντας για θεωρητική αν έχεις το σθένος(και την πολυτέλεια χρόνου) να κάτσεις ξανά να απομνημονεύσεις δεν θα συναντήσεις κάποια δυσκολία.

Πιστεύω βέβαια ότι πρέπει να το πας και λίγο έξυπνα, για παράδειγμα τα αρχαία έχουν πλέον απλοποιηθεί παρά πολύ, αν κάποι@ θέλει να μάθει τα πάντα θα χάσει πολύτιμο χρόνο.

Εξάλλου, για να είμαστε ειλικρινείς, η μόνη σχολή ουσιαστικά δύσκολη να εισαχθείσ πλέον είναι η ιατρική. Για νομικη και ψυχολογία έχεις το περιθώριο και για κάποιες «μπακαλίστικες» λύσεις που σου απλοποιούν τη ζωή. Πολλα πράγματα έχουν να ζητηθούν από τις αρχές του 2000 και ακόμα και αν ζητηθούν ο χρόνος που θα έχεις χάσει να τα μάθεις δεν αξίζει για τη μια μονάδα.*
Αντίθετα για ιατρική δεν υπάρχει τέτοιο περιθώριο. Ο ανταγωνισμός είναι δριμύτατος ακόμα και για την τελευταία σε βαση ιατρική.

Δεν υποτιμώ ουτε τον κόπο μου, ούτε των κόπων των παιδιών που εισαγονται κάθε χρόνο και σε σχολές με χαμηλότερη βάση.
Σιγουρά προσπάθησαν πολύ και αξίζουν συγχαρητήρια.

Απλα για ένα άτομο με ωριμότερη σκέψη, ψυχραιμία και στοχοπροσηλωση δεν πιστευω ότι οι πανελλαδικές πρέπει να αποτελούν τέτοιον σκοπελο και αντικείμενο φόβου.


*Μιλαω καθαρά για τον ενήλικα που θα μπει στη διαδικασία να δώσει εξετάσεις αφιερώνοντας μερικούς μήνες.
Στο φροντιστήριο ως παιδί προφανώς τα μαθαίνεις όλα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top