Προετοιμασία στην έκθεση χωρίς φροντιστήριο

BornB

Νεοφερμένος

Η BornB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλημέρα!
Τι συμβουλές/ οδηγίες έχετε να δώσετε σε κάποιον που προετοιμάζεται μόνος του για το μάθημα της έκθεσης εκτός από το να πάρει ένα βοήθημα από την στιγμή που είναι ένα τόσο ρευστό μάθημα κ δεν υπάρχουν συγκεκριμένες απαντήσεις, έτσι ώστε να διορθώσει αυτά που λύνει;
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Καλημέρα!
Τι συμβουλές/ οδηγίες έχετε να δώσετε σε κάποιον που προετοιμάζεται μόνος του για το μάθημα της έκθεσης εκτός από το να πάρει ένα βοήθημα από την στιγμή που είναι ένα τόσο ρευστό μάθημα κ δεν υπάρχουν συγκεκριμένες απαντήσεις, έτσι ώστε να διορθώσει αυτά που λύνει;
Ένα βοήθημα σίγουρα θα χρειαστεί για να διαβάσεις συγκεντρωμένα τη θεωρία και για να δεις τη δομή των θεμάτων. Ωστόσο, κατά τη γνώμη μου, αν υπάρχει η δυνατότητα ακόμα κι αν δεν κανεις μάθημα θα ήταν καλό να βρεις έναν φιλόλογο για να σου διορθώνει την περίληψη, τις εκθέσεις και το λογοτεχνικό. Αυτά δυστυχώς δεν μπορείς να τα διορθώσεις μόνη σου. Ίσως στην περίληψη διαβάζοντας την απάντηση του βοηθήματος καταλάβεις ποια στοιχεία έπρεπε να βάλεις κ ποια όχι αλλα στην έκθεση δεν γίνεται αυτό. Επίσης ο φιλόλογος θα σου εντοπίσει και τυχόν εκφραστικά λάθη και θα σου δείχνει σε τι βαθμούς κινείσαι. Αν τα διορθώνεις μόνη δεν θα μπορείς να ξέρεις τι βαθμό θα έπαιρνε το γραπτό σου, οποτε δεν θα ξέρεις πάνω κάτω σε τι βαθμούς κινεισαι
 

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Καλημέρα!
Τι συμβουλές/ οδηγίες έχετε να δώσετε σε κάποιον που προετοιμάζεται μόνος του για το μάθημα της έκθεσης εκτός από το να πάρει ένα βοήθημα από την στιγμή που είναι ένα τόσο ρευστό μάθημα κ δεν υπάρχουν συγκεκριμένες απαντήσεις, έτσι ώστε να διορθώσει αυτά που λύνει;
Δεν πιστεύω γενικά πως είναι καλή ιδέα να προετοιμαστείς μόνος σου στην έκθεση. Αν δεν υπάρχει κάποιος να σου τις διορθώνει και να σου εξηγεί τα λάθη σου, είναι λίγες οι πιθανότητες να βελτιωθεις.
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Ένα βοήθημα σίγουρα θα χρειαστεί για να διαβάσεις συγκεντρωμένα τη θεωρία και για να δεις τη δομή των θεμάτων. Ωστόσο, κατά τη γνώμη μου, αν υπάρχει η δυνατότητα ακόμα κι αν δεν κανεις μάθημα θα ήταν καλό να βρεις έναν φιλόλογο για να σου διορθώνει την περίληψη, τις εκθέσεις και το λογοτεχνικό. Αυτά δυστυχώς δεν μπορείς να τα διορθώσεις μόνη σου. Ίσως στην περίληψη διαβάζοντας την απάντηση του βοηθήματος καταλάβεις ποια στοιχεία έπρεπε να βάλεις κ ποια όχι αλλα στην έκθεση δεν γίνεται αυτό. Επίσης ο φιλόλογος θα εντοπίσει τυχόν εκφραστικά λάθη και θα σου δείχνει σε τι βαθμούς κινείσαι. Αν τα διορθώνεις μόνη δεν θα μπορείς να ξέρεις τι βαθμό θα έπαιρνε το γραπτό σου, οποτε δεν θα ξέρεις πάνω κάτω που βρίσκεσαι
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Καλημέρα!
Τι συμβουλές/ οδηγίες έχετε να δώσετε σε κάποιον που προετοιμάζεται μόνος του για το μάθημα της έκθεσης εκτός από το να πάρει ένα βοήθημα από την στιγμή που είναι ένα τόσο ρευστό μάθημα κ δεν υπάρχουν συγκεκριμένες απαντήσεις, έτσι ώστε να διορθώσει αυτά που λύνει;
Θα σου πω την δικιά μου εμπειρία! εγώ έκθεση δεν διδάχτηκα ποτέ εκτός του σχολείου. Φέτος έγραψα 16 στις πανελλήνιες στην έκθεση χωρίς καμία βοήθεια, είχα πάρει κάποια βοηθήματα με σχεδιαγράμματα και με θεωρία. Βέβαια από πολύ μικρή διάβαζα άρθρα, δοκίμια οπότε αυτό με βοήθησε στον γραπτό μου λόγο
 

pannnos1992

Νεοφερμένος

Ο pannnos1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ποιο βοήθημα χρησιμοποίησες αν επιτρέπεται;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα σου πω την δικιά μου εμπειρία! εγώ έκθεση δεν διδάχτηκα ποτέ εκτός του σχολείου. Φέτος έγραψα 16 στις πανελλήνιες στην έκθεση χωρίς καμία βοήθεια, είχα πάρει κάποια βοηθήματα με σχεδιαγράμματα και με θεωρία. Βέβαια από πολύ μικρή διάβαζα άρθρα, δοκίμια οπότε αυτό με βοήθησε στον γραπτό μου λόγο
Ποιο βοηθημα χρησιμοποίησες αν επιτρέπεται;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.

Συνημμένα

  • xlarge_20210217125701_nea_ellinika_g_lykeiou.jpeg
    xlarge_20210217125701_nea_ellinika_g_lykeiou.jpeg
    29.1 KB · Εμφανίσεις: 158
Top