Προετοιμασία για πρότυπο γυμνάσιο

globglogabgalab

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αποστολία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Εγώ πάω σε πρότυπο γυμνάσιο και θα δώσω καθαρά προσωπική εμπειρία. Πέρασα με 80 στα 100 (ισοβαθμία από την 28η ως την 41η θέση απο τις 52 του σχολείου μου).
Θεωρούμουν καλή μαθήτρια στο δημοτικό, πάνω από τον μέσο όρο.
Δεν έκανα ΚΑΘΟΛΟΥ προετοιμασία εκτός απο τα ενδεικτικά θέματα που εδωσαν και του 2020 τα οποία είχα δει 1 φορά το καθένα. Θεωρώ μύθο το οότι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ φροντιστήριο γιατί και οι 8 συμμαθητές μου που έκαναν δεν πέρασαν κι εγώ χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία πέρασα.
Λίγο στο τώρα, η τάξη είναι πολύ πιο ανεβασμένη στο επίπεδο, δηλαδή από εκεί που μόνο 2 άτομα ήξεραν μία απαντηση εδώ την ξέρουν 24 από τους 26. Τα πράγματα ειναι αρκετά πιο δύσκολα συγκριτικά με τα σχολεία των συμμαθητών μου από το δημοτικό. Προσωπικά μου αρέσει αυτό γιατί είμαι αρκετά ανταγωνιστική αλλά ξέρω πολλούς που τους πειράζει αυτό.
Όσων αφορά το θέμα της αποξένωσης από τις παρέες της γειτονιάς, εγώ δεν έχω άποψη γιατί πήγαινα σε πειραματικό οπότε ούτως ή άλλως δεν έχω.

Υ.Γ. Δεν μας βάζουν πολλές ασκήσεις για το σπίτι αν και πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει με τους καθηγητές. Έχουμε καθηγητές και της παλιάς νοοτροπίας αλλά και άλλους με νεότερες μεθόδους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

elesav

Νεοφερμένος

Η elesav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας,

ενδιαφέρομαι και εγώ να ακούσω εμπειρίες αν υπάρχουν από τα πρότυπα γυμνάσια της Αθήνας, κυρίως Ευαγγελική και του Πειραιά. Μου είπε φίλη μαμά πως στην Ευαγγελικη πχ. τα παιδιά από την α' γυμνασίου πάνε φροντιστήριο για να ανταπεξέλθουν γιατί ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο. Αν κάποιος έχει εμπειρίες να μοιραστεί από παιδιά που να φοιτούν τώρα σε πρότυπα θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,593 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

ενδιαφέρομαι και εγώ να ακούσω εμπειρίες αν υπάρχουν από τα πρότυπα γυμνάσια της Αθήνας, κυρίως Ευαγγελική και του Πειραιά. Μου είπε φίλη μαμά πως στην Ευαγγελικη πχ. τα παιδιά από την α' γυμνασίου πάνε φροντιστήριο για να ανταπεξέλθουν γιατί ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο. Αν κάποιος έχει εμπειρίες να μοιραστεί από παιδιά που να φοιτούν τώρα σε πρότυπα θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ
Απο Ευαγγελικη Ν Σμυρνης δεν ξερω ..εχω βεβαια φυγει αρκετα χρονια απο το αλλο που λετε/// ενα κανονικο σχολειο ειναι.. αλλα βαθμους δεν βαζανε
Ιδιοι δασκαλοι ειναι ακομα
Φροντιστηριο δεν εκανα ποτε μου ( ειχα αλλα πραματα να κανω) μεχρι και την γ' λυκειου και ολα καλα
Αν ομως ψαχνεται το 19+ μάλλον θα θελεται φροντιστηριο.
 
Top