Προετοιμασία για πρότυπο γυμνάσιο

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Η ξαδέρφη μου πάει έκτη δημοτικού και σκέφτονται να την πάνε σε πρότυπο γυμνάσιο όμως θέλει ειδική προετοιμασία μήπως γνωρίζει κάποιος πόσο καιρό πριν πρέπει να ξεκινήσει ; Και γενικά αν κάποιος έχει πάει να πει την γνώμη/εμπειρία του από πρότυπο σχολείο.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
Να σου πω τωρα ενα κουλό.
Εγω πήγα σε πρότυπο γυμνάσιο αλλα μας έπαιρναν χωρίς εξετάσεις. Δεν ξέρω πως γινεται αυτο.
Δεν έχει σχεση με αυτο που ρωτας, αλλα ειπα να πω την εμπειρία μου 😂
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Να σου πω τωρα ενα κουλό.
Εγω πήγα σε πρότυπο γυμνάσιο αλλα μας έπαιρναν χωρίς εξετάσεις. Δεν ξέρω πως γινεται αυτο.
Δεν έχει σχεση με αυτο που ρωτας, αλλα ειπα να πω την εμπειρία μου 😂
Α άρα πηγές . Ήταν δύσκολο ?
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
Α άρα πηγές . Ήταν δύσκολο ?
Δεν ήταν,αλλα ισως να μην ηταν και το κλασσικο προτυπο.
Ξερεις τι ,οταν πηγα τριτη λυκειου το γυμνασιο επαψε να ειναι προτυπο ,οποτε ισως τα χρονια που πηγαινα ηταν μεταβατικα και για αυτο μας επαιρναν χωρις εξετασεις.
Το 2019 εγινε "κανονικό " γυμνάσιο και αν δεν κανω λαθος τη χρονια που μπήκα εγω 2013 ,ας πουμε , ηταν η πρωτη χρόνια που μπήκαμε χωρίς εξετάσεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρωην αφεντικό εκφερεις αποψη πανω στο θέμα; @γιαννης_00
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,595 μηνύματα.
Δεν ήταν,αλλα ισως να μην ηταν και το κλασσικο προτυπο.
Ξερεις τι ,οταν πηγα τριτη λυκειου το γυμνασιο επαψε να ειναι προτυπο ,οποτε ισως τα χρονια που πηγαινα ηταν μεταβατικα και για αυτο μας επαιρναν χωρις εξετασεις.
Το 2019 εγινε "κανονικό " γυμνάσιο και αν δεν κανω λαθος τη χρονια που μπήκα εγω 2013 ,ας πουμε , ηταν η πρωτη χρόνια που μπήκαμε χωρίς εξετάσεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρωην αφεντικό εκφερεις αποψη πανω στο θέμα; @γιαννης_00
Μπηκες με κληρωση.?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πόσο καιρό θέλει η προετοιμασία???
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,595 μηνύματα.
Αχ δεν νομίζω, νιώθω χαζη τωρα δεν θυμάμαι.

Αφεντικό τοσο έξυπνος που εισαι μηπως πηγές και συ σε πρότυπο;
καλα ασε τι εκανα εγω , εκανα αυτοδιδασκαλια.
το 2012 ηταν μια χρονια που τα παιδια μπηκαν με κληρωση στα προτυπα και πειραματικα.
το 2013 μπηκαν με εξετασεις στα γυμνασια και λυκεια προτυπα και πειραματικα.
το 2015 συνεχιστηκαν οι εξετασεις στα πρωτυπα μονο, μετα απο αποφαση των συλλογων γονεων
και καταργηθηκαν οι εξετασεις στα προτυπα και πειραματικα λυκεια.
στα πειραματικα γυμνασια επανηλθε το 2015 η κληρωση.
αυτα ισχυουν και μεχρι τωρα.

σε ποιο γυμνασιο θελει να παει το κοριτσι?
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
καλα ασε τι εκανα εγω , εκανα αυτοδιδασκαλια.
το 2012 ηταν μια χρονια που τα παιδια μπηκαν με κληρωση στα προτυπα και πειραματικα.
το 2013 μπηκαν με εξετασεις στα γυμνασια και λυκεια προτυπα και πειραματικα.
το 2015 συνεχιστηκαν οι εξετασεις στα πρωτυπα μονο, μετα απο αποφαση των συλλογων γονεων
και καταργηθηκαν οι εξετασεις στα προτυπα και πειραματικα λυκεια.
στα πειραματικα γυμνασια επανηλθε το 2015 η κληρωση.
αυτα ισχυουν και μεχρι τωρα.

σε ποιο γυμνασιο θελει να παει το κοριτσι?
Στο 2ο Αθηνών
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,595 μηνύματα.
Στο 2ο Αθηνών
Εχω ακουσει για ενα φροντιστηριο στην νεα σμυρνη που μαζευει ολες τις επιτυχιες χρονια τωρα, δεν ξερω ποιο ειναι.
εσυ νεαρα κυρια που εισαι ορεξατη μπορεις να το ενποπισεις , σημειο αναφορας η ευαγγελικη σχολη νεας σμυρνης.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Εχω ακουσει για ενα φροντιστηριο στην νεα σμυρνη που μαζευει ολες τις επιτυχιες χρονια τωρα, δεν ξερω ποιο ειναι.
εσυ νεαρα κυρια που εισαι ορεξατη μπορεις να το ενποπισεις , σημειο αναφορας η ευαγγελικη σχολη νεας σμυρνης.
Ναι θα ψάξει η νεαρά κυρια. Ευχαριστώ πολύ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,595 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,595 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,595 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Για να έχει ένα παιδί ελπίδες να εισαχθεί σε πρότυπο σχολείο πρέπει αναγκαστικά να παρακολουθήσει σε ειδικό για το σκοπό αυτό φροντιστήριο. Εκεί θα μάθει το στυλ των θεμάτων και πώς να χειρίζεται τις εξετάσεις. Μη γελιόμαστε, το παιδάκι που τέλειωσε το Δημοτικό έχει πλήρη άγνοια εξετάσεων. Τα παιδιά που πέτυχαν την εισαγωγή τους σε πρότυπο, σε ειδικό φροντιστήριο φοίτησαν.
2) Βλέπω ένα βασικό μειονέκτημα στο πρότυπο σχολείο. Ότι δεν θα είναι οπωσδήποτε κοντά στο σπίτι του μαθητή. Αυτό σημαίνει μετακίνηση, άρα ταλαιπωρία και χάσιμο χρόνου και για το παιδί και για τους γονείς. Επίσης, οι συμμαθητές του παιδιού δεν θα είναι της γειτονιάς του και αυτό θα έχει επίπτωση στην κοινωνικότητά του.
3) Δεν μπορώ να δεχθώ το λόγο ύπαρξης λίγων προτύπων σχολείων για τους "εκλεκτούς". Δηλαδή θα έχουμε την "ελίτ" και από την άλλη τα υπόλοιπα σχολεία για τους πληβείους θα είναι υποβιβασμένα. Είμαι αντίθετος στην με αυτό τον τρόπο ύπαρξη προτύπων. Η λύση θα ήταν όλα τα σχολεία να γίνουν πρότυπα.


1638181103354.png
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Εχω ακουσει για ενα φροντιστηριο στην νεα σμυρνη που μαζευει ολες τις επιτυχιες χρονια τωρα, δεν ξερω ποιο ειναι.
Αν δεν κάνω λάθος, λες για το Λουκίδη. Αυτός έχει γράψει και βιβλία προετοιμασίας για τα πρότυπα τα οποία χρησιμοποιούνται και από άλλα φροντιστήρια.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,595 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος, λες για το Λουκίδη. Αυτός έχει γράψει και βιβλία προετοιμασίας για τα πρότυπα τα οποία χρησιμοποιούνται και από άλλα φροντιστήρια.
Δεν ξερω να σου πω περισσοτερα Κοριτσι του Μαη, δεν μου αναθεσε καμια μαμα τετοιο προτζεκτ να ψαχτω παραπανω.
Υπηρξαν δημοσιευματα οτι ενα φροντηστιριο μαζευει ολες τις επιτυχιες , οταν στην αθηνα ηταν 3 πρωτυπα.
Και αρκετες συζητησεις ενδιαφερομενων μητερων στον πανιωνιο που πηγαινα
 
Top