Προετοιμασία για Γ' Λυκείου από φέτος;

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε αρχισει καποιο (η ολα)μαθημα τησ γ λυκειου.πηγαινω θετ. κατευθυνση αλλα θα ηθελα να μαθω για το αοδε ανε ειναι ευκολο κτλ...τελος,πειτε μου ποια ειναι η αποψη σας για τη βιολ κατ αν εχτε αρχισει γτ εχω αρχισει να φρικαρω....:jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η βιολογια κατ, εχει καποια δυσκολα κομματια για να τα μαθεις απεξω,ωστοσο δεν ειναι δυσκολη η θεωρια πολυ.τωρα για τις ασκησεις:δεν ειναι δυσκολες εκτος απο καποιες τραβηγμενες,καθε κεφαλαιο εχει συγκεκριμενες ασκησεις με λιγο πολυ το ιδιο μοτιβο-τωρα που το σκεφτομαι δεν ειναι τοοοοσο δυσκολη οσο την παρουσιαζουν-ειδικα οταν τελειωσει καποιος την υλη κι αρχισει τις επανaληψεις τα κατανοει ολα πολυ καλυτερα...αλλα κι εγω στην αρχη ειμαι μη φανταστεις..

τα παιδια απο την Γ' θα σου τα πουνε καλυτερα που εχουν δει την υλη συνολικα:D

για τα αλλα τωρα,χημεια εχω αρχισει με τις αντιδρασεις (προσθηκης-υποκαταστασης-πολυμερισμου κτλ) και ειναι ευκολα...για τα αλλα κεφαλαια δεν μπορω να πω ακομα κατι...δεν ξερω καθολου τι παιζει

και τελος φυσικη και μαθηματικα,ειναι ΦΥΣΙΚΗ και ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ :Pεχουν οπως παντα την δυσκολια τους. Παντως και τα δυο ειναι πολυ ενδιαφεροντα...τα μαθηματικα ειδικα εχουν πιο πολυ ενδιαφερον απο καθε αλλη χρονια πιστευω...αλλα και παλι δεν εχω κανει πολλα πραγματα,αργοτερα ισως αλλαξω γνωμη.

Αυτα

-sozi-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εγω κανω μαθηματικα τριτης.
Οπως ολοι ξερουμε, ειναι το αιωνιο μαρτυριο των μαθητων.
Ειναι ωραια ομως αυτα, μπορεις να λυσεις ασκηση χωρις καν να κανεις πραξεις για παραδειγμα. Απλα με λογια(συναρτησεις κυριως αυτο)
Εχουν πολυ ενδιαφερον. Φυσικη κατ δεν εχω κοιταξει καθολου αλλα ξερω για ταλαντωσεις και διαφορα τετοια.

-ρανια- :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki_7

Νεοφερμένος

Η Maraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια σου !!!

Λοιπον εγω παω τεχνολογικη ειμαι β λυκειου
Τα μαθηματα που εχω αρχισει ειναι φυσικη κατευθυνσης και μαθηματικα κατευθυνσης μην φανταστεις πολυ καιρο ...

Οσον αφορα την φυσικη κατευθυνσης πιστευω οτι ειναι ευκολο σαν μαθημα απλως εχει πολυ θεωρια μολις ομως μπεις στο νοημα θα δεις οτι ειναι πολυ απλα και κατανοητα το προβλημα ειναι οτι ειναι πολυ η υλη (γνωμη μου παντα)
Απο την αλλη μερια οσον αφορα τ μαθηματικα κατευθυνσης δεν μπορω να σου πω παρα πολλα αλλα μεχρι στιγμης πιστευω οτι ειναι μετρια (ουτε πολυ ευκολα ουτε ομως και δυσκολα) δεν ειναι τελικα οπως μας τα λενε οτι δεν μπορεις να γραωεις κλπ Πιστευω οτι ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα μαθηματικα που υπαρχουν


Λοιπον οσον αφορα το Α.Ο.Δ.Ε επειδη ρωτησα προσφατα τον καθηγητη που μου κανει φυσικη να μου πει γιαυτο το μαθημα ..Ειναι ενα μαθημα 40 σελιδων που πρεπει να μαθεις παπαγαλια ειναι πανευκολο μαθημα ομως τα πιο πολλα παιδια στο λυκειο πιεζονται απτον φυσικο τους πιεζονται απτον μαθηματικο τους για να διαβασουν αυτα τα μαθηματα και δεν τ διαβαζουν αυτο και τ αφηνουν για το τελος οπου φυσικα δεν διαβαζεται γιαυτο χανουν και ενα σιγουρο 20 ...Ειναι καθαρα μαθημα του μαθαινω απεξω 40 σελιδες παπαγαλια και παω για 20!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
μπορω να πω οτι τα μαθ κατευθυνσης ειναι ικανοποιητικως καλα....(ο πατερας μ ειναι μαθηματικος και καταλαβαινετε...)απλα ισως ειναι η εντυπωση μ απλα η βιολ κατ εχει αναριθμητες σελιδες και γενικα δυσκολη προβληματολογια....δε μενει παρα να την κοιταξω καλυτερα:lol::P τελος παντων δε μ ειπατε π βρισκεστε φυσικη κατ (σε πιο κεφαλαιο)?αρχισατε κρουσεις η ταλαντωσεις και χημεια κατ.... ευχαριστω προκαταβολικα για τισ απαντησεις σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lunatic ftw

Νεοφερμένος

Η lunatic ftw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Βασικα μπορει η υλη να ειναι οντως πολλη αλλα αν εχεις σωστες βασεις απο πριν 8α σ φανει πανευκολη.Εγω τουλαχιστον που διαβασα και γενικης και κατευθηνσης μονος μου δεν ειχα προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ειμαι θεωρητικη και καθομαι ολη μερα γιατι εχω μονο 5 ωρες τη βδομαδα μαθημα.γενικα εμεις της θεωρητικης καθομαστε στη Β και στη Γ τρεχουμε.μηπως θα επρεπε να ξεκινησω κανα μαθημα(πχ Ιστορια)κατευθυνσης για του χρονου;ενας φιλος μου που ειναι φετος Γ θεωρητικη εχει παλαβωσει και μου λεει να ξεκινησω γιατι θα το βρω μπροστα μου του χρονου,θα μου γλιτωσει πολυ χρονο.εσεις τι λετε;κανετε κανα μαθημα για του χρονου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
χμμ και να μην τα κανεις απο τωρα παλι τα προλαβαινεις....! ασε που δεν εισαι σιγουρος και για την υλη,που φετος αλλαξε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
*σιγουρη :P

το ξερω οτι προλαβαινω,το ιδιο μου ειπε και η καθηγητρια,αλλα αυτος ο φιλος μου μου λεει οτι γλιτωνεις χρονο και δεν πιεζει ΤΟΣΟ πολυ...και ενταξει,το καταλαβαινω οτι προλαβαινω του χρονου,αφου κααπασα πιθανοητα θα ξεκινησω απο το καλοκαιρι,αλλα αυτος με κανει να εχω και ενοχες που εχω ελευθερο χρονο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
αφού έχεις ελεύθερο χρόνο η καλύτερη δουλειά είναι να εξασκηθείς τα άγνωστα,που είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι των αρχαίων! τα άλλα άστα για το καλοκαίρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ναι αυτο το κανω!
τι να πω,κι εμενα μου φανηκε πολυ καπως να ξεκινησω απο τωρα,αφου και οι ιδιοι καθηγητες δεν το συνιστουν...ευχαριστω για τη βοηθεια.:)
εσυ θεωρητικη δνε ησουν?ησουν πολυ πιεσμενη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
θεωρητικη ημουν εννοειται:) εγω απο το καλοκαιρι ξεκινησα πολυ δυνατα και στο τελος περιπου το πασχα στις επαναληψεις ημουν χαλαρη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
α ωραια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ειμαι θεωρητικη και καθομαι ολη μερα γιατι εχω μονο 5 ωρες τη βδομαδα μαθημα.γενικα εμεις της θεωρητικης καθομαστε στη Β και στη Γ τρεχουμε.μηπως θα επρεπε να ξεκινησω κανα μαθημα(πχ Ιστορια)κατευθυνσης για του χρονου;ενας φιλος μου που ειναι φετος Γ θεωρητικη εχει παλαβωσει και μου λεει να ξεκινησω γιατι θα το βρω μπροστα μου του χρονου,θα μου γλιτωσει πολυ χρονο.εσεις τι λετε;κανετε κανα μαθημα για του χρονου;
αυτο δεν ισχυει για ολους.εγω δε βρισκω παντα τοσο χρονο...οταν βρισκω χρονο παντως κανω επαναληψη τα σχολια του γνωστου,που με δυσκολευουν
χμμ και να μην τα κανεις απο τωρα παλι τα προλαβαινεις....! ασε που δεν εισαι σιγουρος και για την υλη,που φετος αλλαξε..
εχει δικιο σ αυτο που λεει η Μαρια.ειναι ρισκο γιατι τοσα χρηματα και τοσος κοπος θα πανε χαμενα αν αλλαξει η υλη.Παντως ρε παιδια μια γενικη ερωτηση:οσοι κανουν καλοκαιρινα κι αυτοι δε ρισκαρουν μιας και η υλη βγαινει τελη Σεπτεμβρη?
*σιγουρη :P

το ξερω οτι προλαβαινω,το ιδιο μου ειπε και η καθηγητρια,αλλα αυτος ο φιλος μου μου λεει οτι γλιτωνεις χρονο και δεν πιεζει ΤΟΣΟ πολυ...και ενταξει,το καταλαβαινω οτι προλαβαινω του χρονου,αφου κααπασα πιθανοητα θα ξεκινησω απο το καλοκαιρι,αλλα αυτος με κανει να εχω και ενοχες που εχω ελευθερο χρονο!:P
μην εχεις ενοχες...στην τελικη αν εχεις τοσο ελευθερο χρονο, ειναι καλο να βγαινεις και να ξεσκας γιατι του χρονου....
αφού έχεις ελεύθερο χρόνο η καλύτερη δουλειά είναι να εξασκηθείς τα άγνωστα,που είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι των αρχαίων! τα άλλα άστα για το καλοκαίρι!
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Καλά θα ήταν να μην άρχιζε κανεις κατεύθυνση Γ από τη Β αλλά αφού πολλοί αρχίζουν και υπάρχει ανταγωνισμός, αναγκαστικά πρέπει όλοι να αρχίζουμε τελικά. Είμαι θετική και τώρα κάνω μόνο ιδιάιτερο έκθεση αλλά από Φεβρουάριο θα κάνω ιδιαίτερο μαθηματικά και φυσική για κατεύθυνση Γ λυκείου. Δοκίμασα λίγο μόνος μου με τα βιβλία αλλά στη φυσική στο 1ο κεφάλαιο τόχασα και στα μαθηματικά άρχισα το 1ο κεφάλαιο και δεν μου φάνηκε δύσκολο αλλά έμαθα ότι είναι εκτός ύλης και νευρίασα (χα χα χα). Δεν ξέρω σίγουρα τι κατεύθυνση θα πάω του χρόνου, δεν με ενδιαφέρουν ιατρικές και την κυνηγάω για μήπως γίνει σχολείο μου τεχνολογική1 αλλιώς μάλλον θετική γιατί δεν τα μπορώ τα μαθήματα της τεχνολογικής2. Πάντως έκθεση, μαθηματικά, φυσική είναι ίδια έτσι και αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Καλά θα ήταν να μην άρχιζε κανεις κατεύθυνση Γ από τη Β αλλά αφού πολλοί αρχίζουν και υπάρχει ανταγωνισμός, αναγκαστικά πρέπει όλοι να αρχίζουμε τελικά. Είμαι θετική και τώρα κάνω μόνο ιδιάιτερο έκθεση αλλά από Φεβρουάριο θα κάνω ιδιαίτερο μαθηματικά και φυσική για κατεύθυνση Γ λυκείου. Δοκίμασα λίγο μόνος μου με τα βιβλία αλλά στη φυσική στο 1ο κεφάλαιο τόχασα και στα μαθηματικά άρχισα το 1ο κεφάλαιο και δεν μου φάνηκε δύσκολο αλλά έμαθα ότι είναι εκτός ύλης και νευρίασα (χα χα χα). Δεν ξέρω σίγουρα τι κατεύθυνση θα πάω του χρόνου, δεν με ενδιαφέρουν ιατρικές και την κυνηγάω για μήπως γίνει σχολείο μου τεχνολογική1 αλλιώς μάλλον θετική γιατί δεν τα μπορώ τα μαθήματα της τεχνολογικής2. Πάντως έκθεση, μαθηματικά, φυσική είναι ίδια έτσι και αλλιώς.

Mη μπαίνετε σε τέτοια τρυπάκια ρε.Το χουμε χιλιοσυζητήσει.Ο καθένας κάνει ό,τι θεωρεί καλύτερο αλλά μην τρομοκρατείστε από άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Mη μπαίνετε σε τέτοια τρυπάκια ρε.Το χουμε χιλιοσυζητήσει.Ο καθένας κάνει ό,τι θεωρεί καλύτερο αλλά μην τρομοκρατείστε από άλλους.

Πες μας λοιπόν καλύτερα τη γνώμη σου για το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πες μας λοιπόν καλύτερα τη γνώμη σου για το θέμα.

Η γνώμη μου;Την έχω χιλιοπεί αλλά μια ακόμα δεν βλάπτει.
Κάθε πράγμα στον καιρό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Η γνώμη μου;Την έχω χιλιοπεί αλλά μια ακόμα δεν βλάπτει.
Κάθε πράγμα στον καιρό του.

Καλά ντε μη βαράς. :D Είμαι καινούργιος εδώ και δεν ξέρω τι έχεις γράψει μέχρι τώρα. :)
Σεβαστή η γνώμη σου αλλά εγώ κρατάω τη δική μου. :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δε τρέχει θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top