Προετοιμασία από Ανθρωπιστικών για Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο

Super woman

Νεοφερμένος

Η Super woman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πως να ξεκινήσω προετοιμασία για γ λυκείου(χωρίς φροντιστήριο) , τι πρέπει να ξέρω και πως να ξεκινήσω;
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Να μην ξεκινήσεις χωρίς φροντηστήρια
 

Super woman

Νεοφερμένος

Η Super woman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Πρώτα από όλα σε συγχαίρω για την απόφασή σου. Ξεφτίλα για ένα εκπαιδευτικό σύστημα να εξ αρτάται από τη παρεκπαίδευση ( ουδεμία ευθύνη ρίχνω εις τους μαθητάς ). Το καλλίτερο που έχεις να κάνεις είναι να ζητήσεις γνώμη για κατάλληλα βοηθήματα εις κάθε μάθημα.
Αρχαία να διαβάσεις σίγουρα καλά γραμματική και συντακτικό για αρχή ( εντός ύλης εννοείται ) σε κατάσταση αποστηθίσεως θα έλεγα. Μπορείς να αρχίσεις και με γνωστό αν διαθέτεις το βιβλίο. Διάβαζε μεταφράσεις και ίσως στο ίντερνετ να βρεις και ερμηνευτικά σχόλια κάθε κειμένου που είναι σημαντικά γιατί σε βάζουν σε ένα τρόπο σκέψεως. Εις την εξέτασιν πλέον η μετάφρασις δεν έχει σημασία ( πέραν της κατανοήσεως του κειμένου ) οπότε θα κληθείς να απαντήσεις σε ερμηνευτικές ερωτήσεις επί του κειμένου όπου θα χρειάζεται προφανώς και κριτική σκέψη και να ξέρεις από πριν κάποια πράγματα ( τα ερμηνευτικά σχόλια του βιβλίου δεν επαρκούν και είναι στην ευχέρεια του κάθε καθηγητού το αν θα σας δώσει κάποιο mini corpus με ερμηνευτικά, σε εμάς το είχε κάνει ). Με άγνωστο θα ξεκινήσεις σιγά σιγά μόνη σου αφού κατανοήσεις καλά γραμματικούς και συντακτικούς κανόνες της αρχαίας ελληνικής. Το άγνωστο θα σε είναι δύσκολο διότι δεν θα έχεις κάποιον/α να σε λέει αν είναι ορθό ή όχι αυτό που γράφεις. Χωρίς φροντιστήριο η ενεργή συμμετοχή σου εις το σχολείον κρίνεται απαραίτητη ιδίως για το μάθημα των αρχαίων.

Η έκθεσις επίσης έχει κάποια standard πράγματα να μάθεις ( π.χ. τρόπους πειθούς, σημασία των σημείων στίξεως κλπ ). Υπάρχουν κλασσικά βοηθήματα εκθέσεως εις τα οποία θα εύρεις τα πάντα που χρειάζεσαι. Μπορείς να διαβάσεις και σχεδόν για κάθε πιθανή θεματολογία ένα σχεδιάγραμμα με ιδέες. Θα ήτο καλό να έγραφες και μόνη σου τακτικά εκθέσεις και ιδίως τις εκθέσεις του σχολείου πάνω από όλα.

Για την ιστορία τα είπαμε στο διπλανό thread οπότε πάμε εις τα Λατινικά. Εκεί πράγματι χωρίς βοήθεια το πράγμα δυσκολεύει. Μπορείς σίγουρα να διαβάσεις μόνη σου, ιδίως τα κείμενα ( μεταφράσεις υπάρχουν στο ίντερνετ ) αλλά τι θα καταλάβεις είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο. Τα Λατινικά είναι εύκολα αλλά χωρίς κάποιον να σε τα εξηγεί λίγο δυσκολεύει το πράγμα. Σίγουρα δεν θα πρέπει να χάσεις ούτε ένα σχολικό μάθημα.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Σίγουρα δεν θα πρέπει να χάσεις ούτε ένα σχολικό μάθημα.
Και να τα χάσει, δεν χάνει κάτι.
Ούτως ή άλλως, κουβέντα κάνουν οι περισσότεροι στην Γ' λυκείου, νομίζοντας το μάθημα είναι άχρηστο γιατί όλοι κάνουν φροντηστηρια..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι δικιά μου επιλογή να μην κάνω φροντιστήριο (δεν είναι θέμα οικονομικό), προτιμώ να κάνω μόνη μου προετοιμασία.
Γιατί να δυσκολέψεις τον εαυτό σου; Δεν υπάρχει λόγος. το φροντηστήριο σε βοηθά να είσαι επιρεπής στα διαβάσματα σου, να έχεις ένα <<πρόγραμμα>>, και σου δίνουν υλικό που σε προετοιμάζει
 

Super woman

Νεοφερμένος

Η Super woman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Και να τα χάσει, δεν χάνει κάτι.
Ούτως ή άλλως, κουβέντα κάνουν οι περισσότεροι στην Γ' λυκείου, νομίζοντας το μάθημα είναι άχρηστο γιατί όλοι κάνουν φροντηστηρια..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Γιατί να δυσκολέψεις τον εαυτό σου; Δεν υπάρχει λόγος. το φροντηστήριο σε βοηθά να είσαι επιρεπής στα διαβάσματα σου, να έχεις ένα <<πρόγραμμα>>, και σου δίνουν υλικό που σε προετοιμάζει
Έχω προμηθευτή δικό μου υλικό (αρκετά βοηθημα) και σου εγγυομαι ότι στο σχολείο που πάω είναι οι καλύτερη καθηγητές και ασχολούνται με τους μαθητές ασχέτως εάν κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα
Υ. ΓΟι απόψεις σου είναι σεβαστές και κατανοητές
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Και να τα χάσει, δεν χάνει κάτι.
Ούτως ή άλλως, κουβέντα κάνουν οι περισσότεροι στην Γ' λυκείου, νομίζοντας το μάθημα είναι άχρηστο γιατί όλοι κάνουν φροντηστηρια..
Κοίτα να πω ότι έχεις άδικο δυστυχώς ψέμμα θα είναι όσο και αν θέλω να το πω. Είναι αλήθεια πως υπάρχει ένας κανόνας αδιαφορίας πολλών καθηγητ(ρι)ών που έχουν συμβιβαστεί με το γεγονός ότι οι μαθηταί πάνε φροντιστήριο οπότε μπορούν να έχουν μηδαμινή συμβολή εις όλην την διαδικασία. Αλλά πάντα υπάρχουν εξ αιρέσεις. Προσωπικά προτίμησα το σχολείο από το φροντιστήριο. Θεωρώ ότι περισσότερο βοηθήθηκα από το σχολείο παρά από το φροντιστήριο μου. Έκανα εις την Γ Λυκείου μόλις 11 απουσίες εις όλην την χρονιά.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Κοίτα να πω ότι έχεις άδικο δυστυχώς ψέμμα θα είναι όσο και αν θέλω να το πω. Είναι αλήθεια πως υπάρχει ένας κανόνας αδιαφορίας πολλών καθηγητ(ρι)ών που έχουν συμβιβαστεί με το γεγονός ότι οι μαθηταί πάνε φροντιστήριο οπότε μπορούν να έχουν μηδαμινή συμβολή εις όλην την διαδικασία. Αλλά πάντα υπάρχουν εξ αιρέσεις. Προσωπικά προτίμησα το σχολείο από το φροντιστήριο. Θεωρώ ότι περισσότερο βοηθήθηκα από το σχολείο παρά από το φροντιστήριο μου. Έκανα εις την Γ Λυκείου μόλις 11 απουσίες εις όλην την χρονιά.
Φυσικά πολλοί ενδιαφέρονται αλλά δεν γίνεται να βασίζει κανείς το <<μέλλον>> του στον εαυτό του και στο σχολείο. Αυτά πρέπει να ναι βοηθητικοί παράγοντες.

Υ.Γ Η Θεσσαλονίκη πώς είναι για φοιτητές; Προσεγγίσιμη; Σκέφτομαι να δηλώσω 1η επιλογή Θεσσαλονίκη.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Φυσικά πολλοί ενδιαφέρονται αλλά δεν γίνεται να βασίζει κανείς το <<μέλλον>> του στον εαυτό του και στο σχολείο. Αυτά πρέπει να ναι βοηθητικοί παράγοντες.
Αυτό είναι το δυσάρεστο. Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει η παρεκπαίδευσις και όλη η δουλειά να γίνεται εν τω σχολείο αλλά κάτι τέτοιον δυστυχώς είναι αδύνατον.

Υ.Γ Η Θεσσαλονίκη πώς είναι για φοιτητές; Προσεγγίσιμη; Σκέφτομαι να δηλώσω 1η επιλογή Θεσσαλονίκη.
Η Θεσσαλονίκη είναι σίγουρα μία ωραία πόλη για να είσαι φοιτητ(ρια)ής αλλά αρκεί να έχεις και σπίτι. Με τις ανατιμήσεις τα ενοίκια και εδώ ακόμα και εις υποβαθμισμένες περιοχές έχουν εκτοξευθεί. Δύσκολα συντηρείς στις μέρες μας σπίτι. Αν λύσεις αυτό το πρόβλημα όλα είναι ωραία.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Η Θεσσαλονίκη είναι σίγουρα μία ωραία πόλη για να είσαι φοιτητ(ρια)ής αλλά αρκεί να έχεις και σπίτι. Με τις ανατιμήσεις τα ενοίκια και εδώ ακόμα και εις υποβαθμισμένες περιοχές έχουν εκτοξευθεί. Δύσκολα συντηρείς στις μέρες μας σπίτι. Αν λύσεις αυτό το πρόβλημα όλα είναι ωραία.
Ωπ να ρωτήσω και γω κάτι. Επειδή θα έρθω και γω Θεσσαλονίκη το φθινόπωρο πρώτα ο Θεός ποιες περιοχές είναι οι γνωστές "φοιτητοπεριοχές" (για σπίτι εννοώ);
Κάνω έρευνα αυτόν τον καιρό :P
 

Super woman

Νεοφερμένος

Η Super woman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Φυσικά πολλοί ενδιαφέρονται αλλά δεν γίνεται να βασίζει κανείς το <<μέλλον>> του στον εαυτό του και στο σχολείο. Αυτά πρέπει να ναι βοηθητικοί παράγοντες.

Υ.Γ Η Θεσσαλονίκη πώς είναι για φοιτητές; Προσεγγίσιμη; Σκέφτομαι να δηλώσω 1η επιλογή Θεσσαλονίκη.
Πιστευω θα τα καταφέρω, με προσπάθεια και θέληση όλα γίνονται.
Πιστεύω πως το βασικό είναι να βρω τον τρόπο που μου ταιριάζει στο διάβασμα και όσο για τους καθηγητές αυτούς που είχα, θα έχω και ευτυχώς είναι από αυτούς που ασχολούνται και κάνουν σωστά το μάθημα τους. Εμένα προσωπικά με βοηθάνε στο να προχωρήσω σωστά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Ωπ να ρωτήσω και γω κάτι. Επειδή θα έρθω και γω Θεσσαλονίκη το φθινόπωρο πρώτα ο Θεός ποιες περιοχές είναι οι γνωστές "φοιτητοπεριοχές" (για σπίτι εννοώ);
Κάνω έρευνα αυτόν τον καιρό :P
Κοίτα πλέον έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα το κόβω από εδώ και από εκεί να διασκορπίζονται οι φοιτηταί διότι τα ενοίκια είναι απαράδεκτα. Θεωρητικώς η πλειοψηφία των φοιτητ(ρι)ών μαζεύονται εις το κέντρον της πόλεως. Περιοχές όπως Τσιμισκή, Αριστοτέλους, Εγνατία, Λεωφόρου Νίκης για τους πιο εύπορους και τώρα για τους πιο μεσαίους και φτωχοπλεμπαίους έχουμε περιοχές γύρω από το κέντρο όπως από τα Ανατολικά, το Φάληρο ( Λεωφόρου Στρατού, Αετορράχης ) ίσως και Τριανδρία μιας που είναι πρακτική περιοχή γειτονική και συνοριακή με την Πανεπιστημιούπολη. Μεγάλο όγκο φοιτητ(ρι)ών θα βρεις και στα βόρεια προάστια άνω του ΑΠΘ ( Σαράντα εκκλησιές, Ευαγγελίστρια, Άγιο Παύλο και ιδιαίτερα στην Άνω Πόλη αλλά με τα πόδια θα σε βγαίνει η πίστη με τις ανηφόρες και στα Κάστρα ξέρω για αρκετούς ). Τώρα από δυτικά προάστια δεν ξέρω ιδιαίτερα για φοιτητές. Ίσως Πολίχνη αλλά γενικά δεν προτιμούνται τόσο τα δυτικά μιας που θεωρούνται πιο υποβαθμισμένες περιοχές της Θεσσαλονίκης.

Αλλά γενικά μη περιμένεις αμιγώς φοιτητοπεριοχές. Ανάμεικτοι είναι όλοι, φοιτηταί και νοικοκυραίοι. Ξέρω και για διάσπαρτους φοιτητές σε περιοχές πιο μακριά από το κέντρο όπως στα Ανατολικά την 25η Μαρτίου, Αναλήψεως κλπ. Το ζητούμενο είναι ένα, όχι που θα μένεις αλλά που θα βγαίνεις και εκεί δεν υπάρχουν ιδιαίτερα πολλές περιοχές. Οι φοιτηταί μαζεύονται κυρίως στις καφετέριες της Μελενίκου ( απέναντι από το ΑΠΘ από τη μεριά της φιλοσοφικής ) και εννοείται για πιο βραδινές καταστάσεις προς Αριστοτέλους θα τους εύρεις όλους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υ.Γ. Αν το μετρό που δυστυχώς περιορίζεται μόνον εις την Ανατολικήν Θεσσαλονίκη ολοκληρωθεί όντως το 2023 τότε πιστεύω οι φοιτηταί θα κινούνται προς Ανατολάς ξεκάθαρα.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Κοίτα πλέον έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα το κόβω από εδώ και από εκεί να διασκορπίζονται οι φοιτηταί διότι τα ενοίκια είναι απαράδεκτα. Θεωρητικώς η πλειοψηφία των φοιτητ(ρι)ών μαζεύονται εις το κέντρον της πόλεως. Περιοχές όπως Τσιμισκή, Αριστοτέλους, Εγνατία, Λεωφόρου Νίκης για τους πιο εύπορους και τώρα για τους πιο μεσαίους και φτωχοπλεμπαίους έχουμε περιοχές γύρω από το κέντρο όπως από τα Ανατολικά, το Φάληρο ( Λεωφόρου Στρατού, Αετορράχης ) ίσως και Τριανδρία μιας που είναι πρακτική περιοχή γειτονική και συνοριακή με την Πανεπιστημιούπολη. Μεγάλο όγκο φοιτητ(ρι)ών θα βρεις και στα βόρεια προάστια άνω του ΑΠΘ ( Σαράντα εκκλησιές, Ευαγγελίστρια, Άγιο Παύλο και ιδιαίτερα στην Άνω Πόλη αλλά με τα πόδια θα σε βγαίνει η πίστη με τις ανηφόρες και στα Κάστρα ξέρω για αρκετούς ). Τώρα από δυτικά προάστια δεν ξέρω ιδιαίτερα για φοιτητές. Ίσως Πολίχνη αλλά γενικά δεν προτιμούνται τόσο τα δυτικά μιας που θεωρούνται πιο υποβαθμισμένες περιοχές της Θεσσαλονίκης.

Αλλά γενικά μη περιμένεις αμιγώς φοιτητοπεριοχές. Ανάμεικτοι είναι όλοι, φοιτηταί και νοικοκυραίοι. Ξέρω και για διάσπαρτους φοιτητές σε περιοχές πιο μακριά από το κέντρο όπως στα Ανατολικά την 25η Μαρτίου, Αναλήψεως κλπ. Το ζητούμενο είναι ένα, όχι που θα μένεις αλλά που θα βγαίνεις και εκεί δεν υπάρχουν ιδιαίτερα πολλές περιοχές. Οι φοιτηταί μαζεύονται κυρίως στις καφετέριες της Μελενίκου ( απέναντι από το ΑΠΘ από τη μεριά της φιλοσοφικής ) και εννοείται για πιο βραδινές καταστάσεις προς Αριστοτέλους θα τους εύρεις όλους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υ.Γ. Αν το μετρό που δυστυχώς περιορίζεται μόνον εις την Ανατολικήν Θεσσαλονίκη ολοκληρωθεί όντως το 2023 τότε πιστεύω οι φοιτηταί θα κινούνται προς Ανατολάς ξεκάθαρα.
Ναι ντάξει δεν ψάχνω μία αμιγώς φοιτητική περιοχή γιατί είναι αδύνατον να βρω απλά ψάχνω μία που γενικά προτιμάται από φοιτητές και είναι ασφαλής ας πούμε.

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την τόσο αναλυτική απάντηση!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Ναι ντάξει δεν ψάχνω μία αμιγώς φοιτητική περιοχή γιατί είναι αδύνατον να βρω απλά ψάχνω μία που γενικά προτιμάται από φοιτητές και είναι ασφαλής ας πούμε.

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την τόσο αναλυτική απάντηση!
Από άποψη ασφάλειας δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος στην Θεσσαλονίκη. Είναι μόνον μερικές περιοχές που πρέπει να προσέχεις τη νύχτα και να τις αποφεύγεις. Θεωρητικά αν αποφύγεις τα Δυτικά και τα κεντρικά είσαι μια χαρά. Δυτικά περιοχές όπως Ξηροκρήνη στους Αμπελόκηπους και Μενεμένη και γενικά όλο το μέρος γύρω από ΚΤΕΛ Μακεδονίας και ΟΣΕ ( Σιδηροδρομικός Σταθμός ) το βράδυ είναι για να το αποφεύγεις, γεμάτο ξένους. Υπάρχει και δομή με λάθρο κάπου εκεί γύρω και γίνεται χαμός. Μετά και τα κεντρικά κεντρικά το βράδυ δεν είναι ιδιαίτερα ασφαλή. Μέρη όπως το παρκάκι άνω της Ροτόντα, Ναυαρίνου, ΑΠΘ, τα αρχαία κοντά στο ΑΠΘ είναι προς αποφυγή, εκεί δεν έχει ξένους, εκεί έχει τους πάντες.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Από άποψη ασφάλειας δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος στην Θεσσαλονίκη. Είναι μόνον μερικές περιοχές που πρέπει να προσέχεις τη νύχτα και να τις αποφεύγεις. Θεωρητικά αν αποφύγεις τα Δυτικά και τα κεντρικά είσαι μια χαρά. Δυτικά περιοχές όπως Ξηροκρήνη στους Αμπελόκηπους και Μενεμένη και γενικά όλο το μέρος γύρω από ΚΤΕΛ Μακεδονίας και ΟΣΕ ( Σιδηροδρομικός Σταθμός ) το βράδυ είναι για να το αποφεύγεις, γεμάτο ξένους.
Πάντως το θέμα δεν είναι μόνο οι ξένοι.
Υπάρχει και δομή με λάθρο κάπου εκεί γύρω και γίνεται χαμός. Μετά και τα κεντρικά κεντρικά το βράδυ δεν είναι ιδιαίτερα ασφαλή. Μέρη όπως το παρκάκι άνω της Ροτόντα, Ναυαρίνου, ΑΠΘ, τα αρχαία κοντά στο ΑΠΘ είναι προς αποφυγή, εκεί δεν έχει ξένους, εκεί έχει τους πάντες.
Καλά ασφαλής ασφαλής δεν είσαι πουθενά. Εδώ εγώ τα βράδια φοβάμαι μέχρι και τη γειτονιά που είναι το πατρικό μου όπου δεν έχει συμβεί ποτέ τίποτα. Τέλος πάντων αυτό είναι δικό μου πρόβλημα και ναι θα αποφεύγω τις περιοχές που μου είπες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Τόσο επικίνδυνα είναι το βράδυ; :wacko:
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Πως να ξεκινήσω προετοιμασία για γ λυκείου(χωρίς φροντιστήριο) , τι πρέπει να ξέρω και πως να ξεκινήσω;
Εγώ έχω να σου πω να βρεις καλά βοηθήματα και να διαβάσεις μόνη σου θα τα καταφέρεις, είναι εύκολο πεδίο.
Το παν είναι να έχεις μυαλό και να διαβάσεις καλά.
Η κόρη μου με πολύ μέτριο διάβασμα σε γκρουπ σε φροντιστήριο έγραψε 14800 μόρια και παιδιά που ξεπουληθηκαν οι γονείς στα ιδιαίτερα έγραψαν 10000-11000 μόρια.
Κατ' εμε δεν έχει νόημα να πετάς λεφτά αν έχεις ένα καλό μυαλό και θέληση για διάβασμα.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Κατ' εμε δεν έχει νόημα να πετάς λεφτά αν έχεις ένα καλό μυαλό και θέληση για διάβασμα.
Ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει με τα λεφτά του, ούτε οι βαθμοί 4 γραπτών δείχνουν το καλό μυαλό και την θέληση κάποιοι για διάβασμα.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει με τα λεφτά του, ούτε οι βαθμοί 4 γραπτών δείχνουν το καλό μυαλό και την θέληση κάποιοι για διάβασμα.
Καλά σίγουρα δεν φαίνεται από 4 μαθήματα το ποιον του καθενός. Απλώς εγώ είδα ότι είναι εύκολο πεδίο και κάποιο σχετικά καλό μυαλό με θέληση για διάβασμα μπορεί να γράψει. Αυτό της λέω. Γιατί να πετάξει χρήματα αφού είναι αποφασισμένη να διαβάσει μόνη της?
 
Top