Προβληματισμός για το μέλλον

Maynard

Νεοφερμένος

Ο Maynard αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλοι ischoolers. Τον τελευταίο καιρό με βασανίζουν σκέψεις σχετικά με το μέλλον μου. Αρχικά, να αναφέρω ότι βρίσκομαι στο πρώτο έτος στην σχολή ημμυ του ΕΜΠ. Κάνοντας την έρευνα μου σχετικά με το τι ακολουθεί στα επόμενα εξάμηνα και παράλληλα κοιτώντας προγράμματα σπουδών άλλων σχολών στον κλάδο των θετικών επιστημών, μου έχουν δημιουργηθεί ανησυχίες για το αν τελικά έχω κάνει την σωστή επιλογή. Συγκεκριμένα, σκέφτομαι σοβαρά την πιθανότητα του Φυσικού. Νιώθω πως μου ταιριάζει καλύτερα το κομμάτι του θεωρητικού, παρά του περισσότερο πρακτικού επιστήμονα. Δεν μπορώ να πω ότι τα μαθήματα των ημμυ με αφήνουν αδιάφορο, απλώς... νομίζω με τραβάνε περισσότερο οι σπουδές του φυσικού(βλέπε Κβάντο, πυρηνική φυσική, κτλ.).

Είμαι ενήμερος σχετικά με την κατεύθυνση των Τηλεπικοινωνιών, η οποία όπως έχω δει εμπεριέχει αρκετή Φυσική, με κατάλληλες επιλογές μαθημάτων(πχ Υπολογιστικός και Εφαρμοσμένος Ηλεκτρομαγνητισμός, Διάδοση σε Ιονισμενα μέσα κτλ.). Δεν ξέρω αν αξίζει να το κουράσω τόσο όμως όταν ο δρόμος είναι πιο ξεκάθαρος (το Φυσικό).

Επίσης να σημειώσω ότι με ανησυχεί αρκετά το κομμάτι της επαγγελματικής αποκατάστασης, εφόσον επιλέξω το Φυσικό. Σίγουρα θα χρειαστώ μεταπτυχιακό (δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με δευτεροβάθμια) και ενδεχομένως να χρειαστεί να φύγω για εξωτερικό. Από όσο ξέρω οι ευκαιρίες από ημμυ είναι περισσότερες.

Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος με βοηθούσε να βάλω την σκέψη μου σε μια τάξη, και ίσως με τη δική του εμπειρία και δύο τρία παραδείγματα να με βοηθήσει να βγω από το αδιέξοδο.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,745 μηνύματα.
Θα ήθελα πολύ να σου μιλήσω για το φυσικό, αλλά μόνο μιζέρια θα βγάλω χωρίς καμιά αιτία. Αντικειμενικά είναι ένα τμήμα με μεγάλο ενδιαφέρον και που αν το ψάξεις μπορείς να δουλέψεις σε πολλούς τομείς, αλλά εγώ δεν είμαι καλή πηγή για να σε ενημερώσω.
Πάντως από ΗΜΜΥ συμφωνώ, θα έχεις πολλές περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες, χωρίς να χρειαστεί απαραίτητα να βγεις και στο εξωτερικό νομίζω.
@Dias για το φυσικό μήπως να του απαντήσεις εσύ;
Και μιας και ανέφερες και τις τηλεπικοινωνίες, ίσως να σε βοηθούσε ο @Samael σε αυτό.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,266 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλοι ischoolers. Τον τελευταίο καιρό με βασανίζουν σκέψεις σχετικά με το μέλλον μου. Αρχικά, να αναφέρω ότι βρίσκομαι στο πρώτο έτος στην σχολή ημμυ του ΕΜΠ. Κάνοντας την έρευνα μου σχετικά με το τι ακολουθεί στα επόμενα εξάμηνα και παράλληλα κοιτώντας προγράμματα σπουδών άλλων σχολών στον κλάδο των θετικών επιστημών, μου έχουν δημιουργηθεί ανησυχίες για το αν τελικά έχω κάνει την σωστή επιλογή. Συγκεκριμένα, σκέφτομαι σοβαρά την πιθανότητα του Φυσικού. Νιώθω πως μου ταιριάζει καλύτερα το κομμάτι του θεωρητικού, παρά του περισσότερο πρακτικού επιστήμονα. Δεν μπορώ να πω ότι τα μαθήματα των ημμυ με αφήνουν αδιάφορο, απλώς... νομίζω με τραβάνε περισσότερο οι σπουδές του φυσικού(βλέπε Κβάντο, πυρηνική φυσική, κτλ.).

Είμαι ενήμερος σχετικά με την κατεύθυνση των Τηλεπικοινωνιών, η οποία όπως έχω δει εμπεριέχει αρκετή Φυσική, με κατάλληλες επιλογές μαθημάτων(πχ Υπολογιστικός και Εφαρμοσμένος Ηλεκτρομαγνητισμός, Διάδοση σε Ιονισμενα μέσα κτλ.). Δεν ξέρω αν αξίζει να το κουράσω τόσο όμως όταν ο δρόμος είναι πιο ξεκάθαρος (το Φυσικό).

Επίσης να σημειώσω ότι με ανησυχεί αρκετά το κομμάτι της επαγγελματικής αποκατάστασης, εφόσον επιλέξω το Φυσικό. Σίγουρα θα χρειαστώ μεταπτυχιακό (δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με δευτεροβάθμια) και ενδεχομένως να χρειαστεί να φύγω για εξωτερικό. Από όσο ξέρω οι ευκαιρίες από ημμυ είναι περισσότερες.

Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος με βοηθούσε να βάλω την σκέψη μου σε μια τάξη, και ίσως με τη δική του εμπειρία και δύο τρία παραδείγματα να με βοηθήσει να βγω από το αδιέξοδο.
Καταρχάς ευχαριστώ την @Kate1914 για το mention.
Τώρα σχετικά με τον προβληματισμό σου...πράγματι είναι ένα σοβαρό δίλλημα και κάθε επιλογή έχει τα υπέρ και τα κατά της. Δυστυχώς δεν μπορεί να υπάρξει κάποια ξεκάθαρη απάντηση του τύπου : "αυτό είναι το καλύτερο". Πρόκειται για δύο πολύ ενδιαφέρουσες επιστήμες, οι οποίες σημειωτέον έχουν και μεγάλη αλληλεπίδραση μεταξύ τους.

Αυτό που πρέπει να διερωτηθείς είναι εαν σε εξιτάρει παραπάνω η μελέτη της ίδιας της φυσικής και των νόμων της σε όση περισσότερη λεπτομέρεια και όσο πιο πληρέστερα γίνεται ή η μελέτη της με αφορμή την εφαρμογή της για την επίλυση ενός πραγματικού προβλήματος. Εαν ισχύει το πρώτο τότε ναι, δαγκωτά φυσικό. Εαν ισχύει το δεύτερο μείνε εκεί που είσαι. Αυτό ως rule of thumb πάντα παρά ως απόλυτος νόμος.

Τα κακά νέα είναι οτι το κομμάτι της αποκατάστασης είναι πολύ θλιβερό στην Ελλάδα για το φυσικό. Πάντως εκτός απο καθηγητής μπορείς να εργαστείς και ως ακτινοφυσικός σε νοσοκομεία. Δεν ξέρω πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι, αλλά το αναφέρω να το έχεις υπόψιν. Διαφορετικά επιλέγεις κάποια κατεύθυνση ηλεκτρονικής, εαν και σε αυτή την περίπτωση δεν νομίζω οτι έχει κάποια αξία να μεταπηδήσεις απο ημμυ σε φυσικό.

Αυτά σε γενικές γραμμές...τώρα εαν έχεις κάποια ερώτηση ή θες παραπάνω πληροφορίες σχετικά με τις τηλεπικοινωνίες και συγκεκριμένα στο σκέλος που αφορά τις εφαρμογές του ηλεκτρομαγνητισμού σε αυτές, επειδή ήταν το focus μου, θα χαρώ να σου απαντήσω περισσότερα στον βαθμό που μπορώ βάσει της εμπειρίας που διαθέτω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top