Προβλήματα από την έλλειψη οργάνωσης στο διάβασμα

JEDMARY

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γεια σας,είμαι καινούρια στο forum και ελπίζω να με βοηθήσετε...Εγώ γενικά δεν ήμουν ποτέ οργανωτική στο διάβασμά μου.Το διάβασμά μου μια ζωή ήταν επιφανειακό.Ήρθα 3η Λυκείου και για πρώτη φορά πήγα φροντιστήριο με σκοπό να γράφω 20άρια...Από εκεί που μου λέγανε να λέω το μάθημα (πχ ιστορίας) με δικά μου λόγια,βρέθηκα ξαφνικά αναγκασμένη να το μαθαίνω παπαγαλία.Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν έχω τον χρόνο που χρειάζομαι για το διάβασμα.Οι ώρες του φροντιστηρίου μου είναι περίπου από τις 4 μέχρι τις 10 το βράδυ,ανάλογα με το ωράριό μου.Άλλες φορές έχω 2ωρα,άλλες 4ωρα.Όταν επιστρέφω στο σπίτι είτε είμαι ψόφια είτε έχω διάβασμα για την άλλη μέρα.Όχι μόνο αυτό,αλλά είμαι από τους ανθρώπους που κοιμούνται το απόγευμα.Φέτος το έχω ψιλοκόψει αυτό πίνοντας καφέδες..Έλα όμως που με πειράζουν.Αν το βράδυ δεν κοιμηθώ πάνω από 4 ώρες,με πιάνει πονοκέφαλος την άλλη μέρα και ζαλίζομαι απίστευτα.Πιστεύω πως είμαι αδικαιολόγητη γιατί ακούω άλλους που ξεσκίζονται στο διάβασμα και άλλους βέβαια που δεν ανοίγουν βιβλίο.Εγώ έχω τρομερή θέληση αλλά είμαι πάρα πολύ κουρασμένη.Όχι τόσο σωματικά,αλλά ψυχικά.Είμαι συνεχώς κακόκεφη,δεν έχω όρεξη για τίποτα,είμαι κλεισμένη στο σπίτι για να διαβάσω,αγχώνομαι,δεν προλαβαίνω,αγχώνομαι περισσότερο,μου πέφτουν μαλλιά από το άγχος κλπ.Για να διαβάσω δεν μου φτάνει μόνο μία ή 2 άντε 3 ώρες.Θέλω παραπάνω.Έχω μικρά αδέρφια στο σπίτι,και γείτονες γαϊδούρια που δεν σέβονται τίποτα.Βέβαια η σχολή μου θέλει 16000 μόρια περίπου μαζί με τη γλώσσα (Γερμανική φιλολογία) αλλά και πάλι δεν είναι και τόσο εύκολο για τον καθένα να τα γράψει.Δεν ξέρεις σε τί διορθωτές θα πέσεις.Δεν έχουν πρόβλημα να αρχίσουν να πετσοκόβουν στους βαθμούς....Για τα Γερμανικά δεν αγχώνομαι καθόλου.Είμαι καλή στις γλώσσες και ποτές μου δεν είχα πρόβλημα...
Τώρα τα Χριστούγεννα είπα πως θα κάτσω το πρώτο Σ/Κ να ξεκουραστώ και μετά θα φτιάξω πρόγραμμα διαβάσματος.Την άλλη εβδομάδα γράφω προσομοιώσεις ενώ παράλληλα τα απογεύματα θα κάνω και μάθημα κανονικό.Έλα όμως που δεν μπορώ να τηρήσω το πρόγραμμα αφού κάθε μέρα έχουμε επισκέπτες.Δεν έχω δικό μου δωμάτιο.Κλείνομαι στο δωμάτιο των γονιών μου αλλά αυτό δεν μειώνει τη φασαρία που γίνεται...Έτσι κλείνω το βιβλίο και λέω πως θα διαβάσω αύριο....

Ξέρω,σας κούρασα αλλά έχω απελπιστεί...Κάποιος καλός άνθρωπος να βοηθήσει; Είναι κανείς άλλος σε παρόμοια κατάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γεια σας,είμαι καινούρια στο forum και ελπίζω να με βοηθήσετε...Εγώ γενικά δεν ήμουν ποτέ οργανωτική στο διάβασμά μου.
Το διάβασμά μου μια ζωή ήταν επιφανειακό.Ήρθα 3η Λυκείου και για πρώτη φορά πήγα φροντιστήριο με σκοπό να γράφω 20άρια...Από εκεί που μου λέγανε να λέω το μάθημα (πχ ιστορίας) με δικά μου λόγια,βρέθηκα ξαφνικά αναγκασμένη να το μαθαίνω παπαγαλία.Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν έχω τον χρόνο που χρειάζομαι για το διάβασμα.Οι ώρες του φροντιστηρίου μου είναι περίπου από τις 4 μέχρι τις 10 το βράδυ,ανάλογα με το ωράριό μου.Άλλες φορές έχω 2ωρα,άλλες 4ωρα.Όταν επιστρέφω στο σπίτι είτε είμαι ψόφια είτε έχω διάβασμα για την άλλη μέρα.Όχι μόνο αυτό,αλλά είμαι από τους ανθρώπους που κοιμούνται το απόγευμα.Φέτος το έχω ψιλοκόψει αυτό πίνοντας καφέδες..Έλα όμως που με πειράζουν.Αν το βράδυ δεν κοιμηθώ πάνω από 4 ώρες,με πιάνει πονοκέφαλος την άλλη μέρα και ζαλίζομαι απίστευτα.Πιστεύω πως είμαι αδικαιολόγητη γιατί ακούω άλλους που ξεσκίζονται στο διάβασμα και άλλους βέβαια που δεν ανοίγουν βιβλίο.Εγώ έχω τρομερή θέληση αλλά είμαι πάρα πολύ κουρασμένη.Όχι τόσο σωματικά,αλλά ψυχικά.Είμαι συνεχώς κακόκεφη,δεν έχω όρεξη για τίποτα,είμαι κλεισμένη στο σπίτι για να διαβάσω,αγχώνομαι,δεν προλαβαίνω,αγχώνομαι περισσότερο,μου πέφτουν μαλλιά από το άγχος κλπ.Για να διαβάσω δεν μου φτάνει μόνο μία ή 2 άντε 3 ώρες.Θέλω παραπάνω.Έχω μικρά αδέρφια στο σπίτι,και γείτονες γαϊδούρια που δεν σέβονται τίποτα.Βέβαια η σχολή μου θέλει 16000 μόρια περίπου μαζί με τη γλώσσα (Γερμανική φιλολογία) αλλά και πάλι δεν είναι και τόσο εύκολο για τον καθένα να τα γράψει.Δεν ξέρεις σε τί διορθωτές θα πέσεις.Δεν έχουν πρόβλημα να αρχίσουν να πετσοκόβουν στους βαθμούς....Για τα Γερμανικά δεν αγχώνομαι καθόλου.Είμαι καλή στις γλώσσες και ποτές μου δεν είχα πρόβλημα...
Τώρα τα Χριστούγεννα είπα πως θα κάτσω το πρώτο Σ/Κ να ξεκουραστώ και μετά θα φτιάξω πρόγραμμα διαβάσματος.Την άλλη εβδομάδα γράφω προσομοιώσεις ενώ παράλληλα τα απογεύματα θα κάνω και μάθημα κανονικό.Έλα όμως που δεν μπορώ να τηρήσω το πρόγραμμα αφού κάθε μέρα έχουμε επισκέπτες.Δεν έχω δικό μου δωμάτιο.Κλείνομαι στο δωμάτιο των γονιών μου αλλά αυτό δεν μειώνει τη φασαρία που γίνεται...Έτσι κλείνω το βιβλίο και λέω πως θα διαβάσω αύριο....

Ξέρω,σας κούρασα αλλά έχω απελπιστεί...Κάποιος καλός άνθρωπος να βοηθήσει; Είναι κανείς άλλος σε παρόμοια κατάσταση;
με μια λεξη: ΧΑΛΑΑΑΡΩΣΕΕΕ!!! μην σκεφτεσαι ετσι, δεν βοηθας καθολου τον εαυτο σου ισα ισα μαλιστα που δεν σου κανει καλο!!! γιορτινες μερες ειναι θα επρεπε να χαιρεσαι που εχετε κοσμο στο σπιτι να αλλαξεις και λιγο παραστασεις, να χαλαρωσεις!!! δεν πιστευω οι καλεσμενοι να ερχονται στις 8 το πρωι και να φευγουν στις 10 το βραδυ!!! μια χαρα χρονος υπαρχει και για να διαβασεις και για να ξεκουραστεις!!! πιστευω ο λογος που το διαβασμα σου δεν ειναι τοσο αποδοτικο ειναι οτι εχεις μπουχτησει και εχεις αναγκη απο ξεκουραση και απο το να βγαλεις απο το μυαλο σου για λιγο οτι δινεις πανελληνιες. βγες με τους φιλους σου, πηγαινε για βολτα στα μαγαζια, δες τις αγαπημενες σου ταινιες και διαβασε. οολα αυτα με ισορροπια! για αυτο ειναι αυτες οι μερεσ ;) δεν υπαρχει λογος απο τωρα να κοιμασαι τοσο λιγο το βραδυ και βεβαια και αυτο παιζει ρολο στο οτι δεν μπορεις να διαβασεις σωστα. αφου βλεπεις οτι αυτο το μοντελο ζωης δεν αποδιδει σε εσενα πρεπει να το αλλαξεις, να δεις ποιες ωρες εισαι πιο ξεκουραστη και σε βολευει να διαβαζεις και να ξεκουραζεσαι τοτε. αα επισης καλο ειναι (αν και οχι απαραιτητα σωστο) οταν ανοιξουν τα σχολεια να διαβαζεις καποιες φορες τις ωρες της γενικης παιδειας ξεφορτωνοντας ετσι καπως το απογευματινο σου προγραμμα. και ποσες ωρες κανεις φροντιστηριο?? σαν πολλες μου ακουγονται... :hmm: αυτα απο εμενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JEDMARY

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Συνολικά την εβδομάδα κάνω 16 ώρες..Είμαι θεωρητική....Έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες,αλλά αγχώνομαι ώρες ώρες γιατί η θεωρητική είναι αρκετά δύσκολη...Εγώ πίστευα ότι ήταν πολύ εύκολη αλλά αποδείχθηκε το εντελώς αντίθετο..Στην ώρα της γενικής παιδείας δεν μας επιτρέπουν το διάβασμα..Μας παίρνουν τα βιβλία από τα χέρια...Άσε που κάθομαι και δεύτερο θρανίο...Όσον αφορά τους επισκέπτες,μου αρέσει που έρχονται γιατί ξεφεύγω από τη ρουτίνα την καθημερινή αλλά έχω αρκετό διάβασμα λόγω των κενών που έχω από άλλες χρονιές....

Thnx για την απάντηση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Συνολικά την εβδομάδα κάνω 16 ώρες..Είμαι θεωρητική....Έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες,αλλά αγχώνομαι ώρες ώρες γιατί η θεωρητική είναι αρκετά δύσκολη...Εγώ πίστευα ότι ήταν πολύ εύκολη αλλά αποδείχθηκε το εντελώς αντίθετο..Στην ώρα της γενικής παιδείας δεν μας επιτρέπουν το διάβασμα..Μας παίρνουν τα βιβλία από τα χέρια...Άσε που κάθομαι και δεύτερο θρανίο...Όσον αφορά τους επισκέπτες,μου αρέσει που έρχονται γιατί ξεφεύγω από τη ρουτίνα την καθημερινή αλλά έχω αρκετό διάβασμα λόγω των κενών που έχω από άλλες χρονιές....

Thnx για την απάντηση!!!
γενικα ολες οι κατευθυνσεις ειναι δυσκολες!!!! αν ομως σου αρεσει αυτο που διαβαζεις και εχεις ενα στοχο και σωστη καθοδηγηση ολα μπορουν να γινουν ευκολα!!! ;) και με λιγη καλη διαθεση προλαβαινεις και τα κενα σου να καλυψεις και να κανεις επαναληψη και να βγεις να ξεσκασεις!:clapup: πολλες ωρες κανεις... οσα παιδια ξερω απο θεωρητικη κανουν 14...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γεια σας,είμαι καινούρια στο forum και ελπίζω να με βοηθήσετε...Εγώ γενικά δεν ήμουν ποτέ οργανωτική στο διάβασμά μου.Το διάβασμά μου μια ζωή ήταν επιφανειακό.
Ήρθα 3η Λυκείου και για πρώτη φορά πήγα φροντιστήριο με σκοπό να γράφω 20άρια...Από εκεί που μου λέγανε να λέω το μάθημα (πχ ιστορίας) με δικά μου λόγια,βρέθηκα ξαφνικά αναγκασμένη να το μαθαίνω παπαγαλία.Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν έχω τον χρόνο που χρειάζομαι για το διάβασμα.Οι ώρες του φροντιστηρίου μου είναι περίπου από τις 4 μέχρι τις 10 το βράδυ,ανάλογα με το ωράριό μου.Άλλες φορές έχω 2ωρα,άλλες 4ωρα.Όταν επιστρέφω στο σπίτι είτε είμαι ψόφια είτε έχω διάβασμα για την άλλη μέρα.Όχι μόνο αυτό,αλλά είμαι από τους ανθρώπους που κοιμούνται το απόγευμα.Φέτος το έχω ψιλοκόψει αυτό πίνοντας καφέδες..Έλα όμως που με πειράζουν.Αν το βράδυ δεν κοιμηθώ πάνω από 4 ώρες,με πιάνει πονοκέφαλος την άλλη μέρα και ζαλίζομαι απίστευτα.Πιστεύω πως είμαι αδικαιολόγητη γιατί ακούω άλλους που ξεσκίζονται στο διάβασμα και άλλους βέβαια που δεν ανοίγουν βιβλίο.Εγώ έχω τρομερή θέληση αλλά είμαι πάρα πολύ κουρασμένη.Όχι τόσο σωματικά,αλλά ψυχικά.Είμαι συνεχώς κακόκεφη,δεν έχω όρεξη για τίποτα,είμαι κλεισμένη στο σπίτι για να διαβάσω,αγχώνομαι,δεν προλαβαίνω,αγχώνομαι περισσότερο,μου πέφτουν μαλλιά από το άγχος κλπ.Για να διαβάσω δεν μου φτάνει μόνο μία ή 2 άντε 3 ώρες.Θέλω παραπάνω.Έχω μικρά αδέρφια στο σπίτι,και γείτονες γαϊδούρια που δεν σέβονται τίποτα.Βέβαια η σχολή μου θέλει 16000 μόρια περίπου μαζί με τη γλώσσα (Γερμανική φιλολογία) αλλά και πάλι δεν είναι και τόσο εύκολο για τον καθένα να τα γράψει.Δεν ξέρεις σε τί διορθωτές θα πέσεις.Δεν έχουν πρόβλημα να αρχίσουν να πετσοκόβουν στους βαθμούς....Για τα Γερμανικά δεν αγχώνομαι καθόλου.Είμαι καλή στις γλώσσες και ποτές μου δεν είχα πρόβλημα...
Τώρα τα Χριστούγεννα είπα πως θα κάτσω το πρώτο Σ/Κ να ξεκουραστώ και μετά θα φτιάξω πρόγραμμα διαβάσματος.Την άλλη εβδομάδα γράφω προσομοιώσεις ενώ παράλληλα τα απογεύματα θα κάνω και μάθημα κανονικό.Έλα όμως που δεν μπορώ να τηρήσω το πρόγραμμα αφού κάθε μέρα έχουμε επισκέπτες.Δεν έχω δικό μου δωμάτιο.Κλείνομαι στο δωμάτιο των γονιών μου αλλά αυτό δεν μειώνει τη φασαρία που γίνεται...Έτσι κλείνω το βιβλίο και λέω πως θα διαβάσω αύριο....

Ξέρω,σας κούρασα αλλά έχω απελπιστεί...Κάποιος καλός άνθρωπος να βοηθήσει; Είναι κανείς άλλος σε παρόμοια κατάσταση;
Αφου στο σπιτι σου εχει φασαρια,θα μπορουσες τουλαχιστον για την περιοδο των γιορτων να πηγαινεις σε καποια βιβλιοθηκη να διαβασεις,
Ακομη αφου δεν τα βγαζεις περα με τα ωραρια,ισως θα πρεπει να σκεφτεις να μειωσεις τις ωρες του φροντιστηριου.Το φροντιστηριο σαφως και βοηθαει,αλλα στην τελικη το να γραψεις καλα ειναι θεμα προσωπικου διαβασματος(ειδικα στην θεωρητικη) οποτε θα πρεπει να επενδυσεις περισσοτερο σε αυτο.

Επισης το διαβασμα για να φερει αποτελεσματα πρπει εκτος απο πολυωρο να ειναι και αποδοτικο.Ισως δεν θα πρεπει να καταπιεζεις την κουραση σου με καφεδες,αλλα να κοιμασαι το απογευμα και μετα με ξεκουραστο μυαλο να συνεχιζεις.
Αυτο σιγουρα θα βελτιωσει και την ψυχικη σου υγεια.

Α και οχι αγχος.Στην περιοδο που ζουμε οι πανελληνιες ισως να ειναι και χασιμου χρονου.Υπαρχουν κι αλλοι δρομοι που στο τελος μπορει να οδηγησουν σε καλυτερα πραγματα.
Εσυ απλα κανε το καλυτερο που μπορεις χωρις υπερβολες και περιμενε το αποτελεσμα.Σημασια εχει να νιωθεις καλα με τον ευατο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Προσπάθησε να χαλαρώσεις όσο περισσότερο μπορείς.....Έχεις ακόμα μπροστά σου 1 βδομάδα και προλαβαίνεις να κάνεις όσα δεν κατάφερες την προηγούμενη. Επειδή και εγώ ειμαι 3η λυκείου αν και τεχνολογική κατεύθυνση το πρόγραμμα που ακολουθώ τώρα στις διακοπές είναι το ακόλουθο.
8.00-9.00πμ Ξύπνημα και πρωινό
9.00-14.00 Διάβασμα, αλλά όταν λέμε διάβασμα λέμε διάβασμα με κλειστά κινητά κτλ και όχι πασαλίματα
14.00-14.30 Μεσημεριανό
14.30-7.00 Ξανά διάβασμα
7.00-..... Ξεκούραση, pc ,έξω, βόλτα με φίλους, cinema ......
βέβαια ανάλογα με τα φροντηστήρια σου το διαμορφώνεις ανάλογα.Πάντως όσο αφορά το θέμα με τους επισκέπτες θα μπορούσες να ζητήσεις από τους γονείς σου οι επισκέπτες να έρχονται μετά τις 7(αν είναι εφικτό) ή όταν έρχονται αφού δε μπορείς να συγκεντρωθείς κάνε τότε το διάλειμμα σου αλλά όταν θα φύγουν γύρνα ξανά και συνέχισε το διάβασμά σου.
Κοίτα να δεις κατά την άποψή μου θεωρώ πως πρέπει κάθε μέρα να ξεκουραζόμαστε και οτι ο καφές πολλές φορές προκαλεί νεύρα, αδυναμία συγκέντρωσης και τελικά άγχος. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ, ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JEDMARY

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
evangelie Ναι,μας πρόσθεσαν 2 ακόμα γιατί είμασταν πίσω στην ύλη

chainsaw Δεν προλαβαίνω να κοιμάμαι το απόγευμα γιατί πρέπει να διαβάζω ό,τι δεν πρόλαβα,για το φροντιστήριο που έχω μετά....

dimitris001 Κι εγώ είχα φτιάξει ένα πρόγραμμα κουκλί!!!Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορώ να σηκωθώ το πρωί.10 ξυπνητήρια βάζω στο κινητό μου και πάλι αργώ να ξυπνήσω.Τα βάζω στις 8 και σηκώνομαι 10:30 ...Όσο για τους επισκέπτες,έρχονται σε φυσιολογικές ώρες,δεν μπορώ να πω,αλλά έχω φτιάξει το πρόγραμμά μου έτσι ώστε να διαβάζω από τις 09:00 μέχρι τις 13:30 και μετά από τις 17:30 μέχρι τις 21:00...Δεν έβγαινε αλλιώς.Ήθελα να κάνω επανάληψη σε όλα όσα έχουμε κάνει μέχρι τώρα σε όλα τα μαθήματα αλλά απ'ό,τι βλέπω θα προλάβω μόνο ό,τι έχω για τις προσομοιώσεις...

Σίγουρα έχω αρκετές εναλλακτικές λύσεις ως προς τις σπουδές αλλά αυτό που με κάνει να πιέζω τον εαυτό μου είναι ότι ποτέ σε ό,τι και αν έκανα δεν απέτυχα...Ό,τι πτυχίο έδινα,το έπαιρνα..Και δεν θα μου αρέσει και πολύ να αποτύχω στις πανελλήνιες.Διαβάζω πολύ και είναι κρίμα να πάει όλος αυτός ο κόπος χαμένος...Τη μία λέω πως δεν με νοιάζει και την άλλη λέω "γιατί να μην περάσω;" ...Δύσκολη κατάσταση.Κουράγιο και σε σας συμπάσχοντες!!!
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!!:) Καλή Πρωτοχρονιά σε όλους,με χαρά,υγεία και ό,τι άλλο επιθυμείτε!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αννουλα95

Νεοφερμένος

Η αννουλα95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σε καταλαβαινω απολυτα jedmary!εχω ακριβω ς το ιδιο προβλημα με εσενα!νιωθω πολυ κουρασμενη και δν μπορω να κατσω να διαβασω με αποτελεσμα πολλες φορες να κοιμαμαι πανω στα βιβλια.Ειμαι β'λυκειου θεωρητικη αλλα μεχρι τα τελη του νοεμβρη ειχα τα αγγλικα διοτι εδωσα proficiency.Μας εχουν δωσει προγραμμα διαβασματος στο φροντ. αλλα δν με εξυπηρετει καθολου.Παιδια αν μπορειτε βοηθηστε και εμενα γτ παρολου που διαβαζω πολυ και το λενε και οι καθηγητες στο φροντ δν μπορω να αποθωσω στα γραπτα,πραγμα το οποιο μπορει να με καψει ΑΝΕΤΑ στις πανελληνιες!Αν μπορειτε να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα πολυ!Καλη χρονια με υγεια και με μια εισαγωγη σε οποια σχολη θελετε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Chillout παιδιά, είναι περισσότερο θέμα ψυχολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JEDMARY

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
αννουλα95 με παρηγορείς συμπάσχουσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αννουλα95

Νεοφερμένος

Η αννουλα95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
jedmary εμενα να δεις!Τουλαχιστον νιωθω οτι αυτο το προβλημα δν το εχω μονο εγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arpr

Νεοφερμένος

Η arpr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
jedmary πραγαμτικα να ηξερες ποσο σε καταλαβαινω!! και ακομα περισσοτερο στο θεμα με τα αδερφια...εχω αλλα τρια μικροτερα εκ των οποιων το ενα ειναι bebe και μεσα στο σπιτι γινεται πανικος! δοκιμασα τις ωτοασπιδες αλλα στην ουσια ειτε τις φοραω ειτε οχι το ιδιο πραγμα ειναι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JEDMARY

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
arpr Κι εσύ με παρηγορείς!!!Εμένα είναι ηλικίες 09 και 12 αλλά κάνουν αρκετή φασαρία.Παίζουν playstation,δεν έχω δικό μου δωμάτιο,το σπίτι είναι μικρό,οπότε καταλαβαίνεις.Να φανταστείς την Τρίτη γράφω (προσομοίωση) στα αρχαία και δεν έχω διαβάσει τόσο όσο θα ήθελα ώστε να πω ότι είμαι τέλεια διαβασμένη.Τα ξέρω μεν,αλλά δεν με εμπιστεύομαι...Πριν από λίγο ταχυκαρδία με είχε πιάσει από το άγχος..Εσένα η σχολή σου πόσα θέλει;Γιατί εγώ κουτσά στραβά τα βγάζω...Παίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arpr

Νεοφερμένος

Η arpr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
εμενα ειναι 2, 10 και 14 . Σε καταλαβαινω.ουτε εγω εχω δικο μου δωματιο. ειμαστε ολα τα αδερφια μαζι σε ενα και η κατασταση ειναι ανυποφορη. Και εγω γραφω την Δευτερα Εκθεση και την Τεταρτη βιολογια και ακομα δεν εχω βγαλει την υλη του διαγωνισματος.
Η δικη μου θελει 14.136 αλλα επειδη ειναι στα παραιατρικα του τριτου πεδιου δεν εχω κανενα μαθημα με μεγαλο συντελεστη. βιολογια 0,9 και εκθεση 0,4 οποτε δεν ξερω αν θα τα βγαλω. εσυ για που λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JEDMARY

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ για Γερμανική φιλολογία...Δεν είναι δύσκολο να μπεις,είναι όμως δύσκολο να βγεις...Βέβαια έχω βάλει τώρα τελευταία και άλλη σχολή στο μάτι που αν θυμάμαι καλά έχει τα ίδια μόρια...Σλαβικών σπουδών..Μαθαίνεις 2 γλώσσες...Ρώσικα και άλλη μία της επιλογής σου...Όπως κατάλαβες έχω κλίση(αν γράφεται έτσι) στις γλώσσες...Τις μαθαίνω γρήγορα και δεν δυσκολεύομαι...Εσύ για πού λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arpr

Νεοφερμένος

Η arpr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Αν σου αρεσουν τοσο πολυ οι γλωσσες θα τα καταφερεις. Εγω καμια σχεση με φιλολογιες και τετοια. Πηγα στην θεωτητικη γιατι ποτε δεν μπορεσα να λυσω μια ασκηση στα μαθηματικα. Θελω να περασω στην αισθητικης και κοσμητολογιας αθηνων ,ειναι στα παραιατρικα του τριτου πεδιου, ΤΕΙ. εχω και εγω κατι ακομα στο μυαλο μου...οπως η πληροφορικης και ΜΜΕ αλλα ειναι στην πατρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JEDMARY

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ σκέφτηκα κιόλας άμα δεν περάσω σε κάποια από αυτές τις σχολές,να πάω να βγάλω σχολή κομμωτικής,μανικιούρ και μακιγιάζ.Κάνεις το πολύ ένα χρόνο
στη σχολή και μετά η ίδια η σχολή σε στέλνει σε δουλειά.Δεν θα μου ήταν άσχημο...Μ'αρέσει κιόλας...Γενικά έχω μπόλικες επιλογές (απ'ο,τι βλέπω!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arpr

Νεοφερμένος

Η arpr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ελα ρε συ! ποια ειναι αυτη η σχολη; εγω σε αυτο τον τομεα κλινω. πιο πολυ με ενδιαφερει το επαγγελματικο μακιγιαζ ασχετα οτι η επαγγελματικη αποκατασταση θα ειναι...ανυπαρκτη.!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Γεια σου Μαρία,

Και εγώ Γ λυκείου φέτος, θεωρητική. Μαθημένη στη παπαγαλία και ευτυχώς με βάσεις ετών, αλλά φέτος ο συνδυασμός ιστορίας, εισαγωγής αρχαίων, εισαγωγές λογοτεχνίας και όλα μαζί απανωτά με έχουν βγάλει και εμένα εκτός προγράμματος. Κάνω 15 ώρες τη βδομάδα φροντιστήρια και θα δώσω και για 5ο πεδίο, οπότε βάλε έξτρα την παπαγαλία του ΑΟΘ το οποίο ευτυχώς έχει και ασκήσεις. Θέλω να κάτσω να τα διαβάσω όλα, να είμαι συνεπής και στο σχολείο αλλά είναι αδύνατο.
Για να μη πολυλογώ, μόλις γυρίζω σπίτι στις 2 το μεσημέρι, φαγητό αν προλάβω, διάβασμα αμέσως για την επόμενη μέρα (τα της ημέρας τα έχω κάνει από την προηγούμενη), φροντιστήρια 5-8 σχεδόν καθημερινά. Γυρνάω σπίτι 8μισι, πτώμα,πεινασμένη, ψόφια. Εννοείται δεν έχω προλάβει από τις 2μισι ως τις 5 να διαβάσω τα πάντα,οπότε... κάθομαι μέχρι 1-1μισι και δεν είμαι ιδιαίτερα βραδινός τύπος διαβάσματος. Καφέ δεν πίνω.

Κοινώς, οι περισσότεροι, ειδικά της θεωρητικής , τα ίδια περνάμε, μη φανταστείς ότι είσαι μόνη σου. Η μοναδική συμβουλή που θα δινα είναι να διαβάζεις ποιοτικά και όχι ποσοτικά και να μην κοιτάς αν οι συμμαθητές σου είναι παρακάτω στη ύλη. Α και κλείστο το ρημάδι το pc, γιατί με ανοιχτό δε διαβάζεις με τίποτα!

Πάω να διαβάσω εισαγωγή Ηθικά γιατί γράφω επαναληπτικό αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JEDMARY

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
arpr έχει παντού τέτοιες σχολές.Τώρα αν σε στέλνουν όλες κατευθείαν σε δουλειά,δεν το ξέρω..Πάντως στη συγκεκριμένη πάει μια φίλη μου και τώρα την έστειλε σε δουλειά..Δεν ξέρω όμως ποιά είναι...Έχουμε 2-3 εδώ!!

tsoufou Ναι τα συζητούσα σήμερα με τους συμμαθητές μου στο φροντιστήριο..Κανένας δεν πρόλαβε να διαβάσει όσο ήθελε και μάλιστα θα έρθουν και αδιάβαστοι σε κάποια διαγωνίσματα...Ναι το pc το έχω μονίμως κλειστό!!!Το ανοίγω μονάχα στα διαλείμματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top