Πρέπει να ανοίξουν κανονικά τα σχολεία φέτος;

Πρέπει να ανοίξουν κανονικά τα σχολεία φέτος;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 99)
  • Ναι

    Ψήφοι: 49 49.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 46 46.5%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 4.0%

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Προφανώς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Οχι δεν πρεπει να ανοιξουν κανονικα. 3η λυκειου θα παω και δεν εχω κανενα θεμα να μην κλειστα και θα ειμαι ο πρωτος που θα μπω μεσα στην καταληψη των καθηγητων ασχετα αμα υπηρχαν, υπαρχουν και θα υπαρχουν προβληματα με καποιους απο αυτους. Απο τις απολυσεις, την διαθεσημοτητα, τις μεταθεσεις στου διαολου το κερατο δεν επηρεαζονται αποκλειστικα οι καθηγητες αλλα και ο ιδιος ο μαθητης. Απο οσα εχουν σκοπο να περασουν στα νομοσχεδια επηρεαζεται η εκπαιδευση στο συνολο και οχι μεμονωμενα καποια ομαδα.

Ας απαντησω σε αυτους που θα πουν¨"Α, εσυ πας φροντηστηριο, τι σε νοιαζει;;;". Ναι παω φροντηστηριο γιατι δυστυχως μεσα στην χρονια με τις διδακτικες ωρες που δινονται και με ταξεις-ζουγκλες των 25+ παιδιων σε γενικη/κατευθυνση δεν γινεται. Το γεγονος οτι πηγαινω φροντηστηριο δεν αναιρει το γεγονος οτι η οικογενεια μου εχει ζοριστει απιστευτα να ανταπεξελθει οικονομικα. Η απαιτηση για δωρεαν παιδεια, ισων ευκαιριων ανεξρτητως ισοδηματος δεν την βρισκω παραλογη.

Οσον αφορα τους κακους καθηγητες. Μου φαινεται το "διαιρει και βασιλευε" δουλευει μια χαρα... Μονο εγω ημουν σε ταξεις οπως ειπα και παραπανω ζουγκλες;;; Σε ταξεις που εμπαινε ο καθηγητης υγιης και εβγαινε ενα βημα πριν το εγκεφαλικο και το τρελοκομειο;;; Προσωπικα ειχα καλους καθηγητες σε ΜΟ. Αλλα παντοτε υπαρχουν καλοι και κακοι οπου και να πας. Παντως οι μαθητες παντοτε διψανε για μορφωση ειναι γνωστο αυτο...

Καλη σχολικη χρονια σε ολους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Οχι δεν πρεπει να ανοιξουν κανονικα. 3η λυκειου θα παω και δεν εχω κανενα θεμα να μην κλειστα και θα ειμαι ο πρωτος που θα μπω μεσα στην καταληψη των καθηγητων ασχετα αμα υπηρχαν, υπαρχουν και θα υπαρχουν προβληματα με καποιους απο αυτους. Απο τις απολυσεις, την διαθεσημοτητα, τις μεταθεσεις στου διαολου το κερατο δεν επηρεαζονται αποκλειστικα οι καθηγητες αλλα και ο ιδιος ο μαθητης. Απο οσα εχουν σκοπο να περασουν στα νομοσχεδια επηρεαζεται η εκπαιδευση στο συνολο και οχι μεμονωμενα καποια ομαδα.

Ας απαντησω σε αυτους που θα πουν¨"Α, εσυ πας φροντηστηριο, τι σε νοιαζει;;;". Ναι παω φροντηστηριο γιατι δυστυχως μεσα στην χρονια με τις διδακτικες ωρες που δινονται και με ταξεις-ζουγκλες των 25+ παιδιων σε γενικη/κατευθυνση δεν γινεται. Το γεγονος οτι πηγαινω φροντηστηριο δεν αναιρει το γεγονος οτι η οικογενεια μου εχει ζοριστει απιστευτα να ανταπεξελθει οικονομικα. Η απαιτηση για δωρεαν παιδεια, ισων ευκαιριων ανεξρτητως ισοδηματος δεν την βρισκω παραλογη.

Οσον αφορα τους κακους καθηγητες. Μου φαινεται το "διαιρει και βασιλευε" δουλευει μια χαρα... Μονο εγω ημουν σε ταξεις οπως ειπα και παραπανω ζουγκλες;;; Σε ταξεις που εμπαινε ο καθηγητης υγιης και εβγαινε ενα βημα πριν το εγκεφαλικο και το τρελοκομειο;;; Προσωπικα ειχα καλους καθηγητες σε ΜΟ. Αλλα παντοτε υπαρχουν καλοι και κακοι οπου και να πας. Παντως οι μαθητες πανοτε διψανε για μορφωση ειναι γνωστο αυτο...

Καλη σχολικη χρονια σε ολους...
Σχετικά με την πρώτη παράγραφο λες οτι πηγαινεις φροντ. Αυτο τα αλλαζει ολα διοτι δεν σε νοιαζει αν γινεται μαθημα η οχι . Ενω αυτος που δεν εχει να δωσει για φροντ καταδικαζεται στο να μην μπορει να παρακολουθει μαθηματα οποτε τι θα κανει.
Οι αχρηστοι καθηγητες να παρουν ποδι , και οπου χρειάζεται να μετατεθουν. Αρκετα βολευτηκαν τοσα χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Σχετικά με την πρώτη παράγραφο λες οτι πηγαινεις φροντ. Αυτο τα αλλαζει ολα διοτι δεν σε νοιαζει αν γινεται μαθημα η οχι . Ενω αυτος που δεν εχει να δωσει για φροντ καταδικαζεται στο να μην μπορει να παρακολουθει μαθηματα οποτε τι θα κανει.
Οι αχρηστοι καθηγητες να παρουν ποδι , και οπου χρειάζεται να μετατεθουν. Αρκετα βολευτηκαν τοσα χρονια

Ολοι αυτοι που θα φυγουν θα ειναι οι αχρηστοι. Οι καμποσες χιλιαδες συμβασιουχοι που δεν θα ξαναδιοριστουν και αυτοι αχρηστοι. Ο ανθρωπος με οικογενεια στην Αθηνα που θα μετατεθει στην Κρητη με το ετσι θελω και με βαση το εισοδημα του καθε μηνα θα μπαινει μεσα λογ των εξοδων, δεν μας ενδιαφερει. Ο μαθητης στο χωριο το ορεινο που θα κανει 35-40km καθε μερα για να παει σχολειο γιατι εδιωξαν καθηγητες ή ακομα "καλυτερα" εκλεισαν την σχολικη μοναδα, δεν μας ενδιαφερει...

Οσον αφορα το "βολεμα" μου ακομα και απεργια να γινει πανω στις εξετασεις ή να ακυρωθουν και να μετατεθουν για αλλη ημερομηνια απο αυτην που θα εχει καθοριστει, παλι δεν θα εχω προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Σχετικά με την πρώτη παράγραφο λες οτι πηγαινεις φροντ. Αυτο τα αλλαζει ολα διοτι δεν σε νοιαζει αν γινεται μαθημα η οχι . Ενω αυτος που δεν εχει να δωσει για φροντ καταδικαζεται στο να μην μπορει να παρακολουθει μαθηματα οποτε τι θα κανει.
Οι αχρηστοι καθηγητες να παρουν ποδι , και οπου χρειάζεται να μετατεθουν. Αρκετα βολευτηκαν τοσα χρονια
Πως ξερεις ποιος ειναι αχρηστος και ποιος οχι??? Λες και γινεται καμια αξιολογηση στους καθηγητες για να δουν αν κανουν καλα τη δουλεια τους??? Ειναι μερικοι και γαμω καθηγητες που βγαινουν σε διαθεσιμοτητα, και μερικοι βολεμενοι, που ειναι διορισμενοι με πολλα χρονια στη πλατη και δε κουνιουντε για κανενα λογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Σχετικά με την πρώτη παράγραφο λες οτι πηγαινεις φροντ. Αυτο τα αλλαζει ολα διοτι δεν σε νοιαζει αν γινεται μαθημα η οχι . Ενω αυτος που δεν εχει να δωσει για φροντ καταδικαζεται στο να μην μπορει να παρακολουθει μαθηματα οποτε τι θα κανει.
Οι αχρηστοι καθηγητες να παρουν ποδι , και οπου χρειάζεται να μετατεθουν. Αρκετα βολευτηκαν τοσα χρονια

και ξαναλεω .. :
και εγω φετος δινω πανελληνιες, και απο τον ιουνιο διαβαζω και πηγαινω φροντηστηριο εξαιτιας του ηλιθειου αυτου συστηματος, που σε περιπτωση που δεν εχεις λεφτα για φροντηστηριο δεν περνας πουθενα, δεν εχει να λεει κατι! καθε χρονο δινουν παιδια πανελληνιες αυτο σημαινει οτι θα κατσουμε (και οι καθηγητες) στα αυγα μας; ετσι να τα δεχθουμε ολα; πρεπει να κανουμε και θυσιες απ την πλευρα μας!

και οντως ειναι ασχημο για τα παιδια που δεν πανε φροντηστηριο,αλλα αυτα τα ιδια θα πρεπε πρωτα πρωτα ως κυρια θυματα του συστηματος να ξεκινησουν την καταληψη! οχι μονο γιατι κλεινουν τα ιδια μας τα σχολεια,τα συγχωνευουν και απολυουν τους καθηγητες μας, οχι μονο γιατι η χωρα μας ανηκει τελευταιες χωρες (μαζι με το παγκλαντες και το πακισταν) συμφωνα με το ποσοστο δαπανων που δινονται για την παιδεια μας, οχι μονο για τον φασισμο που επικρατει στα σχολεια, οχι μονο που λιποθυμουν απ την πεινα οι φιλοι μας κ οι συμμαθητες μας αλλα και για την υπαρξη των φροντηστηριων που την θεωρω απαραδεκτη!

οι "αδυναμοι" ουσιαστικα ειναι αυτοι που πρωτα πρωτα θα πρεπε να σμφωνησουν με την καταληψη γιατι αυτοι ειναι που χτυπιουνται περισσοτερο απ το συστημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Σχετικά με την πρώτη παράγραφο λες οτι πηγαινεις φροντ. Αυτο τα αλλαζει ολα διοτι δεν σε νοιαζει αν γινεται μαθημα η οχι . Ενω αυτος που δεν εχει να δωσει για φροντ καταδικαζεται στο να μην μπορει να παρακολουθει μαθηματα οποτε τι θα κανει.
Οι αχρηστοι καθηγητες να παρουν ποδι , και οπου χρειάζεται να μετατεθουν. Αρκετα βολευτηκαν τοσα χρονια
Lol.Αυτό που μου τη δίνει στην όλη ιστορία με τα φροντιστήρια είναι η νοοτροπία μερικών ότι αν πηγαίνεις φροντιστήριο ως δια μαγείας τρόπο απομνημονεύεις τη διδακτέα ύλη.χωρίς εσύ να χρειαστεί να ανοίξεις βιβλίο.
Επίσης,μην ξεχνάμε ότι όλοι λέμε για αξιολόγηση καθηγητών κλπ κλπ όμως κανένας δεν όρισε τον κατάλληλο τρόπο.
Τέλος,ξεχνάτε κάτι βασικό.Βρισκόμαστε στην Ελλάδα όπου εγώ -όχι λίγες φορές δυστυχώς- έχω δει το φαινόμενο αυτός που δεν έχει τις ικανότητες να ηγείται,να είναι αυτός που ηγείται κάποιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
και ξαναλεω .. :
και εγω φετος δινω πανελληνιες, και απο τον ιουνιο διαβαζω και πηγαινω φροντηστηριο εξαιτιας του ηλιθειου αυτου συστηματος, που σε περιπτωση που δεν εχεις λεφτα για φροντηστηριο δεν περνας πουθενα, δεν εχει να λεει κατι! καθε χρονο δινουν παιδια πανελληνιες αυτο σημαινει οτι θα κατσουμε (και οι καθηγητες) στα αυγα μας; ετσι να τα δεχθουμε ολα; πρεπει να κανουμε και θυσιες απ την πλευρα μας! και οντως ειναι ασχημο για τα παιδια που δεν πανε φροντηστηριο,αλλα αυτα τα ιδια θα πρεπε πρωτα πρωτα ως κυρια θυματα του συστηματος να ξεκινησουν την καταληψη! οχι μονο γιατι κλεινουν τα ιδια μας τα σχολεια,τα συγχωνευουν και απολυουν τους καθηγητες μας, οχι μονο γιατι η χωρα μας ανηκει τελευταιες χωρες (μαζι με το παγκλαντες και το πακισταν) συμφωνα με το ποσοστο δαπανων που δινονται για την παιδεια μας, οχι μονο για τον φασισμο που επικρατει στα σχολεια, οχι μονο που λιποθυμουν απ την πεινα οι φιλοι μας κ οι συμμαθητες μας αλλα και για την υπαρξη των φροντηστηριων που την θεωρω απαραδεκτη! οι "αδυναμοι" ουσιαστικα ειναι αυτοι που πρωτα πρωτα θα πρεπε να σμφωνησουν με την καταληψη γιατι αυτοι ειναι που χτυπιουνται περισσοτερο απ το συστημα!

:eek: - Καλείς κόσμο να κλείσει το σχολείο, ενώ παράλληλα εσύ θα πηγαίνεις για μάθημα έξω? Καλό, πολύ καλό.

:confused: - Θεωρείς ακόμα και την ύπαρξη μόνο των φροντιστηρίων "απαράδεκτη" (sic). Αυτό όμως βλεπω ότι δεν σε εμποδίζει από το να πηγαίνεις. Το σχήμα που προκύπτει είναι οξύμωρο, ή εμένα μου φαίνεται? Εκτός κι αν σκοπεύεις να κάνεις αποχή και από τα φροντιστηριακά σε ένδειξη διαμαρτυρίας, κάτι που θα είναι πρωτόγνωρο σε εθνικό επίπεδο.

:hmm:- Ονομάζεις αυθαίρετα τους μαθητές που δεν πηγαίνουν φροντιστήριο αδύναμους (έστω και μέσα σε εισαγωγικά). Τους γνωρίζεις όλους? Κάθε χρόνο υπάρχουν παιδιά που περνούν σε υψηλόβαθμες σχολές χωρίς φροντιστήριο. Υπάρχουν επίσης πολλά παιδιά που συμμετέχουν με επιτυχία σε διαγωνισμούς και που έχουν φύγει σε τεράστια κολλέγια του εξωτερικού και μάλιστα αφού έσκισαν στις Πανελλαδικές - και πάλι χωρίς φροντιστήριο.

:mad: - Και για κερασάκι η χιλιοειπωμένη, διατρανωμένη με υπεράνθρωπη βεβαιότητα, μεγαλειώδης παπάρα, ότι
(παρακαλώ παίξτο τέρμα τα μπάσα, με φωνή Ντάμπλντορ και απόκοσμη ηχώ)
όποιος δεν πηγαίνει φροντιστήριο δεν περνάει πουθενά
(πουθενάαα, πουθενάαα...).
Πόσες φορές, Θεέ μου, θα το ακούσω ακόμα αυτό?!?!?! Σέβομαι την άποψη κάθε ανθρώπου και άρα δικαίωμά σου να πιστεύεις ό,τι γουστάρεις για αυτό το σύστημα και το κάθε σύστημα - σκληροπυρηνικοί αφορισμοί όμως δεν στέκουν σε λογική συζήτηση. Από πού προκύπτει ότι η ανεπάρκεια οικονομικών πόρων μιας οικογένειας οδηγεί ευθέως στην αποτυχία των παιδιών της? Με την ίδια λογική, θα έπρεπε όλα ανεξαιρέτως τα παιδιά που έχουν τα λεφτά για να πηγαίνουν φροντιστήριο να περνάνε και στην τριτοβάθμια. Ισχύει κάτι τέτοιο και δεν το ξέρω?

Προσωπικά νομίζω ότι η επιτυχία στις εξετάσεις είναι ζήτημα ατομικής προσπάθειας. Ως μαθητής που δεν έχει πάει ποτέ του φροντιστήριο (πέρα από ξένες γλώσσες κι αυτό όχι όλες τις χρονιές) και όντας μπροστά στην τόσο δύσκολη τελική ευθεία της Γ' Λυκείου, έχω να σου πω ότι με ενόχλησαν αυτά που διάβασα. Νομίζω λοιπόν πως καλό θα ήταν να ξαναδείς λίγο αυτά που γράφεις και να αναλογιστείς ποιοι τα διαβάζουν. Και εντάξει, λίγη ορθογραφία παραπάνω δεν θα με χάλαγε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ας τολμήσουν να κουνηθούν και θα τους τραβήξει η κυβέρνηση μια επιστράτευση που θα είναι όλη δική τους!

αυτοκτονα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
1oν ναι θα πηγαινω για μαθημα εξω γιατι αυτο το οριζουν οι γονεις μου, οχι εγω, δεν μπορω να κατσω να τους πω οχι δεν θα παω φροντηστηριο, και 2ον τι θα πετυχω αν ΜΟΝΟ εγω δεν παω φροντηστηριο ; τιποτα απλως θα αποτυχω
και το ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα θεωρω απαραδεκτο αλλα σχολειο πηγαινω, αυτο δεν εχει να λεει κατι.
ειναι κ ενας απ τους λογους που αναφερω παραπανω οτι πρεπει να γινει καταληψη

2ον ναι ειναι πολυ πιο πιθανον ενα παιδι που δεν παει φροντηστηριο να αποτυχει απο ενα αλλο που πηγαινει, γιατι ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος και ο πηχης ανεβαινει σε σχεση με τα παιδια που πανε φροντηστηρια.Τα ιδια τα παιδια που πανε φροντηστηρια ανεβαζουν τον πηχη. Αν κανενας δεν πηγαινε φροντηστηριο οι βασεις θα πεφταν,τα θεματα θα ταν πιο ευκολα και τοτε ολοι θα χαμε ισες ευκαιριες ! σου φενεται περιεργο αυτο; σου φενεται χιλιοειπωμενη βλακεια; γιατι κανεις τερααστιο λαθος
οι βασεις εξαλλου ειναι σε σχεση με τον αριθμο εισακτεων της καθε σχολης. Γιατι νομιζεις η νομικη εχει τοσο υψηλες βασεις;επειδη ειναι η καλυτερη; οχι βεβαια, επειδη ολοι εκει θελουν να περασουν και την εχουν κανει "ιδανικη" να πουμε.. Αν σταματουσαμε να επιλεγαμε την νομικη για παραδειγμα οι βασεις θα επεφταν κατακορυφα!

και 3ον "αδυναμους" οικονομικα εννοουσα , οχι οπως το πηρες εσυ!


και κατι τελευταιο. η ορθογραφια σε πειραξε εσενα;
ξερεις οτι το να κοροιδεψεις ή προσβαλλεις ή ειρωνευτεις καποιον για την ορθογραφια του ειναι ενα απ τα πιο ηλιθεια πραγματα που μπορεις να κανεις .. απ τα πιο ηλιθεια ομως..!

αυτοκτονα!

τελικα το ειχε πει ειρωνικα, μην ανυσηχεις κανεις δεν το καταλβε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
και κατι τελευταιο. η ορθογραφια σε πειραξε εσενα;
ξερεις οτι το να κοροιδεψεις ή προσβαλλεις ή ειρωνευτεις καποιον για την ορθογραφια του ειναι ενα απ τα πιο ηλιθεια πραγματα που μπορεις να κανεις .. απ τα πιο ηλιθεια ομως..!
Δεν ήθελα ούτε να σε κοροιδέψω, ούτε να σε προσβάλω, ούτε να σε ειρωνευτώ. Επειδή το κείμενό μου μου φάνηκε κάπως αυστηρό, προσπάθησα καλοπροαίρετα να αστειευτώ στο τέλος, ώστε να ρίξω λίγο τους τόνους και να το κλείσω με χαμόγελο. Δυστυχώς όμως ξέχασα ότι στον Περισσό το χιούμορ έχει τεθεί εκτός νόμου. (Είδες? Πάλι το έκανα.:D)
Αυτά επί του τύπου. Επί της ουσίας, άκουσα αυτά που είπες, αλλά έχω ήδη τοποθετηθεί και δεν έχω να προσθέσω κάτι. Νομίζω είναι πρόδηλο το ασυμβίβαστο απόψεων και χαρακτήρων. Κατά τα άλλα, όλοι κρινόμαστε βάσει αυτών που υποστηρίζουμε, αλλά και του τρόπου με τον οποίο το κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Ρε κουνήστε λίγο το κεφάλι σας.Δείτε τι γίνεται γύρω σας και ελάτε να ξαναγράψετε.Για όλα αυτά που συμβαίνουν πρέπει κάτι να γίνει.Και εντάξει δικαίωμα σας να μη σας χαλάει η κατάσταση επειδή και οι δύο γονείς σας είναι γιατροί,αλλά το 90% των οικογενειών τα βγάζει(?) κουτσά-στραβά πέρα.Στις πιο πολλές καταλήψεις έχω ψηφίσει κατά,επειδή τα αιτήματα ήταν γτπ.Αλλά δείτε την κατάσταση.Όσο για τα φροντηστήρια?ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΑΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ?ΠΩΣ???????????????2-3 ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ-ΘΑΥΜΑΤΑ.ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ.Με το μάθημα που γίνετε στα σχολεία,αφού οι καθηγητές βαριούνται να διδάξουν(εσείς θα ήσασταν μες τη καλή χαρά όταν μπαίνατε 8 η ώρα στην τάξη και ξέρατε ότι θα σας τα πρήξουν 20 μαλακιστήρια?? :p :P) ή κάνουν ελλιπές μάθημα,με εμφανές νόημα ότι αν δεν καταλάβατε ελάτε να σας κάνω ιδιαίτερο.Εγώ ήμουν σημαιοφόρος στο δημοτικό,σε όλες τις τάξεις του γυμνασίου έβγαζα γύρω στο 19 χωρίς φροντιστήρια.Και πήγα πρώτη λυκείου και έβγαλα 17.Δευτέρα λυκείου 16 (αραιά και που ιδιαίτερα).Φέτος πως θα περάσω ΗΜΜΥ που θέλει 18,5 μίνιμουμ???Φυσικά και θα πάω φροντιστήριο αν και ΔΕΝ βγαίνουμε οικονομικά.Γιατί το ηλίθιο σύστημα βάζει θέματα πανελλαδικών λες και ψάχνει για επιστήμονες στη νάσα.Τις πανελλαδικές τις έχουν κάνει διαγωνισμούς για ταλέντα.Ρωτήστε καθηγητές από άλλες χώρες(Αγγλία,Γερμανία) σε ποιο έτος του πανεπιστημίου κάνουν για παράδειγμα το Θ.Μ.Κ.Ε. Ήθελα να πω άλλα τόσα αλλά δεν μου έρχονται τώρα.Κλείνοντας:Οι πιο πολλοί θέλουν να ανοίξουν τα σχολεία κανονικά.Μπράβο.Είναι σε πολύ καλό επίπεδο τα σχολεία και η παιδεία :clapup: Η αγανάκτηση φέρνει δραστικά μέτρα και θυσίες.Εύχομαι συνεχείς 48ωρες απεργίες και μηνιαίες καταλήψεις.Και τώρα θα μου πείτε τα άλλα παιδιά που δεν πάνε φροντιστήρια και μπλα μπλα μπλα.ΑΥΤΟΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΠΡΩΤΟΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ.ΑΛΛΑ ΜΥΑΛΟ ΚΟΥΚΟΥ.Χρειάζεται ρεαλιστικότητα.Πάμε από το κακό στο χειρότερο και δεν μας σώζει καμία κυβέρνηση(Το απεύχομαι).Μετά αναρωτιόμαστε γιατί σκεφτόμαστε το εξωτερικό.Ρε άντε γεια,μας καταστρέψετε τη χώρα!!!ΥΓ:Αυτές είναι οι απόψεις μου.Δε θέλω να τις υιοθετήσετε.Απλά τις καταθέτω.Εσείς μπορείτε να με θεωρείτε όπως νομίζετε .Εγω κατέθεσα τη γνώμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
απλως συμφωνω απολυτα μαζι σου και καποια πραγματα που ειπες τα ειχα αναφερει κ εγω. so proud :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Οκ... Να κανουν καταληψεις κλπ κλπ κλπ. Αλλα δεν γινεται τα παιδια να μην πανε σχολειο! Εδω υπο κανονικες συνθηκες και δεν βγαινει η υλη! Τα παιδια που δινουν φετος; τι; θα χανουν μαθηματα ετσι; πως θα δωσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Σημερα ελεγαν οτι θα εβγαινε αποφαση για το αν θα γινουν απεργίες η όχι.. Ξέρει κανείς τίποτα? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Σημερα ελεγαν οτι θα εβγαινε αποφαση για το αν θα γινουν απεργίες η όχι.. Ξέρει κανείς τίποτα? :hmm:
Θα μάθω τη Δευτέρα από τη μητέρα μου εγώ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Δεν κατέληξαν σήμερα σε συμφωνία για τη μορφή των κινητοποιήσεων

Για τις 9 Σεπτεμβρίου μετατίθενται οι αποφάσεις τις ΟΛΜΕ σχετικά με τις απεργίες, καθώς σήμερα η ομοσπονδία των καθηγητών δεν κατέληξε σε απόφαση σχετικά με τη μορφή που θα έχουν οι κινητοποιήσεις.

Όπως προβλέπεται, κάθε παράταξη θα υποβάλει τη δική της πρόταση προς ψήφιση στις συνελεύσεις των τοπικών ΕΛΜΕ, στις 4 και 5 Σεπτεμβρίου και η τελική απόφαση θα ληφθεί από την ολομέλεια των προέδρων των ΕΛΜΕ στις 9 του μήνα.

Οι προτάσεις που βρίσκονται στο τραπέζι από πλευράς ΔΑΚΕ και ΠΑΜΕ είναι μία 48ωρη απεργιακή κινητοποίηση, από πλευράς της ΠΑΣΚΕ 48ωρες απεργίες, ενώ οι συνεργαζόμενες εκπαιδευτικές κινήσεις που πρόσκεινται στο ΣΥΡΙΖΑ μαζί με τις αγωνιστικές παρεμβάσεις της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς προτείνουν πενθήμερη απεργιακή κινητοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hliass_1989

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hliass_1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Λοιπον, οταν θα αυτο-οργανωθουν και θα προσφερουν στο μαθητη αυτα που οφειλουν, τοτε θα εχουν και το δικαιωμα να προβουν σε τετοιες ενεργειες.Με ποιο δικαιωμα ρε φιλε θα κατεβεις εσυ σε απεργια τη στιγμη που σαν μοναδα το μονο σου επιτευγμα ειναι η ωθηση του μαθητη σου στην παραπαιδεια?Χαιρεις τοσων προνομιων, οπως λχ τεσσερις και πλεον μηνες διακοπων μετ'αποδοχων και το ευχαριστω σου ποιο ειναι?τι εχεις να επιδειξεις στον απλο πολιτη για να σου συμπαρασταθει στην απεργια?Εξαιρω τους καθηγητες δημοτικου και γυμνασιου..Οι του λυκειου, πλην εξαιρεσεων ειναι απλα καταπτυστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Θα μάθω τη Δευτέρα από τη μητέρα μου εγώ.:P

Μήπως η μαμά σου είναι δασκάλα/καθηγήτρια?. Γιατί είπες συγκεκριμένα ότι την δευτέρα θα μάθεις και δευτέρα ανοίγουν τα σχολεία για τους εκπαιδευτικούς. (sherlock holmes :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Λοιπον, οταν θα αυτο-οργανωθουν και θα προσφερουν στο μαθητη αυτα που οφειλουν, τοτε θα εχουν και το δικαιωμα να προβουν σε τετοιες ενεργειες.Με ποιο δικαιωμα ρε φιλε θα κατεβεις εσυ σε απεργια τη στιγμη που σαν μοναδα το μονο σου επιτευγμα ειναι η ωθηση του μαθητη σου στην παραπαιδεια?Χαιρεις τοσων προνομιων, οπως λχ τεσσερις και πλεον μηνες διακοπων μετ'αποδοχων και το ευχαριστω σου ποιο ειναι?τι εχεις να επιδειξεις στον απλο πολιτη για να σου συμπαρασταθει στην απεργια?Εξαιρω τους καθηγητες δημοτικου και γυμνασιου..Οι του λυκειου, πλην εξαιρεσεων ειναι απλα καταπτυστοι.

Για τα φροντιστήρια που λες, δεν θα συμφωνήσω. Το ότι οι περισσότεροι μαθητές λυκείου πάνε φροντιστήριο, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι φταίει το σχολείο γι αυτό ούτε ότι ωθούνται από τους καθηγητές. Αν είδες χθες ρεπορτάζ στα κανάλια, έδειξαν περιπτώσεις επιτυχόντων σε σχολές ΑΕΙ υψηλής ζήτησης που μπήκαν χωρίς να πάνε ούτε 1 ώρα φροντιστήριο. Αυτοί πώς τα κατάφεραν; Όσο για τους 4 μήνες διακοπές, είσαι υπερβολικός. Βγάλε κάτι… Δεν φταις εσύ βέβαια, αλλά η πλύση εγκεφάλου που γίνεται από ορισμένους δημοσιογράφους-παπαγάλους και τους φροντιστές. Ένας καθηγητής λυκείου μπορεί, βέβαια, να έχει παραπάνω διακοπές από ένα μέσο δημόσιο υπάλληλο, αλλά απασχολείται καθημερινά επιπλέον ώρες εντός και εκτός σχολείου (εκτός από τις ώρες διδασκαλίας). Θα σου αναφέρω ενδεικτικά: προετοιμασία στο σπίτι για τις διδασκαλίες της επόμενης μέρας, διόρθωση γραπτών, παρακολούθηση επιμορφωτικών σεμιναρίων (απογεύματα ή σαββατοκύριακα), πολλές ώρες στο σχολείο για εξωδιδακτικές εργασίες, προετοιμασία σχολικών εορτών, υλοποίηση σχολικών προγραμμάτων καινοτόμων δράσεων (περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, αγωγής υγείας, πολιτιστικά κλπ), συνοδεία σε εκδρομές κλπ. Ξέρεις εσύ άλλη κατηγορία δημόσιων υπαλλήλων που να παίρνουν καθημερινά δουλειά για το σπίτι; Βέβαια, ίσως κάπου να έχεις δίκιο γιατί δεν είναι όλοι οι καθηγητές ευσυνείδητοι ή επαρκείς στη δουλειά τους και μάλλον εσύ έτυχες σε μερικούς από αυτούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top