Που μπορεί να σπουδάσει κάποιος ποδολογία στην Ελλάδα;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,979 μηνύματα.
Αν ξαναέχεις θέμα καλό είναι να δοκιμάσεις χειρουργική με laser. Έχει μεγάλη αναρρωτική περίοδο όπως όλα τα χειρουργεία (1.5 μήνα) αλλά είναι λιγότερο επίπονη σαν διαδικασία και φυσικά δεν χρειάζεται να αφαιρείς όλο το νύχι.
Μήπως μπορεί να το κάνει κι ένας ποδολόγος αυτό; Υποθέτω με μια πιο απλή μέθοδο.
Δεν ήμουν και του θανατά τότε, απλά λίγο με πόναγε και δεν είχα προλάβει να το σώσω μόνος μου με το νυχοκόπτη.
Επειδή τώρα διαβάζω γι' αυτές τις εναλλακτικές, γι' αυτό ρωτάω.
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Μήπως μπορεί να το κάνει κι ένας ποδολόγος αυτό; Υποθέτω με μια πιο απλή μέθοδο.
Δεν ήμουν και του θανατά τότε, απλά λίγο με πόναγε και δεν είχα προλάβει να το σώσω μόνος μου με το νυχοκόπτη.
Επειδή τώρα διαβάζω γι' αυτές τις εναλλακτικές, γι' αυτό ρωτάω.
Όχι όχι, μόνο ιατρός μπορεί να το κάνει αυτό.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,147 μηνύματα.
Ο ποδολογος δεν έχει μοναδική υποχρέωση να βάφει νύχια . η θεία της φίλης μου ποδολογος είναι και δούλευε σε κάτι με ορθοπεδικα . πολλές είναι οι υποχρεώσεις , εξίσου σημαντικές με αυτές ενός γιατρού 🤗 . Προς τι η υποτίμηση . αύριο μεθαύριο η κόρη σας τα λεφτά σας σε αυτούς που βάφουν νύχια και ξυρίζουν " αιδιοτριχες " θα τα δίνει , επομένως ...
Επίκληση επί του προσωπικού ("η κόρη σας τα λεφτά...") δεν νοείται ως βάσιμο επιχείρημα για κάθε άνθρωπο που νοητικά είναι πάνω από πέντε χρονών.

Αυτό το παραμυθάκι με την δήθεν ισότητα των επαγγελμάτων πρέπει σιγά-σιγά να κόβεται, αν μη τι άλλο για να μην το παίζει η κάθε νυχού ιστορία.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,269 μηνύματα.
δε θα σου φτιαξει τον χαρακτηρα μια πολυ καλη σχολη με μουρη και κυρος φιλτατε :air_kiss:
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,147 μηνύματα.
ναι ρε παντσερ ειναι λες και ο κάθε άνθρωπος εχει δικούς τους σκοπούς κια στόχους στη ζωή και δε θέλει αποκλειστικά να ασχοληθεί με ιατρική ή νομική ( αμα το δεύτερο ειναι καν νομική που τότες είναι για γέλια ο ισχυρισμός). Η κοινωνία στηρίζεται πανω στα επαγγέλματα που θεωρόυμε εμείς που έχουμε υψηλούς στόχους άχρηστα και γελοία, για αυτό τον λόγο, οτι ΚΑΠΟΙΟΣ πρεπει να κάνει αυτη τη δουλειά. Εσύ καλείς υδραυλικούς σπίτι σου και τους λές "ξεφτίλα η δουλειά που κάνεις, γιατι δεν πήγες νομική"; Και το βαμμένο νυχάκι ειδικά τωρα ειναι ακρως περιζήτητο, γιατί να πανε σε ποδολόγους / ειδικούς για πεντικιούρ; να πάνε σε δικηγόρο ή ιατρό :bye2:
Όχι φίλε, παρερμηνεύεις αυτά που λέω.

Αυτό που έγω είπα είναι κάτι που είναι πέρα για πέρα αληθές. Άλλο πράγμα είναι το όνειρο και άλλο πράγμα είναι κάποιος να κάνει ένα επάγγελμα εξ' ανάγκης ή ελλείψει άλλων επιλογών.

Το λες και εσύ ο ίδιος: υδραυλικό όταν καλώ στο σπίτι μου όχι απλά δεν τον υποτιμάω, αλλά μάλιστα του λέω κιόλας πως καλά κάνει και του δίνω και παραπάνω λεφτά από όσο δίνουν άλλοι (true story).

Αυτό που εγώ όμως αντιπαθώ και θα μου επιτρέψεις να έχω το θάρρος της γνώμης μου και να το λέω, είναι πως δεν είναι όλα τα επαγγέλματα και καλέσματα προϊόντα "ονείρων" ή "στόχων". Η λέξη "όνειρο" ενέχει μέσα της την ερμηνεία του κάτι άπιαστου που μόνο κατόπιν εξαιρετικά μεγάλης προσπάθειας και επιμονής καταφέρνεται, όπως πχ. η είσοδος στο νομικό επάγγελμα ή στο ιατρικό επάγγελμα.

Το να λέει κάποιος πως έχει "όνειρο" να γίνει νυχού είναι προσβολή και για το ποιόν του αλλά και για την οντολογική έννοια του "ονείρου".
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Y.Γ. μπράβο που πέρασες νομική, καλη σταδιοδρομία μολις τελειώσεις και σου εύχομαι να ασκησεις το επάγγελμα και να είσαι πολύ καλός σε αυτό. Αλλα φίλε μου κανένας δε νοιάζεται πέρα του εαυτού σου οτι πέρασες σε μια σχολή με πρεστίζ, γιατί όσο πολύ ήθελες εσύ να πάς νομική, άλλο τόσο κάποιος θέλει να σπουδάσει ενα επάγγελμα που θεωρείται "κατώτερο" (διατροφολογία, ποδολογία, κομμωτική κλπ κλπ)
Σε ευχαριστώ πολύ καταρχάς.

Κατά δεύτερον και επί του πρακτέου: δεν σε συμφέρει να πηγαίνεις το θέμα στις πανελλήνιες και στις σχολές γιατί ακριβώς λόγω της πρακτικής διάρθρωσης του συστήματος διολισθαίνουν οι αποτυχέντες της πρώτης δέσμης σχολών στις επόμενες.

Όσοι π.χ. σπουδάζουν διατροφολογία, να σου υπενθυμίσω πως είναι στο ίδιο πεδίο με την ιατρική. Δηλαδή όσοι δε περνάνε ιατρική αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα συντηρούν σχολές όπως γεωπονία, διατροφολογία, οινολογία, ιχθυοκαλλιέργειες και τα λοιπά. Δεν σε συμφέρει να μιλήσουμε για αυτό το θέμα.

Πάνε ρώτα όλους (και σου βάζω μέσα άνετα πάνω από το 90% των τωρινών φοιτητών) όσους σπουδάζουν σε ένα χ πεδίο αν αύριο γινόταν ένα κοσμοϊστορικό θαύμα και μπορούσαν να πάνε στη νο1 σχολή του πεδίου τους (π.χ. από φιλολογία νομική, νοσηλευτική ιατρική και πάει λέγοντας) αν θα το έκαναν. Έλα πες μου τι σου απάντησαν, γιατί ήδη ξέρω πως όλοι θα πουν ναι.

Η αλήθεια πονάει, αλλά απελευθερώνει κιόλας.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,269 μηνύματα.
Αυτό που εγώ όμως αντιπαθώ και θα μου επιτρέψεις να έχω το θάρρος της γνώμης μου και να το λέω, είναι πως δεν είναι όλα τα επαγγέλματα και καλέσματα προϊόντα "ονείρων" ή "στόχων". Η λέξη "όνειρο" ενέχει μέσα της την ερμηνεία του κάτι άπιαστου που μόνο κατόπιν εξαιρετικά μεγάλης προσπάθειας και επιμονής καταφέρνεται, όπως πχ. η είσοδος στο νομικό επάγγελμα ή στο ιατρικό επάγγελμα.

Το να λέει κάποιος πως έχει "όνειρο" να γίνει νυχού είναι προσβολή και για το ποιόν του αλλά και για την οντολογική έννοια του "ονείρου".
Η απλά μπορεί να θέλει να γίνει νυχού; γιατι αποκλείεται αυτό το ενδεχόμενο; Όνειρο δε σημαίνει απαραίτητα κατι άπιαστο, όνειρο είναι και κάτι σημαντικό για κάποιον, και αν αυτο το σημαντικό είναι να γίνει νυχού η ποδονυχού then so be it. Τώρα αμα αρχίσει να λέει "πρέπει οι νυχουδες να πληρώνονται το ιδιο με τους δικηγόρους" η ρίξει τέτοια ασυναρτησία αξιοκορόιδευτη, τοτε ναι, αλλα εδώ μπούκαρες για να προσβάλλεις, όχι για να δώσεις συμβουλές, ούτως η άλλως δεν είναι δεσμευτικό, μπορεί τώρα να θέλει να γίνει νυχού, του χρόνου στη Γ λυκείου να αλλάξει ξαφνικά και να πετύχει πιο μουράτο στόχο, όπως εσύ που είχες μπεί μαθηματικό και μετά στρατό και αγανακτούσες και τώρα πέτυχες αυτό που ήθελες εξ' αρχής.
 

valentina¡

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Επίκληση επί του προσωπικού ("η κόρη σας τα λεφτά...") δεν νοείται ως βάσιμο επιχείρημα για κάθε άνθρωπο που νοητικά είναι πάνω από πέντε χρονών.

Αυτό το παραμυθάκι με την δήθεν ισότητα των επαγγελμάτων πρέπει σιγά-σιγά να κόβεται, αν μη τι άλλο για να μην το παίζει η κάθε νυχού ιστορία.
Ναι καλά , είδαμε και τους δικηγόρους πόση δουλειά έχουν . συγγνώμη που στο χαλάω αλλά μια νυχου όχι μόνο είναι σίγουρο ότι θα βρει δουλειά , αλλά και θα παίρνει καθημερινά πιο πολλά λεφτά από ότι οποιοσδήποτε δικηγόρος . Ξεκαβαλα λίγο δικηγόρος είσαι , όχι αστροναύτης
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,269 μηνύματα.
Όσοι π.χ. σπουδάζουν διατροφολογία, να σου υπενθυμίσω πως είναι στο ίδιο πεδίο με την ιατρική. Δηλαδή όσοι δε περνάνε ιατρική αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα συντηρούν σχολές όπως γεωπονία, διατροφολογία, οινολογία, ιχθυοκαλλιέργειες και τα λοιπά. Δεν σε συμφέρει να μιλήσουμε για αυτό το θέμα.
Δεν αντιλέγω αυτό, ειδικά η υγείας που έχει αρκετά υψηλόβαθμες σχολές, μεγαλύτερες απο κάθε άλλο πεδίο και δύσκολα αντικειμενικά μαθήματα καιως εκτούτου όπως είπες οτι τα γεωπονικά, διατροφολογίες και τέτοια είναι οι ρακοσυλλέκτες των χαμένων ονείρων, αλλα αρκετοί εισακτέοι επιλέγουν αυτές τις σχολές γιατι πολυ απλά ετσι γουστάρουν, μπορεί κάποιου το όνειρρο να μην είναι να γράφει συνταγές και να βοηθά ασθενείς αλλα να μελετάει αγροτικά θέματα και κτηνοτροφία, που το κακο;
Πάνε ρώτα όλους (και σου βάζω μέσα άνετα πάνω από το 90% των τωρινών φοιτητών) όσους σπουδάζουν σε ένα χ πεδίο αν αύριο γινόταν ένα κοσμοϊστορικό θαύμα και μπορούσαν να πάνε στη νο1 σχολή του πεδίου τους (π.χ. από φιλολογία νομική, νοσηλευτική ιατρική και πάει λέγοντας) αν θα το έκαναν. Έλα πες μου τι σου απάντησαν, γιατί ήδη ξέρω πως όλοι θα πουν ναι.
δεν εχει σημασία αυτό, ποιος δε θα ήθελε να φοιτήσει στις νο1 σχολές του πεδίου τους χωρίς καμία προσπάθεια; δε ζούμε ομως σε εναν μαγικό κόσμο, τώρα με τις πανελλήνιες ποιός θα καταβάλλει αρκετή προσπάθεια να περάσει ιατρική; Και έστω οτι γινόταν το κοσμοιστορικο θαυμα, πως θα στεκόταν η κοινωνία; απο γιατρούς και δικηγόρους;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,147 μηνύματα.
Ναι καλά , είδαμε και τους δικηγόρους πόση δουλειά έχουν . συγγνώμη που στο χαλάω αλλά μια νυχου όχι μόνο είναι σίγουρο ότι θα βρει δουλειά
Χαχα ναι οκ ένα επάγγελμα εντελώς αρρύθμιστο δίνει την ίδια δουλειά με ένα επάγγελμα που για να μπεις θες πτυχίο + 18μηνη άσκηση + πανελλαδικές εξετάσεις ειδικότητας.

Τέσπα αν ισχύει ότι είσαι μαθήτρια β' λυκείου το κόβω εδώ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,338 μηνύματα.
Την νο 1 πιο μουράτη σχολή του κάθε πεδίου ποιος την ορίζει και πως ;
 
Top