Που μπορεί να σπουδάσει κάποιος ποδολογία στην Ελλάδα;

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Ρωτάω για μια φίλη μου η οποία δεν έχει το φόρουμ, που μπορείς κάποιος να σπουδάσει ποδολογια ;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.
Ρωτάω για μια φίλη μου η οποία δεν έχει το φόρουμ, που μπορείς κάποιος να σπουδάσει ποδολογια ;
Σε ΔΙΕΚ, απ’όσο γνωρίζω (το δηλώνει στο μηχανογραφικό όταν δώσει πανελλήνιες).

Σε ΙΕΚ έχεις αυτό:
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
ειναι και η ποδιατρική που υπαρχει μονο σε κολλεγια , ισως να εννοουσε αυτο η φιλη σου

 

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
ειναι και η ποδιατρική που υπαρχει μονο σε κολλεγια , ισως να εννοουσε αυτο η φιλη σου

Είχα ακούσει πως από κολέγια όμως δεν αναγνωρίζεται τίποτα ;
 

Matenma

Νεοφερμένος

Η Matenma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Είχα ακούσει πως από κολέγια όμως δεν αναγνωρίζεται τίποτα ;
Στο δημοσιο ιεκ ΙΕΚ ΝΙΚΑΙΑΣ – Κινικίου 16 & Αγίου Ιωάννου – Νίκαια – Τ.Κ.: 184 50 νμζ δεν χρειαζεται καν να δωσει πανελληνιες ανηκει στο παραλληλο μηχανογραφικο και το κριτηριο επιλογης νμζ ειναι ο βαθμος απολυτηριου. Το τμημα λεγαται ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟΣ ΠΟΔΟΛΟΓΙΑΣ – ΚΑΛΛΩΠΙΣΜΟΥ ΝΥΧΙΩΝ ΚΑΙ ΟΝΥΧΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ. Απλα πρεπει να παει οταν βγαζουν τα λυκεια κωδικους μηχανογραφικου για να κανει την αιτηση
 

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Στο δημοσιο ιεκ ΙΕΚ ΝΙΚΑΙΑΣ – Κινικίου 16 & Αγίου Ιωάννου – Νίκαια – Τ.Κ.: 184 50 νμζ δεν χρειαζεται καν να δωσει πανελληνιες ανηκει στο παραλληλο μηχανογραφικο και το κριτηριο επιλογης νμζ ειναι ο βαθμος απολυτηριου. Το τμημα λεγαται ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟΣ ΠΟΔΟΛΟΓΙΑΣ – ΚΑΛΛΩΠΙΣΜΟΥ ΝΥΧΙΩΝ ΚΑΙ ΟΝΥΧΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ. Απλα πρεπει να παει οταν βγαζουν τα λυκεια κωδικους μηχανογραφικου για να κανει την αιτηση
Φαντάζομαι μπορεί να πάει και κάποιος θεωρητικής;
 

Matenma

Νεοφερμένος

Η Matenma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Φαντάζομαι μπορεί να πάει και κάποιος θεωρητικής;
Νμζ δεν εχει σχεση με κατευθυνση. Ωστοσο καλεστε απευθειας στο ιεκ για να μαθετε ακριβως τι πρεπει να κανετε. Η ξαδελφη μου απο επαλ δηλωσε και ηταν τομεας υγειας και προνοιας οποτε για να μην σασ δωσω λαθος πληροφοριες.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,617 μηνύματα.
Φαντάζομαι μπορεί να πάει και κάποιος θεωρητικής;
Εφοσον εισαι απο Γελ μπορεις να δηλωσεις οποια καταρτιση θελεις ...ακομα και ασχετη..πχ ηλεκτρονικος.
Υπαρχει βεβαια το παραλληλο μηχανογραφικο το οποιο χειριζεται ενα μικρο μερος των θεσων για τα ΔΙΕΚ αλλα δεν ειναι ο κανονικος δρομος
Οι πιο πολλοι που πετυχαινουν απο αυτο τον δρομο δεν πανε γιατι μπηκαν και στα πανεπιστημια
Ο κανονικος δρομος και με μικροτερο βαθμο γινεται κατα τελος αυγουστου στην πλατφορμα των ΔΙΕΚ και η διαδικασια αυτη επαναλαμβανεται παλι για μια αλλη φορα και με μικροτερο βαθμο πτυχιου.
Ειπες για τα κολλεγια οτι δεν εχουν δικαιωμα για τετοια πτυχια τεχνικων..
Ναι ετσι ειναι τα κολλεγια παρ οτι ειναι στην ιδια κατηγορια με τα ΙΕΚ ( μεταλυκειακή μη τυπικη εκπαιδευση) δεν θελουν να ασχολουνται με τεχνικους διοτι θελουν να ονομαζονται πανεπιστημια.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Χωρίς να εκτροχιάζω την ιερή συζήτηση που ανοίξατε, κάποιος για να επιλέξει σπουδάσει ποδολογία δεν πρέπει να έχει να έχει κάποιου είδους φετίχ με τα πόδια; Τι ποδολογία, τι ποδολαγνεία. Είναι κάπως παράξενη ειδικότητα για συγκεκριμένο μέρος του ανθρώπινου σώματος που κρίνεται αμφιλεγόμενα. Θα μπορούσε κάποιος να ρωτήσει από ποια ειδικότητα κάποιος γίνεται ειδικός για λεύκανση ... οπής. :book:
 

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Χωρίς να εκτροχιάζω την ιερή συζήτηση που ανοίξατε, κάποιος για να επιλέξει σπουδάσει ποδολογία δεν πρέπει να έχει να έχει κάποιου είδους φετίχ με τα πόδια; Τι ποδολογία, τι ποδολαγνεία. Είναι κάπως παράξενη ειδικότητα για συγκεκριμένο μέρος του ανθρώπινου σώματος που κρίνεται αμφιλεγόμενα. Θα μπορούσε κάποιος να ρωτήσει από ποια ειδικότητα κάποιος γίνεται ειδικός για λεύκανση ... οπής. :book:
Κάποιος πρέπει να το κάνει και αυτό 🤷🏻‍♀️
 

Matenma

Νεοφερμένος

Η Matenma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Χωρίς να εκτροχιάζω την ιερή συζήτηση που ανοίξατε, κάποιος για να επιλέξει σπουδάσει ποδολογία δεν πρέπει να έχει να έχει κάποιου είδους φετίχ με τα πόδια; Τι ποδολογία, τι ποδολαγνεία. Είναι κάπως παράξενη ειδικότητα για συγκεκριμένο μέρος του ανθρώπινου σώματος που κρίνεται αμφιλεγόμενα. Θα μπορούσε κάποιος να ρωτήσει από ποια ειδικότητα κάποιος γίνεται ειδικός για λεύκανση ... οπής. :book:
Κι όμως άμα στραβώσει μια παρανυχίδα ή κοπεί λάθος το νύχι η σωστή διαδικασία δεν είναι πάντα ο χειρουργός αλλά ο ποδολόγος. Επειδή δεν είναι διαδεδομένο στην Ελλάδα όλοι πηγαίνουν στους χειρούργους που η συνηθέστερη τεχνική σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η ολική αφαίρεση του νυχιού το οποίο δεν ξαναδημιουργειτε ενώ η δουλειά του ποδολόγος είναι να σε ανακουφίσει από τον πόνο αλλά επειδή έχει μελετήσει εξονυχιστικά την λειτουργικότητα και αισθητικότητας των κάτω άκρων να σου προσφέρει και το βέλτιστο αισθητικό αποτέλεσμα και περιποίηση.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Κι όμως άμα στραβώσει μια παρανυχίδα ή κοπεί λάθος το νύχι η σωστή διαδικασία δεν είναι πάντα ο χειρουργός αλλά ο ποδολόγος. Επειδή δεν είναι διαδεδομένο στην Ελλάδα όλοι πηγαίνουν στους χειρούργους που η συνηθέστερη τεχνική σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η ολική αφαίρεση του νυχιού το οποίο δεν ξαναδημιουργειτε ενώ η δουλειά του ποδολόγος είναι να σε ανακουφίσει από τον πόνο αλλά επειδή έχει μελετήσει εξονυχιστικά την λειτουργικότητα και αισθητικότητας των κάτω άκρων να σου προσφέρει και το βέλτιστο αισθητικό αποτέλεσμα και περιποίηση.

Από όσο ξέρω περισσότερο ειδικός είναι κάποιος που έχει σπουδάσει δερματολόγος-χειρούργος επειδή μπορεί να κάνει και μικροχειρουργική δέρματος σε περίπτωση που υπάρχει μόλυνση στο δέρμα ή στα νύχια του ποδιού. Aς υποθέσουμε ότι γίνει μια επιπλοκή με την παρανυχίδα, τι γίνεται τότε; Ο πελάτης θα φύγει κουτσαίνοντας από τον πόνο για να πάει στο γιατρό; :hmm:
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 824 μηνύματα.
Από όσο ξέρω περισσότερο ειδικός είναι κάποιος που έχει σπουδάσει δερματολόγος-χειρούργος επειδή μπορεί να κάνει και μικροχειρουργική δέρματος σε περίπτωση που υπάρχει μόλυνση στο δέρμα ή στα νύχια του ποδιού. Aς υποθέσουμε ότι γίνει μια επιπλοκή με την παρανυχίδα, τι γίνεται τότε; Ο πελάτης θα φύγει κουτσαίνοντας από τον πόνο για να πάει στο γιατρό; :hmm:
Σε περίπτωση όπου η παρανυχίδα έχει φτάσει σε ένα σημείο όπου δεν υπάρχει επιλογή πέρα από την ολική αφαίρεση του νυχιού τότε το αναλαμβάνει ο γενικός χειρούργος.

Αν η παρανυχιδα δεν φέρει ιδιαίτερα σημάδια φλεγμονής και κοπωσης κατά του περπατήματος τότε ο χειρούργος θα προτείνει στον ασθενή να επισκεφθεί ποδολόγο μιας που σε τέτοια περίπτωση χρειάζεται μια αφαίρεση μικρού κομματιού από το ελεύθερο άκρο (το άσπρο κομμάτι στο τέλος του νυχιού).

Μιλάω εκ πείρας γιατί είδα ένα παρόμοιο περιστατικό στο νοσοκομείο
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Από όσο ξέρω περισσότερο ειδικός είναι κάποιος που έχει σπουδάσει δερματολόγος-χειρούργος επειδή μπορεί να κάνει και μικροχειρουργική δέρματος σε περίπτωση που υπάρχει μόλυνση στο δέρμα ή στα νύχια του ποδιού. Aς υποθέσουμε ότι γίνει μια επιπλοκή με την παρανυχίδα, τι γίνεται τότε; Ο πελάτης θα φύγει κουτσαίνοντας από τον πόνο για να πάει στο γιατρό; :hmm:
Γενικά σε αυτούς ακολουθείται μια μικρή θεραπεία για το νύχι του ποδιού, με μερικές συνεδρείες , αν δουλέψει problem solved, αλλιώς αν συνεχιστεί σε στέλνουν σε Ιατρό ούτως ή άλλως. Εγώ είχα ονυχοκρύπτωση (μπαίνει το νύχι του ποδιού στο δέρμα) , ακολουθήθηκε μια θεραπεία αλλά δεν απέδωσε καρπούς οπότε πήγα σε Γενικό χειρουργό, έκοψε το προβληματικό μέρος του νυχιού και έκαψε τη ρίζα σε εκείνο το σημείο με laser. Πλέον δεν χρειάζεται να γίνει πλήρης αφαίρεση νυχιού εκτός αν η κάτασταση είναι πολύ σοβαρή. Εμένα το νύχι φαίνεται λες και δεν έχει χειρουργηθεί καν σκέψου :)
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 824 μηνύματα.
Και για να προσθέσω την άποψη μου στο θέμα, ο ποδολόγος είναι αρκετά χρήσιμος. Συνήθως αρκετοί παραμελούν τα κάτω άκρα ως προς το πλύσιμο και την περιποίηση. Ιδιαίτερα συμβαίνει στους άνδρες κάποιας ηλικίας. Αρκετές φορές τα πόδια μας είναι αυτά που διαρκώς είναι εκτεθειμένα στο περιβάλλον με συνέπεια να είναι ευάλωτα προς τις λοιμώξεις αλλά και στη συγκέντρωση νεκρών κυττάρων που σιγα σιγα θα επιβαρύνουν όχι μόνο την αισθητική του ποδιού αλλά και την ποιότητα ζωής.

Όποτε με λίγα λόγια όποιος επιλέγει να γίνει ποδολόγος είναι αρκετά σημαντικός, όχι μόνο για αισθητικούς λόγους
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
Αυτά είναι.

Άλλοι στάζουν για να περάσουν Ιατρική δίνοντας πέντε-έξι φορές μέχρι να τη πιάσουν για να έχουν ευκαιρία να ασκήσουν λειτούργημα.

Άλλοι δίνουν δεύτερο πτυχίο για να τούς δοθεί η ευκαιρία να υπερασπιστούν την ανθρώπινη ελευθερία.

Και άλλοι έχουν όνειρο να βάφουν νύχια και να ξυρίζουν αιδοιότριχες μια ζωή.

Ελλάς 2024.
 

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Αυτά είναι.

Άλλοι στάζουν για να περάσουν Ιατρική δίνοντας πέντε-έξι φορές μέχρι να τη πιάσουν για να έχουν ευκαιρία να ασκήσουν λειτούργημα.

Άλλοι δίνουν δεύτερο πτυχίο για να τούς δοθεί η ευκαιρία να υπερασπιστούν την ανθρώπινη ελευθερία.

Και άλλοι έχουν όνειρο να βάφουν νύχια και να ξυρίζουν αιδοιότριχες μια ζωή.

Ελλάς 2024.
Ο ποδολογος δεν έχει μοναδική υποχρέωση να βάφει νύχια . η θεία της φίλης μου ποδολογος είναι και δούλευε σε κάτι με ορθοπεδικα . πολλές είναι οι υποχρεώσεις , εξίσου σημαντικές με αυτές ενός γιατρού 🤗 . Προς τι η υποτίμηση . αύριο μεθαύριο η κόρη σας τα λεφτά σας σε αυτούς που βάφουν νύχια και ξυρίζουν " αιδιοτριχες " θα τα δίνει , επομένως ...
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,208 μηνύματα.
Αυτά είναι.

Άλλοι στάζουν για να περάσουν Ιατρική δίνοντας πέντε-έξι φορές μέχρι να τη πιάσουν για να έχουν ευκαιρία να ασκήσουν λειτούργημα.

Άλλοι δίνουν δεύτερο πτυχίο για να τούς δοθεί η ευκαιρία να υπερασπιστούν την ανθρώπινη ελευθερία.

Και άλλοι έχουν όνειρο να βάφουν νύχια και να ξυρίζουν αιδοιότριχες μια ζωή.

Ελλάς 2024.
ναι ρε παντσερ ειναι λες και ο κάθε άνθρωπος εχει δικούς τους σκοπούς κια στόχους στη ζωή και δε θέλει αποκλειστικά να ασχοληθεί με ιατρική ή νομική ( αμα το δεύτερο ειναι καν νομική που τότες είναι για γέλια ο ισχυρισμός). Η κοινωνία στηρίζεται πανω στα επαγγέλματα που θεωρόυμε εμείς που έχουμε υψηλούς στόχους άχρηστα και γελοία, για αυτό τον λόγο, οτι ΚΑΠΟΙΟΣ πρεπει να κάνει αυτη τη δουλειά. Εσύ καλείς υδραυλικούς σπίτι σου και τους λές "ξεφτίλα η δουλειά που κάνεις, γιατι δεν πήγες νομική"; Και το βαμμένο νυχάκι ειδικά τωρα ειναι ακρως περιζήτητο, γιατί να πανε σε ποδολόγους / ειδικούς για πεντικιούρ; να πάνε σε δικηγόρο ή ιατρό :bye2:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Y.Γ. μπράβο που πέρασες νομική, καλη σταδιοδρομία μολις τελειώσεις και σου εύχομαι να ασκησεις το επάγγελμα και να είσαι πολύ καλός σε αυτό. Αλλα φίλε μου κανένας δε νοιάζεται πέρα του εαυτού σου οτι πέρασες σε μια σχολή με πρεστίζ, γιατί όσο πολύ ήθελες εσύ να πάς νομική, άλλο τόσο κάποιος θέλει να σπουδάσει ενα επάγγελμα που θεωρείται "κατώτερο" (διατροφολογία, ποδολογία, κομμωτική κλπ κλπ)

Τι να σου πούμε; μπράβο που μειώνεις ενα 15χρονο; μπράβο που απο καθαρή υπεροψία έβαλες τον εαυτό σου ως παράδειγμα επιτυχημένου ανθρώπου;Αμα δεν εχεις κατι να πείς ή δε συνεισφέρει στη συζήτηση και αντιθέτως μειώνει τους άλλους, ποσο μάλλον ενα ανήλικο ως ενας 24χρονος απλά μη γράψεις, εκτός αν σου χαλάει τοσο την αισθητική ενας ανθρωπος να σπουδάσει κάτι που εσυ δεν γουστάρεις τοτε παω πασο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,891 μηνύματα.
Πωω έχω βγάλει νύχι επειδή είχε μπει στο "κρέας" (το ένα μεγάλο δάχτυλο του ποδιού). Μου το είχε κάνει γενικός χειρουργός.
Όλο με κάτι σαν τανάλια.
Από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου.
Μου έβαλε γάζα και μετά από λίγο καιρό για να με ξανά δει, βγάζανε τη γάζα ρίχνοντας νερό, ενώ το αίμα - πληγή είχε γίνει ένα με τη γάζα. Φώναζα.

Φυσικά και ξανά βγήκε το νύχι, ποιος σας είπε ότι δεν ξανά βγαίνει; :P

Προσέχω πολύ πλέον για να μην μου ξανά συμβεί.

Αν μου ξανά συμβεί δε θα πάω σε γενικό χειρουργό.
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Πωω έχω βγάλει νύχι επειδή είχε μπει στο "κρέας" (το ένα μεγάλο δάχτυλο του ποδιού). Μου το είχε κάνει γενικός χειρουργός.
Όλο με κάτι σαν τανάλια.
Από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου.
Μου έβαλε γάζα και μετά από λίγο καιρό για να με ξανά δει, βγάζανε τη γάζα ρίχνοντας νερό, ενώ το αίμα - πληγή είχε γίνει ένα με τη γάζα. Φώναζα.

Φυσικά και ξανά βγήκε το νύχι, ποιος σας είπε ότι δεν ξανά βγαίνει; :P

Προσέχω πολύ πλέον για να μην μου ξανά συμβεί.

Αν μου ξανά συμβεί δε θα πάω σε γενικό χειρουργό.

Αν ξαναέχεις θέμα καλό είναι να δοκιμάσεις χειρουργική με laser. Έχει μεγάλη αναρρωτική περίοδο όπως όλα τα χειρουργεία (1.5 μήνα) αλλά είναι λιγότερο επίπονη σαν διαδικασία και φυσικά δεν χρειάζεται να αφαιρείς όλο το νύχι.
 
Top