Πορτογαλικά

Στελλα 398

New member

Η Στελλα 398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
και εγω δυσκολευομαι στην προφορα... στην αρχη δεν μ αρεσε αλλα μετα μου κολλησε επειδη εβλεπα avenida brasil.. και θελω να παω και στη βραζιλια... εχω κολλημα και με αυτην...

bigxefteri

New member

Ο Edgar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παιδιά, πείτε μου τη γνώμη σας.
Μου αρεσουν υπερβολικά πολυ ως γλωσσες τα Γαλλικά και τα Πορτογαλικά και θέλω να μάθω μια από τις δύο. Το θέμα είναι πως ξερω οτι αν επιλέξω τη μία, μετά θα μετανιώσω που δεν επέλεξα την αλλη. Ποια από τις δύο προτείνετε; Είμαι μπερδεμένος.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Well-known member

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,564 μηνύματα.
Γαλλικά ... προφανώς

soloikos

New member

Ο soloikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλημέρα κι από μένα, καινούριος στην παρέα. Ως γνώστης και των δύο γλωσσών με αντίστοιχη πιστοποίηση, κατά τη γνώμη μου πρόκειται για δύο πανέμορφες γλώσσες. Από κει και πέρα, έχω να πω ότι η πορτογαλική ασκεί μία ιδιαίτερη γοητεία και σε εξιτάρει η προφορά της Βραζιλίας στο να την αντιληφθείς. Ωστόσο, η γαλλική έχει μεγαλύτερο εύρος ομιλούντων και για έναν Ευρωπαίο πολίτη όπως εμείς είναι σίγουρα πιο χρήσιμη. Τέλος, διαμέσου της γαλλικής μαθαίνεις ευκολότερα στη συνέχεια την ιταλική και τη ρουμανική, ενώ διαμέσου της πορτογαλικής, τα ισπανικά θα σου φανούν παιχνίδι. Προτείνω πορτογαλικά καθαρά για την πρόκληση!​

bigxefteri

New member

Ο Edgar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Από κει και πέρα, έχω να πω ότι η πορτογαλική ασκεί μία ιδιαίτερη γοητεία και σε εξιτάρει η προφορά της Βραζιλίας στο να την αντιληφθείς.​
Θα φανεί παράξενο, αλλά μου αρέσει η προφορά που έχουν στην Πορτογαλία και όχι στη Βραζιλία. Γούστα...:)

eva kan

New member

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Τα πορτογαλικά δεν είναι τόσο ωραία όσο τα ισπανικά! μου ακούγονται σαν βουλγαρικα σε συνσυνδυασμό ρουμανικά και σλοβακικα! προτιμά ισπανικα από τα πορτογαλικά! Και στην τελική τα πορτογαλικά δεν τα Μίλαν τόσο όσο τα ισπανικά!

soloikos

New member

Ο soloikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.
240 εκατομμύρια μιλούν πορτογαλικά, ενώ ομιλείται στην πλέον αναπτυσσόμενη οικονομία της Λατινικής Αμερικής, τη Βραζιλία. Τα ισπανικά είναι πιο κοντά στον Έλληνα λόγω ομόηχων φθόγγων, αλλά μπορώ να πω ότι μέσα από την εκμάθησή τους δεν έπαψαν να μου φαίνονται απλοϊκά, αν όχι σαν να ψεύδιζα. Όπως και να έχει, είναι καθαρά θέμα γούστου!

charriss

New member

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Τι βιβλια κανετε στα πορτογαλικα; απ οτι βλέπω δεν υπαρχουν και παρα πολλά ειδικά στο c1 c2

Ραφαέλα33847

Well-known member

Η Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Ισπανοαμερικάνικες Σπουδές και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,800 μηνύματα.
Κανένα site για αυτοδίδακτους υπάρχει;;;

juste un instant

Well-known member

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,466 μηνύματα.

juste un instant

Well-known member

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,466 μηνύματα.

juste un instant

Well-known member

Ωραία γλώσσα. Συγγενεύει με τα γαλλικά και τα ισπανικά. Πάντα ήθελα να επισκεφτώ την Βραζιλία, περιμένω να περάσει η φάση με τον κορονοιό. Φοβάμαι ότι το καρναβάλι θα επηρεαστεί πολύ...
290 εκατομμύρια ομιλητές (μετά τα αραβικά 447 και τα γαλλικά 431 εκατομμύρια) και δεν υπήρχε καν θέμα γι'αυτη την γλώσσα...

1589042246211.png

Memetchi

Well-known member

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ελάχιστοι μιλάνε στην Ελλάδα. Το πιο σπαστικό είναι ότι ποτέ αυτοί που τα διδάσκουν δεν είναι απόφοιτοι κάποιας αντίστοιχης φιλολογίας αλλά καθηγητές ισπανικών που έχουν κανένα Α2-Β1 στα πορτογαλικά ή κανένας Βραζιλιάνος-πορτογάλος μετανάστης που μένει εδώ αλλά έχει σπουδάσει κάτι εντελώς άσχετο. Το να πάει κάποιος Γ2 εδώ είναι τρομερά σπάνιο, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση που δεν υπήρχε σχετικό θέμα.

juste un instant

Well-known member

Τελικα καλά το θυμόμουν οτι κατι υπήρχε αλλά με την αναζήτηση δεν μου το έβγαζε το θεμα αυτό...

Χρήστες Βρείτε παρόμοια