Πολύ καλή γνώση δύο ξένων γλωσσών μέχρι την Α' Λυκείου

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Θεωρείτε ότι αποτελεί εφικτό στόχο για ένα σύγχρονο μαθητή;
 

PanMoonlight

Νεοφερμένος

Ο PanMoonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Νομίζω ως και επίπεδο Β2 ναι. Ξέρω αρκετούς. Αλλά για να έχει C2 και στις δύο θέλει πολύ κόπο και όρεξη από τον μαθητή στην δεύτερη γλώσσα κυρίως.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
πιστευω ειναι εφικτο
εγω στη γ γυμνασιου πηρα proficiency cambridge αγγλικων
και στην α λυκειου c2 sorbonne γαλλικων
αν σου αρεσει και βεβαια μπορεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Γ2 αγγλικών άνετα μέχρι την πρώτη λυκείου αν δεν πέσεις στη γνωστή παγίδα των φροντιστηρίων να κάνουν επίτηδες 100 χρόνια. Εμένα μου πήρε 8 χρόνια το β2 έλεος . Σα χελώνες πηγαίναμε. Μετά στο γ2 έβαλα μυαλό κ έκανα καλοκαιρινά και έδωσα τον Μάιο . Τέλος πάντων

Τώρα για δεύτερη γλώσσα να φτάσεις γ2 μέχρι τότε νομίζω είναι λίγο πιεστικό .. όχι ακατόρθωτο αλλά υπερβολικό. Έστω μέχρι β2 είναι οκ.
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος για βιασύνες. Όλοι βιάζονται να πάρουν μικροί τα πιστοποιητικά και όταν χρειαστούν τις γνώσεις αυτές δεν θυμούνται τιποτα
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Πάντως αργότερα ως φοιτητής μπορείς να διαχειριστείς πολύ καλύτερα τον χρόνο σου πιστεύω. Εγώ έμαθα δυο ξένες γλώσσες σε επίπεδο Β2 όσο σπούδαζα, αν είχα αφιερωθεί σε μία από αυτές σίγουρα θα έφτανα επίπεδο C1/C2. Ως μαθήτρια, με τόσα φροντιστήρια, πανελλήνιες κτλ πιστεύω θα ζοριζόμουν πιο πολύ από άποψη χρόνου. Θεωρώ ότι οι μαθητές ειδικά πρέπει να έχουν και χρόνο για άλλες δραστηριότητες εκτός σχολείου/φροντιστηρίων.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πάντως αργότερα ως φοιτητής μπορείς να διαχειριστείς πολύ καλύτερα τον χρόνο σου πιστεύω. Εγώ έμαθα δυο ξένες γλώσσες σε επίπεδο Β2 όσο σπούδαζα, αν είχα αφιερωθεί σε μία από αυτές σίγουρα θα έφτανα επίπεδο C1/C2. Ως μαθήτρια, με τόσα φροντιστήρια, πανελλήνιες κτλ πιστεύω θα ζοριζόμουν πιο πολύ από άποψη χρόνου. Θεωρώ ότι οι μαθητές ειδικά πρέπει να έχουν και χρόνο για άλλες δραστηριότητες εκτός σχολείου/φροντιστηρίων.
Εννοείς ότι Μέσα σε 4 χρόνια έμαθες από την αρχή 2 γλώσσες κ έφτασες μέχρι το β2???
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εννοείς ότι Μέσα σε 4 χρόνια έμαθες από την αρχή 2 γλώσσες κ έφτασες μέχρι το β2???
Σε 6, έκανα δύο χρόνια ιταλικά, μετά ένα κενό και δύο χρόνια γερμανικά. Γενικά μαθαίνω πολύ εύκολα ξένες γλώσσες, μου αρέσουν πολύ, οπότε για εμένα ήταν κάτι ευχάριστο. Και επίσης πιστεύω ότι σε αυτή την ηλικία είσαι πιο συνειδητοποιημένος και δεν μαθαίνεις γλώσσες μόνο και μόνο για να πάρεις το πτυχίο πχ, όπως κάνουν πολλοί μαθητές.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Σε 6, έκανα δύο χρόνια ιταλικά, μετά ένα κενό και δύο χρόνια γερμανικά. Γενικά μαθαίνω πολύ εύκολα ξένες γλώσσες, μου αρέσουν πολύ, οπότε για εμένα ήταν κάτι ευχάριστο. Και επίσης πιστεύω ότι σε αυτή την ηλικία είσαι πιο συνειδητοποιημένος και δεν μαθαίνεις γλώσσες μόνο και μόνο για να πάρεις το πτυχίο πχ, όπως κάνουν πολλοί μαθητές.
Σε δύο χρόνια β2 μπράβο !!! Εγώ απορώ όπως ανέφερα κ χτες για ποιον λόγο τα φροντιστήρια αγγλικών όταν μιλάμε για παιδιά καθυστερούν τόσο ??? Εμένα μου πήρε 8 χρόνια το β2 και το θεωρούσα φυσιολογικό ...
Πιεστηκες στα 2 χρόνια??? Ήξερες από πριν λίγα γερμανικά / ιταλικά ???
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Σε δύο χρόνια β2 μπράβο !!! Εγώ απορώ όπως ανέφερα κ χτες για ποιον λόγο τα φροντιστήρια αγγλικών όταν μιλάμε για παιδιά καθυστερούν τόσο ??? Εμένα μου πήρε 8 χρόνια το β2 και το θεωρούσα φυσιολογικό ...
Πιεστηκες στα 2 χρόνια??? Ήξερες από πριν λίγα γερμανικά / ιταλικά ???
Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι τα αγγλικά θεωρώ πως, επειδή τα διδασκόμαστε για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα ως παιδιά, τα μαθαίνουμε σε βάθος. Είναι στον άνθρωπο βέβαια, εξαρτάται από το πόσο του αρέσουν οι ξένες γλώσσες κτλ, αλλά γενικά θεωρώ ότι στην Ελλάδα έχουμε πολύ καλό επίπεδο αγγλικών. Σίγουρα τα φροντιστήρια καθυστερούν και λίγο παραπάνω μερικές φορές, αλλά επειδή τα εντατικά μαθήματα θέλουν πειθαρχία και συνεχή και συστηματική ενασχόληση, νομίζω ότι πολλά παιδιά δεν θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν. Σίγουρα όταν κάνεις τόσα χρόνια αγγλικά, έχεις τον χρόνο να κατανοήσεις την γλώσσα καλύτερα απ'ο,τι αν την μάθαινες πιο βιαστικά. Πχ, εγώ δεν ήξερα ιταλικά, αλλά, αν και είναι πολύ εύκολα, σε καμιά περίπτωση δεν θεωρώ ότι τα μιλάω τοσο καλά όσο τα αγγλικά. Στα γερμανικά ήξερα τα πολύ βασικά που είχα κάνει στο δημοτικό/γυμνάσιο. Έκανα εντατικά μαθήματα όμως για να φτάσω στο επίπεδο Β2, λίγο προς το τέλος πιέστηκα αλλά γενικά ήταν οκ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
πιστευω ειναι εφικτο
εγω στη γ γυμνασιου πηρα proficiency cambridge αγγλικων
και στην α λυκειου c2 sorbonne γαλλικων
αν σου αρεσει και βεβαια μπορεις
Ειναι παρηγορο που υπαρχουν τετοια φωτισμενα μυαλα που κανουν δυσκολα πραματα τοσο νωρις..ευγε
Προσωπικα πιστευω οτι ενα b2 στην ηλικια της Γ γυμνασιου ή Α λυκειου ειναι αρκετο ωστε να εστιασει κανεις μετα στις πανελληνιες.
Μετα ως φοιτητης εχει την δυνατοτητα και τον χρονο να παρει αποφασεις και να προχωρησει.
Τωρα με τα C2 υπαρχει και το αλλο ..τα ιδρυματα εξωτερικου που ζητανε αυτο το χαρτι μετ επιτάσεως βαζουν και καποια, ημερομηνια ληξης ,οποτε οταν το χρειαστεις το c2 να μην ειναι σε πλεον ισχυ.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Γ2 αγγλικών άνετα μέχρι την πρώτη λυκείου αν δεν πέσεις στη γνωστή παγίδα των φροντιστηρίων να κάνουν επίτηδες 100 χρόνια.
Σσσσς θα θυμώσουν αυτοί που έκαναν αγγλικά 10 χρόνια και πήραν μόνο Β2, πιο σιγά πες τα αυτά
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Σσσσς θα θυμώσουν αυτοί που έκαναν αγγλικά 10 χρόνια και πήραν μόνο Β2, πιο σιγά πες τα αυτά
Εεεε είμαι μια από αυτούς βασικά για αυτό το είπα χαχα

9 χρόνια
8 το β2
Και 1 το γ2 μαζί με καλοκαιρινά που ΚΑΙ ΑΥΤΟ ήθελαν να μου το κάνουν 2 χρόνια και μου έλεγαν ότι δεν πρόκειται να το πάρω στον έναν χρόνο 😚
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος για βιασύνες. Όλοι βιάζονται να πάρουν μικροί τα πιστοποιητικά και όταν χρειαστούν τις γνώσεις αυτές δεν θυμούνται τιποτα
κοιτα δεν πιστευω οτι πολυισχυει αυτο
απλα χρειαζεται να διατηρησεις μια επαφη με τη γλωσσα αφου παρεις τα πτυχια
εγω συνεχεια διαβαζω ξενη βιβλιογραφια, αρθρα η βλεπω βιντεο και γι αυτο τον λογο αλλα και επειδη η ξενη βιβλιογραφια σου προσφερει πολλα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θεωρείτε ότι αποτελεί εφικτό στόχο για ένα σύγχρονο μαθητή;
επισης εξαρταται κι απο το ποσο καιρο κανει την καθε γλωσσα ποσο ετων ξεκινησε τι μαθητης ειναι κτλπ
θεωρω οτι η ιδανικη ηλικια να ξεκινησεις δευτερη ξενη γλωσσα ειναι η ε η η στ δημοτικου
αρκει ομως να μην σε κοροιδευουν οι καθηγητες και σε βαλουν σε παιδικα τμηματα αλλα να ξεκινησεις απευθειας το α1 της γλωσσας
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι τα αγγλικά θεωρώ πως, επειδή τα διδασκόμαστε για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα ως παιδιά, τα μαθαίνουμε σε βάθος. Είναι στον άνθρωπο βέβαια, εξαρτάται από το πόσο του αρέσουν οι ξένες γλώσσες κτλ, αλλά γενικά θεωρώ ότι στην Ελλάδα έχουμε πολύ καλό επίπεδο αγγλικών. Σίγουρα τα φροντιστήρια καθυστερούν και λίγο παραπάνω μερικές φορές, αλλά επειδή τα εντατικά μαθήματα θέλουν πειθαρχία και συνεχή και συστηματική ενασχόληση, νομίζω ότι πολλά παιδιά δεν θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν. Σίγουρα όταν κάνεις τόσα χρόνια αγγλικά, έχεις τον χρόνο να κατανοήσεις την γλώσσα καλύτερα απ'ο,τι αν την μάθαινες πιο βιαστικά. Πχ, εγώ δεν ήξερα ιταλικά, αλλά, αν και είναι πολύ εύκολα, σε καμιά περίπτωση δεν θεωρώ ότι τα μιλάω τοσο καλά όσο τα αγγλικά. Στα γερμανικά ήξερα τα πολύ βασικά που είχα κάνει στο δημοτικό/γυμνάσιο. Έκανα εντατικά μαθήματα όμως για να φτάσω στο επίπεδο Β2, λίγο προς το τέλος πιέστηκα αλλά γενικά ήταν οκ.
Και πάλι δεν δικαιολογούνται τόσα χρόνια ... Επίσης ως παιδιά μαθαίνουμε και πιο εύκολα.

Για αυτό που λες ότι τα ξέρεις καλύτερα τα αγγλικά πιστεύω πως οφείλεται στο γεγονός ότι τα αγγλικά τα βλέπουμε κυριολεκτικά παντού ...
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Θεωρείτε ότι αποτελεί εφικτό στόχο για ένα σύγχρονο μαθητή;
Θεωρώ ότι γενικά θα μπορούσε να πάει άνετα στα αγγλικά σε επίπεδο proficiency ειδικά αν μπορεί να γράψει δομημένες εκθέσεις.
Τώρα μια δεύτερη γλώσσα θεωρώ ότι θα μπορούσε να τη κάνει μέχρι και b2 στην α Λυκείου αν και δεν χρειάζεται θεωρώ να βιάζεται κάποιος να έχει τα πτυχία c2 από τόσο μικρή ηλικία. Σκοπός είναι να μπορεί να τις αξιοποιήσει αυτές τις γλώσσες.
επίσης το λύκειο είναι μια επιβαρυμένη περίοδος για πολλά παιδιά με φροντιστήριο προετοιμασία για πανελλήνιες. Η επιπλέον ενασχόληση με τις γλώσσες θα είναι απλά εξαντλητική θεωρώ.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Σε δύο χρόνια β2 μπράβο !!! Εγώ απορώ όπως ανέφερα κ χτες για ποιον λόγο τα φροντιστήρια αγγλικών όταν μιλάμε για παιδιά καθυστερούν τόσο ??? Εμένα μου πήρε 8 χρόνια το β2 και το θεωρούσα φυσιολογικό ...
Πιεστηκες στα 2 χρόνια??? Ήξερες από πριν λίγα γερμανικά / ιταλικά ???
Ο τρόπος που μαθαίνεις στην παιδική και εφηβική ηλικία δεν σχετίζεται με τον τρόπο που μαθαίνεις στην ενήλικη ζωή. Τα δύο χρόνια για να φτάσεις σε επίπεδο β2 μία ξένη γλώσσα και τα τρία για c1-c2 είναι normal. Έπειτα, όπως προαναφέρθηκε, τα φροντιστήρια παρατείνουν, κατά τη γνώμη μου, αδικαιολόγητα τον χρόνο εκμάθησης της αγγλικής. Θα σου αναφέρω ένα ενδεικτικό παράδειγμα. Αν κοιτάξεις τα coursebook της d και της e class θα διαπιστώσεις ότι ουσιαστικά είναι η ίδια τάξη. Άνετα ένας συνεπής μαθητής, μπορεί να παρακάμψει μία από αυτές τις τάξεις και να κάνει την τάξη του lower (ecce-fce) χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης το επίπεδο begginer και elementary (δλδ α1-α2) το κάνει σε τρία χρόνια (a-b-c class) ενώ, κατά τη γνώμη μου, εάν ο μαθητής τραβάει μπορεί να συντμηθεί στα δύο χρόνια.

Ο τρόπος που μαθαίνεις στην παιδική και εφηβική ηλικία δεν σχετίζεται με τον τρόπο που μαθαίνεις στην ενήλικη ζωή. Τα δύο χρόνια για να φτάσεις σε επίπεδο β2 μία ξένη γλώσσα και τα τρία για c1-c2 είναι normal. Έπειτα, όπως προαναφέρθηκε, τα φροντιστήρια παρατείνουν, κατά τη γνώμη μου, αδικαιολόγητα τον χρόνο εκμάθησης της αγγλικής. Θα σου αναφέρω ένα ενδεικτικό παράδειγμα. Αν κοιτάξεις τα coursebook της d και της e class θα διαπιστώσεις ότι ουσιαστικά είναι η ίδια τάξη. Άνετα ένας συνεπής μαθητής, μπορεί να παρακάμψει μία από αυτές τις τάξεις και να κάνει την τάξη του lower (ecce-fce) χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης το επίπεδο begginer και elementary (δλδ α1-α2) είναι τρία χρόνια (a-b-c class) ενώ, κατά τη γνώμη μου, εάν ο μαθητής τραβάει, μπορεί να συντμηθεί στα δύο χρόνια.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ο τρόπος που μαθαίνεις στην παιδική και εφηβική ηλικία δεν σχετίζεται με τον τρόπο που μαθαίνεις στην ενήλικη ζωή. Τα δύο χρόνια για να φτάσεις σε επίπεδο β2 μία ξένη γλώσσα και τα τρία για c1-c2 είναι normal. Έπειτα, όπως προαναφέρθηκε, τα φροντιστήρια παρατείνουν, κατά τη γνώμη μου, αδικαιολόγητα τον χρόνο εκμάθησης της αγγλικής. Θα σου αναφέρω ένα ενδεικτικό παράδειγμα. Αν κοιτάξεις τα coursebook της d και της e class θα διαπιστώσεις ότι ουσιαστικά είναι η ίδια τάξη. Άνετα ένας συνεπής μαθητής, μπορεί να παρακάμψει μία από αυτές τις τάξεις και να κάνει την τάξη του lower (ecce-fce) χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης το επίπεδο begginer και elementary (δλδ α1-α2) το κάνει σε τρία χρόνια (a-b-c class) ενώ, κατά τη γνώμη μου, εάν ο μαθητής τραβάει μπορεί να συντμηθεί στα δύο χρόνια.
Με την πρώτη πρόταση τι εννοείς ?
Αφού λένε ότι ως παιδιά το μυαλό μας είναι σφουγγάρι δηλαδή μαθαίνουμε όλο και πιο εύκολα .
Εγώ για χρόνια στα αγγλικά ένιωθα πάντως ότι κάναμε τα ίδια κ τα ίδια ...
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Με την πρώτη πρόταση τι εννοείς ?
Αφού λένε ότι ως παιδιά το μυαλό μας είναι σφουγγάρι δηλαδή μαθαίνουμε όλο και πιο εύκολα .
Εγώ για χρόνια στα αγγλικά ένιωθα πάντως ότι κάναμε τα ίδια κ τα ίδια ...
Το μυαλό των παιδιών είναι σφουγγάρι υπό την έννοια ότι τα παιδιά έχουν περισσότερες πιθανότητες να αφομοιώσουν και να μην ξεχάσουν αυτό που θα μάθουν. Όμως μαθαίνουν πιο αργά. Οι ενήλικες (όταν λέω ενήλικες εννοώ κυρίως από 18 έως 30 χρονών γιατί μετά τα 30 αρχίζουμε να μαθαίνουμε πιο δύσκολα), από την άλλη, μαθαίνουν πιο γρήγορα αλλά ξεχνούν πιο εύκολα. Γι ' αυτό και το παιδί χρειάζεται τρία χρόνια για το α1-α2 ενώ ένας ενήλικας χρειάζεται ένα χρόνο.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Το μυαλό των παιδιών είναι σφουγγάρι υπό την έννοια ότι τα παιδιά έχουν περισσότερες πιθανότητες να αφομοιώσουν και να μην ξεχάσουν αυτό που θα μάθουν. Όμως μαθαίνουν πιο αργά. Οι ενήλικες (όταν λέω ενήλικες εννοώ κυρίως από 18 έως 30 χρονών γιατί μετά τα 30 αρχίζουμε να μαθαίνουμε πιο δύσκολα), από την άλλη, μαθαίνουν πιο γρήγορα αλλά ξεχνούν πιο εύκολα. Γι ' αυτό και το παιδί χρειάζεται τρία χρόνια για το α1-α2 ενώ ένας ενήλικας χρειάζεται ένα χρόνο.
Σωστά . Τα φροντιστήρια όμως συχνά το εκμεταλλεύονται αυτό και επεκτείνουν χωρίς λόγο τη διάρκεια για την απόκτηση ενός πτυχίου .
Πιστεύω ότι γύρω στα 6 χρόνια είναι οκ για γ2 αγγλικών.
 
Top