Πολυτεχνείο Σάμος vs ΤΕΙ Θεσσαλονίκης

xjimdim

Νεοφερμένος

Ο xjimdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παιδιά συμπληρώνω το μηχανογραφικό που αυτές τις μέρες

Έχω βγάλει 14003 μόρια και το πιο πιθανόν είναι να πιάσω ή ΤΕΙ Πληροφορικής Θεσσαλονίκης ή Μηχανικών Πληροφοριακών και τηλεπικοινωνιακών συστημάτων στη Σάμο

Ξέρω πως το δεύτερο είναι κλάσης ανώτερο σαν σχολή... αλλά συγκρίνεται Σάμος με Θεσσαλονίκη??

Πιστεύετε πως παλεύεται εύκολα η φοιτητική ζωή στο Καρλόβασι ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
ρε παιδια τι εμμονη ειναι αυτη με τα πολυτεχνεια πολυτεχνειο να ναι και οπου να ναι.το ονομα και μονο του πολυτενειου δεν λεει κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ρε παιδια τι εμμονη ειναι αυτη με τα πολυτεχνεια πολυτεχνειο να ναι και οπου να ναι.το ονομα και μονο του πολυτενειου δεν λεει κατι


όντως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xjimdim

Νεοφερμένος

Ο xjimdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
δεν ξέρω ρε συ...

βγαίνεις μετά από 5ετεία με μεταπτυχιακό και τα πάντα κομπλέ (ανεργία ελάχιστη κλπ) αλλά δεν έχεις ζήσει τίποτα σαν φοιτητής
ενώ από την άλλη μετά από ΤΕΙ άντε να πιάσεις δημόσιο το πολύ...

dunno.... μπέρδεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
ποσο εχει το πολυτεχνειο στην σαμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xjimdim

Νεοφερμένος

Ο xjimdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καρλόβασι
https://www.icsd.aegean.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Χαχα,ναί είναι πολυτεχνείο...μετα ξύνπησατε και είδατε οτι ανήκει στην σχολή θετικών επιστημών,aka ειναι αει 5ετής φοίτησης απλά,που για λόγους άγνωστους σε μας,το κάναν αντίστοιχο πολυτεχνικών τμημάτων.Τέσπα,η ζωή στο καρλόβασι όχι μονο παλεύεται,αλλα όταν έρθει η ώρα να φύγεις θα κλαίς με μαύρο δάκρυ-μην ρωτήσετε πως το ξέρω,αν κάποιος σπουδάσει εκεί και δεν του λείψει,ας με διαψευσει-;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xjimdim

Νεοφερμένος

Ο xjimdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
:/ χμμμμ βασικά κοίτα εγώ από χωριό είμαι και διστάζω λίγο να πάω σε χωριό ξανά :P τόσο καιρό περίμενα να φύγω να πάω σε καμιά μεγαλούπολη να γουστάρω και τώρα μου βγαίνει το Καρλόβασι...

anyway θα δω τι θα επιλέξω

thnx for the info
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Όπου υπάρχουν φοιτητές,υπάρχουν πρωτευουσιανικοι ρυθμοί και τρόποι διασκέδασης;)
Άσε που δεν είναι χωριό,είναι επαρχιακή πόλη,με γνωστα καταστήματα,και είναι μισή ώρα με λεωφορείο απο το βαθύ που είναι σίγουρα πόλη...απλά έχει την χαρη,την γραφικότα και την ηρεμία-όχι νέκρα-νησιού...και μάλιστα νησιού του αιγαίου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

traganeus

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Χαχα,ναί είναι πολυτεχνείο...μετα ξύνπησατε και είδατε οτι ανήκει στην σχολή θετικών επιστημών,aka ειναι αει 5ετής φοίτησης απλά,που για λόγους άγνωστους σε μας,το κάναν αντίστοιχο πολυτεχνικών τμημάτων.Τέσπα,η ζωή στο καρλόβασι όχι μονο παλεύεται,αλλα όταν έρθει η ώρα να φύγεις θα κλαίς με μαύρο δάκρυ-μην ρωτήσετε πως το ξέρω,αν κάποιος σπουδάσει εκεί και δεν του λείψει,ας με διαψευσει-;)


Αυτό που λές για το οτι δεν είναι πολυτεχνείο είναι λάθος. Πρίν λίγο καιρό ψηφίστηκε απο το ΣΑΠΕ και περιμένουμε το προεδρικό διάταγμα για την ίδρυση Πολυτεχνικής Σχολής Πανεπιστημίου Αιγαίου, που θα περιλαμβάνει τους Μηχανικούς της Σάμου, την σχολή Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης στην Χίο και τους Μηχανικούς Σχεδίασης στην Σύρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Το είπες πολυ σωστά περιμένετε...όταν γίνετε(αν δεν έχει κατεβάσει ρολά της σύρου;)) τα λέμε!
Δεν θέλω να υποτιμήσω το παν.αιγαίου.Απλά ας λέμε τα πράγματα με τα ονοματά τους.Το Μ.π.ε.σ.(Icsd) ανήκει στη σχολή θετικών επιστημών.Όταν αλλάξει,ευχαρίστως να το πώ πολυτεχνικό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Χαχα,ναί είναι πολυτεχνείο...μετα ξύνπησατε και είδατε οτι ανήκει στην σχολή θετικών επιστημών,aka ειναι αει 5ετής φοίτησης απλά,που για λόγους άγνωστους σε μας,το κάναν αντίστοιχο πολυτεχνικών τμημάτων.Τέσπα,η ζωή στο καρλόβασι όχι μονο παλεύεται,αλλα όταν έρθει η ώρα να φύγεις θα κλαίς με μαύρο δάκρυ-μην ρωτήσετε πως το ξέρω,αν κάποιος σπουδάσει εκεί και δεν του λείψει,ας με διαψευσει-;)
Το τμήμα τυπικά ακόμα ανήκει στη σχολή Θετικών επιστημών, καθώς ιδρύθηκε Πολυτεχνική Σχολή στην Σάμο...
Για όσους το έχουν απορία η διαφορά Πολυτεχνείου και Πολυτεχνικής Σχολής, είναι ότι το Πολυτεχνείο έχει ανεξάρτητη διοίκηση, ενώ οι πολυτεχνικές σχολές ανήκουν στο Πανεπιστήμιο της περιοχής, όπως της Πάτρα που ανήκει στο πανεπιστήμιο Πατρών...


//edit:Βασικά δεν διάβασα πριν όλη την κουβέντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Για να ιδρυθεί πολυτεχνική σχολή,υπάρχουν προυποθέσεις,η βασικότερη είναι να υπάρχουν 3 τμήματα αναγνωρισμένα ως πολυτεχνικά.Το πανεπιστήμιο αιγαίου θα 'ναι το πρώτο πανεπιστήμιο,που θα χει πολυτεχνική σχολή-όταν κάνει-με τμήματα σε διαφορετικά νησιά(Σάμο,Χίο,Σύρο)...Oπότε η σάμος δεν θα αποκτήσει πολυτεχνική σχολή,ίσως το icsd αποτελέσει παράρτημα της πολυτεχνικής σχολής πανεπιστημίου αιγαίου(όταν γίνει).Αλλά μέχρι τότε(Όσοι έχουν ασχοληθεί με ΤΕΕ,ξέρουν τι εστί ΣΑΠΕ),δεν υπάρχει ουτε πολυτεχνείο,ούτε πολυτεχνική σχολή.Απλα απ'το icsd πέρνεις μεταγραφή σε πολυτεχνικά τμήματα,ενώ παλιά ήταν ισότιμο με απλές πληροφορικές!Αλλά είναι μια πολύ καλή σχολή σε μια πολυ ωραία περιοχή.Δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει ντε και καλά να χει την ταμπέλα "πολυτεχνείου"(γιατι το επίπεδο δεν το διαθέτει),για να ναι καλό?Ξεκολλήστε λίγο απο τις ματαιοδοξίες σας.Και τα πολυτεχνεία,κατηγορία αει είναι...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avlo

Νεοφερμένος

Ο avlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
λοιπον φιλε μ ανεπιφιλακτα σαμος...πρωτα απο ολα δν συγρινονται οι σχολες σαμου 8εσαλονικης...σε τπτ...η μια ειναι πολυτεχνικη σχολη κ μαλιστα μια απο τισ καλυτερεσ..κ αμα ρωτησεισ ατομα που ειναι ψαγμενα θα σοθ πουν...κ οσο για τη ζωη ειναι αληθεια ειναι κατι το μοναδικο θα περασεισ πολυ οραια κ δν θα θεσ να φυγεις.!!!!!!!!!!!!
-----------------------------------------
οπα τωρα το ειδα αυτο..!!!η σχολη της σαμου ειναι πολυτεχνικη σχολη πλεον αλλο το πολυτεχνειο αλλο η πολυτεχνικη σχολη...ειναι πολυτεχνικη σχολη στο πανεπηστημιο αιγαιου οπωσ ειναι κ οι αλλεσ 2 σχολεσ μηχανικων του πανεπηστημιου αιγαιου..κ οσο για το επιπεδο...δν εχω τιι να πω..μαλλον ο ενδλεσσ δν ξερει...εχει παααααααραα πολυ καλο επιπεδο μα πολυ καλο..καθηγητεσ νεους με ορεξη για μαθηση σε βοηθανε κ μαιλ αμα χρειαστεισ κατι με μεταπτυχιακα σε καποια απο τα καλυτερα πανεπηστημια του κοσμου κ με δουλειεσ σε εταιριεσ υπολογιστων στην αμερικη οπωσ microsoft h google h intel.. εγω πιστευω κ βλεπω μια σχολη με ενα τεραστιο μελλον με πολυ καλο επιπεδο..πολλοι λενε οτι αμα η σχολη βρισκοταν στην αθηνα η βαση της θα εφτανε γυρω στο 18.5...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ντάξει...οτι πείς...σπούδασες εκεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avlo

Νεοφερμένος

Ο avlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
δεν σου επιτεθικα απλως σου εξηγησα..ναι ακομη εκει σπουδαζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LITTLEROSES

Νεοφερμένος

Η ΑΘΗΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Είναι συμβατό και με το πολυτεχνείο στο Βόλο οπότε μπορείς να πάρεις μεταγγραφή αν το πρόβλημά σου είναι η πόλη.Πάντως και οι δυο σχολές είναι πολύ καλές. Αλλά φιλική συμβουλή μην διαλέξεις σχολή με την πόλη ή τα μόρια αλλά με το τι θές και αν αυτό που θές είναι πιο κοντά σε σχολή που είναι ΤΕΙ πήγαινε ΤΕΙ αμαν αυτό το κόμπλεξ στην Ελλάδα όλοι να νομίζουν πως το πολυτεχνείο είναι καλύτερο.Παιδιά ηρεμήστε ο καθένας οτι θέλει αυτός και όχι η γειτονιά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Tι έτος είσαι?(μπορεί να σε ξέρω;))
Και δεν ενιωσα οτι μου επιτέθηκες btw!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Η αποφοιτοι των σχολης στη σαμο εγγραφονται στο τεε στη κατηγορια ηλεκτρονικων μηχανικων!αν μπειτε στο σιτε της σχολης θα διαπιστωσετε οτι ειναι πολυτεχνικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LITTLEROSES

Νεοφερμένος

Η ΑΘΗΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Η αποφοιτοι των σχολης στη σαμο εγγραφονται στο τεε στη κατηγορια ηλεκτρονικων μηχανικων!αν μπειτε στο σιτε της σχολης θα διαπιστωσετε οτι ειναι πολυτεχνικη!

Έχεις απόλυτο δίκιο.Το έχω ψάξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top