Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών - Βόλος

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! Μια που σε βρήκα εύκαιρο και αν δεν σου κάνει κόπο φυσικά, σαν "παλιός" μπορείς να μου πεις πάνω κάτω τις εντυπώσεις σου από τα μαθήματα, τα διδακτικά αντικείμενα, αν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σου, πως μπορείς να το συνδυάσεις με άλλα αντικείμενα. Γενικά οποία πληροφορία είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη! :)
Τα μαθήματα είναι πολλά ενδιαφέροντα. Κατά βάση ασχολούμαστε με τέχνη στο πρώτο εξάμηνο. Ιστορία τέχνης, εργαστήρια εικαστικα και οπτικοακουστικά, πολιτισμικη θεωρία που μοιάζει με κοινωνιολογία κάπως, ξένη γλώσσα (σου προτείνω να διαλέξεις αγγλικα λόγω καθηγήτριας και τρόπου μαθήματος). Πανω-κατω ανταποκρίνονταν στις προσδοκίες μου απλώς κατάλαβα ότι στα εργαστήρια και ειδικά στων εικαστικών πρακτικών, οι καθηγητές που είχαμε δεν ήταν ιδιαίτερα συνεννοησιμοι ούτε ειχαν και τη διάθεση να μας μιλήσουν πολύ ή να μας δείξουν πράγματα. Θέλανε να τα καταλάβουμε όλα μόνοι μας, ακόμα και πράγματα που δεν είχαμε ξανά ακούσει ποτέ στη ζωή μας. Επίσης μας έβαζαν εργασίες πρακτικές πχ να φτιάξουμε κολάζ, fanzine κλπ χωρίς να μας εξηγήσουν τιποτα ούτε θεωρητικά ούτε πρακτικά. Επίσης φρόντισε να κάνεις οικονομίες γιατι στο ίδιο μάθημα θα χρειαστεί να αγοράσεις γραφική ύλη για εργασίες..
Βέβαια ακόμα όλα είναι μεταβαλλόμενα, εμείς ήμασταν η πρώτη φουρνιά και έκαναν πολλά πειράματα.. σε εσάς φέτος δεν ξέρω αν θα έχουν κατασταλάξει κάπου :P
Ως προς τα αντικείμενα, ούτως ή άλλως το τμήμα είναι διεπιστημονικό και μπορείς να κάνεις διάφορες ειδικεύσεις/μεταπτυχιακά αργότερα. Οι βασικοί τομείς είναι Ο πολιτισμός, οι τέχνες, η κοινωνία, οι ψηφιακές τέχνες, τα μουσεία, τέχνες και πολιτισμός στην εκπαίδευση, ιστορία τέχνης, τεχνολογία και ψηφιακά μέσα στην τέχνη κ τον πολιτισμό, διαπολιτισμικα, ανθρωπολογία κλπ..
Ο,τι άλλο θες μπορείς να μου στείλεις και μήνυμα :)
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Επιτέλους η σχολή έχει ιστοσελίδα, για όποι@ μπορεί να ενδιαφέρεται:
https://cult.uth.gr/
 

Savkos1892

Νεοφερμένος

Ο Savkos1892 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Τουρισμού Ιονίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι φοιτητής του τμήματος τουρισμού στη Κέρκυρα. Πέρσι έχασα το συγκεκριμένο τμήμα για 20 μόρια. Μια κρίσιμη ερώτηση, μπορεί και όχι γιατί σκέφτομαι να κανω 10%. Το πτυχίο της συγκεκριμένης σχολής μπορεί να σε βγάλει ως φωτογράφο ? Ή είναι misunderstanding και εγω κατάλαβα λάθος (και αν είναι misunderstanding ποια επαγγέλματα μπορεί να ακολουθήσει κάποιος από την συγκεκριμένη σχολή)?
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι φοιτητής του τμήματος τουρισμού στη Κέρκυρα. Πέρσι έχασα το συγκεκριμένο τμήμα για 20 μόρια. Μια κρίσιμη ερώτηση, μπορεί και όχι γιατί σκέφτομαι να κανω 10%. Το πτυχίο της συγκεκριμένης σχολής μπορεί να σε βγάλει ως φωτογράφο ? Ή είναι misunderstanding και εγω κατάλαβα λάθος (και αν είναι misunderstanding ποια επαγγέλματα μπορεί να ακολουθήσει κάποιος από την συγκεκριμένη σχολή)?
Γειά σου!
Η σχολή δεν σε βγάζει κανένα επάγγελμα, τα επαγγελματικά της δικαιώματα είναι αντίστοιχα των σχολών με ΠΕ Πολιτιστικής Διαχείρισης.
Μια καααπως παραπάνω έμφαση δίνεται στη μουσειολογια, την επιμέλεια και τον κινηματογράφο. Φωτογραφία ως μάθημα δεν υπάρχει, αλλά μπορεί σε διάφορα εργαστήρια και μαθήματα επιλογής που αφορούν μέσα και οπτικοακουστικα, να χρειαστεί να βγάλεις φωτογραφίες ή βίντεο.
Ανάλογα την μετεκπαιδευση σου, μπορείς να ασχοληθείς με τον ευρύτερο χώρο της τέχνης και του πολιτισμού, ψηφιακό πολιτισμό και μουσεία, καλλιτεχνική εκπαίδευση, ανθρωπολογία/εθνογραφια, ιστορία κ κριτικη τέχνης, δημιουργική γραφή, performance κ.α..
Ελπίζω να βοήθησα!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top