Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ - είναι εφικτή η αποφοίτηση στα 4 χρόνια ακριβώς;

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,885 μηνύματα.
Μπορει να βγει στα 5 ή 4μιση (οχι λιγοτερο) αλλα θα σου αφησει κουσουρια.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Καταρχάς δεν γίνεται να βγάλεις πολυτεχνική σχολή μέσα σε 4 χρόνια (εκτός και αν είσαι στο εξωτερικό) διότι οι πολυτεχνικές σχολές είναι πενταετής ή 4,5 σε αυτή την περίπτωση.

Δεύτερων είναι από τις δυσκολότερες σχολές όχι ως προς τις λεπτομέρειες αλλά ως προς την σκέψη και την κατανόηση οπότε κάποιος πρέπει να έχει δυνατό μυαλό για να μπει πόσο μάλλον να τελειώσει σε 5 χρόνια.

Ρώτα τον, είσαι διαθετιμένος να παρατήσεις όλες σου τις ασχολίες μέχρι και την σωστή ψυχική σου υγεία για να τα καταφέρεις; (το να διαβάζεις καθημερινά μέχρι και μέσα στις διακοπές μέχρι τα ξημερώματα είναι αρκετά ψυχοφθόρο εκτός και αν έχεις συνηθίσει φυσικά)

Αν ναι προχώρα πάντως πρέπει να γνωρίζουμε ότι τέτοιες σχολές είναι όπως είπατε παραπάνω σαν να κάνεις επάγγελμα, καθημερινά διάβασμα 6-8 ώρες. Αν την αφήσεις θα σε αφήσει και εκείνη
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
δεν εχω φοιτησει σε σχολη μηχανικων και δεν ξερω αλλα μηπως ειναι λιγο υπερβολες αυτα που λετε?δηλαδη και στο μαθηματικο λενε κατι αναλογο αλλα αν εχεις μια επαφη με τη σχολη μια χαρα βγαινει στα 4 χρονια.κυκλοφορει απιστευτη μουφα πολλες φορες και δεν ξερω
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
δεν εχω φοιτησει σε σχολη μηχανικων και δεν ξερω αλλα μηπως ειναι λιγο υπερβολες αυτα που λετε?δηλαδη και στο μαθηματικο λενε κατι αναλογο αλλα αν εχεις μια επαφη με τη σχολη μια χαρα βγαινει στα 4 χρονια.κυκλοφορει απιστευτη μουφα πολλες φορες και δεν ξερω
Μάλλον θα πρέπει να δεις πόσοι παρατάνε την σχολή τους και πόσοι δεν αποφοιτούν ποτέ ή πόσοι τελειώνουν στα 7-8 χρόνια. Κανείς δεν πρόκειται να σου δώσει δίπλωμα επειδή ξυνόσουν. Όπως είπα, τα πρώτα έτη δεν είναι υπερβολικά δύσκολα γιατί κάνεις πολύ βασικά μαθήματα όπως μαθηματικά,φυσικές και μαθήματα υποβάθρου. Για τα οποία υπάρχει άπειρο υλικό και πολύ καλό. Μόλις αρχίσει κάποιος να μπαίνει στα πιο σοβαρά μαθήματα μηχανικού, προς το τέλος του κορμού(απο 3ο έτος) και στις κατευθύνσεις(4ο,5ο) όμως...τα πράγματα αλλάζουν πολύ.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Καταρχάς δεν γίνεται να βγάλεις πολυτεχνική σχολή μέσα σε 4 χρόνια (εκτός και αν είσαι στο εξωτερικό) διότι οι πολυτεχνικές σχολές είναι πενταετής ή 4,5 σε αυτή την περίπτωση.

Δεύτερων είναι από τις δυσκολότερες σχολές όχι ως προς τις λεπτομέρειες αλλά ως προς την σκέψη και την κατανόηση οπότε κάποιος πρέπει να έχει δυνατό μυαλό για να μπει πόσο μάλλον να τελειώσει σε 5 χρόνια.

Ρώτα τον, είσαι διαθετιμένος να παρατήσεις όλες σου τις ασχολίες μέχρι και την σωστή ψυχική σου υγεία για να τα καταφέρεις; (το να διαβάζεις καθημερινά μέχρι και μέσα στις διακοπές μέχρι τα ξημερώματα είναι αρκετά ψυχοφθόρο εκτός και αν έχεις συνηθίσει φυσικά)

Αν ναι προχώρα πάντως πρέπει να γνωρίζουμε ότι τέτοιες σχολές είναι όπως είπατε παραπάνω σαν να κάνεις επάγγελμα, καθημερινά διάβασμα 6-8 ώρες. Αν την αφήσεις θα σε αφήσει και εκείνη
ε αμα ειναι για κάτι τόσο ψυχοφθόρο νομίζω θα είναι το λιγότερο δύσκολο για τον φίλο μου να βγάλει έστω και την 1η χρόνια ομαλά. Άν είναι δηλαδή να γίνει στην κυριολεξία θερμοκήπιο δεν νομίζω να είναι καθόλου διατεθειμένος για κάτι τέτοιο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
αρχικά τμήμα είναι δύσκολο να βγεί στα 4 χρόνια με κάποιο σχετικά καλό βαθμό?
Αν έχει στόχο ναι θα βγει ....αν όχι δυστυχώς όχι

Γενικά στην ζωή του να βάζει στόχους και να τους πετυχαίνει ο κόσμος να χαλάσει.Να χτυπήσει το χέρι του στο τραπέζι και να πει στα 4 θα βγει γιατί έτσι θέλω εγώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,496 μηνύματα.
Αν έχει στόχο ναι θα βγει ....αν όχι δυστυχώς όχι

Γενικά στην ζωή του να βάζει στόχους και να τους πετυχαίνει ο κόσμος να χαλάσει.Να χτυπήσει το χέρι του στο τραπέζι και να πει στα 4 θα βγει γιατί έτσι θέλω εγώ
Ναι ειδικα αμα χτυπησει το χερι στο τραπεζι θα φοβηθουν τα μαθηματα και θα γινουν νηπιαγωγειου. Εγω παντως λεω να παει να γραφει στο κομμα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Ναι ειδικα αμα χτυπησει το χερι στο τραπεζι θα φοβηθουν τα μαθηματα και θα γινουν νηπιαγωγειου. Εγω παντως λεω να παει να γραφει στο κομμα.
Ναι θέλω να πω ότι ο κόσμος να χαλάσει στόχος θα είναι τα 4 χρόνια .Αυτό μπορεί να σημαίνει και διάβασμα όλη μέρα .Δεν θέλει διάβασμα όλη μέρα ? Τότε δεν είναι στόχος να τελειώνει στα 4 χρόνια απλά ένα όνειρο
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Αν έχει στόχο ναι θα βγει ....αν όχι δυστυχώς όχι

Γενικά στην ζωή του να βάζει στόχους και να τους πετυχαίνει ο κόσμος να χαλάσει.Να χτυπήσει το χέρι του στο τραπέζι και να πει στα 4 θα βγει γιατί έτσι θέλω εγώ
Δεν υπάρχει περίπτωση, ειδικά αυτός να αντέξει κάτι τέτοιο δε πρόκειται, εντάξει σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλες καλές σχολές στην Αθήνα λιγότερο απαιτητικές να βρει στο πεδίο του. Πάντως για τη συγκεκριμένη έτσι όπως μου τα λέτε εντελώς χλωμό το βλέπω.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περίπτωση, ειδικά αυτός να αντέξει κάτι τέτοιο δε πρόκειται, εντάξει σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλες καλές σχολές στην Αθήνα λιγότερο απαιτητικές να βρει στο πεδίο του. Πάντως για τη συγκεκριμένη έτσι όπως μου τα λέτε εντελώς χλωμό το βλέπω.
Κοίτα ,εγώ δεν ξέρω πως είναι σαν σχολή .Εγώ σου δίνω το κίνητρο που έχω πάρει από καθηγητές μου και να τα μεταφέρεις σε εκείνον

Είναι όλα θέμα στόχων .Όταν έχεις στόχο έχεις και πλάνο .Και όταν δεν το καταφέρνεις ,δεν αλλάζεις το στόχο σου ,αλλάζεις το πλάνο σου με σκοπό να πετύχεις το στόχο σου
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Κοίτα ,εγώ δεν ξέρω πως είναι σαν σχολή .Εγώ σου δίνω το κίνητρο που έχω πάρει από καθηγητές μου και να τα μεταφέρεις σε εκείνον

Είναι όλα θέμα στόχων .Όταν έχεις στόχο έχεις και πλάνο .Και όταν δεν το καταφέρνεις ,δεν αλλάζεις το στόχο σου ,αλλάζεις το πλάνο σου με σκοπό να πετύχεις το στόχο σου
Εμάς στο φροντιστήριο μας λένε μια χρονιά είναι υπομονή 😂
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Τα δύσκολα πάντως ξεκινάνε όταν τελειώνει η σχολή χαχαχαχα
Μπα θα τη βρούμε την άκρη, αισιοδοξία χρειάζεται και αυτοπεποίθηση. Αν και από ότι ακούω τα δύσκολα για κάποιους ξεκινάνε ήδη απ'τήν σχολή 🙄
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Μπα θα τη βρούμε την άκρη, αισιοδοξία χρειάζεται και αυτοπεποίθηση. Αν και από ότι ακούω τα δύσκολα για κάποιους ξεκινάνε ήδη απ'τήν σχολή 🙄
Τα πάντα στην ζωή είναι tradeoffs, engineering 101 :hehe: . Δεν χρειάζεται να σου αρέσει, πρέπει όμως να το συνηθίσεις και να χρησιμοποιήσεις την γνώση αυτή προς όφελος σου. Γιατί έτσι έχουν τα πράγματα ;). Βάζεις κάτω τι θες να κερδίσεις, και τι χρειάζεται να δώσεις για να το αποκτήσεις. Εαν σε συμφέρει αυτό που παίρνεις σε σχέση με αυτό που δίνεις, προχωράς. Διαφορετικά κάνεις άλλη επιλογή.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Γεια σας, αυτό το θρεντ το γράφω εκ μέρους ενός φίλου από θετική κατεύθυνση οπότε δεν έχει να κάνει με κάποιο δικό μου προσωπικό στόχο, θα δώσει και αυτός φέτος πανελλήνιες και είναι αρκετά καλός μαθητής οπότε στοχεύει μου είπε για το συγκεκριμένο τμήμα, αρχικά τμήμα είναι δύσκολο να βγεί στα 4 χρόνια με κάποιο σχετικά καλό βαθμό? Εδώ να πω πως γενικά δε θέλει να ξαναδεί το διάβασμα το πανελληνίων στη ζωή από όσο μου είπε, δεύτερον είναι τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει ? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αποκλείεται.
Εδώ στα 5 με 5μιση και χειροκραταμε αυτούς που τελειώνουν.

ΜΟ 6-7 χρόνια
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Τα πάντα στην ζωή είναι tradeoffs, engineering 101 :hehe: . Δεν χρειάζεται να σου αρέσει, πρέπει όμως να το συνηθίσεις και να χρησιμοποιήσεις την γνώση αυτή προς όφελος σου. Γιατί έτσι έχουν τα πράγματα ;). Βάζεις κάτω τι θες να κερδίσεις, και τι χρειάζεται να δώσεις για να το αποκτήσεις. Εαν σε συμφέρει αυτό που παίρνεις σε σχέση με αυτό που δίνεις, προχωράς. Διαφορετικά κάνεις άλλη επιλογή.
Το θέμα είναι να παίξεις τα χαρτιά σου έξυπνα 🃏
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top