Πολιτικοί Μηχανικοί vs Μηχανολόγοι Μηχανικοί

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά! θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι...δεδομένου του ότι έχω συγκεντρώσει 18.357 μόρια στο 4ο πεδίο τί πιθανότητες έχω να μπω στο τμήμα πολιτικών μηχανικών δπθ?

πολλες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
civilara δηλαδη ποσο πιστευεις οτι θα παει περιπου το τμημα των πολιτικων μηχανικων απθ????

Λιγο ανουσια η ερωτηση σου... δεν γινεται να κανεις προβλεψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
ολο παπαριες
η ζήτηση δεν φαίνεται από τη βάση ή τους πόσους εισάγονται ,παίζει βέβαια μερικώς ρόλο ο αριθμός ,αφού το ΗΜΜΥ παίρνει περισσότερους
τσεκάρετε καμιά εφημερίδα να δείτε πόσοι φοιτητές δήλωσαν ΗΜΜΥ στο μηχανογραφικό
και για να μη κουράζεστε 1η ήταν η ιατρική και μετά το ΗΜΜΥ με περίπου 1400 άτομα να έχουν δηλώσει ,ενώ οι πολιτικοί δεν ήταν καν στο top 10 που είχε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η βάση των πολιτικών μηχανικών μπορεί να είναι υψηλότερη από την αντίστοιχη των ΗΜΜΥ αλλά τα τμήματα ΗΜΜΥ παίρνουν αρκετά περισσότερους εισακτέους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ολο παπαριες
η ζήτηση δεν φαίνεται από τη βάση ή τους πόσους εισάγονται ,παίζει βέβαια μερικώς ρόλο ο αριθμός ,αφού το ΗΜΜΥ παίρνει περισσότερους
τσεκάρετε καμιά εφημερίδα να δείτε πόσοι φοιτητές δήλωσαν ΗΜΜΥ στο μηχανογραφικό
και για να μη κουράζεστε 1η ήταν η ιατρική και μετά το ΗΜΜΥ με περίπου 1400 άτομα να έχουν δηλώσει ,ενώ οι πολιτικοί δεν ήταν καν στο top 10 που είχε:D
Η ζήτηση όχι μόνο φαίνεται απ'τη σχέση εισακτέων-βάσης, αλλά είναι και το μόνο που φαίνεται απ'αυτη τη σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Πάω Γ γυμνασίου και εχω αρχίσει ήδη να σκέφτομαι ποιο επάγγελμα θέλω να ακολουθήσω(Ξέρω μπορεί να σας φανεί λίγο κουφό....)...είμαι ανάμεσα σε πολιτικός Μηχανικός και ΗΜΜΥ....Εσείς ποια από τις 2 μου προτείνετε??????
(Θέλω να γίνω Πολ.Μηχανικός λόγω της δουλειάς του πατέρα μου, που είναι σχετική με οικοδομές κτλ....Ενώ αντίθετα θα μ' άρεσε να γίνω ΗΜΜΥ επειδή λατρεύω την τεχνολογία γενικά)

Να ξέρετε πως:
Λατρεύω τη φυσική, τα μαθηματικά την τεχνολογία(γενικά)...
Μου αρέσει η χημεία και η έκθεση....
Μισώ τα αρχαία...

ΥΓ:1) εάν έχετε καμιά άλλη σχολή στο μυαλό σας που να ταιριάζει στην περίπτωσή μου, πείτε την.....
2)Στην απάντησή σας να λάβετε υπ 'όψιν την ευκολία της σχολής, την επαγγελματική αποκατάσταση κτλ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εχω βαρεθει αυτα τα θεματα τυπου "VS" , ακολουθηστε οτι εσεις πιστευετε οτι σας αρεσει περισσοτερο μην περιμενε απο τους αλλους να σας καθοδηγησουν. Πως γινεται να εχεις διλλημα αναμεσα σε τοσο διαφορετικες σχολες ; Δες απλα τι σε ενδιαφερει περισσοτερο και χωρις παρεξηγηση αλλα πιστευω οτι ειναι ακομα πολυ νωρις για να ξερεις προς τα που κλεινεις.
Φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
μπορεις να κανεις ενα τεστ επαγγελματικου προσανατολισμου για να δεις πιο επαγγελμα σου ταιριαζει.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε ηλεκτρολόγο μηχανικό και σε ηλεκτρονικό μηχανικό?????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε ηλεκτρολόγο μηχανικό και σε ηλεκτρονικό μηχανικό?????????
Ναι , υπαρχει ! Δεν ξερω ποια ειναι βεβαια ακριβως η διαφορα...νομιζω οτι οι Ηλεκτρολογοι Μηχανικοι μπορουν και ασχολουνται με Ηλεκτρικες Εγκαταστασεις , συστηματα κ.τ.λ , ενω οι Ηλεκτρονικοι ειναι περισσοτερο για ηλεκτρικες συσκευες κ.τ.λ Δεν παιρνω και ορκο ! Παντως θεωρητικα οι Ηλεκτρολογοι Μηχ. θεωρουνται πιο "ανωτεροι" καθως μπορουν να κανουν και αυτα που κανουν οι Ηλεκτρονικοι Μηχ. χωρις ομως να συμβαινει και το αντιθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos28

Νεοφερμένος

Ο Tasos28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια σας αγαπητοί συμφορουμίτες. Εχω βγάλει 18.816 μορια στο 2ο και 4ο πεδιο, και αν και ολη τη χρονια ημουν σιγουρος περι Πολιτικων Μηχανικων, τωρα παιζει εντονα στο μυαλο μου Ηλεκτρολογοι. Ειμαι σε μεγαλο δίλημμα και αν γινεται κυριως ακομα και καποιοι τελειοφοιτοι αυτων των σχολων να βοηθησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
αμα ηθελες πολιτικων εγω προτεινω να δηλωσεις πολιτικων... αν και η γνωμη μου ειναι πως οι ηλεκτρολογοι εχουν καλυτερη αποκατασταση...κ γω φιλε σε τετοια φαση ειμαι εχω βγαλει 18542 και ειμαι αναμεσα απο ιατρικη και πολυτεχνιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
αν αποφοιτουσες σημερα πολιτικος μηχανικος μονο απο τον οαεδ θα ειχες ενα εισοδημα (και καλα) .Αλλα σε 5-6 χρονια που θα τελειωσετε εσεις μπορει να υπαρξει μια μικρη ανακαμψη στον κλαδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos28

Νεοφερμένος

Ο Tasos28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Επισης να προσθεσω πως εχω στο μυαλο μου να κανω μεταπτυηχιακο και γιατι οχι και διδακτορικο στο αντικειμενο που θα διαλεξω. Οποτε μιλαμε για μια αγορα εργασιας σε βαθος 10 χρονων ( μαζι με το στρατο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πρόκειται για δύο σχολές παρόμοιας δυσκολίας με τελείως διαφορετικό αντικείμενο και σχεδόν καμία συνάφεια μεταξύ τους οπότε διάλεξε προσεκτικά. Σε 10 χρόνια δεν μπορεί κανένας να προβλέψει πως θα είναι η αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TolisDream

Νεοφερμένος

Ο TolisDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ανάμεσα σε ημμυ και πολιτικών μηχανικών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
καλυτερη ειναι αυτη που πιστευεις οτι σου ταιριαζει καλυτερα, γιατι σε αυτη θα μπορεσεις να προσφερεις περισσοτερα ως μηχανικος.
Τωρα απο θεμα αποκαταστασης ημμυ, αλλα πλεων οι νεοι πολιτικοι μηχανικοι στρεφονται σε αλλες διεξοδους περαν της οικοδομης και πιστεψε με ειναι αρκετες. Οποτε μαλλον η καλυτερη απαντηση ειναι η πρωτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ημμυ για το Μυ και Μηχανολογος για τα υπολοιπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ανάλογα τις προτιμήσεις σου. Για μαθηματικά πάνε ΣΕΜΦΕ, τώρα από τα άλλα, το πιο ελκυστικό και τις καλύτερες ευκαιρίες πρέπει να τις έχει το ΗΜΜΥ. Αλλά αν γουστάρεις πχ μηχανές, αντοχή υλικών κτλ, πάνε μηχμηχ, μην έρθεις εδώ άμα το ψήνεις περισσότερο γι άλλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top