Πολιτικοί Μηχανικοί vs Μηχανολόγοι Μηχανικοί

giapo

Νεοφερμένος

Ο giapo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά!
Εδώ και κάποιο καιρό βρίσκομαι σε δίλλημα για το ποια σχολή να επιλέξω. Έχω καταλήξει πως θέλω πολυτεχνείο(ΑΠΘ) και βρίσκομαι ανάμεσα στη σχολή των Ηλεκτρολόγων και των Πολιτικών Μηχανικών.Αν και μου αρέσουν και οι δύο σχολές η αλήθεια είναι πως θα μου άρεσε πιο πολύ να ασχοληθώ με κατασκευές αλλά ακούω συχνά πως το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού είναι κορεσμένο. Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
σε συμβουλευω να κανεις ο,τι σου αρεσει πραγματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Εδώ και κάποιο καιρό βρίσκομαι σε δίλλημα για το ποια σχολή να επιλέξω. Έχω καταλήξει πως θέλω πολυτεχνείο(ΑΠΘ) και βρίσκομαι ανάμεσα στη σχολή των Ηλεκτρολόγων και των Πολιτικών Μηχανικών.Αν και μου αρέσουν και οι δύο σχολές η αλήθεια είναι πως θα μου άρεσε πιο πολύ να ασχοληθώ με κατασκευές αλλά ακούω συχνά πως το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού είναι κορεσμένο. Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας!...


Κι οι 2 σχολές είναι πολύ δύσκολες. Έχουν όμως τελείως διαφορετικό αντικείμενο. Διάλεξε αυτό που πιστεύεις ότι σ' αρέσει περισσότερο. Κατέβασε οδηγούς σπουδών των σχολών αυτών στις πόλεις που σε ενδιαφέρουν από το internet και μελέτησέ τους. Σαν Πολιτικός Μηχανικός (ΑΠΘ τελείωσα) πρέπει να σου πω ότι το τμήμα είναι ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ δύσκολο και έχει ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑ προβλήματα. Από φίλους στους ΗΜΜΥ ΑΠΘ μπορώ να πω ό,τι κι εκείνοι κάπως έτσι είναι. Για το ΕΜΠ, οι Πολιτικοί Μηχανικοί έχουν 63 μαθήματα (από φέτος για πρώτη φορά-παλαιότερα 65) ενώ οι ΗΜΜΥ 59 (κατά την γνώμη μου είναι το καλύτερο τμήμα ΗΜΜΥ στην Ελλάδα). Για το ΑΠΘ οι Πολιτικοί Μηχανικοί έχουν 64 μαθήματα (από φέτος για πρώτη φορά-παλαιότερα είχαν 65) και οι ΗΜΜΥ 61 μαθήματα. Για το ΔΠΘ οι Πολιτικοί Μηχανικοί έχουν 64 μαθήματα και οι ΗΜΜΥ 63.


Όσο για τους πολιτικούς μηχανικούς το επάγγελμα είναι κορεσμένο. Αλλά και οι ΗΜΜΥ δεν είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση κι αυτό γιατί τα τμήματα ΗΜΜΥ παίρνουν περισσότερους υποψηφίους από ότι τα τμήματα πολιτικών μηχανικών. Στην Ελλάδα υπάρχουν 5 τμήματα πολιτικών μηχανικών και 3 τμήματα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών. Εκτός όμως από αυτά τα 3 ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ τμήματα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών υπάρχουν αρκετά παρεμφερή, όπως:

1) Μηχανικών Η/Υ, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων στο Βόλο που από τον επόμενο χρόνο μετονομάζεται σε τμήμα "Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών"
2) Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών που από του χρόνου μετονομάζεται σε τμήμα "Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών"
3) Μηχανικών πληροφοριακών και επικοινωνιακών συστημάτων στη Σάμο
4) Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών στην Κοζάνη


Ίσως να υπάρχουν και άλλα που μου ξεφεύγουν. Οπότε καταλαβαίνεις ότι η ανεργία αυξάνεται σημαντικά.

Σε πιο ευνοϊκή θέση είναι οι μηχανολόγοι γιατί αν και υπάρχουν 5 τμήματα Μηχανολόγων Μηχανικών στην Ελλάδα, κάθε ένα από αυτά παίρνει λίγους υποψήφιους. Κάθε τμήμα μηχανολόγων παίρνει 90-110 υποψήφιους.


Σκέψου τι σ' αρέσει και αποφάσισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν και είμαι πολιτικός μηχανικός ψηφίζω ΗΜΜΥ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
εγω σου προτεινω να πας ΗΜΜΥ(ναι εχω κολλημα με αυτη την σχολη γιατι εκει θελω να περασω:D).εχει περισσοτερα ψωμια επειδη η τεχνολογια εξελισεται συνεχως και θα βρεις λιγο πιο ευκολα δουλεια.βεβαια ειναι και τι σου αρεσει,εχουν διαφορετικο αντικειμενο σπουδων οι 2 αυτες σχολες.καλη σου επιτυχια στις εξετασεις:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Χμμ..είναι εντελώς ασχετα τα δύο αντικείμενα ρε συ...

Προσωπικά προτιμώ το αντικείμενο των πολιτικών μηχανικών, παρ όλο που ο κλάδος είναι πολυ-πολυ-πολυ κορεσμένος δυστυχώς (και ποιος δεν είναι όμως στην Ελλάδα?)
Απο κει και πέρα εξαρτάται τι σου αρέσει εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Γιατί τα τελευταία δύο χρόνια οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν μεγαλύτερη ζήτηση από του ΗΜΜΥ???

Κάτι που φάνηκε και από τις περσινές βάσεις που οι πολιτικοί πέρασαν τους ΗΜΜΥ σε όλη τα πολυτεχνεία της Ελλάδας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Οι πολιτικοι μηχανικοι εχουν λιγοτερους εισακτεους σε σχεση με τους ΗΜΜΥ.
Περσι στο ΕΜΠ οι ΗΜΜΥ ειχαν βαση 19089 και 240 εισακτεους και οι πολιτικοι 19090 και 130 εισακτεους. Ποια σχολη εχει μεγαλυτερη ζητηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Οι πολιτικοι μηχανικοι εχουν λιγοτερους εισακτεους σε σχεση με τους ΗΜΜΥ.
Περσι στο ΕΜΠ οι ΗΜΜΥ ειχαν βαση 19089 και 240 εισακτεους και οι πολιτικοι 19090 και 130 εισακτεους. Ποια σχολη εχει μεγαλυτερη ζητηση;

Σωστη παρατηρηση ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Μεταφέρθηκε στο σχετικό πεδίο.

:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Οι πολιτικοι μηχανικοι εχουν λιγοτερους εισακτεους σε σχεση με τους ΗΜΜΥ.
Περσι στο ΕΜΠ οι ΗΜΜΥ ειχαν βαση 19089 και 240 εισακτεους και οι πολιτικοι 19090 και 130 εισακτεους. Ποια σχολη εχει μεγαλυτερη ζητηση;
Αυτό ακριβώς θα έλεγα! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Round 1

Με ποιον ηλεκτρολόγο θα παίξω ξύλο;
(βάλτε υπόκρουση roky)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Round 1

Με ποιον ηλεκτρολόγο θα παίξω ξύλο;
(βάλτε υπόκρουση roky)
χαχα.. έχω ένα ξάδερφο στο ΑΠΘ και έναν φίλο.. Σε βλεπω αποφασισμενο γιαυτο θα τους φέρω και τους δύο! :lol::D


Πάντως τώρα με τα φωτοβολταικά οι ηλεκτρολόγοι θα πάρουν τα πάνω τους μου είπαν. Άκουσες τίποτα σχετικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πάντως τώρα με τα φωτοβολταικά οι ηλεκτρολόγοι θα πάρουν τα πάνω τους μου είπαν. Άκουσες τίποτα σχετικό;

Είναι μία νέα τεχνολογία για την ενεργειακή αυτονομία ενός σπιτιού μακρυά από ΔΕΗ και τέτοιες μ******ς μετατρέποντας την ηλιακή ενέργεια σε ηλεκτρική. Είχα ακούσει για τα φωτοβολταϊκά στια "Αποδείξεις" του Ευαγγελλάτου λίγα πράγματα αλλά θα αργίσουν να εφαρμοστούν ευρέως στην Ελλάδα λόγω του υψηλού τους κόστους. Σε καμιά 10-15αριά χρόνια πιθανόν αν κατακλύσουν την αγορά καθώς θα έχει πέσει αρκετά το αρχικό τους κόστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aimilios-21-

Νεοφερμένος

Ο Aimilios-21- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλισπερίζω την παρέα του iSchool.Επειδή λόγω της φημολογίας για έκρηξη των βάσεων στά ύψη έχω αρχίσει να ανησυχώ για το τι θα δηλώσω στο μηχανογραφικό μου,θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας όσον αφορά τα δύο αυτά τμήματα.Παρακαλώ να επικεντρωθείτε σε στοιχεία όπως τα επαγγελματικά δικαιώματα,εμπειρίες από παλαιότερους των συγκεκριμένων τμημάτων,απορόφηση απο την αγορά εργασίας στη συνέχεια,μαθήματα κτλ.Οσον αφορά τις προτιμήσεις μου,δεν μπορώ να ξεχωρίσω ένα εκ των δύο τμημάτων.Θέλω να ενημερωθώ πλήρως έτσι ώστε να μπορώ να είμαι σίγουρος για την δεύτερη επιλογή μου(ως πρώτη θα βάλω ΣΣΑΣ-οικονομικό {18883 η ειδική κατηγορία και εγώ συγκέντρωσα 19100,αλλά λόγω της έντονης φημολογίας περί βάσεων φοβάμαι μην ανέβει πολύ:(}).Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ Συγγνώμη για τυχόν λάθη,δυσνόητα σημεία αλλά δεν είχα πολύ χρόνο στη διάθεση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ως απόφοιτος του τμήματος πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο και απαιτητικό τμήμα. Με βεβαιότητα το τμήμα πολιτικών μηχανικών ΔΠΘ είναι πιο εύκολο από το αντίστοιχο του ΑΠΘ καθώς δύο κολλητοί που ήρθαν πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ από πολιτικών μηχανικών ΔΠΘ τα βρήκαν "μπαστούνια" καθώς είχαν συνηθίσει στο "χαλαρότερο" κλίμα του ΔΠΘ. Επίσης και το τμήμα ΗΜΜΥ ΑΠΘ είναι πολύ δύσκολο, τουλάχιστον έτσι ακούω από τους φοιτητές του τμήματος. Για το τμήμα ΗΜΜΥ ΔΠΘ δεν γνωρίζω πως έχουν τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jbasm

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Και ενδιαφερομαι για τα αντιστοιχα τμηματα..
εχω συγκεντρωσει 19085 αλλα εχω ακουσει για κατι τρελες αυξησεις και εχω αγχωθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Και ενδιαφερομαι για τα αντιστοιχα τμηματα..
εχω συγκεντρωσει 19085 αλλα εχω ακουσει για κατι τρελες αυξησεις και εχω αγχωθει...

ΗΜΜΥ και ΠΜ ΔΠΘ πιάνεις 100%. ΗΜΜΥ και ΠΜ ΑΠΘ είσαι κατά 99% και 95% αντίστοιχα μέσα. Μην ανησυχείς. Έχεις περιθώριο ασφαλείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ΗΜΜΥ και ΠΜ ΔΠΘ πιάνεις 100%. ΗΜΜΥ και ΠΜ ΑΠΘ είσαι κατά 99% και 95% αντίστοιχα μέσα. Μην ανησυχείς. Έχεις περιθώριο ασφαλείας.

civilara δηλαδη ποσο πιστευεις οτι θα παει περιπου το τμημα των πολιτικων μηχανικων απθ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pauline

Δραστήριο μέλος

Η pauline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά! θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι...δεδομένου του ότι έχω συγκεντρώσει 18.357 μόρια στο 4ο πεδίο τί πιθανότητες έχω να μπω στο τμήμα πολιτικών μηχανικών δπθ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top