Πολιτικές Επιστήμες

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Οσον αφορα τις γλωσσες, υπαρχουν Αγγλικα κοινα για ολους και αλλη μια ξενη γλωσσα οπου διαλεγεις μεταξυ Γαλλικων, Γερμανικων και Αραβικων (και για τα 8 εξαμηνα, δηλαδη Αραβικα πχ αρχιζεις απτο 0 και φτανεις σ επιπεδο Β2).

Επαγγελματικα εννοεις για κλαδους? Οι περισσοτεροι θελουν να εργαστουν σε Διπλωματικο Σωμα, Ευρωπαϊκη Ενωση, ΟΗΕ, ΝΑΤΟ και τα σχετικα. Στον ιδιωτικο τομεα*, γραφεσαι στο Οικονομικο Επιμελητηριο οποτε αν θες να γινεις οικονομολογος ή κατι σχετικο, επισης μπορεις. Περα απ αυτο, το πτυχιο αυτο ειναι ενα εργαλειο που σου δινει τις απαραιτητες γνωσεις για πολλα πεδια, δεν περιοριζεσαι σε συγκεκριμενο αντικειμενο. Αλλα θα αναφερω "συνηθισμενες" δουλειες του ιδιωτικου τομεα που αναφερονται οτι πηγαινουν αποφοιτοι που δεν εχουν κανενα ιδιαιτερο ενδιαφερον για τα διεθνη/ευρωπαϊκα θεματα: HR, συμβουλος επιχειρησεων, στα μμε και αλλα.

*οπου οπως καταλαβαινεις λογω της καταστασης το πιο λογικο και αναμενομενο ειναι και παλι να πας στο εξωτερικο, ιδιαιτερα λογω και της φυσης του τμηματος.

ΗR; Αυτή δεν είναι δουλειά ψυχολόγων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα παιδιά σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει να απαντήσει με σοβαρότητα όμως γιατί επείγομαι!Αν περάσω Πολιτικές επιστήμες και υπάρξει δυνατότητα μεταγραφής επειδή είμαι τρίδυμος θα με μεταφέρουν στο τμήμα πολιτικής επιστήμης και ιστορίας της Παντείου η στο Καποδιστριακό Πολιτικές επιστήμες και δημόσια διοικηση αθήνας?
Μπες στο σάιτ του υπουργείου παιδείας και πάτα εκεί που γράφει "εξετάσεις". Μετά " Γενικό Λύκειο" και μετά "μηχανογραφικό δελτίο ΓΕΛ-Ειδικές περιπτώσεις 2012". Με το άρθρο 59 παρ.11 του Ν.3966/2011 (ΦΕΚ Α 118) δίνονται εκ των προτέρων συγκεκριμένες θέσεις σε παν/μια και ΤΕΙ για κάθε κατηγορία υποψηφίων ειδικών κατηγοριών και έτσι δεν έχουν εκ των υστέρων δυνατότητα μετεγγραφής σε άλλο ίδρυμα από αυτό του εισήχθησαν. Απλά όταν έρθει η ώρα θα συμπληρώσεις "ειδικό" μηχανογραφικό, θα δηλώσεις τις σχολές με τη σειρά που επιθυμείς, θα κριθείς ανάλογα και τέλος Αυγούστου μαζί με όλους τους άλλους, θα ξέρεις σε ποια σχολή μπήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Κανεναν φοιτητη του τμηματος της θεσσαλονικης εχουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Kαλησπέρα σας, έπειτα από μία κοπιαστική χρονιά έγραψα αρκετά ώστε να μην πονοκεφαλιάζω με το αν μπαίνω ή όχι στο τμήμα ενδιαφέροντός μου, το οποίο είναι το Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ.

Περιμένω να μάθω συμφοιτητές και συναδέλφους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Kαλησπέρα σας, έπειτα από μία κοπιαστική χρονιά έγραψα αρκετά ώστε να μην πονοκεφαλιάζω με το αν μπαίνω ή όχι στο τμήμα ενδιαφέροντός μου, το οποίο είναι το Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ.

Περιμένω να μάθω συμφοιτητές και συναδέλφους. :)
σε αυτο το τμημα ειδικευεσται στην δημοσια διοικηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilithenia

Νεοφερμένος

Η lilithenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
εχω 10597 και θελω το τμημα του ρεθυμνου. περσι οι πολυτεκνοι ειχαν 9045 βαση. το πιανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
εχω 10597 και θελω το τμημα του ρεθυμνου. περσι οι πολυτεκνοι ειχαν 9045 βαση. το πιανω?
μην κανετε τετοιες ερωτησεις δεν ξερει κανενας να σου πει εχεις πιθανοτητες ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Κανένα φοιτητή Πολιτικών Επιστημών στο Ρέθυμνο έχουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Kαλησπέρα σας, έπειτα από μία κοπιαστική χρονιά έγραψα αρκετά ώστε να μην πονοκεφαλιάζω με το αν μπαίνω ή όχι στο τμήμα ενδιαφέροντός μου, το οποίο είναι το Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ.

Περιμένω να μάθω συμφοιτητές και συναδέλφους. :)


Να' μαι. Το πιθανότερο είναι πως θα βρίσκομαι στο Πολιτικό της Νομικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
ψαχνω αλλα δεν μπορω να βρω τον οδηγο σπουδων για το απθ τον εχει κανενας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι γ το τμήμα Πολιτικών Επιστημών Ρεθύμνου! Γνωρίζει κανένας καλός άνθρωπος σχετικά με αυτό το τμήμα να με διαφωτίσει; θα του είμαι ευγνώμων :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilithenia

Νεοφερμένος

Η lilithenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Κανένα φοιτητή Πολιτικών Επιστημών στο Ρέθυμνο έχουμε;

Ενδιαφέρομαι γ το τμήμα Πολιτικών Επιστημών Ρεθύμνου! Γνωρίζει κανένας καλός άνθρωπος σχετικά με αυτό το τμήμα να με διαφωτίσει; θα του είμαι ευγνώμων :P

ποσα μορια βγαλατε? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the japanese

Νεοφερμένος

Ο Σκιά τα Ξημερώματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Τελειώνω το 3ο έτος στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας. Επειδή απ' ό,τι βλέπω πολλοί έχετε απορίες σχετικά με τη σχολή, το αντικείμενο και τις προοπτικές, όποιος θέλει ας μου στείλει μήνυμα. Συγχαρητήρια, επί τη ευκαιρία στους επιτυχόντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
ποσα μορια βγαλατε? :)
Εγώ είμαι στα 15.000 μόρια :) εσύ έδινες φέτος Πανελλήνιες;

Τελειώνω το 3ο έτος στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας. Επειδή απ' ό,τι βλέπω πολλοί έχετε απορίες σχετικά με τη σχολή, το αντικείμενο και τις προοπτικές, όποιος θέλει ας μου στείλει μήνυμα. Συγχαρητήρια, επί τη ευκαιρία στους επιτυχόντες.
Ό,τι ισχύει στα τμήματα Πολιτικών Επιστημών γενικά,ισχύει και στο δικό σου τμήμα;Σε ποιον τομέα μπορείς να απασχοληθείς,που να σχετίζεται με το αντικείμενό σου;(καλά,λέμε τώρα :P ) ή είναι πιο γενικό;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Τελειώνω το 3ο έτος στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας. Επειδή απ' ό,τι βλέπω πολλοί έχετε απορίες σχετικά με τη σχολή, το αντικείμενο και τις προοπτικές, όποιος θέλει ας μου στείλει μήνυμα. Συγχαρητήρια, επί τη ευκαιρία στους επιτυχόντες.
Επιτέλους ένας απ'αυτή την σχολή για να ρωτήσουμε.
Πως σου φαίνεται εσένα αυτή η σχολή? Θα την χαρακτήριζες καλή? Περιέγραψέ την αν δεν σου είναι κόπος.(λακωνικά αμα βαριέσαι να γράφεις κατεβατά:P)
Και τέλος ίσως το πιο ουσιώδες, από προοπτικές τι γίνεται? Καθώς να υποθέσω πως έχεις αρχίσει να ψάχνεσαι ως προς τις επαγγελματικές διεξόδους.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilithenia

Νεοφερμένος

Η lilithenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Εγώ είμαι στα 15.000 μόρια :) εσύ έδινες φέτος Πανελλήνιες;

οο μια χαρα! απο κρητη? :D ναι και εγω φετος εδινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the japanese

Νεοφερμένος

Ο Σκιά τα Ξημερώματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Λοιπόν κατ' αρχήν ζητώ συγγνώμη για το γρήγορο της απάντησης απλά είναι πολλά τα μέτωπα και οι απαντήσεις που πρέπει να δώσω :P
Ξεκινώντας να επιστήσω την προσοχή καθώς δε γνωρίζω τι ακριβώς μαθήματα κάνουν στ' άλλα τμήματα πολιτικών επιστημών, ώστε να σας εξηγήσω τις διαφορές υπεύθυνα και επακριβώς. Ξέρω πως στους τίτλους τους φέρουν (αυτό της Παντείου και αυτό της Κορίνθου) τις εξειδικεύσεις "...και Ιστορίας" και "...και Διεθνών Σχέσεων". Επομένως υποθέτω πως η βαρύτητα πέφτει σ' αυτούς τους κλάδους. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως εμείς έχουμε περισσότερα δίκαια και ειδική κατεύθυνση γι' αυτούς που θέλουν ν' ακολουθήσουν τον τομέα της Διοικητικής Επιστήμης. Σα σχολή είναι πολύ ενδιαφέρουσα, με άρτιο πρόγραμμα σπουδών που καλύπτει ένα εύρος τομέων όπως οι Διεθνείς Σχέσεις, η Ιστορία, η Οικονομία, η Πολική Ανάλυση, το Δίκαιο και η Κοινωνιολογία. Το εκπαιδευτικό προσωπικό αποτελείται από αξιέπαινους ακαδημαϊκούς. Βέβαια δεν είναι ένας παράδεισος και φυσικά θ' αντιμετωπίσετε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν σε κάθε ελληνικό Πανεπιστήμιο. Ένα σημαντικό μειονέκτημα είναι πως η Γραμματεία του Τμήματος, η Βιβλιοθήκη, ο χώρος διδασκαλίας και το Αναγνωστήριο είναι σε διαφορετικά σημεία και έτσι οι πιθανότητες δραστηριοποίησης πέραν του χώρου της σχολής είναι πολύ μικρές.
Όσον αφορά τις επαγγελματικές προοπτικές εξαρτάται ποιον τομέα θ' ακολουθήσετε. Η κατεύθυνση της Δημόσιας Διοίκησης αφορά αυτούς κυρίως που ενδιαφέρονται να δώσουν κατακτήριες για τη Νομική Σχολή ή να πάνε σε κάποιο ξένο πανεπιστήμιο για να σπουδάσουν νομικά. Επίσης είναι καλή για όσους θέλουν ν' απασχοληθούν στην τοπική αυτοδιοίκηση. Τέλος είναι η πιο εύκολη και γι' αυτό την επιλέγουν οι περισσότεροι.
Η κατεύθυνση των Διεθνών Σχέσεων αφορά όσους θέλουν ν' ασχοληθούν περισσότερο με οικονομικές σπουδές ή με το διεθνή και ευρωπαϊκό, πιο συγκεκριμένα, χώρο. Συνήθως αφορά αυτούς με μεράκι για να γίνουν διεθνολόγοι, ν' ασχοληθούν σε διεθνείς οργανισμούς (Ο.Η.Ε.) ή στην Ε.Ε. Επίσης μπορείς να ασχοληθείς με τη δημοσιογραφία ή ν' ακολουθήσεις ακαδημαϊκή πορεία.
Τέλος, η κατεύθυνση της Πολιτικής Ανάλυσης είναι η πιο απαιτητική και αφορά αυτούς που επιθυμούν ακαδημαϊκή πορεία ή πορεία στο χώρο της δημοσιογραφίας και της συγγραφικής και ερευνητικής πολιτικής ανάλυσης.
Σε κάθε περίπτωση να ξέρετε πως η κατεύθυνση νομίζω πως δεν αναφέρεται στο πτυχίο επομένως το τι θ' ακολουθήσετε επηρεάζει πρακτικά τις γνώσεις σας για το αντικείμενο και την αντιστοίχιση των μαθημάτων που πιθανόν να χρειαστεί να κάνετε αν πάτε να σπουδάσετε στο εξωτερικό ή στην Κύπρο Νομική.

Επίσης όσον αφορά εμένα προσωπικά, γιατί ξέχασα να το αναφέρω, εξετάζω το ενδεχόμενο ενός μεταπτυχιακού ή την μεταπήδηση σε Πανεπιστήμιο της Κύπρου ώστε να τελειώσω τη Νομική. Και αυτό λόγω της υπάρχουσας κατάστασης της χώρας, η οποία δε μας αφήνει και πολλά περιθώρια δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
οο μια χαρα! απο κρητη? :D ναι και εγω φετος εδινα.
Κρήτη θα βάλω ως πρώτη επιλογή το τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας...και μετά το αναλύω ακόμα :P
Δεν είμαι από Κρήτη,είμαι από τη Κω,εσύ Κρήτη;

Λοιπόν κατ' αρχήν ζητώ συγγνώμη για το γρήγορο της απάντησης απλά είναι πολλά τα μέτωπα και οι απαντήσεις που πρέπει να δώσω :P
Ξεκινώντας να επιστήσω την προσοχή καθώς δε γνωρίζω τι ακριβώς μαθήματα κάνουν στ' άλλα τμήματα πολιτικών επιστημών, ώστε να σας εξηγήσω τις διαφορές υπεύθυνα και επακριβώς. Ξέρω πως στους τίτλους τους φέρουν (αυτό της Παντείου και αυτό της Κορίνθου) τις εξειδικεύσεις "...και Ιστορίας" και "...και Διεθνών Σχέσεων". Επομένως υποθέτω πως η βαρύτητα πέφτει σ' αυτούς τους κλάδους. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως εμείς έχουμε περισσότερα δίκαια και ειδική κατεύθυνση γι' αυτούς που θέλουν ν' ακολουθήσουν τον τομέα της Διοικητικής Επιστήμης. Σα σχολή είναι πολύ ενδιαφέρουσα, με άρτιο πρόγραμμα σπουδών που καλύπτει ένα εύρος τομέων όπως οι Διεθνείς Σχέσεις, η Ιστορία, η Οικονομία, η Πολική Ανάλυση, το Δίκαιο και η Κοινωνιολογία. Το εκπαιδευτικό προσωπικό αποτελείται από αξιέπαινους ακαδημαϊκούς. Βέβαια δεν είναι ένας παράδεισος και φυσικά θ' αντιμετωπίσετε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν σε κάθε ελληνικό Πανεπιστήμιο. Ένα σημαντικό μειονέκτημα είναι πως η Γραμματεία του Τμήματος, η Βιβλιοθήκη, ο χώρος διδασκαλίας και το Αναγνωστήριο είναι σε διαφορετικά σημεία και έτσι οι πιθανότητες δραστηριοποίησης πέραν του χώρου της σχολής είναι πολύ μικρές.
Όσον αφορά τις επαγγελματικές προοπτικές εξαρτάται ποιον τομέα θ' ακολουθήσετε. Η κατεύθυνση της Δημόσιας Διοίκησης αφορά αυτούς κυρίως που ενδιαφέρονται να δώσουν κατακτήριες για τη Νομική Σχολή ή να πάνε σε κάποιο ξένο πανεπιστήμιο για να σπουδάσουν νομικά. Επίσης είναι καλή για όσους θέλουν ν' απασχοληθούν στην τοπική αυτοδιοίκηση. Τέλος είναι η πιο εύκολη και γι' αυτό την επιλέγουν οι περισσότεροι.
Η κατεύθυνση των Διεθνών Σχέσεων αφορά όσους θέλουν ν' ασχοληθούν περισσότερο με οικονομικές σπουδές ή με το διεθνή και ευρωπαϊκό, πιο συγκεκριμένα, χώρο. Συνήθως αφορά αυτούς με μεράκι για να γίνουν διεθνολόγοι, ν' ασχοληθούν σε διεθνείς οργανισμούς (Ο.Η.Ε.) ή στην Ε.Ε. Επίσης μπορείς να ασχοληθείς με τη δημοσιογραφία ή ν' ακολουθήσεις ακαδημαϊκή πορεία.
Τέλος, η κατεύθυνση της Πολιτικής Ανάλυσης είναι η πιο απαιτητική και αφορά αυτούς που επιθυμούν ακαδημαϊκή πορεία ή πορεία στο χώρο της δημοσιογραφίας και της συγγραφικής και ερευνητικής πολιτικής ανάλυσης.
Σε κάθε περίπτωση να ξέρετε πως η κατεύθυνση νομίζω πως δεν αναφέρεται στο πτυχίο επομένως το τι θ' ακολουθήσετε επηρεάζει πρακτικά τις γνώσεις σας για το αντικείμενο και την αντιστοίχιση των μαθημάτων που πιθανόν να χρειαστεί να κάνετε αν πάτε να σπουδάσετε στο εξωτερικό ή στην Κύπρο Νομική.

Επίσης όσον αφορά εμένα προσωπικά, γιατί ξέχασα να το αναφέρω, εξετάζω το ενδεχόμενο ενός μεταπτυχιακού ή την μεταπήδηση σε Πανεπιστήμιο της Κύπρου ώστε να τελειώσω τη Νομική. Και αυτό λόγω της υπάρχουσας κατάστασης της χώρας, η οποία δε μας αφήνει και πολλά περιθώρια δυστυχώς.

Να σαι καλά! Ξεκαθάρισες το τοπίο όσον αφορά την σχολή αυτή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilithenia

Νεοφερμένος

Η lilithenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
οχι απο πατρα ειμαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Λοιπόν κατ' αρχήν ζητώ συγγνώμη για το γρήγορο της απάντησης απλά είναι πολλά τα μέτωπα και οι απαντήσεις που πρέπει να δώσω :P
Ξεκινώντας να επιστήσω την προσοχή καθώς δε γνωρίζω τι ακριβώς μαθήματα κάνουν στ' άλλα τμήματα πολιτικών επιστημών, ώστε να σας εξηγήσω τις διαφορές υπεύθυνα και επακριβώς. Ξέρω πως στους τίτλους τους φέρουν (αυτό της Παντείου και αυτό της Κορίνθου) τις εξειδικεύσεις "...και Ιστορίας" και "...και Διεθνών Σχέσεων". Επομένως υποθέτω πως η βαρύτητα πέφτει σ' αυτούς τους κλάδους. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως εμείς έχουμε περισσότερα δίκαια και ειδική κατεύθυνση γι' αυτούς που θέλουν ν' ακολουθήσουν τον τομέα της Διοικητικής Επιστήμης. Σα σχολή είναι πολύ ενδιαφέρουσα, με άρτιο πρόγραμμα σπουδών που καλύπτει ένα εύρος τομέων όπως οι Διεθνείς Σχέσεις, η Ιστορία, η Οικονομία, η Πολική Ανάλυση, το Δίκαιο και η Κοινωνιολογία. Το εκπαιδευτικό προσωπικό αποτελείται από αξιέπαινους ακαδημαϊκούς. Βέβαια δεν είναι ένας παράδεισος και φυσικά θ' αντιμετωπίσετε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν σε κάθε ελληνικό Πανεπιστήμιο. Ένα σημαντικό μειονέκτημα είναι πως η Γραμματεία του Τμήματος, η Βιβλιοθήκη, ο χώρος διδασκαλίας και το Αναγνωστήριο είναι σε διαφορετικά σημεία και έτσι οι πιθανότητες δραστηριοποίησης πέραν του χώρου της σχολής είναι πολύ μικρές.
Όσον αφορά τις επαγγελματικές προοπτικές εξαρτάται ποιον τομέα θ' ακολουθήσετε. Η κατεύθυνση της Δημόσιας Διοίκησης αφορά αυτούς κυρίως που ενδιαφέρονται να δώσουν κατακτήριες για τη Νομική Σχολή ή να πάνε σε κάποιο ξένο πανεπιστήμιο για να σπουδάσουν νομικά. Επίσης είναι καλή για όσους θέλουν ν' απασχοληθούν στην τοπική αυτοδιοίκηση. Τέλος είναι η πιο εύκολη και γι' αυτό την επιλέγουν οι περισσότεροι.
Η κατεύθυνση των Διεθνών Σχέσεων αφορά όσους θέλουν ν' ασχοληθούν περισσότερο με οικονομικές σπουδές ή με το διεθνή και ευρωπαϊκό, πιο συγκεκριμένα, χώρο. Συνήθως αφορά αυτούς με μεράκι για να γίνουν διεθνολόγοι, ν' ασχοληθούν σε διεθνείς οργανισμούς (Ο.Η.Ε.) ή στην Ε.Ε. Επίσης μπορείς να ασχοληθείς με τη δημοσιογραφία ή ν' ακολουθήσεις ακαδημαϊκή πορεία.
Τέλος, η κατεύθυνση της Πολιτικής Ανάλυσης είναι η πιο απαιτητική και αφορά αυτούς που επιθυμούν ακαδημαϊκή πορεία ή πορεία στο χώρο της δημοσιογραφίας και της συγγραφικής και ερευνητικής πολιτικής ανάλυσης.
Σε κάθε περίπτωση να ξέρετε πως η κατεύθυνση νομίζω πως δεν αναφέρεται στο πτυχίο επομένως το τι θ' ακολουθήσετε επηρεάζει πρακτικά τις γνώσεις σας για το αντικείμενο και την αντιστοίχιση των μαθημάτων που πιθανόν να χρειαστεί να κάνετε αν πάτε να σπουδάσετε στο εξωτερικό ή στην Κύπρο Νομική.

Επίσης όσον αφορά εμένα προσωπικά, γιατί ξέχασα να το αναφέρω, εξετάζω το ενδεχόμενο ενός μεταπτυχιακού ή την μεταπήδηση σε Πανεπιστήμιο της Κύπρου ώστε να τελειώσω τη Νομική. Και αυτό λόγω της υπάρχουσας κατάστασης της χώρας, η οποία δε μας αφήνει και πολλά περιθώρια δυστυχώς.
Ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top