Πολιτικές Επιστήμες

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Ερώτηση:Οι Πολιτικές Επιστήμες Θεσσαλονίκης είναι η ίδια σχολή με την αντίστοιχη στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης ή διαφέρουν κάπως; (Μπορεί να φαίνεται λίγο χαζή ερώτηση...):/:


Ευχαριστώ!!!
από όσο γνωρίζω υπάρχει μια μικρή διαφορά... σίγουρα η μεγαλύτερη διαφοροποίηση είναι στα μαθήματα... υπάρχουν κάποια κοινά μαθήματα όπως αυτό της πολιτικής επιστήμης και της πολιτικής φιλοσοφίας, αλλά τα υπόλοιπα μαθήματα είναι υπόθεση του κάθε πανεπιστημίου, του ΑΠΘ και του ΔΠΘ στην προκειμένη περίπτωση... επίσης αυτό που είχα παρατηρήσει έιναι ότι υπάρχει διαφοροποίση και στο γεγονός ότι στο ΔΠΘ υπάρχουν κλάδοι... και οι καθηγητές μας μάς είπαν ότι σε σχέση με το αριστοτέλειο στο δικό μας τμήμα μόνο έχει τους κλάδους πολιτικής ανάλυσης, διεθνών κι ευρωπαϊκών σχέσεων, διοικητικής επιστήμης και φυσικού περιβάλλοντος και πόρων... τώρα αν θες μπορείς να ψάξεις και στην ιστοσελίδα κάθε τμήματος... www.polsci.duth.gr για το Π.Ε. ΔΠΘ και www.polsci.auth.gr για το Π.Ε. ΑΠΘ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$tel!0$

Νεοφερμένος

Ο $tel!0$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες,φάνηκαν πολύ χρήσιμες...Αλλά ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα: Λόγω το ότι παρουσιάζουν διαφορές οι δύο αυτές σχολές,έστω και ελάχιστες,σημαίνει ότι δεν δικαιούμαι να έρθω στο Αριστοτέλειο...;Επειδή ανήκω στις ειδικές κατηγορίες....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
όχι κανονικότατα δικαιούσαι μετεγγραφή(να το ψάξεις βέβαια αν ακόμη θα ισχύουν οι μετεγγραφές ή καταργούνται)!!! απλώς η μόνη διαφορά είναι ότι από το ΑΠΘ νομίζω πως βγαίνεις γενικά πολιτικός επιστήμονας, ενώ από το ΔΠΘ θα είσαι πολιτικός επιστήμονας με εξειδίκευση σε ένα από τους κλάδους που θα κληθείς να διαλέξεις!! χαρά μου που σε βοήθησα όσο μπορούσα!! =]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina221989

Νεοφερμένος

Η xristina221989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες,φάνηκαν πολύ χρήσιμες...Αλλά ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα: Λόγω το ότι παρουσιάζουν διαφορές οι δύο αυτές σχολές,έστω και ελάχιστες,σημαίνει ότι δεν δικαιούμαι να έρθω στο Αριστοτέλειο...;Επειδή ανήκω στις ειδικές κατηγορίες....:hmm:

Το οτι εισαι ειδικη κατηγορια σημαινει οτι θα μπεις με χαμηλοτερες βασεις, οχι οτι θα παρεις μεταγραφη!Τελος οι μεταγραφες δεν ειπαν οι του Υπουργειου Παιδειας?Αν ισχυαν θα μπορουσες να παρεις για οποιο πολιτικο τμημα ηθελες...οι μικροαλλαγες στα προγραμματα σπουδων δεν παιζουν μεγαλο ρολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$tel!0$

Νεοφερμένος

Ο $tel!0$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς είναι τώρα που με ανησυχεί...μήπως γνωρίζει κανείς πόσα μόρια θα διαφέρουν οι βάσεις γενικής σειράς από τις βάσεις των ειδικών κατηγοριών;Και πότε ακριβώς βγαίνουν τελικά οι βάσεις φέτος; (Άκυρη ερώτηση με βάση το θέμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vamos3

Νεοφερμένος

Ο Vamos3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ξερεις κανεις ποτε ξεκιναν τα μαθηματα στην σχολη πολιτικων επιστημων θεσσαλονικης? στην γραμματεια μου ειπαν 10 ή 14 οκτ., φανταζομαι θα βγει ανακοινωση στο site για το ποτε θα ξεκινησουν ,ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
ξερεις κανεις ποτε ξεκιναν τα μαθηματα στην σχολη πολιτικων επιστημων θεσσαλονικης? στην γραμματεια μου ειπαν 10 ή 14 οκτ., φανταζομαι θα βγει ανακοινωση στο site για το ποτε θα ξεκινησουν ,ετσι?

η εξεταστικη τελειωνει 9 οκτωβριου,αρα λογικα 10 μεχρι 14 θα ξεκινησουν τα μαθηματα.......:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$tel!0$

Νεοφερμένος

Ο $tel!0$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδιά θα μπορούσε κάποιος που φοιτεί στη σχολή Πολιτικών Επιστημών Θεσσαλονίκης ή και κάποιος που γνωρίζει πολύ καλά το θέμα να μου λύσεις τις εξής απορίες: Στο Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ υπάρχουν μέσα στη σχολή κατευθύνσεις να διαλέξεις ή βγαίνεις γενικά σαν πολιτικός; Επίσης υπάρχει κατεύθυνση που ονομάζεται «Δημόσια Διοίκηση» για να επιλέξεις και αν ναι τι μαθήματα διδάσκονται οι φοιτητές στη συγκεκριμένη κατεύθυνση; (π.χ. δίκαιο,τοπική αυτοδιοίκηση,δημόσια πολιτική κ.α. παρόμοια) - Το θέμα επείγει!!!

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το τι βγαίνεις είναι κάτι που με προβληματίζει και μένα.Αν μπορεί κάποιος να μας πει θα του ήμουν ευγνώμον.Αλλά επειδή έψαχνα εγώ το τμήμα παλιότερα δε θυμάμαι κάτι για κατευθύνσεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σίγουρα πάντως δεν βγαίνεις πολιτικός. Βγαίνεις πολιτικός επιστήμονας. Το τι σημαίνει αυτό, είναι άλλο θέμα...

Νομίζω πάντως, ότι χωρίς μεταπτυχιακό εξειδίκευσης δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες πλέον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$tel!0$

Νεοφερμένος

Ο $tel!0$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι είναι ότι βρίσκομαι ήδη στη σχολή Πολιτικών Επιστημών της Θράκης στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο όπου εκεί απ'το 3ο έτος επιλέγεις ανάμεσα σε 4 κατευθύνσεις: 1)Πολιτική Επιστήμη, 2)Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Σπουδές, 3)Διοικητική Επιστήμη(την οποία προσωπικά και θέλω να ακολουθήσω) 4)Περιβάλλον και Φυσικοί Πόροι(να σημειωθεί ότι ο συγκεκριμένος κλάδος είναι ακόμα υπό ίδρυση). Αλλά προβληματίζομαι ιδιαίτερα διότι σκέφτομαι να ξανακάνω μηχανογραφικό με το 10% μιας και τώρα ανακοινώθηκε επίσημα ότι ισχύει και πάλι, έτσι ώστε να έχω πιθανότητες να επιστρέψω στη πόλη μου...δε θέλω όμως να πάει χαμένος ένας χρόνος απ'τη ζωή μου,να ξανακάνω απ'την αρχή τα μαθήματα της σχολής και πόσο μάλλον να βγω γενικά ως ένας Πολιτικός Επιστήμονας,οτιδήποτε και αν σημαίνει αυτό. Βέβαια απ'την άλλη είναι και το νοίκι και οι μεταφορές το οποίο θα αποτελούσε μια οικονομική ανάσα σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς. Ειλικρινά είναι μεγάλο δίλλημα...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πρώτον. Βγαίνεις Πολιτικός Επιστήμονας.
Δεύτερον. Το πρόγραμμα σπουδών της Κομοτηνής είναι ανώτερο από αυτό της Θεσσαλονίκης.
Τρίτον. Στη Θεσσαλονίκη έχει αρκετά οικονομικά/ μαθηματικά μαθήματα που είναι ζόρικα. Κομοτηνή όχι.
Τέταρτον. Η Διοικητική κατεύθυνση έχει τα ίδια μαθήματα με τη Νομική. Στην Κομοτηνή θα εμβαθύνεις σ' αυτά (βλ. ακόμη και Ποινικό). Θεσσαλονίκη όχι τόσο.
Πέμπτον. Οι σχολές μεταξύ τους έχουν λίγα κοινά μαθήματα, σε περίπτωση μετακίνησης σου δε θα αναγνωριστούν.

Εν τέλει. Αν τα πας καλά στα μαθήματα, σφίξε τα δόντια και συνέχισε Κομοτηνή. Θα τελειώσεις στα 4 έτη και με καλό βαθμό. Εξάλλου σχετικά φτηνή είναι η ζωή στην Κομοτηνή.
Αν ζορίζεσαι στα μαθήματα και θεωρείς ότι θα χρονίσουν οι σπουδές, κάνε προσπάθεια για 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$tel!0$

Νεοφερμένος

Ο $tel!0$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Φίλε venividivici43946, σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Πλέον είμαι σε θέση να πω πως κατά 90% θα μείνω τελικά στη Κομοτηνή...
Όσον αφορά τα μαθήματα σκέφτομαι αργότερα να δοκιμάσω τη τύχη μου στις κατατακτήριες Νομικής όπου πιστεύω ότι η σχολή της Κομοτηνής θα με βοηθήσει ιδιαίτερα σ'αυτό εφόσον τα περισσότερα μαθήματα εκεί είναι νομικής φύσεως.
Τέλος να σε ρωτήσω κάτι: Κατά ποια έννοια το πρόγραμμα σπουδών της Κομοτηνής θεωρείται ανώτερο απ'αυτό της Θεσσαλονίκης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penelope585

Νεοφερμένος

Η penelope585 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Η δημοσια διοικηση παντειου πανπιστημιου ειναι απο το 1ο πεδιο?...γιατι το ειχα δει στο 1ο..Οποιος ξερει ας μου πει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Η δημοσια διοικηση παντειου πανπιστημιου ειναι απο το 1ο πεδιο?...γιατι το ειχα δει στο 1ο..Οποιος ξερει ας μου πει....

Ναι, είναι στο πρώτο πεδίο. Η περσινή βάση ήταν 14.280
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-sam

Νεοφερμένος

Η io-sam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
αξιζει η σχολη τελικα; εχει ευκαιριες απασχολησης η απλα χωρο στο μηχανογραφικο πιανει;:P
δεν εχω βγαλει ακρη με τις τυποποιημενες πληροφοριες που βγαζει το google..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
αξιζει η σχολη τελικα; εχει ευκαιριες απασχολησης η απλα χωρο στο μηχανογραφικο πιανει;:P
δεν εχω βγαλει ακρη με τις τυποποιημενες πληροφοριες που βγαζει το google..:confused:

Αυτό χωράει πολλή συζήτηση... είναι πολύ ενδιαφέρουσα σχολή, όμως προσφέρει μία ευρεία γκάμα γνώσεων και όχι εξειδίκευση σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο. Κάνεις δηλαδή οικονομικά, αλλά δεν είσαι οικονομολόγος... κάνεις ιστορία, αλλά δεν είσαι ιστορικός κλπ. Είσαι πολιτικός επιστήμονας, δηλαδή όχι πολιτικός, όπως ηλιθιωδώς πιστεύουν κάποιοι, αλλά επιστήμονας που ασχολείται με τα "περί την πόλη".. εγώ έτσι το ερμηνεύω.

Βέβαια, κάποια στιγμή παίρνεις κατεύθυνση σπουδών. Μία από αυτές είναι η Πολιτική Ανάλυση... αν το όνειρό σου είναι να γίνεις ο νέος Νικολακόπουλος, πχ, μιά χαρά. Αν όμως κάποιος επιλέξει κατεύθυνση Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, καλύτερα είναι να πάει σε ένα τμήμα αμιγώς ΔΕΣ... είτε στην Πάντειο, είτε στο ΠΑΠΕΙ. Παράλληλα, η κατεύθυνση διοικητικής επιστήμης νομίζω ότι είναι πλέον λίγο "άχρηστη", αφού αναφέρεται σε διοίκηση μονάδων κυρίως του δημοσίου τομέα, δεν είναι δηλαδή αυτό που αποκαλούμε "management", οπότε πλέον δεν ξέρω αν έχει κάποια χρησιμότητα, ή πιθανότητες αποκατάστασης, αφού το δημόσιο πάει για... κλείσιμο.

Όλα αυτά, αναφέρονται στις προπτυχιακές σπουδές.... καταλαβαίνεις ότι αν εξειδικευθείς με κάποιο μεταπτυχιακό, καλό για σένα θα είναι. Και σίγουρα, δεν παύει να είναι ένα τμήμα Νομικής, που στην ελληνική κοινωνία έχει πάντοτε αντίκρυσμα.

*στην ελληνική κοινωνία, με τα μυαλά που κουβαλάει. Οχι στην αγορά εργασίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τα τμήματα διοικητικής επιστήμης και γενικά πολιτικών επιστημών είναι λίγο σε ρευστή κατάσταση. Δύσκολα βρίσκεις διέξοδο στην Ελλάδα. Για έξω δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Πιστευω οι θεωρητικες σχολες "κορεστηκανε" αρκετα στην Ελλαδα. Αν σκεφτεσαι για εξω ομως.. τολμησε το ;) Τουλαχιστον θα αποκτησεις μια σφαιρικη γνωση των πραγματων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BarbieLicious

Νεοφερμένος

Η BarbieLicious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας,

θα ήθελα κάποιος αν είναι δυνατόν να με ενημερώσει σε ποιες πόλεις έχει ΑΕΙ Πολιτικών Επιστημών και τι γίνεται κανείς από αυτές; :redface::)

Σας φιλώ
:huglove:


Πιστευω οι θεωρητικες σχολες "κορεστηκανε" αρκετα στην Ελλαδα. Αν σκεφτεσαι για εξω ομως.. τολμησε το ;) Τουλαχιστον θα αποκτησεις μια σφαιρικη γνωση των πραγματων!


Προσωπικά είμαι της άποψης ότι αν κάτι στ' αλήθεια μου αρέσει, θα πετύχω. Είμαι και λίγο παραπάνω ιδεαλίστρια, οπότε σκέφτομαι στην Ελλάδα σίγουρα. Το θέμα είναι που ακριβώς έχει τέτοια τμήματα (σε ποιες πόλεις) και τι γίνομαι μετά; Αυτό ρώτησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top