Πολιτικές Επιστήμες

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ναι!!!Είναι σχετικά πιο εύκολο για τους αποφοίτους των Πολιτικών Επιστημών,....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$tel!0$

Νεοφερμένος

Ο $tel!0$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πράγματι πρέπει να είναι πιο εύκολο για τους απόφοιτους,γιατί άκουσα πως οι Πολιτικές έχουν μέσα και μαθήματα Δικαίου(π.χ. Συνταγματικό Δίκαιο)...Όσο για τις κατατακτήριες ο Θεός βοηθός:/:!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxc

Νεοφερμένος

Η zxc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
οι Πολιτικες Επιστημης του Ρεθυμνου ειναι καλη σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina221989

Νεοφερμένος

Η xristina221989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Λοιπόν ως απόφοιτη απο το τμημα Πολιτικης Επιστημης του Παενεπιστημιου Κρητης θελω να αναφερω καποια πραγματα για αυτα που διαβασα.
Αρχικα να αναφερω οτι και εγω οπως και οι περισσοτεροι κατεληξα στη συγκεκριμενη σχολη βαση του μηχανογραφικου. Ειχα πρωτες επιλογες κατι φπψ και ιστορικα αρχαιολογικα αλλα πλεον λεω δοξα το θεω που δε μπηκα σ' αυτες γιατι παντα σιχαινομουν τα αρχαια αλλα μου αρεσαν τα αλλα φιλολογικα μαθηματα. Η σχολη ειναι απο τις πιο ενδιαφερουσες και ειναι πιστεψτε με πολυ ανωτερου επιπεδου(απο ακαδημαικης φυσεως) απο το "να λολα να ενα μηλο" των παιδαγωγικων, σορρυ που μιλαω λιγο ειρωνικα αλλα μου την δινει στα νευρα να βλεπω καποιες στο λεωφορειο που παω πανεπιστημιο με τα χαρτονια(αυτα τα χρωματιστα που ειχαμε στο νηπιαγωγειο) και τις ζωγραφιες στα χερια να πανε να κανουν μαθημα την ιδια ωρα που εγω κραταω βιβλια των Λοκ, Ρουσσω, Μακιαβελλι, βιβλια για την ευρωπαικη ενοποιηση, τις διεθνεις σχεσεις κ.ο.κ. και οι συγκεκριμενες οταν ακουνε τι σπουδαζουμε εμεις οι "παρακατιανοι" μας κοιτανε με υφος εκατο καρδιναλιων:whistle:.

Τελος παντων, οσοι θελετε να μπειτε να ειστε σιγουροι οτι θα σας αρεσει πολυ σαν αντικειμενο.Σχετικα με την επαγγελματικη αποκατασταση, παιδια στο Ελλαδισταν ζουμε, πλεον οτι και να χεις σπουδασει η ανεργια θα σου τη χτυπησει την πορτα!Αυτα για διπλωματικο σωμα και γενικοτερα για τετοιες υψηλες θεσεις θελουν ποοοολλααα προσοντα μη γελιομαστε, δε φτανει ενα απλο πτυχιο πολιτικης επιστημης.Ειναι πολυ δυσκολο να μπει καποιος, ετσι οδηγουμαστε στην αναζητη μιας θεσουλας στο δημοσιο(ω τι προτοτυπο θα μου πειτε) αλλα ελα που η γενια μας επεσε πανω στη χειροτερη φαση για τη χωρα μας και ελα που οι προκυρηξεις εχουν μεινει στα συρταρια των υπουργειων....Η εισαγωγη στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση επισης ειναι πολυ καλη διεξοδος αλλα και παλι την εχουν γεμισει εμποδια γιατι χρειαζεται η πολυποθητη παιδαγωγικη επαρκεια και για να την παρεις πρεπει να εχεις ειτε πτυχιο παιδαγωγικων, ειτε ΑΣΠΑΙΤΕ, ειτε μεταπτυχιακο στα παιδαγωγικα , και αυτα μονο για να εχεις καποιες ελπιδες για να δωσεις εξετασεις. Και ερχομαστε στα θεματα του ΑΣΕΠ, οπου κατα τη γνωμη μου ειναι σκετο μπ...λο και αυτο γιατι ειμαστε ο κλαδος ΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ. Πραγμα που σημαινει οτι ειναι σαν να εχουμε διδαχτει τα ιδια και τα θεματα τα μισα αφορουν γενικα θεματα πολιτικης επιστημης, στα οποια ανετα μπορει να απαντησει ο νομικος και τα αλλα μισα ειναι καθαρα νομικης φυσεως (του τυπου εχουμε την ταδε υποθεση....ο εναγων ....ο εναγωμενος...τι θα πρεπει να γινει; ) και καλουμε εγω να δωσω απαντησεις σε θεματα που δεν εχω διδαχθει ποτε μου....μα πραγματικα πανε καλα οι ανθρωποι; :mad::mad: Και που σε οδηγει αυτο; Στο να πας να τα σκασεις στα φροντιστηρια για εισαγωγη στο δημοσιο και παλι ααααααααααν μπεις....
Ετσι εγω εχω σκεφτει να ασχοληθω με τη δημοσιογραφια(κυριως πολιτικο ρεπορταζ ως επακολουθο των σπουδων μου), οχι οτι εκει εναι καλυτερα τα πραγματα αλλα μετα απο καποια χρονια δουλειας μπορει να εχεις μια καλη θεση και σε μια εργασια που δεν ειναι μακρια απο αυτο που σπουδασες...Ειδομεν....

Τελος , επειδη θελετε μεταγραφες ολοι για Αθηνα και επειδη και εγω ηθελα οταν περασα Κρητη μια γνωστη μας που δουλευει στο Υ.Π. μας ειπε χιλιες φορες Κρητη και πραγματικα ισχυει τουλαχιστον οσο αφορα το Παντειο που εχει καταντησει χαλι μαυρο!:/:


Ελπιζω να μη κουρασα και να βοηθησα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,262 μηνύματα.
Λοιπόν ως απόφοιτη απο το τμημα Πολιτικης Επιστημης του Παενεπιστημιου Κρητης θελω να αναφερω καποια πραγματα για αυτα που διαβασα.
Αρχικα να αναφερω οτι και εγω οπως και οι περισσοτεροι κατεληξα στη συγκεκριμενη σχολη βαση του μηχανογραφικου. Ειχα πρωτες επιλογες κατι φπψ και ιστορικα αρχαιολογικα αλλα πλεον λεω δοξα το θεω που δε μπηκα σ' αυτες γιατι παντα σιχαινομουν τα αρχαια αλλα μου αρεσαν τα αλλα φιλολογικα μαθηματα. Η σχολη ειναι απο τις πιο ενδιαφερουσες και ειναι πιστεψτε με πολυ ανωτερου επιπεδου(απο ακαδημαικης φυσεως) απο το "να λολα να ενα μηλο" των παιδαγωγικων, σορρυ που μιλαω λιγο ειρωνικα αλλα μου την δινει στα νευρα να βλεπω καποιες στο λεωφορειο που παω πανεπιστημιο με τα χαρτονια και τις ζωγραφιες στα χερια να πανε να κανουν μαθημα την ιδια ωρα που εγω κραταω βιβλια των Λοκ, Ρουσσω, Μακιαβελλι, βιβλια για την ευρωπαικη ενοποιηση, τις διεθνεις σχεσεις κ.ο.κ. και οι συγκεκριμενες οταν ακουνε τι σπουδαζουμε εμεις οι "παρακατιανοι" μας κοιτανε με υφος εκατο καρδιναλιων:whistle:.

Τελος παντων, οσοι θελετε να μπειτε να ειστε σιγουροι οτι θα σας αρεσει πολυ σαν αντικειμενο.Σχετικα με την επαγγελματικη αποκατασασταση, παιδια στο Ελλαδισταν ζουμε, πλεον οτι και να χεις σπουδασει η ανεργια θα σου τη χτυπησει την πορτα!Αυτα για διπλωματικο σωμα και γενικοτερα για τετοιες υψηλες θεσεις θελουν ποοοολλααα προσοντα μη γελιομαστε, δε φτανει ενα απλο πτυχιο πολιτικης επιστημης.Ειναι πολυ δυσκολο να μπει καποιος, ετσι οδηγουμαστε στην αναζητη μιας θεσουλας στο δημοσιο(ω τι προτοτυπο θα μου πειτε) αλλα ελα που η γενια μας επεσε πανω στη χειροτερη φαση για τη χωρα μας και ελα που οι προκυρηξεις εχουν μεινει στα συρταρια των υπουργειων....Η εισαγωγη στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση επισης ειναι πολυ καλη διεξοδος αλλα και παλι την εχουν γεμισει εμποδια γιατι χρειαζεται η πολυποθητη παιδαγωγικη επαρκεια και για να την παρεις πρεπει να εχεις ειτε πτυχιο παιδαγωγικων, ειτε ΑΣΠΑΙΤΕ, ειτε μεταπτυχιακο στα παιδαγωγικα , και αυτα μονο για να εχεις καποιες ελπιδες για να δωσεις εξετασεις. Και ερχομαστε στα θεματα του ΑΣΕΠ, οπου κατα τη γνωμη μου ειναι σκετο μπ...λο και αυτο γιατι ειμαστε ο κλαδος ΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ. Πραγμα που σημαινει οτι ειναι σαν να εχουμε διδαχτει τα ιδια και τα θεματα τα μισα αφορουν γενικα θεματα πολιτικης επιστημης, στα οποια ανετα μπορει να απαντηση ο νομικος και τα αλλα μισα ειναι καθαρα νομικης φυσεως (του τυπου εχουμε την ταδε υποθεση....ο εναγων ....ο εναγωμενος...τι θα πρεπει να γινει; ) και καλουμε εγω να δωσω απαντησεις σε θεματα που δεν εχω διδαχθει ποτε μου....μα πραγματικα πανε καλα οι ανθρωποι; :mad::mad:
Ετσι εγω εχω σκεφτει να ασχοληθω με τη δημοσιογραφια(πολιτικο ρεπορταζ ως επακολουθο των σποδων μου), οχι οτι εκει εναι καλυτερα τα πραγματα αλλα μετα απο καποια χρονια δουλειας μπορει να εχεις μια καλη θεση και σε μια εργασια που δεν ειναι μακρια απο αυτο που σπουδασες...Ειδομεν....

Τελος , επειδη θελετε μεταγραφες ολοι για Αθηνα και επειδη και εγω ηθελα οταν περασα Κρητη μια γνωστη μας που δουλευει στο Υ.Π. μας ειπε χιλιες φορες Κρητη και πραγματικα ισχυει τουλαχιστον οσο αφορα το Παντειο που εχει καταντησει χαλι μαυρο!:/:


Ελπιζω να μη κουρασα και να βοηθησα!!!

Δηλαδή με λίγα λόγια , επαγγελματική αποκατάσταση σχεδόν μηδενική?Γιατί κι εγώ που είδα κάποια μαθήματα στην 1η σελίδα ενδιαφέροντα μου φάνηκαν , αλλά άμα είναι να έχεις τόσες πιθανότητες να μείνεις άνεργος τι να το κάνεις? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina221989

Νεοφερμένος

Η xristina221989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δηλαδή με λίγα λόγια , επαγγελματική αποκατάσταση σχεδόν μηδενική?Γιατί κι εγώ που είδα κάποια μαθήματα στην 1η σελίδα ενδιαφέροντα μου φάνηκαν , αλλά άμα είναι να έχεις τόσες πιθανότητες να μείνεις άνεργος τι να το κάνεις? :/:

Οπως ειναι τα πραγματα αυτη τη στιγμη παντου ειναι χαλια η κατασταση...Και φιλολογος να γινεις τι νομιζεις οτι θα κανεις που οποια πετρα και να σηκωσεις θα βρεις φιλολογο απο κατω:whistle:.. λολ....δε θελω να απελπισω κανενα με αυτα που εγραψα.Αντιθετως, σε οποιον αρεσει να το ακολουθησει γιατι σιγουρα θα τον ικανοποιησει σα σχολη.Η προοπτικη του δημοσιου ειναι πολυ καλη(γενικα για διοικητικες θεσεις) αν βγουμε απο αυτη την αναθεματισμενη κριση....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Υπαρχει κανενας σε αυτο το forum που να εχει ονειρα? Μονο για την επαγγελματικη αποκατασταση σας βλεπω να ρωτατε. Σπουδαζω σε ενα τμημα που απτεται της πολιτικης επιστημης και στον οριζοντα εχω και εγω τη δυσκολια ευρεσεως εργασιας. Απωθω ομως τη μικροϋπαλληλιστικη λογικη που ψαχνει πως βρισκουν δουλεια ολοι για να βρω μαζι με ολους και εγω. Σκεφτομαι οτι αν στο αντικειμενο μου υπαρχει μονο μια θεση θα την καταλαβω εγω, κανοντας στην ακρη οποιον αλλο τη διεκδικει. Προτεινω σε οσους αλλους δεν εχουν συμπληρωσει τη δευτερη δεκαετια της ζωης τους να σκεφτουν με τον ιδιο τροπο και να μην αφηνουν απο τοσο νωρις να τους οδηγουν ταπεινα και μιζερα κριτηρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina221989

Νεοφερμένος

Η xristina221989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Υπαρχει κανενας σε αυτο το forum που να εχει ονειρα? Μονο για την επαγγελματικη αποκατασταση σας βλεπω να ρωτατε. Σπουδαζω σε ενα τμημα που απτεται της πολιτικης επιστημης και στον οριζοντα εχω και εγω τη δυσκολια ευρεσεως εργασιας. Απωθω ομως τη μικροϋπαλληλιστικη λογικη που ψαχνει πως βρισκουν δουλεια ολοι για να βρω μαζι με ολους και εγω. Σκεφτομαι οτι αν στο αντικειμενο μου υπαρχει μονο μια θεση θα την καταλαβω εγω, κανοντας στην ακρη οποιον αλλο τη διεκδικει. Προτεινω σε οσους αλλους δεν εχουν συμπληρωσει τη δευτερη δεκαετια της ζωης τους να σκεφτουν με τον ιδιο τροπο και να μην αφηνουν απο τοσο νωρις να τους οδηγουν ταπεινα και μιζερα κριτηρια.

Εχεις δικιο συναδελφε αλλα το παιδι φανταζομαι θα εχει τους γονεις απο τωρα πανω απο το κεφαλι του να του λενε τι θα κανεις,που θα δουλεψεις, γινε γιατρος -δικηγορος-δασκαλος. Ετσι μας εχουν κανει...τα παιδια πλεον δεν εχουν ονειρα, δεν ακολουθουν αυτο που πραγματικα θελουν αλλα αυτο που θα εχει ψωμι..,και εστι εχουμε φτασει να βλεπουμε τις δασκαλοσχολες να φτανουν πανω απο νομικες και ιατρικες οπως πανε...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,262 μηνύματα.
Έχετε δίκιο , αλλά εν μέσω κρίσης η επαγγελματική αποκατάσταση είναι κάτι που απασχολεί τον κόσμο αρκετά.Σαφώς και θα παλέψεις για να τα καταφέρεις και να σταθείς στα πόδια σου , αλλά μέχρι τότε είναι λογικό να αγωνιάς για το μέλλον , να ανυσηχείς.Όταν έχεις βρει ένα επάγγελμα που γνωρίζεις ότι θα σε αποκαταστήσει άμεσα , δεν έχεις λόγο να φοβάσαι.Είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos992

Νεοφερμένος

Ο giorgos992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καρλόβασι (Σάμος). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Έχετε δίκιο , αλλά εν μέσω κρίσης η επαγγελματική αποκατάσταση είναι κάτι που απασχολεί τον κόσμο αρκετά.Σαφώς και θα παλέψεις για να τα καταφέρεις και να σταθείς στα πόδια σου , αλλά μέχρι τότε είναι λογικό να αγωνιάς για το μέλλον , να ανυσηχείς.Όταν έχεις βρει ένα επάγγελμα που γνωρίζεις ότι θα σε αποκαταστήσει άμεσα , δεν έχεις λόγο να φοβάσαι.Είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα.

το ποιό επάγγελμα θα σε αποκταστήσει άμεσα ειναι αρκετά υποκειμενικό θέμα. Η απάντηση ειναι οι στρατιωτικές και τα λοιπά σώματα. Σε κάθε άλλη περίπτωση κρίνεται απο εσένα τί προοπτικές έχεις για εξέλιξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
δεν πιστευω οτι ειναι σχολη με επαγγελματικη αποκατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Να αναφερθει οτι ο περσινος πρωτος ολης της Ελλαδας (19,950) προτιμησε να παει στο ισογειο του κτηριου της Νομικης στο ΑΠΘ, εκει που ειναι τα αμφιθεατρα του τμηματος Πολιτικων Επιστημων.
https://government.gov.gr/2010/09/10/1813/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπράβο στο παιδί, αλλά είναι φανερό γιατί επέλεξε τη σχολή...

«..... να ασχολείται ενεργά με τα κοινά.
Ο ίδιος εκφράζει τη θέλησή του να ασχοληθεί με την πολιτική. Για το λόγο αυτό, όπως λέει, επέλεξε το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών.»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxc

Νεοφερμένος

Η zxc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
στο τμημα Πολιτικων επιστημων και δημοσιας διοικησης της Νομικης και Πολιτικων επιστημων και ιστοριας της Παντειου,υπαρχουν μαθηματα που εξεταζονται προφορικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina221989

Νεοφερμένος

Η xristina221989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
στο τμημα Πολιτικων επιστημων και δημοσιας διοικησης της Νομικης και Πολιτικων επιστημων και ιστοριας της Παντειου,υπαρχουν μαθηματα που εξεταζονται προφορικα?

Δε νομιζω να υπαρχει σχολη χωρις προφορικα μαθηματα!Στις περισσοτερες υπαρχουν καθηγητες που προτιμουν αυτον τον τροπο εξετασης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$tel!0$

Νεοφερμένος

Ο $tel!0$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ερώτηση:Οι Πολιτικές Επιστήμες Θεσσαλονίκης είναι η ίδια σχολή με την αντίστοιχη στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης ή διαφέρουν κάπως; (Μπορεί να φαίνεται λίγο χαζή ερώτηση...):/:


Ευχαριστώ!!!

Επιπρόσθετα,έβγαλα 14.167 μόρια και στο μηχανογραφικό μου δήλωσα πρώτα τις Πολιτικές Επιστήμες Θεσσαλονίκης και έπειτα τις Πολιτικές Κομοτηνής.Δήλωσα επίσης ότι ανήκω σε οικογένεια τριτέκνων και ότι δεν ξεπερνάω το εισόδημα των 60.000 €.Έχω το δικαίωμα/πιθανότητα να έρθω στο Αριστοτέλειο;


Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Εγω εχω ως πρωτες επιλογες τις νομικες αλλα μαλλον πολιτικες επιστημες θα καταληξω!απο τα μαθηματα φαινεται ενδιαφερον τμημα.θα δειξει στο μελλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina221989

Νεοφερμένος

Η xristina221989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Επιπρόσθετα,έβγαλα 14.167 μόρια και στο μηχανογραφικό μου δήλωσα πρώτα τις Πολιτικές Επιστήμες Θεσσαλονίκης και έπειτα τις Πολιτικές Κομοτηνής.Δήλωσα επίσης ότι ανήκω σε οικογένεια τριτέκνων και ότι δεν ξεπερνάω το εισόδημα των 60.000 €.Έχω το δικαίωμα/πιθανότητα να έρθω στο Αριστοτέλειο;


Ευχαριστώ!!!

Νομιζω οτι και τα δυο ειναι αποκλειστικα πολιτικης επιστημης(και οχι και ιστοριας οπως στο Παντειο για παραδειγμα).Πλεον αλλαξε ο νομος νομιζω αρα τελος στις μεταγραφες αλλα δε ξερω αν θα ισχυσει αυτο για φετος ή απο του χρονου!

Εγω εχω ως πρωτες επιλογες τις νομικες αλλα μαλλον πολιτικες επιστημες θα καταληξω!απο τα μαθηματα φαινεται ενδιαφερον τμημα.θα δειξει στο μελλον!

Ειναι πολυ ενδιαφερον το τμημα σιγουρα δε θα το μετανιωσεις.:DΔεν ειναι στις υψηλες προτιμησεις γιατι δεν εχουν ξεκαθαριστει τα επαγγελματικα μας δικαιωματα στην Ελλαδα.Δηλαδη αν για παραδειγμα εβγαινε αυριο μια τροπολογια του νομου για τις προσληψεις σε διοικητικες θεσεις του δημοσιου και ελεγε οτι θα συμπληρωνονται μονο απο ατομα με σχετικα πτυχια(οπως εμεις δηλαδη, πραγμα που θα επρεπε να συμβαινει κατα τη γνωμη μου) να δεις πως θα εκτινασσοταν το Πολιτικο πανω απο τα παιδαγωγικα.;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

the japanese

Νεοφερμένος

Ο Σκιά τα Ξημερώματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! Λοιπόν επειδή σπουδάζω στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης στην Αθήνα θεωρώ ότι θα ήταν καλό να σας ενημερώσω λίγο.
1. Όσον αφορά τα μαθήματα της σχολής πρέπει να ομολογήσω ότι είναι άκρως ενδιαφέροντα και συνδιάζουν διαφορετικούς επιστημονικούς τομείς με αποτέλεσμα να παίρνεις μια πληθώρα ΧΡΗΣΙΜΩΝ γνώσεων που ελάχιστα πανεπιστήμια ή Τεχνολογικά Ιδρύματα προσφέρουν. Ενδεικτικά αναφέρω ότι διδάσκονται Παγκόσμια και Ελληνική Ιστορία (πολιτική κυρίως), Κοινωνιολογία, Διεθνείς Σχέσεις, Πολιτική Επιστήμη, Δίκαιο ακόμα και Πολιτική Οικονομία. Όχι απλά μ' αρέσει αυτή η σχολή, τη λατρεύω και ας μη διαβάζω όσο θα ήθελα!
2. Όσον αφορά τα παιδιά που θέλουν να πάνε Νομική μετά το Πολιτικό, πρέπει να ξέρουν ότι απ' το 3ο έτος φοίτησης στο Πολιτικό πρέπει να επιλέξουν Διοικητική Κατεύθυνση γιατί έχει πολλά μαθήματα Δικαίου που θα τα προετοιμάσουν για τις κατακτήριες. Ωστόσο κάτι που δεν είναι τόσο γνωστό: Έχω την αίσθηση ότι για να μπεις στη Νομική Θράκης δε δίνεις κατατακτήριες εξετάσεις αλλά μπαίνεις με το βαθμό πτυχίου σου, όσο μεγαλύτερος τόσο το καλύτερο. Στη Νομική μπαίνεις στο 2ο έτος σπουδών αν δεν κάνω λάθος. Βρίσκω πάντως άτοπο να μπει κανείς στη διαδικασία να παλέψει για τη Νομική όταν μπαίνει σε μια σχολή με τόσες δυνατότητες τη στιγμή που ακούγεται ότι οι κατατακτήριες μόνο αξιοκρατικά δε γίνονται, με κάθε επιφύλαξη.
3. Για να μιλήσουμε για θεωρητικές σχολές τουλάχιστον πείτε μου συνάδελφοι από ποια σχολή σήμερα έχει κανείς ξεκάθαρα και κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα? Ψυχολογία? Φιλολογία? Οι καθηγητές προσλαμβάνονται πλέον με το σταγονόμετρο και με...περίεργα μέσα και οι ψυχολόγοι δεν έχουν και αυτοί σαφή προσανατολισμό κατά τη γνώμη μου. Νομική? Πολύ δύσκολη και απαιτητική σχολή (!) και αν βγεις και δεν είσαι άριστος στη δουλειά σου, ή δεν έχεις κάποιο μέσο, ή δεν πας σε καμιά επαρχιακή πόλη με το μισθό του δικηγορικού συλλόγου θα ζεις. Τα παιδαγωγικά σώζουν κάπως την κατάσταση αλλά πιστεύω πως σύντομα θα επέλθει κι εκεί κορεσμός. Πιστεύω ότι η "xristina...." από πάνω μια χαρά το έθεσε το θέμα στην τελευταία παράγραφο του post της.
4. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη σχολή επισκεφθείτε τον ιστότοπο της σχολής: www.pspa.uoa.gr

Στο παραπάνω κείμενο διατυπώνονται και προσωπικές απόψεις οπότε ζητώ συγγνώμη για τα όποια λάθη και παρακαλώ διορθώστε με για το ο,τιδήποτε. Ευχαρίστως ν' απαντήσω σε περαιτέρω απορίες σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelos74

Νεοφερμένος

Ο aggelos74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σε όλους και όλες,
Επειδή σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ θα μπορούσε κάποιος/α να μου επί σχετικά με θέματα προηγούμενων ετών και που θα μπορούσα να βρώ σημειώσεις?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top