Πολιτικές Επιστήμες και Γλωσσολογία-συνδυάζονται;

itsmet

Νεοφερμένος

Η itsmet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας, (ελπίζω να είμαι στο σωστό thread)

Πώς μπορούν κατά τη γνώμη σας να συνδυαστούν οι πολιτικές επιστήμες και η γλωσσολογία ώστε να γίνει μια ενιαία εργασία; Σαν θέμα ενός project που έχω και θα πρέπει συνδυάζει κάπως τους 2 αυτούς τομείς, έχω σκεφτεί κάτι σαν "πώς μπορούν η πολιτική και οι διεθνείς σχέσεις να επηρεάσουν την ανάπτυξη της γλώσσας". Πώς σας φαίνεται; Μήπως έχετε κάποια άλλη ιδέα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ξένο παράδειγμα: Μετά το σκάνδαλο Watergate κάθε πολιτικό (Irangate, Partygate, Qatargate) αλλά και άσχετο με την πολιτική (Crashgate, Dieselgate) σκάνδαλο έχει ονομάσια που περιλαμβάνει την κατάληξη -gate.


Ελληνικό παράδειγμα Πολλά απο τα ιστορικά προεκλογικά συνθήματα του παρελθόντος έχουν επίδραση στην γλώσσα και έχουν μείνει ("Αλλαγή", "Κάθαρση", "Εκσύγχρονισμός", "Επανίδρυση του κράτους", "Λεφτά Υπάρχουν" κ.λ.π.)
 

itsmet

Νεοφερμένος

Η itsmet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ξένο παράδειγμα: Μετά το σκάνδαλο Watergate κάθε πολιτικό (Irangate, Partygate, Qatargate) αλλά και άσχετο με την πολιτική (Crashgate, Dieselgate) σκάνδαλο έχει ονομάσια που περιλαμβάνει την κατάληξη -gate.


Ελληνικό παράδειγμα Πολλά απο τα ιστορικά προεκλογικά συνθήματα του παρελθόντος έχουν επίδραση στην γλώσσα και έχουν μείνει ("Αλλαγή", "Κάθαρση", "Εκσύγχρονισμός", "Επανίδρυση του κράτους", "Λεφτά Υπάρχουν" κ.λ.π.)
ευχαριστώ!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

σ'ευχαριστώ!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top