Ποιο Proficiency να επιλέξω;

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ακυρο, ελεγα να δωσω μονη μου το ESB το proficiency, καθαρά για λόγους Ερασμους κλπ, σε περιπτωση που δεν επιλεγω φετος.

Εψαξα λιγο στο σαιτ τους, αλλα δεν με αφηνει να δηλωσω ως ανεξαρτητος χωρις καθηγητη, ξερετε αν υπαρχει τροπος να δηλωσω;
Πήγαινε σε κάποιο φροντιστήριο, ίσα ίσα να σε βοηθήσουν με τα διαδικαστικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

για μεγαλύτερη αναγνώριση (εντός Ελλάδας
Δεν νοιάζει κανέναν ποιο proficiency έχεις , σε συνέντευξη δεν μου το έχουν ρωτήσει ποτέ,η μόνη που με είχε ρωτήσει ήταν μια τραγική η οποία μάλιστα λέει "ποιο proficiency έχεις το μιΤΣΙγκαν ???11??" Λολ .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Εγώ ήθελα να δώσω το CPE, αλλά τελικά το ματαίωσα για να κινηθώ σε πιο user-friendly πιστοποιητικά, τύπου Language Cert, και όταν χαλαρώσω από το μεταπτυχιακό θα κινηθώ προς το ECPE, διαβάζοντας μόνη μου, για μεγαλύτερη αναγνώριση (εντός Ελλάδας). Αν μου ζητηθεί για Ευρώπη, θα δώσω το IELTS academic/training, το Language Cert, ESB, LRN, ECPE κτλ, ούτως ή άλλως, ΔΕΝ αναγνωρίζονται, για το CV τα δίνω.
Τι είναι τα πιο user-friendly πιστοποιητικά ;
Εαν έχεις το κουράγιο και την όρεξη πάντως δώσε το CPE ( πλέον C2 ) . Στην Ελλάδα δεν κάνει διαφορά αλλά έξω το Μίσιγκαν το έχουν χεσμένο , πολλοί δεν το αναγνωρίζουν . Με το CPE υπάρχουν περιπτώσεις που σε δέχονται αυτόματα χωρίς καν να δώσεις IELTS και τα σχετικά ακόμα και εαν έχει περάσει καιρός απο τότε που το πήρες . Έχει πολύ κύρος σαν χαρτί σε όλο τον κόσμο .
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
@Samael τα ξέρω όλα αυτά, φοβάμαι όμως ότι τελικά δεν μπορώ να ανταπεξέλθω.
Μμμ αυτό τώρα εξαρτάται πόσο ζεστά θα το πάρεις το θέμα φίλε μου . Εαν μπεις με όρεξη και διαβάζεις δεν βλέπω τον λόγο να μην ανταπεξέλθεις . Αλλά θα πρέπει να ασχοληθείς σοβαρά .

Εαν θες την γνώμη μου , και την παλεύεις αυτή την περίοδο ψυχικά να αφιερώσεις ενέργεια και χρόνο , πάρτο ρε φίλε να τελειώνεις . Αναγνωρίζεται παντού , θα αξίζει τον κόπο στάνταρ .
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Σε αυτή τη φάση, σίγουρα όχι. Έχω πολλά στο κεφάλι μου...
Καλή επιτυχία σε όσα δώσουν C2!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top